Szerző Téma: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?  (Megtekintve 140665 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

jozinbazin

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 52
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #315 Dátum: 2010.10.28 20:00:44 »
A leírtak alapján egyetlen - mondjuk nagyon fontos - előnyét látom, az pedig a környezetvédelem. Viszont a másik oldalon van egy csomó eddig már látható, de nem megtapasztalt kockázat (gumicsövek, tömítések, olajfogyasztás... stb. stb.)

Jelentős előnyét én eddig nem fedeztem fel. Cáfoljatok meg ha nem értek valamit teljesen pontosan.
Ha nem azonnal, de lehet fél-egy év múlva biztosan tönkre tesz valamit a rendszerben, aminek a cseréje, javítása tuti több lesz, mint a megtakarítás addig!
Pl.: üzema.tápszivattyú, benzincső, magasnyomású pumpa, nyomásszabályzó membránja, injektorok... + munkadíj és bosszankodás! Persze vannak kivételek, amik elfutnak az etanollal sokáig.
Én tapasztaltam, még mindig nem jó az avensisom!
 Igaz is, mióta van hazánkban E85 a kutakon???
2002. Avensis 2.0 D-4 VVT-I, 150LE, 1AZ-FSE, Linea Sol.

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #316 Dátum: 2010.11.03 12:29:14 »
Én is használok etanolt, kb 30%os arányban, max 40(saccperkábé), nekem így 300 alatti a tankolások átlagára, 295 körül, és többletfogyit nem igazán észleltem. Meg mást sem.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #317 Dátum: 2010.11.03 13:58:16 »
Őszintén szólva egyre tanácstalanabb vagyok ebben a kérdésben. Tulajdonképpen eddig valami olyasmit képzeltem, hogy az etanollal majd legalább valami jelentősebb megtakarítást lehet elérni (mondjuk legalább 50-70 Ft / liter), de úgy tűnik, hogy egy fia kanyival sem lesz olcsóbb az üzemanyag, még átalakítóval sem (tehát tiszta etanolos üzemben).
A leírtak alapján egyetlen - mondjuk nagyon fontos - előnyét látom, az pedig a környezetvédelem. Viszont a másik oldalon van egy csomó eddig már látható, de nem megtapasztalt kockázat (gumicsövek, tömítések, olajfogyasztás... stb. stb.)

Jelentős előnyét én eddig nem fedeztem fel. Cáfoljatok meg ha nem értek valamit teljesen pontosan.
A megtakarítás akkor fog jelentkezni, ha tisztán E85-öt tankol az ember. Ehhez, azonban szükséges az átalakító szettet is beszereltetni, ami nagyságrendileg 60.000Ft körül mozog. Ahhoz, hogy ez az összeg "visszajöjjön", menni kell ~ 10.000km-t, valódi költség megtakarítást csak ezt követően lehet érzékelni. Mindez csak és kizárólag az üzemanyagár szempontjából jelent megtakarítást, ha az etanol miatt bármi meghibásodás keletkezik ESETLEGESEN, az plussz költségként jelentkezik.

Én eztán is fogok valószínűleg némi etanolt tankolni, de csak nyáron, melegben! Ekkor nekem meggyőző volt a hatása, de az 50L-es tankomba maximum 8-10L-t vagyok hajlandó tölteni belőle, nem többet, éppen a nálam jelentkezett megnövekedett olajfogyasztás miatt.

Vakator, én a helyedben, viszont nem gondolkodnék ilyenben! Maradj inkább a 98+ -os benzinnél abba a gyönyörűségbe, inkább, ha nem győzöd tankolni, járj kevesebbet vele. Én azt tanácsolom, hogy ne kockáztass. Majd meglátjuk, mit tudnak a legújabb API SN olajak, ha megjelennek, ezeket kifejezetten az etanollal hajtott motorokhoz állítják elő.
Valószínűleg a mai olajak valamiért nem komálják az etanolt, bár nem tudom, hogy valaki más - rajtam kívül - találkozott-e az olajfogyasztás növekedésével az autójában emiatt...  :hmmmm:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Vakator

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 643
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #318 Dátum: 2010.11.04 11:04:51 »
Köszi, nagyjából erre jutottam én is, nem csak az olaj miatt. Kiforratlannak látom még az egész témát.
Azt viszont ki fogom próbálni, hogy max 20 - 30 %-os arányban mit produkál a dolog.
"Nincs ez elrontva..., csak másra lesz jó."

Vakator

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 643
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #319 Dátum: 2010.11.04 11:09:44 »
Mondjuk nem tudom, milyen arányban van pontosan a 98-as és a 100-as benzinekben az etanol, de az biztos, hogy jelentősen drágább. Viszont ha elgondolkodom kicsit... 95-öst kb 15-20 % etanollal keverve szerintem valami hasonlót kaphatunk, mint a 98-as, vagy a 100-as a kutakon. Viszont mivel az etanol olcsóbb, végeredményben olcsóbban lehet magasabb minőségű üzemanyaghoz jutni. Nem jól gondolkodom?
"Nincs ez elrontva..., csak másra lesz jó."

