Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 921570 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3705 Dátum: 2011.11.21 19:58:03 »
Ha a kütyü túlszegényíti a keveréket, az azért (a magasabb hő miatt) adott esetben akár komoly károkat is okozhat. Persze erre valószínűleg a tervezői is gondoltak - de én azért inkább nem kísérleteznék vele.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3706 Dátum: 2011.11.21 21:21:25 »
Ha a kütyü túlszegényíti a keveréket, az azért (a magasabb hő miatt) adott esetben akár komoly károkat is okozhat. Persze erre valószínűleg a tervezői is gondoltak - de én azért inkább nem kísérleteznék vele.

Ha adott szituációban biztonsággal lehetne szegényíteni a keveréket, akkor azt a Toyota tervezői is megtették volna...
Xanyi

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3707 Dátum: 2011.11.22 11:08:55 »
Pontosan erre gondoltam én is  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3708 Dátum: 2011.11.22 18:09:14 »
Ha adott szituációban biztonsággal lehetne szegényíteni a keveréket, akkor azt a Toyota tervezői is megtették volna...

Kivéve, ha az a mindennél fontosabb környezetvédelemmel szembe menne  ::)

Az a baj a mai autókkal, hogy teljesen megfojtják őket a környezetvédelmi normák.... Lehetne lényegesen takarékosabb autókat gyártani, ha nem kellene agyonfojtani szűrőkkel, kipufogógáz-visszavezetésekkel, már 2-3 katalizátorral, legalább 2 lambdaszondával, stb....    A fogyasztás ezért sem csökken. 

De mindegy, messzire vezetne ez a téma....
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3709 Dátum: 2011.11.22 18:32:54 »
Most ezt nem értem.

Egyrészt: dehogynem csökken a fogyasztás. Még ha nem is mindig abszolút értékben - de fajlagosan mindenképpen. Egyre kisebb az autók fogyasztása.

Másrészt: a csökkenő emisszió egyik feltétele pont hogy az elégetett üzemanyag mennyiségének a csökkenése. Tehát nehogy már azért kelljen több üzemanyagot elégetni, hogy kisebb legyen a károsanyag-kibocsátás  :hmmmm:

Harmadrészt: pont az említett, alacsony fordulatszámon, részterhelésen zajló működés közben eleve elég szegény keveréket kap a motor.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3710 Dátum: 2011.11.22 18:48:34 »
Most ezt nem értem.

Egyrészt: dehogynem csökken a fogyasztás. Még ha nem is mindig abszolút értékben - de fajlagosan mindenképpen. Egyre kisebb az autók fogyasztása.

Másrészt: a csökkenő emisszió egyik feltétele pont hogy az elégetett üzemanyag mennyiségének a csökkenése. Tehát nehogy már azért kelljen több üzemanyagot elégetni, hogy kisebb legyen a károsanyag-kibocsátás  :hmmmm:

Harmadrészt: pont az említett, alacsony fordulatszámon, részterhelésen zajló működés közben eleve elég szegény keveréket kap a motor.
Igen, csökken a fajlagos fogyasztás, de közel sem annyira, mint amennyire a technika lehetővé tenné.

Sajnos nem a legkisebb fogyasztás okozza a legkisebb károsanyag kibocsátást, ez tévhit.  Nem tudom, figyelted-e: a vvt-i motorok is, ha váltáskor elveszed a gázt, egy pillanatra megemeli a fordulatszámot, és lassan ejti vissza. Mindezt pl. azért, hogy ne keletkezzen a hirtelen üzemanyag-megszűnés és oxigén-felesleg miatt túl sok (ha jól tudom) NOx.  Szerinted ez pl. csökkenti vagy növeli a fogyasztást? De ez csak 1 példa, amiről én tudok, de sok ilyen kis trükk van, hogy mindig optimálishoz közeli legyen a kibocsátás.

Viszont a benzinesek helyett a legjobb példák a dízelek, gondolom nem kell senkinek sem bemutatni a részecskeszűrős motorokat, ahol plusz üzemanyag befecskendezésével melegítik fel a részecskeszűrőt üzemi hőfokra, regeneráláshoz....


