Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 500631 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2880 Dátum: 2012.05.11 13:16:47 »
Ezt abszolút tévesen látod.  :flowers:

Makrófotózáshoz makró objektív kell, nem lencse, vagy közgyűrű. Egy rendes makroobjektívet nem tudsz semmivel kiváltani. Az állvány makrózáshoz alapkövetelmény, nélküle képtelen leszel éles képet exponálni. Ez az anyagiakat figyelmen kívül hagyó ideális eset.
Ha - mint ahogy nekem is - nincs elég pénzem makroobjektívre, akkor lehet bohóckodni (tényleg csak bohóckodás) lencsével és közgyűrűvel.

Makrónál mindig szempont a mélységélesség beállítása, nincs olyan makró téma, ahol maga a téma éles, és a háttér is. Vagy, ha ilyet mutatsz, akkor az egy xar kép, el van baffva.
Ami téma függő élességállítás szempontjából, az a rekesz méret (illetve a megfelelő, lehetőleg fix magas fényerejű, fix gyújtótávolságú objektív)
A legjobb makró képeket nem közelről, hanem bizonyos távolságokból (ahol az objektív leképezése a legideálisabb) lehet lőni.
A tücskös példáddal kapcsolatban a nagy mélységélesség valójában néhány cm-es mélységélességet jelent, ami, legyünk őszinték koránt sem nagy, sőt, igen kicsi. Maradjunk annyiban, hogy makrózásnál van a kis mélységélesség,  mint fogalom, meg a qrva kis bolhafaxnyi mélységélesség.  :)

Az utolsó mondatod, ha igaz lenne, akkor nem találták volna fel a makró közgyűrűket...  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:Fényképezés
« Válasz #2881 Dátum: 2012.05.11 15:21:36 »
Ezt abszolút tévesen látod.  :flowers:

Te viszont abszolút pontosan!? Legalábbis ezt gondolod. Ennek ellenére bebillentyűzöl olyan - elnézést a kifejezésért - csacsiságot, mint pl.: (a közgyűrűsor) "...a gyújtótávolságot megváltoztatja, hiszen, a lencsék és az érzékelő közé plusz távolságot iktatunk be".

Makrófotózáshoz makró objektív kell, nem lencse, vagy közgyűrű. Egy rendes makroobjektívet nem tudsz semmivel kiváltani. Az

Ez így ebben a formában nem igaz. A makroobjektív - némi kényelmetlenség árán - kiváltható akár egy alapobjektívvel is. Mindössze egy fordító gyűrű kell hozzá. Sajnos az ilyen összeállításnál le kell mondani a megszokott élességállításról. Az élességet jószerével csak az objektív és a tárgy távolságának változtatásával, valamint csak munkarekesz mellett lehet állítani. A fényméréssel is adódhatnak problémák. Ha a váz nem értesül arról, hogy munkarekesszel történik az exponálás, akkor kizárólag manuális zárral lehet dolgozni, és a fénymérést el lehet felejteni.

állvány makrózáshoz alapkövetelmény, nélküle képtelen leszel éles képet exponálni. Ez az anyagiakat figyelmen kívül hagyó ideális eset.

Még szerencse, hogy eddig erről nem tudtam, csak ezért sikerülhetett tűéles makrofotókat készíteni - állvány nélkül  :lol:

Ha - mint ahogy nekem is - nincs elég pénzem makroobjektívre, akkor lehet bohóckodni (tényleg csak bohóckodás) lencsével és közgyűrűvel.

Szavaidból úgy érzem, fogalmad nincs arról, mitől makroobjektív a makroobjektív. Elárulom: elsősorban azért, mert a lencserendszer leképezési hibáit nem csak kicsinyítésre, hanem nagyításra is igyekeznek korrigálni. Másodsorban azért, mert a tubust úgy tervezik, hogy az objektív fősíkja az érzékelőtől megközelítőleg legalább az objektív gyújtótávolságának kétszereséig, tehát 1:1 leképezési arányig (ennek levezetést bármelyik gimnáziumi fizika tankönyv fénytannal foglalkozó fejezetében megtalálod) eltávolítható legyen.
 
Makrónál mindig szempont a mélységélesség beállítása, nincs olyan makró téma, ahol maga a téma éles, és a háttér is. Vagy, ha ilyet mutatsz, akkor az egy xar kép, el van baffva.

Nem Te ecsetelted a teleobjektív hátteret elmosó tulajdonságának előnyeit? Vagy csak nem emlékszel arra, hogy mit írtál korábban? Segítek felidézni:

"...nagyobb gyújtótávolságú obival miért lehet jobban makrót fotózni? Mert nagyobb a gyújtótávolsága [...] jobban mossa a hátteret..."

Szerintem viszont makrofotózásnál általában nem az a probléma, hogy a nagy mélységélesség miatt a háttér feleslegesen és zavaróan éles, hanem sokkal inkább az, hogy a csekély mélységélességbe még a témát sem mindig sikerül teljes terjedelmében behelyezni.