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #320 Dátum: 2010.11.04 11:15:25 »
Köszi, nagyjából erre jutottam én is, nem csak az olaj miatt. Kiforratlannak látom még az egész témát.
Azt viszont ki fogom próbálni, hogy max 20 - 30 %-os arányban mit produkál a dolog.
Majd csak nyáron, melegben. Kipróbálni megéri szerintem, ennyivel nem teszel kárt a kocsid motorjában.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #321 Dátum: 2010.11.04 11:20:45 »
Mondjuk nem tudom, milyen arányban van pontosan a 98-as és a 100-as benzinekben az etanol, de az biztos, hogy jelentősen drágább. Viszont ha elgondolkodom kicsit... 95-öst kb 15-20 % etanollal keverve szerintem valami hasonlót kaphatunk, mint a 98-as, vagy a 100-as a kutakon. Viszont mivel az etanol olcsóbb, végeredményben olcsóbban lehet magasabb minőségű üzemanyaghoz jutni. Nem jól gondolkodom?
Érdekes, mert az E85 üzemanyagnak 30%-a benzin. Az E95-ben, vagyis a sima benzinben is van kb 5% etanol a környezetvédelmi előírások miatt.
Viszont a 98-as és 100-as oktánszámú benzinek nem az Etanol többlet miatt jobbak, hanem az adalékok miatt. Szvsz ugyanannyi etanol van bennük, mint a sima benzinekben.

Ezzel a 30% E85 70% E95 arány mellett kb. 310Ft-ra jön ki az üzemanyag, attól függően, hogy mennyibe kerül éppen a benzin és az E85.
Ha hozzáveszed a többletfogyasztást kb ugyanúgy jössz ki anyagilag, mint a sima benzinnel és az alacsonyabb fogyasztással. Lehet agyalni eleget...  :D :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Vakator

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 643
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #322 Dátum: 2010.11.04 12:14:00 »
Én úgy tudom, hogy a 98 és 100-as benzinekben nagyobb %-ban van etanol, mint a 95-ben.
Nnna.. mindegy. Ez már tényleg agyalás. Minden esetre túlzottan nekem nem tűnik sem gazdaságosnak, sem pedig más jelentős előnyét nem látom. De azért kipróbálom majd, hátha mégis előjön valami.
"Nincs ez elrontva..., csak másra lesz jó."

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #323 Dátum: 2010.11.04 12:24:12 »
Arra is jó lehet, hogy az esetlegesen lerakódott szennyeződéseket az üzemanyagrendszerben feloldja és kiüríti a csövekből. Mondjuk a Te esetedben egy viszonylag keveset futott kocsiról van szó, ráadásul az előző gazdija is kellőképpen mániákusan - és jó ízléssel - vigyázott rá, tehát biztos nem tankolt bele pl román benzint egy határ melletti noname kútról, hogy megragadjon benne bármi trutyi. De éves szinten 1-2 keverékes tanknyi kocsikázás nem gondolom, hogy árthat.

Ha, meg azt érzed majd, hogy rángat az autó, akkor valami szennyet csak feloldott, és a szűrőn AZ megakadt. Ilyenkor javallott a szűrőt (benzinszűrőt természetesen) kicserélni. Ilyet például ÉN nem tapasztaltam a saját kocsimon, pedig benne van már 126.900 km. Tehát szűrőt sem cseréltem.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #324 Dátum: 2011.01.03 17:53:09 »
Olvastátok ezt a cikket?
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #325 Dátum: 2011.01.03 19:54:27 »
Elolvastam, jó cikk, bár nekem nem újdonság. Az E85 nem fog a benzin helyébe lépni, ez egyértelmű. Már csak azért sem, mert ha egyre népszerűbb lesz, akkor a kormány fel fogja emelni a jövedéki adóját. A másik még aggasztóbb dolog a környezetszennyezés, igaza van a szerzőnek, ez még károsabb Földnek, annak ellenére, hogy környezetbarátabbnak mondják. Én soha egy cseppet nem tankoltam se a motorjaimba, se az autómba (ez nem teljesen így van, mert a 95-ös benzin is tartalmaz néhány % biotanolt).
Szerintem a gáz sokkal jobb megoldás, aki sokat használja az autót, annak megéri. Apám Wartburgja is át lett alakítva már régen, és eddig még soha semmi baja nem volt, a Corollát is át merném alakíttatni, ha sokat lenne használva, de mivel csak 15000-20000 ezret megyünk vele, nem igazán éri meg.
Corolla 1,4 VVT-i 2005

TSityu

  • Vendég
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #326 Dátum: 2011.01.03 20:26:00 »
Azért néhány dolgon érdemes elgondolkodni:

-régen a gáz üzemtől ugyanúgy óva intették az autósokat.
-egyenlőre rengeteg kihasználatlan termőföld van.
-az E85 soha nem fog olyan mértékben elterjedni, hogy ez problémát okozzon.
-bármivel fogják az autókat hajtani, az drága lesz.

 :flowers:

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #327 Dátum: 2011.01.03 20:42:17 »
Ha egyszer beindul az etanol-biznisz akkor mindenki repcét/kukoricát akar majd termeszteni, kevesebb lesz a búza stb. Tehát még drágább lesz minden élelmiszer :excl:
« Utoljára szerkesztve: 2011.01.03 20:45:03 írta zsoooc »
Corolla 1,4 VVT-i 2005

TSityu

  • Vendég
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #328 Dátum: 2011.01.03 21:33:44 »
Csak, hogy nem fog beindulni. Ez a terület ugyanúgy megmarad a kísérletezni vágyó aktivistáknak, mint a hybrid autó.  :D
Nyugodtan lazíthatsz, nem ezért lesz drága a búza.  ;)

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re: E85 - Avagy alternatíva lehet-e a bioetanol?
« Válasz #329 Dátum: 2011.01.03 21:40:21 »
Egyébként az igaz, hogy E85-tel jobban megy, nyomatékosabb az autó?
Corolla 1,4 VVT-i 2005