'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3711 Dátum: 2011.11.22 19:36:45 »
Idézet
Az a baj a mai autókkal, hogy teljesen megfojtják őket a környezetvédelmi normák.... Lehetne lényegesen takarékosabb autókat gyártani, ha nem kellene agyonfojtani szűrőkkel, kipufogógáz-visszavezetésekkel, már 2-3 katalizátorral, legalább 2 lambdaszondával, stb....    A fogyasztás ezért sem csökken.

Csakhogy a Yarisba (és ugyebár most itt arról van szó) nincs semmilyen szűrő, egy db katalizátor van benne, a lambdaszonda pedig nem fojt, csak érzékel.

Idézet
Nem tudom, figyelted-e: a vvt-i motorok is, ha váltáskor elveszed a gázt, egy pillanatra megemeli a fordulatszámot, és lassan ejti vissza.

A Yaris ezt sem csinálja, csak az 1,4-1,6-1,8 VVT-i.


Ez a téma tényleg messzire vezetne, de szerintem inkább hagyjuk az egészet. Egyrészt mert úgysem találunk közös álláspontot, másrészt meg ha rajtam kívül mindenki más már beépítette volna a kocsijába és mondaná hogy márpedig jó, én akkor se építeném, mert hiszek abba hogy ezek a motorok nem véletlenül mennek ki a világból, és soha semmibe nem nyúlnék hozzá ami nem gyári.
A másik, hogy Palaczk rutinpályás fogyasztásából indult ki ez az egész, és ne feledjük hogy ott van kb. 20% alapjáraton járatás, 40% gyorsítás, és 40% lassítás, de hogy alacsony gázas tartott tempóju haladás nincs, az egész biztos. Gyorsításkor ugyebár kikapcsol a kütyü, motorfék üzembe pedig amúgy sincs befecskendezés, úgyhogy innentől kezdve hasztalan neki is.
Xanyi

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3712 Dátum: 2011.11.22 20:14:51 »
Ez a téma tényleg messzire vezetne, de szerintem inkább hagyjuk az egészet. Egyrészt mert úgysem találunk közös álláspontot, másrészt meg ha rajtam kívül mindenki más már beépítette volna a kocsijába és mondaná hogy márpedig jó, én akkor se építeném, mert hiszek abba hogy ezek a motorok nem véletlenül mennek ki a világból, és soha semmibe nem nyúlnék hozzá ami nem gyári.
A másik, hogy Palaczk rutinpályás fogyasztásából indult ki ez az egész, és ne feledjük hogy ott van kb. 20% alapjáraton járatás, 40% gyorsítás, és 40% lassítás, de hogy alacsony gázas tartott tempóju haladás nincs, az egész biztos. Gyorsításkor ugyebár kikapcsol a kütyü, motorfék üzembe pedig amúgy sincs befecskendezés, úgyhogy innentől kezdve hasztalan neki is.
Én sem merném beletenni a kütyüt.

Ami pedig a rutinpályás fogyasztást illeti: ez, ahogy kiszámítottam, átlagosan olyan 13-14 l/100 km-es értékre jön ki - ami szerintem a körülményekhez képest (pl. átlagsebesség: 3 kmh, szinte kizárólag egyesben vagy R-ben) hibátlan  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3713 Dátum: 2011.11.22 20:18:17 »
Ami pedig a rutinpályás fogyasztást illeti: ez, ahogy kiszámítottam, átlagosan olyan 13-14 l/100 km-es értékre jön ki - ami szerintem a körülményekhez képest (pl. átlagsebesség: 3 kmh, szinte kizárólag egyesben vagy R-ben) hibátlan  :yes:
Prius kell oda, EV módban. ;) - igaz a tanuló a kuplungkezelést nem fogja megtanulni.  [rohog]



Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3714 Dátum: 2011.11.22 20:24:39 »
A másik, hogy Palaczk rutinpályás fogyasztásából indult ki ez az egész, és ne feledjük hogy ott van kb. 20% alapjáraton járatás, 40% gyorsítás, és 40% lassítás, de hogy alacsony gázas tartott tempóju haladás nincs, az egész biztos. Gyorsításkor ugyebár kikapcsol a kütyü, motorfék üzembe pedig amúgy sincs befecskendezés, úgyhogy innentől kezdve hasztalan neki is.

Szerintem kicsit több, mint 20% az alapjárat közeli járatás (javíts ki Palaczk, ha tévedek). 
Padlógáz közeli gyorsítás, amikor kikapcsolna, szintén nincs.
Elnézést kérek az esetleges félreinformáltságomért, de úgy tudom, hogy motorfék üzemben, közelítve az alapjárati fordulatszámhoz (kb 1000-1500 között valahol) már van befecskendezés.  Kíváncsi lennék, melyik tanuló pörgeti rutinpályán 2500-3000 fölé a motort :)

Egyébként én csak az ellen a hozzáállás ellen küzdök, hogy "ami nem gyári, az biztos nem jó, mert a gyáriak jobban tudják".  Ez finoman szólva is hülyeség  ::)
Régen én is beleestem ebbe a hibába, bevallom. De azóta rájöttem: miért ne lehetne finomhangolni bizonyos dolgokat, amiket a gyáriak szándékosan túlbiztosítanak vagy egyéb okok miatt kénytelenek mellőzni?
Természetesen nem kötelező senkinek sem elhinni, sem kipróbálni, csak az elméleti lehetőséget kellene elfogadni...
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3715 Dátum: 2011.11.22 20:39:30 »
Amúgy pedig peace  :clap:

Inkább szervezzünk tiltakozást a  :censored: benzinárak ellen  :helpsmilie:
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3716 Dátum: 2011.11.22 21:58:40 »
Szerintem emeljék fel 500-ra. Könnyebb lenne számolni  [rohog]
Xanyi

TSityu

  • Vendég
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3717 Dátum: 2011.11.22 22:01:38 »
Hamarabb meglesz mint gondolnád.  ;)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3718 Dátum: 2011.11.23 00:54:33 »
Egyébként én csak az ellen a hozzáállás ellen küzdök, hogy "ami nem gyári, az biztos nem jó, mert a gyáriak jobban tudják".  Ez finoman szólva is hülyeség  ::)
Régen én is beleestem ebbe a hibába, bevallom. De azóta rájöttem: miért ne lehetne finomhangolni bizonyos dolgokat, amiket a gyáriak szándékosan túlbiztosítanak vagy egyéb okok miatt kénytelenek mellőzni?
Természetesen nem kötelező senkinek sem elhinni, sem kipróbálni, csak az elméleti lehetőséget kellene elfogadni...
Elfogadom az elméleti lehetőséget, de a gyakorlatban nem merném kipróbálni. Szerintem ez ugyanolyan, mint pl. az olajadalékok. Amit ígér, azt be is tartja. De hogy hosszabb távon ez mit okoz, azt nem méri föl senki... Az majd, teszem azt, 100 ezer km-rel később derül ki, amikor átég a dugattyú teteje az állandó nagyobb hőterhelés miatt.

Én amúgy nem mondom, hogy ami nem gyári, az biztosan nem jó. Pl. mind az olajcsere-intervallum, mind a keréknyomás terén rugalmasan értelmezem a gyári ajánlásokat. De ilyenbe, mint a motort vezérlő elektronika működése, egy ilyen olcsó eszközzel biztos nem mernék belenyúlni. Ha hatszor ennyibe kerülne, valszeg inkább hajlamos lennék megbízni benne  :lol:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3719 Dátum: 2011.11.23 17:38:29 »
Gondolom emlékeztek még arra, amikor alig néhány éve, 260-as benzinár környékén megkérdezték az embereket:
"Hány forintos benzinárnál teszi le az autót?"

Akkor az emberek nagy többsége a 400 forintot jelölte meg.   

Hát, olyan nagyon sokkal nem csökkent a forgalom, bár érezhető a változás... Leginkább az emberek lassúságában. Egyre több az országúton 70-80-al, autópályán 100-110el közlekedő sparsam fahrer.   Hmm, leszilaci és Zénóka egyházat alapított?    ::)
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D