Ami téma függő élességállítás szempontjából, az a rekesz méret (illetve a megfelelő, lehetőleg fix magas fényerejű, fix gyújtótávolságú objektív)

Fix fényerejű objektívet eddig csak tükörobjektívben láttam. Ezek jellemzően alacsony fényerejű és nagy gyújtótávolságú eszözök voltak. Feltelezem nem erre gondoltál. De ha nem erre, akkor mire? Hogyan néz ki egy "fix magas fényerejű" objektív? (A fix gyújtótávolságút ismerem ;))

A legjobb makró képeket nem közelről, hanem bizonyos távolságokból (ahol az objektív leképezése a legideálisabb) lehet lőni.
A tücskös példáddal kapcsolatban a nagy mélységélesség valójában néhány cm-es mélységélességet jelent, ami, legyünk őszinték koránt sem nagy, sőt, igen kicsi. Maradjunk annyiban, hogy makrózásnál van a kis mélységélesség,  mint fogalom, meg a qrva kis bolhafaxnyi mélységélesség.  :)

Az a "bizonyos távolság" lehet egészen közeli is ;) Szerintem olyan távolság "ahol az objektív leképezése a legideálisabb" nem létezik, ehhez legalább egy - többé-kevésbé tág - intervallumot kell megadni, aminek értéke egészen bizonyosan függ attól is, hogy milyen rekeszértéket használunk.

Az utolsó mondatod, ha igaz lenne, akkor nem találták volna fel a makró közgyűrűket...  ;)

Azt, hogy egy objektív fősíkja - segédeszköz nélkül - milyen mértékben távolítható el az érzékelő síkjától (azaz mekkora leképezési arányt enged meg), nos azt kizárólag a tervező dönti el. Ki más tenné? A közgyűrűt meg azért találták fel, hogy a tervező által megálmodott arányon a nagyítás irányába javítani tudjanak. De amíg Te abban a szilárd tévhitben élsz, hogy a közgyűrű az objektív gyújtótávolságát növeli, addig nagyon elbeszélünk egymás mellett :(
« Utoljára szerkesztve: 2012.05.11 15:31:32 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Fényképezés
« Válasz #2882 Dátum: 2012.05.12 12:56:35 »
Nézzétek meg a videót, igazi profi kézimunka.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9395
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Fényképezés
« Válasz #2883 Dátum: 2012.05.16 23:32:54 »
Egy kis horror  :D  : KATT
Szegény Canon 7D  :lol:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Fényképezés
« Válasz #2884 Dátum: 2012.05.17 11:58:35 »
Igen, ez a csávó sokmindenről csinált ilyen tesztet. Volt, hogy fel is gyújtott egy 500D-t, poroltóval eloltotta, zárszerkezete még mindig működött (akksiról!)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Fényképezés
« Válasz #2885 Dátum: 2012.05.17 12:09:50 »
A Vogue a világ egyik leghíresebb divatlapja. Annie Leibovitz a világ egyik legjobb fotósa. Amit az Egyesült Államok olimpiai csapatának marketingjeként összehoztak, igencsak figyelemreméltó. Különösen a werk videó (link a szövegben) érdekes…

http://www.vogue.com/magazine/article/male-olympic-athletes-with-karlie-kloss-country-strong/#1

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Fényképezés
« Válasz #2886 Dátum: 2012.05.19 22:28:11 »
Nálam van apukám Sigma 70-300-as objektíve, holnap a Hungaroringen szeretném majd használni, majd beszámolok róla.
Elsőre az a furcsa, hogy elég hangos a fókuszmotorja, tehát mondjuk állatokat fotózni nem lenne jó.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2887 Dátum: 2012.05.19 22:32:29 »
Nálam van apukám Sigma 70-300-as objektíve, holnap a Hungaroringen szeretném majd használni, majd beszámolok róla.
Elsőre az a furcsa, hogy elég hangos a fókuszmotorja, tehát mondjuk állatokat fotózni nem lenne jó.
Ami ultrasonic motor nélküli, az mind hangos. Tamron is. Az általam olvasott információk alapján az élességállítás sebessége lehet még kérdéses.
Elképzelhető, hogy egy adott nézőpontból fix élességgel is érdemes kipróbálni (tehát, élességet állítasz egy szögből és mindig akkor exponálsz, amikor az adott autó pont ott jár.
Bár, ha szép napos idő lesz, az azért elfedi majd az élességállítási "lassúságot", lehet, hogy teljesen jól fog működni.
Majd a képekre kíváncsi lennék...  :surrender: ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Fényképezés
« Válasz #2888 Dátum: 2012.05.19 22:40:25 »
Este 6-kor kezdődik a tima attack, szóval nem tudom meddig tudok majd fotózni.
Ez az élesség jó ötlet, mert valóban lassabb mint a Nikon objektíven.

