Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 500571 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2955 Dátum: 2012.07.25 10:49:00 »
Na jó  :D ... Ez viszont már az "alkotás" kategória  :yes: ... Sztem tudod, hogy nem erre gondoltam :)

Amúgy a végeredmény tök jó lett, nagyon tetszik  :cool2:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2956 Dátum: 2012.07.25 10:53:28 »
Ezért jegyeztem meg, hogy nyugi, semmi rosszat nem kezdünk újra. Csak vannak olyan képek, amiket érdemes továbbgondolni. Szerintem.  :hug:

Amúgy köszi.  ;)

Mostanában ráálltam kicsit a részletekre, illetve az érdekes részletek, helyzetek keresésére fotózás közben... Leginkább az viszi az időt képfeldolgozásnál, mire az ember egyrészte észreveszi, másrészt kitalálja, hogy hogyan csinálja meg a képet, és itt a "hogyan csinálja meg" alatt az utómunkát értem.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2957 Dátum: 2012.07.25 10:54:42 »
Ezért jegyeztem meg, hogy nyugi, semmi rosszat nem kezdünk újra. Csak vannak olyan képek, amiket érdemes továbbgondolni. Szerintem.  :hug:
Szerintem is  :yes: ... Vágással nagyon érdekes dolgokat lehet kihozni, ezzel mindenképp jó foglalkozni, ha van rá idő.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re:Fényképezés
« Válasz #2958 Dátum: 2012.07.29 02:59:05 »
Sztem ez a kép legtöbbet azzal javult, hogy Trottert leszedted róla :tt2:
Gabe 254.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Fényképezés
« Válasz #2959 Dátum: 2012.07.29 08:29:30 »
Sztem ez a kép legtöbbet azzal javult, hogy Trottert leszedted róla :tt2:

 :nonono:


Amúgy meg a kép címe:  Trotter egy kézzel visszatartja a győztes Yaris-t.   [rohog] [rohog] [rohog] [rohog] [rohog]

(ez olyan csákk norisszos lett)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2960 Dátum: 2012.08.06 15:54:54 »
Még a jó múltkorában csináltam két képet, szemléltetve a cirkuláris polárszűrő jelentősségét, de nem emlékszem, hogy megosztottam volna veletek, úgyhogy, most pótolom:
Az első képen a szűrő legvilágosabb helyzetbe volt tekerve, a másodikon a legsötétebbe...




Látható, ahogy az ablakokról leszűri a reflexiót. Sőt, még a fényezést is mattítja, csak a kasztni különböző hajlatai mind mind más szöget zár be a szűrő állásával, így annak lencséivel ezáltal soha nem lesz az egész autó homogén matt, csak a lencsére megfelelő szögben álló fényes felületek.  :)
A polárszűrő az esetek többségében ugyan nem kell, sőt, a kép minőségére (élesség, fény) kifejezetten káros, de, amikor kell, akkor nagyon jó, ha van.  :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2012.08.06 15:56:32 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re:Fényképezés
« Válasz #2961 Dátum: 2012.08.06 22:58:29 »
Békás-szoros, Oltár-kő





[a csatolmányt egy admin törölte]

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:Fényképezés
« Válasz #2962 Dátum: 2012.08.08 00:02:12 »
Még a jó múltkorában csináltam két képet, szemléltetve a cirkuláris polárszűrő jelentősségét, de nem emlékszem, hogy megosztottam volna veletek, úgyhogy, most pótolom:
Látható, ahogy az ablakokról leszűri a reflexiót. Sőt, még a fényezést is mattítja, csak a kasztni különböző hajlatai mind mind más szöget zár be a szűrő állásával, így annak lencséivel ezáltal soha nem lesz az egész autó homogén matt, csak a lencsére megfelelő szögben álló fényes felületek.  :)
A polárszűrő az esetek többségében ugyan nem kell, sőt, a kép minőségére (élesség, fény) kifejezetten káros, de, amikor kell, akkor nagyon jó, ha van.  :yes:

