Szerző Téma: D-4D & D-CAT  (Megtekintve 1387676 alkalommal)

0 Felhasználó és 6 vendég van a témában

Kika1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1307
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2145 Dátum: 2014.01.29 20:10:38 »
Engem tuti nem untatsz a hasoló írásokkal.Mindig tanul az ember. :yes:

Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2146 Dátum: 2014.01.29 20:43:16 »
Jó volt a leírás, köszi!
Fery

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2147 Dátum: 2014.01.29 20:46:31 »
Spet!

Hideg motornál egy dúsabb keveréknek még kenő hatása is van, ez az ok teljesen kizárható szerinted ?

Amúgy nagyszerű a tanulmány  :clap: :clap:

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2148 Dátum: 2014.01.29 20:56:04 »
Spet!

Hideg motornál egy dúsabb keveréknek még kenő hatása is van, ez az ok teljesen kizárható szerinted ?

Amúgy nagyszerű a tanulmány  :clap: :clap:

őőőő....minek az oka ként zárható-e ki? Bocsánat, nem teljesen értem a kérdést! :no:
Lehet, hogy arra gondolsz, de a post-injection nem a keveréket dúsítja...legalábbis nem az égéstérben.

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2149 Dátum: 2014.01.29 21:14:34 »
Én úgy értettem, hogy van olyan opció, mikor a több tüzelőanyag nem az 5-dik befecskendező által jut a katalizátorba, hanem a hengereket tápláló 4db ból.
Ezáltal dúsabb a keverék.

(lehet rosszul értelmeztem valamit?)

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2150 Dátum: 2014.01.30 20:47:33 »
Én úgy értettem, hogy van olyan opció, mikor a több tüzelőanyag nem az 5-dik befecskendező által jut a katalizátorba, hanem a hengereket tápláló 4db ból.
Ezáltal dúsabb a keverék.

(lehet rosszul értelmeztem valamit?)

Amikor dúsabb keverékről beszélünk járműveknél, akkor arról a keverékről beszélünk, ami a belső égésű motor hengereiben történő égésben részt vesz. Hideg motornál a keverék dúsabb, mert a tüzelőanyag egy része a hideg hengerfalakra lecsapódik, így nem vesz részt az égésben. A post-injection, illetve az 5. injektor adagja nem vesz részt a hengerben zajló égésben, ezért ezek miatt nem dúsul a hagyományos értelemben vett keverék. A gázolajnak a kenő hatása fontos a befecskendező rendszer elemeinél, de ez független attól, hogy a keverék dús, vagy szegény.

remélem, arra válaszoltam, amit tudni szerettél volna!

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2151 Dátum: 2014.01.30 21:02:52 »
Nem teljesen.

Amit leírtál szóról szóra igaz és tiszta sor. :yes: :yes:
Nem tom hol beszélünk el egymás mellett.....

A "diagnosztikai eszköz" -ből kilehet szedni valami megtekinthető grafikont?
Ha van rá mód Én szívesen megnézném!

keeper83

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 671
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2152 Dátum: 2014.01.31 08:38:44 »
Nem teljesen.

Amit leírtál szóról szóra igaz és tiszta sor. :yes: :yes:
Nem tom hol beszélünk el egymás mellett.....

A "diagnosztikai eszköz" -ből kilehet szedni valami megtekinthető grafikont?
Ha van rá mód Én szívesen megnézném!

Szerintem értem, hogy mire gondolsz, de majd kijavítasz, ha nem.
A dús / nem dús keverék értelmezése dízel motorok esetén nem olyan, mint egy benzines esetében.
A különbség, hogy egy sima benzinesbe egy fojtószelepen keresztül jut be a levegő, így szabályozható annak beszívott mennyisége, míg egy dízelnél - fojtószelep hiányában - nagyságrendileg mindig ugyanannyi levegő kerül az égéstérbe.
A benzinesnél a beszívott levegőhöz nagyjából a hozzá való mennyiségű üzemanyagot adagol a rendszer. Itt a legfontosabb a benzin-levegő arány! Ettől az ideális közeli aránytól üzemállapottól függően el lehet térni, de itt kis mértékről beszélünk csak. Ha túlságosan szegénykeverékes az égés, akkor megnövekszik az égési hőmérséklet, sokkal több káros anyag (főleg NOx) keletkezik, ha dús az égés, akkor pedig magas lesz az elégetlen szénhidrogének (HC) aránya.
A sima dízel ehhez képest nagy légfelesleggel üzemel. A nagyjából mindig azonos beszívott levegő mennyiségéhez a terheléstől függő mennyiségű üzemanyagot adagolja. Itt nem lehet a keveréket a benzinesnél látott szóhasználattal dúsnak/szegénynek nevezni, mert egyszerűen szólva: van jó sok levegő, amibe az éppen szükséges mennyiségű gázolaj beleporlasztódik és elég. A turbódízeleknél azért ennél jóval bonyolultabb a helyzet, mert változik a hengerbe jutó levegő mennyisége (turbónyomás változás és itt is megjelentek a fojtószelepek). A turbónyomás emelésével jelentősen növelhető a beszívott levegő mennyisége, ezért többletüzemanyag elégetése, következésképpen többletteljesítmény elérése válik lehetségessé. Bármely esetben, ha már nem elegendő a légfelesleg a megfelelő égéshez, akkor az égéstérben nagyobb eséllyel alakul ki oxigénhiányos égés, ami pedig koromképződéssel, füstöléssel jár.
(A füstölést ezen kívül jó sok dolog okozhatja még...)
És akkor végül a korábbi felvetésedre válaszolva. Annak, hogy hideg állapotban többletüzemanyagot juttat az égéstérbe a fő injektorok utóbefecskendezésével, nincs szerepe a hideg állapoti kenés javításában. Az utóbefecskendezés nem is a fő égési folyamatba szól bele (tehát nem a keveréket "dúsítja"), hanem a célja, hogy a kipufogóba juttatott elégetlen üzemanyag a megfelelő helyen elégve üzemi hőmérsékletre melegítse a DPNR egységeit.

Erre gondoltál talán?

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2153 Dátum: 2014.01.31 20:54:20 »
 :clap: :clap: :clap:yess yess, erre gondoltam, de ezek szerint nem teljesen helyesen, de így tiszta a lép. :yes: :yes:

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2154 Dátum: 2014.02.01 09:01:54 »
:clap: :clap: :clap:yess yess, erre gondoltam, de ezek szerint nem teljesen helyesen, de így tiszta a lép. :yes: :yes:

Ok, örülök, hogy meg van a válasz! Valószínűleg rajtam kívül mindennki értette, mit szeretnél tudni... ;)

Amúgy, tök érdekes megfigyelni, hogy merre halad a technika, és hogy a dízel megoldások mennyire hasonlóak a benzineshez (persze némi túlzással). Pl. a modern dízeleket közös nyomócsövesnek nevezzük, de a benzinesek is közös nyomócsövesek, csak a nyomás töredéke a dízelének, illetve állandó. Vagy ott van a fojtó-szelep (sok helyen diesel-throttle-nak nevezi a szakirodalom, pedig...); ezzel az eszközzel már a dízel szívócsövében is keletkezik depreszió (vákuum) bizonyos körülmények között, ezzel segítve, hogy minél több kipufogó gáz (EGR), és a lehető legkevesebb friss levegő jusson a hengerbe. Még ez sem a hagyományos értelemben vett szegény keverék, de nagyon közelít hozzá. A D-CAT nél már oxigén-szonda (lambda szonda) is van, ami addig nem volt jellemző a dízelekre.

A DPNR témához: Érdekes, hogy bár a Toyota is alkalmaz a DPNR működéséhez utóbefecskendezést a fő injektorokkal is, mégsem jellemző, hogy megemelkedne a motorolaj szintje még extrém rossz DPNR-szűrő esetén sem (márkaszervizesek javítsanak ki, ha nem így tapasztalják; én nem igen hallottam ilyenről), ellentétben más típusokkal, ahol hallani ilyesmit. A Toyota szabályzása kultúráltabb, mert amíg sok gyártó csak utóbefecskendezéssel operál a regeneráláskor, adig a Toyota az EPI-vel kombinálja ezt. Van gyártó, ha jól tudom, ahol csak EPI van.

Más kérdés, hogy az elnyújtott olajcsere priódusok a fent környezetvédelmi hókusz-pókuszok miatt szerintem csak reklámfogások. Az EGR mai agresszív használatával, különösen egy nem új motornál hamar tele lesz az olaj korommal, nem beszélve az utóbefecskendezett tüzelőanyagról, aminek egy része azért szépen leszivárog a forgattyús házba és hígítja az olajat, extrém esetben növeli az olajszintet. Nekem még azt tanították, hogy adott motornál olajcsere periódust növelni csak olajtöltet növeléssel lehet. Nos a mai motorok olajigénybevétele csak fokozódott, köszönhetően az EGR-nek, és a társainak, az olajtöltet pedig számottevően nem változott. Az olajok minősége igaz, hogy talán javult, de ahogy olvasom a híreket, sosem tudhatod, mit veszel (olajhamisítás).

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2155 Dátum: 2014.02.01 12:52:08 »
Működés

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2156 Dátum: 2014.02.01 12:52:38 »
Ave

Egükém

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1221
  • Jó munkásember!
    • Egümotors
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2157 Dátum: 2014.02.01 12:53:09 »
Ismét egy  érdekesség!!

Egyik ábra egy Avensis (magyar) 2.2-es a másik egy Lex 2.2-es katalizátor működését mutatja
a tudományos szakirodalom szerint. Tudtommal mindkettő 2AD-FHV motorkódú.
Katalizátor működési hőmérsékletek mégsem egyformák.
Érdekes és egyben meglepő.

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2158 Dátum: 2014.02.01 15:34:59 »
Ismét egy  érdekesség!!

Egyik ábra egy Avensis (magyar) 2.2-es a másik egy Lex 2.2-es katalizátor működését mutatja
a tudományos szakirodalom szerint. Tudtommal mindkettő 2AD-FHV motorkódú.
Katalizátor működési hőmérsékletek mégsem egyformák.
Érdekes és egyben meglepő.

Én azt tapasztaltam méréskor, hogy az Avensis kipufogó gáza is lazán eléri a 600 fokot, sőt fölé is megy néha. Ezeken az ábrákon csak tájékoztató jellegű adatok vannak, de a működés láthatóan ugyanaz. menet közben a kipufogó gáz hőmérséklete 200 foktól 500 fokig változik. Ha nincs regenerálás és meghajtom a gépet, akkor is felmegy 450 fokig simán.

koltypp

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 112
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2159 Dátum: 2014.02.07 11:11:09 »
A tuningos topicban már egy hónapja semmi reakció  :no: Ezért másoltam be ide.
Ha rosszat tettem kérem a moderátorokat koppintsanak a fülem tövére.

Használt már valaki ilyet:

http://www.racechip.com/racechip-pro2

Vagy felejtsem el inkább ezt az egészet?
Vannak-e még újabb tapasztalatok ezekkel a boxokkal?

Üdv