Képeket természetesen majd mutatom.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2889 Dátum: 2012.05.19 22:54:33 »
Este 6-kor még messze kiváló fények vannak: már elég kis szögben süt a nap, meleg árnyalatai vannak, tipikus fotózni való körülmény, de a fényereje is tökéletes lesz!  :) Bárcsak én is kimehetnék (nem tudok)...
Nem akarlak - hogy is mondjam - rábeszélni semmire, de pl. ilyenkor érdemes a legnagyobb képméretet választani és a legnagyobb részletességet fotózáshoz. Próbáld csak ki a 70-300-at, de szerintem jobban járnál a Nikkor 18-105-tel és utólag megvágva a képet bőven tudod pótolni a zoom hiányát (esetleg, ha emailben elküldesz pár képet, szívesen megvágom őket, mint amit kisasndrisnak is tettem).
Esetleg olyan helyre is le tudnál telepedni, ahová a saját obid is elegendő lenne. Azt ajánlom, hogy, ha teheted, próbálj ki több helyet is fotózni.
Ami nagyon fontos lesz számodra: a fókusz módot állítsd 3D-re (amennyiben automata élességállítással fotózol)! Ha van... nekem van ilyen és mai agility fotózáson nagyon frankón ki lehetett merevíteni élesen kuttyok mozgását, akár a levegőben is. Ezzel csak annyi a dolgod, hogy folyamatosan a témán tartod a fókuszpontot és sorozatokat lőssz. Meglátod, jók lesznek... ;)

Jut eszembe: A Sigma-ban szerintem VR sincs, ami egy ilyen teleobinál főleg tele állásban nagyon nem árt... ezért is jobban ajánlanám a sajátodat, az VR-es..  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re:Fényképezés
« Válasz #2890 Dátum: 2012.05.19 23:04:58 »
Bepi, fotoztam naplementet parkanyrol, ahogy irtad, tobbfele isobal, rawba, de lcd-n se tetszik, nemhogy monitoron.
Hott zaj az egesz:) azt hiszem meg par szaz gyakorlokepet el kell kattintanom, mire jobb leszek az automata modnal :)
kisa
born to ride

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2891 Dátum: 2012.05.19 23:16:50 »
Bepi, fotoztam naplementet parkanyrol, ahogy irtad, tobbfele isobal, rawba, de lcd-n se tetszik, nemhogy monitoron.
Hott zaj az egesz:) azt hiszem meg par szaz gyakorlokepet el kell kattintanom, mire jobb leszek az automata modnal :)
Ilyen ez a popszakma! :D
Azt mondták a fotósuliban is, hogy fotózni-fotózni-fotózni...(így jön a tapasztalat)

Mi volt a hiba benne? "P" módban próbáltad? A zaj csak az ISO növelésével jön. Az maradjon 100-200-on. Rekeszt (A) szűkre (f/20-f/22) kell venni, a záridőt meg hosszúra, akár 1-2 mp-re is. Fénymérést Mátrixra állítani. Kizárt, hogy ne sikerüljön jól.  :)
A RAW maradhat a pontosabb utómunka érdekében, ráérsz visszaállítani majd JPG-be. Próbálgatni én is a RAW-ot használva szoktam.

De mankót ad az is, ha automatán fotózol először, majd annak az adatait megnézed, és akköré lövöd be a saját beállításaidat. De az ISO maradjon alacsonyan!

4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2892 Dátum: 2012.05.19 23:19:36 »
Ez tavaly tesóm egyszerű Canon EOS 500D-jével készült Zamárdiban:



Ja, előtte elolvastam Scott Kelby - Digitális Fotóskönyv kezdőknek I. c. könyvének ide vonatkozó 1db oldalát. :-))

(ezen a képen egyébként nincs utómunka, ha jól emlékszem, csak a kicsinyítés...)

Exif:
ISO 100
1/30s
f/11 (ez tág, szűkíteni kellett volna még, az állvány miatt a záridőt is lehetett volna még hosszabbra venni, ezáltal még élesebb lenne a kép)
« Utoljára szerkesztve: 2012.05.19 23:23:12 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

gomzol

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1590
Re:Fényképezés
« Válasz #2893 Dátum: 2012.05.19 23:32:54 »
Exif:
ISO 100
1/30s
f/11 (ez tág, szűkíteni kellett volna még, az állvány miatt a záridőt is lehetett volna még hosszabbra venni, ezáltal még élesebb lenne a kép)
Hm, szerintem a legtöbb objektív éppen nem a nagyon szűk rekesznyílásoknál adja a legélesebb képet. :hmmmm: A nem túl nagy fényerejű kitobjektívek pl. f/8 körül. 

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2894 Dátum: 2012.05.19 23:38:42 »
Hm, szerintem a legtöbb objektív éppen nem a nagyon szűk rekesznyílásoknál adja a legélesebb képet. :hmmmm: A nem túl nagy fényerejű kitobjektívek pl. f/8 körül.
Igen, a legtágabb rekesztől 1-2 rekesznyivel szűkebb állásban van a legélesebb kép. Pl. egy Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 VR esetén a 3,5 a legtágabb rekesz, f/7,1-8-nál a legélesebb a képe.
Csak annyi a bibi, hogy tájfotózáshoz ez túl kicsi mélységélességet jelent. Tájfotónál a nagy mélységélesség a cél, ehhez, pedig szűk rekeszre van szükség. Így értettem. :)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i