Álljunk meg egy ásónyomra. Egy halomban ennyi pontatlanságot már nem hagyhatok szó nélkül.
1. Az elkészült kép szempontjából szinte közömbös, hogy a felvételnél lineáris vagy cirkuláris polár szűrőt használtak.
2. A polár szűrőt - amennyire a gyártási lehetőségek engedik - párhuzamos síkok határolják (planparalel), tehát lencse (ívelt felület) nincs benne.
3. A polár szűrő az élességet nem befolyásolja. (Valamelyest lágyítja a képet, de ez nem összetévesztendő az élességgel.)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2963 Dátum: 2012.08.08 07:12:14 »
Álljunk meg egy ásónyomra. Egy halomban ennyi pontatlanságot már nem hagyhatok szó nélkül.
1. Az elkészült kép szempontjából szinte közömbös, hogy a felvételnél lineáris vagy cirkuláris polár szűrőt használtak.
2. A polár szűrőt - amennyire a gyártási lehetőségek engedik - párhuzamos síkok határolják (planparalel), tehát lencse (ívelt felület) nincs benne.
3. A polár szűrő az élességet nem befolyásolja. (Valamelyest lágyítja a képet, de ez nem összetévesztendő az élességgel.)
1. A leírásomban nem volt téma a lineáris és a cirkulációs polárszűrő közti különbség, így értelmetlen előbbit idekeverni. Csak azért írtam, hogy cirkuláris, mert nekem az van, és gyakorlatilag az fogy a boltokból is...  :wacko:
2. Engedtessék már meg nekem, hogy a közérthetőség kedvéért a sík üveget is lencsének hívjam, please... ugyanis a probléma nem az volt, hogy a CPL szűrőt íves, vagy sík üvegek határolják-e...  :surrender:
Rajtad kívül szerintem mindenki értette, hogy miről van szó...  :whistling:
1+. Olyannyira nem közömbös, hogy a lineárinál nem tudod állítani (forgatni az elülső lencse tagot) a cirk-kel ellentétben a szűrés mértékét, az egy féle fix beállítás és pont. Az csak bizonyos esetekben használható eredményesen, szemben a forgatható típussal. Nemhiába kerülik már a fotósok, max talán a filmeseknél használhatják még, de már ott is inkább a forgatható van jelen. 
3. Ez igaz részben, valóban lágyítja a képet, csak azt ne felejtsd el, hogy a -2 fényérték mellett kézből fotózva bizony könnyebben bemozdulhatnak a képek. Így tulajdonképpen az élességre is lehet hatással... de alapvetően valóban a kép lágyítása a helyes megfogalmazás.
« Utoljára szerkesztve: 2012.08.08 07:15:43 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:Fényképezés
« Válasz #2964 Dátum: 2012.08.08 09:09:39 »
1. A cirkuláris jelző teljesen felesleges volt. Az a hatás amit bemutattál, ugyanolyan lett volna lineáris polár szűrővel is.
2. Engedtessék meg nekem, hogy a közérthetőség kedvéért az egyenest parabolának nevezzem.  :lol:
1+ Egyre jobban bizonyítod a fényképezéssel kapcsolatos tájékozatlanságodat. Az, hogy a frontlencse fogatható vagy sem, az objektív konstrukciójától függ, nem a szűrőtől. Olcsóbb objektívekben az élesség állítása közben elfordul, drágább (jobb) objektívekben csak tengelyirányban mozog (belső élességállítású obikon még úgy sem). A lineáris és a cirkuláris polár szűrők között nem a forgathatóságban van a különbség.
1++ A szűrés mértékét egyik polár szűrőnél sem tudod állítani, az elforgatás csak azt határozza meg, melyik az a polarizációs sík, amelyiket átenged.
3. A szűrő ilyen irányú hatása csupán áttételes, az életlenséget ez esetben a bemozdulás okozza.
« Utoljára szerkesztve: 2012.08.08 09:12:39 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2965 Dátum: 2012.08.08 09:14:15 »
1. A cirkuláris jelző teljesen felesleges volt. Az a hatás amit bemutattál, ugyanolyan lett volna lineáris polár szűrővel is.
2. Engedtessék meg nekem, hogy a közérthetőség kedvéért az egyenest parabolának nevezzem.  :lol:
1+ Egyre jobban bizonyítod a fényképezéssel kapcsolatos tájékozatlanságodat. Az, hogy a frontlencse fogatható vagy sem, az objektív konstrukciójától függ, nem a szűrőtől. Olcsóbb objektívekben az élesség állítása közben elfordul, drágább (jobb) objektívekben csak tengelyirányban mozog (belső élességállítású obikon még úgy sem). A lineáris és a cirkuláris polár szűrő között nem a forgathatóságban van a különbség.
1++ A szűrés mértékét egyik polár szűrőnél sem tudod állítani, az elforgatás csak azt határozza meg, melyik az a polarizációs sík, amelyiket átenged.
3. A szűrő ilyen irányú hatása csupán áttételes, az életlenséget ez esetben a bemozdulás okozza.
A kiemelt rész mégis hogy most ide? Te értetted egyáltalán, miről írtam?
A többit hagyjuk inkább, a kezdeti leírás nem Neked szólt...  :surrender: :whistling:
(Úgy látom, a folyamatos okoskodásban nagy vezér vagy...)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:Fényképezés
« Válasz #2966 Dátum: 2012.08.08 10:29:13 »
A kiemelt rész mégis hogy most ide? Te értetted egyáltalán, miről írtam?
A többit hagyjuk inkább, a kezdeti leírás nem Neked szólt...  :surrender: :whistling:
(Úgy látom, a folyamatos okoskodásban nagy vezér vagy...)
(Csak a fényképezéssel kapcsolatos (Khm.... hogyan mondjam, hogy ne legyen sértő?) hiányos ismereteidet nem tudom szó nélkül hagyni, lásd még: a közgyűrű megváltoztatja a fókusztávolságot ...)
Igen, én értem, de kezdek kételkedni abban, hogy Te magad érted-e.
Talán nem Te írtad a következőkek?

1+. Olyannyira nem közömbös, hogy a lineárinál nem tudod állítani (forgatni az elülső lencse tagot) a cirk-kel ellentétben a szűrés mértékét, az egy féle fix beállítás és pont.

Kiemeltem azt a részt, amire a kérdéses reakció vonatkozott.
(Megjegyzem úgy talán nem fogunk elbeszélni egymás mellett, ha mindketten ugyanazt a - szakma által elfogadott - terminológiát használjuk. Én eddig is ezt tettem. A lencse tehát legyen görbült felületű, a planparalel üveg pedig sík, és a kettőt különböztessük meg egymástól.)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2967 Dátum: 2012.08.08 10:48:08 »
(Csak a fényképezéssel kapcsolatos (Khm.... hogyan mondjam, hogy ne legyen sértő?) hiányos ismereteidet nem tudom szó nélkül hagyni, lásd még: a közgyűrű megváltoztatja a fókusztávolságot ...)
Igen, én értem, de kezdek kételkedni abban, hogy Te magad érted-e.
Talán nem Te írtad a következőkek?

Kiemeltem azt a részt, amire a kérdéses reakció vonatkozott.
(Megjegyzem úgy talán nem fogunk elbeszélni egymás mellett, ha mindketten ugyanazt a - szakma által elfogadott - terminológiát használjuk. Én eddig is ezt tettem. A lencse tehát legyen görbült felületű, a planparalel üveg pedig sík, és a kettőt különböztessük meg egymástól.)
Látod, pont ezért írtam, hogy nem érted, miről beszélek, mert tökéletesen badarságot írtál le pontosan a kiemelttel kapcsolatban.
A forgatható lencsetag a CPL szűrő elülső üvegére vonatkozott, egy szó sem szólt az objektívről...  :whistling:
Szóval, ne okoskodj, inkább értelmezd, amit írok, s, ha valami nem világos, inkább kérdezz.
Még egyszer leírom: az első iromány, amihez a 2db képet is csatoltam, Nem Neked szólt, hanem azoknak, akikkel a múltkorában beszélgettünk a CPL lencse hatásairól. Minthogy ez egy autós fórum elsősorban, teljességgel szükségtelen az általad képviselt minden ízében szavatos megfogalmazás, mi, akik ismerjük egymást, szeretünk érthetően, konyhanyelven beszélni egymással.
Fotós fórumokon más a helyzet. Itt nincsenek szakmai (fotós) emberek, csak a "fotózás iránt érdeklődők".

Ha a mondanivalóra figyelsz (értelmezed) és nem az egyes szavak lexikon-nyelvezetére, akkor elkerülhetők lennének az ehhez hasonló baklövések, okoskodások.

Én mindössze egy tapasztalatot osztottam meg a CPL szűrők használatáról, amit két képpel láthatóvá tettem, semmi több.
Igen, szoktam pontatlanul fogalmazni, és, ha van is ilyen és felhívják rá a figyelmem, akkor utánanézek és javítom magam. Node, emberek vagyunk...
Válaszolj nyugodtam erre, jogod van hozzá, részemről ezt a vitát lezártam, bármit is írsz, nem reagálok rá.
Ugyanis, nem tartozol azok közé az emberek közé, akikkel érdekel, hogy milyen a kapcsolatom. Bocs.  ;)

Javítás: A Líneráis polárszűrő is tekegethető, csak azon a Cirkulárissal ellenben nincs egy 2. üveg, ami az objektív tengelyével párhuzamosan érkező fényeket sprirálissá tenné. Ez azért kell, mert a napfény beesési szöge változik, a CPL ezt segíti lekövetni, hogy a szűrés minidg a kívánt mértékű legyen. Erre a líneáris nem képes, mindig az objektív tengelyével párhuzamos fényeket engedi a lencsetagokon keresztül a képérzékelőre.
« Utoljára szerkesztve: 2012.08.08 10:52:12 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Fényképezés
« Válasz #2968 Dátum: 2012.08.08 17:51:38 »
 :tc: :police: :cowboy: O0 :nuke: :nuke:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Fényképezés
« Válasz #2969 Dátum: 2012.08.08 19:01:39 »
2. Engedtessék meg nekem, hogy a közérthetőség kedvéért az egyenest parabolának nevezzem.  :lol:
A parabolát végtelen számú kis szakaszra bontva végtelen számú kis egyenest kapunk.
 :sorcerer:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety