Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 500569 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re: Fényképezés
« Válasz #2190 Dátum: 2011.08.07 21:29:10 »
Tükrös géphez nem fogsz tudni olyan objektívet szerezni, ami akár csak egy 10x optikai zoomos kompaktnak megfelelne.
Dehogynem... no persze nem L-es kategória, de még mindig nagyságrendileg jobb minőség ezzel, mint bármelyik bridge vagy kompakt-al.
A cserélgetős módszer persze még jobb minőség, de egyben veszélyes és kényelmetlen az amatőr fotós túrázóknak.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.07 21:31:53 írta robi »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2191 Dátum: 2011.08.07 22:01:36 »
Hú, ez tényleg nem rossz  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2192 Dátum: 2011.08.07 22:10:17 »
Azért sose feledje senki, hogy egy jó tudású bridge gép nappali viszonyok között sokszor kényelmesebb, és egyszerű halandónak sokkal jobban használható darab, mint egy tükrös; főleg, ha az automata módból még sose forgatta tovább a programtárcsát. Nem egy embert láttam, aki megvette a tükrös gépet, mert az a menő, aztán gyorsan túladott rajta, és egy jobb britge gépet használ, mert számára az a  megfelelőbb. ( kisebb, a nagyobb zoomátfogás nem jelent külön kiadást, nem kell optikával/optikákkal együtt több kilót cipelni...) a képminőség, meg 5mp fölött a monitoron nézéshez, meg akár 20x30-as nagyításig elég.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9395
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: Fényképezés
« Válasz #2193 Dátum: 2011.08.07 22:36:18 »
Azért sose feledje senki, hogy egy jó tudású bridge gép nappali viszonyok között sokszor kényelmesebb, és egyszerű halandónak sokkal jobban használható darab, mint egy tükrös; ....
Ez így van  :yes:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2194 Dátum: 2011.08.08 09:48:15 »
Igen, többeteknek igazatok van a bridge vs. tükrös összehasonlításban (nekem is bridge Canon S5 IS-em van, imádom!), de azért azonos körülmények (időszak, fényviszonyok, téma) között elsősorban manuális módban már bőven látható különbséget nyújt egy akár csak kitobis tükrös gép a bridge-hez képest. AUTO állásban szinte azonos eredményt tud a bridge is (mondjuk ehhez megfelelően sok fény kell, hogy a zaj ne látszódjon a képein).
Nálunk, a családban (tesómék) van az EOS 500D, nekem az S5 IS. Kezdetben én, mint (tesómhoz képest) gyakorlott fotós a kis bridge gépemmel jobb képeket készítettem, mint kezdő tesóm az EOS-szal. Igaz, én már több, mint egy éve használok CPL szűrőt a gépemhez, meg napernyőt is, míg tesóm csak egy UV szűrőt. Kezdetben kicsit csalódott is volt tesóm, hogy az én képeim mennyivel szebbek, pedig neki van a jobb gépe... Mostanra már megmutattam neki pár trükköt, és bizony majdnem összehasonlíthatatlan a két gép.

A bridge (S5 IS):
Pozitívumok:
nagyobb zoomátfogás (az enyém 28-420mm 12x)
könnyebb kezelhetőség (ez inkább szokás kérdése, a tükrös Canonok szinte ugyanolyan könnyen kezelhetők, mint a sima kompaktok)
kisebb méret, és súly
kevesebb cipelendő kiegészítők
minden irányba forgatható lcd kijelző
gyakorlatilag ugyanazokat a manuális beállítási lehetőségeket tartalmazza, mint a tükrös
anyagilag elérhetőbb

Negatívumok:
Bár nagyobb a zoom árfogása, a képek torzítása is nagyobb, illetve sokkal érzékenyebb a fényviszonyokra, ha ebből kevesebb van, egyből zajosodik, szemcsés lesz
A képérzékelő kisebb mérete miatt kevésbé lesz részletgazdag a kép
A fotós nem tud a "profi" (szakmailag) szint felé mozdulni, mert a gép minősége miatt megreked egy adott szinten (főleg, amikor tapasztalja a saját bridge gépének határait bizonyos helyzetekben.)
Lassú sorozat felvétel (másodpercenként nincs 3 db kép)

Ezzel szemben a tükrös gép:
Pozitívumok:
tetszés (pénztárca és igény) szerint variálható, specializálható az különféle objektívek segítségével
kis millió kiegészítő
Még a kitobjektív is jóval kevésbé érzékeny a fényre (egy bridge gépnél ISO 200-400 körül már zajosodik a kép, ami elsősorban sötétebb épületben fotózáskor, vagy naplemente körül/után válik zavaróvá, holott a fények ekkor a legszebbek; míg a tükrösök lazán elmennek ISO 1600-ig vagy a fölé is zavaró látható zaj nélkül)
Részletgazdagabb a kép
korlátlan (kellő pénz birtokában) felhasználás
nagyobb méretéből adódóan jobb fogása van, bár határozott tartást igényel a jelentősen nagyobb tömege miatt

Negatívumok:
Bridge-hez képest drága a gépváz és a kiegészítők is
néhány típusnál megszokást igényel a kezelhetőség (tükrösöknél csak újabban divat több funkció gombot kitenni a hátlapra, a régebbi tükrös gépeket leginkább a menüjéből lehetett testre szabni)
Használata gyakorlottabb embert kíván, mert a számtalan kézi beállítás között egy teljesen kezdő elvész, sok idő, mire megtanulja, mit hova kell állítani a kívánt eredményhez

Visszatérve Tzoli esetéhez, ha Te nagyon sokat használod az S3 IS -ed zoomját, akkor a kit obi kevés lesz, ez egyértelmű. Hozzá minimum egy 55-250mm-es obit kell még venned. A kitobi 18-55mm-ig terjed, erre is szükséged lesz. Így szettben már 200.000Ft alatt nem valószínű, hogy megállsz. Ehhez még hozzá kell számolni egy pót akksit, és kb 2db "gyors" 4Gb-s (egy db nagy kapacitású nem ajánlott, mert, ha netán kártyahibád lenne egy rally fotózás alatt, akkor elvész az összes addigi képed is, míg több kártyára mentve legalább egy része megmarad. Sajnos erre is gondolni kell vásárlás előtt!!!) memóriakártyát, ami így együtt ez a 3 dolog legyen 15.000Ft.

A bridge ennek a kb 210-220.000 Ft-nak a felébe, max. kétharmadába kerül, de minőségben a tükrös alatt marad, bár egyszerűbben, gyorsabban magaddal vihető mindenes gépet kapsz a pénzedért. A tükrös, megy tükrös, az mindig is egy más világ lesz, még, ha drága is...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2195 Dátum: 2011.08.08 09:53:29 »
Tükrös géphez nem fogsz tudni olyan objektívet szerezni, ami akár csak egy 10x optikai zoomos kompaktnak megfelelne.
Dehogynem... no persze nem L-es kategória, de még mindig nagyságrendileg jobb minőség ezzel, mint bármelyik bridge vagy kompakt-al.
A cserélgetős módszer persze még jobb minőség, de egyben veszélyes és kényelmetlen az amatőr fotós túrázóknak.
Azért arra kíváncsi lennék, hogy 18mm-nél mekkora a torzítása a képnek... Nem biztos, hogy ez olyan jó. Ráadásul drága is.
Pl. van a Canonnak egy 18-135-ös obija. Na, az pont jó példa erre! Okés, hogy egész sokat nagyít, jó a zoomátfogása, csak, éppen 18mm állásnál a kép szélen a vonalak láthatóan/zavaróan torulnak.
A cserélhető objektíveknek pont ez a lényege, hogy csak adott zoom tartományban mozognak, viszont ott JÓL. Én úgy gondolom, hogy egy 24-70-es zoom obi, meg egy 70-300-as tele obi tök jó párosítás a legtöbb esetre (nem mindre, de most csak átlag használatról beszélek). Mondjuk egy 50-es fix obi (~ 30.000 FT) egyenesen csodákra képes beltérben vaku nélkül!!! ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2196 Dátum: 2011.08.08 10:30:19 »
Nekem ez a Canon 18-135 obi van, valóban egy hangyányival jobban torzít 18mm-en, mint a 18-55, ( főleg épületfotókon lehet észrevenni)  de 24-nél már kb. azonos vele, cserébe elmegy 135-ig, és egy kirándulás, vagy városnézés alatt nem kell cserélgetni az obit, ami elég macerás, ha nem egyedül - kimondottan fotózás céljából járkálsz valahol. ( a 18-200-as meg méggyengébb, de bizonyos esetekben az is alternativa.)
-Most a nyaralás alatt is vittem magammal közgyűrűsort, állványt, telét, -elő sem vettem egyiket sem, csak a 18-135 volt a gépen, meg néha, -főleg a strandra, meg csónakázáshoz- a jó öreg olympus bridge jött velem.

-És döbbenetes, hogy mennyire más a két gép színvilága.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #2197 Dátum: 2011.08.08 10:36:01 »
Bridge vs. SLR: utóbbi _sokkal_ gyorsabb és pontosabb fókuszrendszere, _sokkal_ jobb keresője, _sokkal_ gyorsabb működése, _sokkal_ jobb akksiideje, _sokkal_ kontrollálhatóbb mélységélessége számomra okafogyottá teszi az egész összehasonlítást. Volt bridge gépem, mióta eladtam, azóta is használtam többször több márka (Fuji, Canon, Oly) hasonló gépét, de az alap, olcsó D40 mindig tisztább, szárazabb, otthonosabb érzés. Drágább volt a tükrös felszerelés? Az hát. De minden forint helyét tapasztalom, akárhányszor előveszem a gépet.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2198 Dátum: 2011.08.08 10:39:59 »
Bocsi, az én írásomból valóban kimaradt, hogy az említett torzítás Csak a 18mm-nél látható...  :flowers: Nem fikázni akarom azt az obit, csak objektíven leírni a hátrányát. Amúgy, ha már úgyis ott lenne velem, akkor nekem nem telne semmibe kicserélni a két objektívet, bár van, akinek ez nyűg. Bárcsak cserélgethetném...  ::)

Amúgy nem olyan gáz a sima 18-55-ös obi, legalábbis a tesztek alapján az új EOS 600D esetében... Zoom-ra kevés, de minőségben teljesen jónak mondják, simán vállalható.

A képminőségben/színvilágban, pedig én "kicsit" elfogultan talán, azt mondom, hogy van a Canon (, meg a Nikon, mindegy melyik a kettő közül) minőség, aztán van az összes többi.  :cool2: :nonono:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2199 Dátum: 2011.08.08 10:42:49 »
Bridge vs. SLR: utóbbi _sokkal_ gyorsabb és pontosabb fókuszrendszere, _sokkal_ jobb keresője, _sokkal_ gyorsabb működése, _sokkal_ jobb akksiideje, _sokkal_ kontrollálhatóbb mélységélessége számomra okafogyottá teszi az egész összehasonlítást. Volt bridge gépem, mióta eladtam, azóta is használtam többször több márka (Fuji, Canon, Oly) hasonló gépét, de az alap, olcsó D40 mindig tisztább, szárazabb, otthonosabb érzés. Drágább volt a tükrös felszerelés? Az hát. De minden forint helyét tapasztalom, akárhányszor előveszem a gépet.
Annyiból nem okafogyott az összehasonlítás, hogy anyagi ráfordítás, és fotós tudásszint tekintetében igenis összehasonlíthatók a bridge-ek, meg a tükrösek. Ha vki komolyabban is szándékszik a fotózással foglalkozni, akkor érdemes beruházzon az SLR-ekre, ha nem, akkor elég neki egy sokoldalúan használható bridge is...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #2200 Dátum: 2011.08.08 11:27:47 »
...anyagi ráfordítás, és fotós tudásszint tekintetében...

 :wacko: Na akkor én mennyire kell, hogy tudjak fotózni, vagy mennyire kell, hogy tollas legyek, hogy egyértelműen kijelentsem, nekem eszembe nem jutna bridge-re cserélni a gépet, nagyobb átfogás ill. kisebb méret ide vagy oda?

Nem kell komolyan foglalkozni a fotózással, elég lemaradni néhány pillanatról egy kompakttal, bridge-dzsel, hogy az ember ne akarja őket többet használni.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2201 Dátum: 2011.08.08 11:29:31 »
Bridge vs. SLR: utóbbi _sokkal_ gyorsabb és pontosabb fókuszrendszere...
Számomra már ez önmagában perdöntő érv  :yes: ... Ne tudjátok meg, mennyit anyázok a mostai Fuji bridge gépem laaaaaaaaaaaaaassúúúúúúúúúúúúú és pontatlan autofókusza miatt  :censored: ... Barátaim jó része már vágja, hogy ha épp fotózok és azt mormogom magamban, hogy "kaf-kaf-kaf...", akkor megint ez a bajom  :lol: ... gondolom, nem nehéz kitalálni, minek a rövidítése ez. (Manuál fókusz meg elvileg van rajta, gyakorlatilag nincs.)

Nekem tutira DSLR lesz a következő, másba inkább egyáltalán nem invesztálok.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2202 Dátum: 2011.08.08 11:31:14 »
...elég lemaradni néhány pillanatról...
Ez megint 100 %-osan találó volt  :yes: ... Atyaég, mennyit dühöngtem/keseregtem már emiatt  :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2203 Dátum: 2011.08.08 11:33:33 »
Elviselhető kompromisszumokkal a bridge CSAK tájfotózásra alkalmas; meg (de itt már több kompromisszummal) álló célpontok fotózására - mindezt sok fényben. Ahogy mozgás és/vagy bonyolultabb fényviszonyok bukkannak fel, rögtön kezdődik a xopás.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2204 Dátum: 2011.08.08 11:43:08 »
...anyagi ráfordítás, és fotós tudásszint tekintetében...

 :wacko: Na akkor én mennyire kell, hogy tudjak fotózni, vagy mennyire kell, hogy tollas legyek, hogy egyértelműen kijelentsem, nekem eszembe nem jutna bridge-re cserélni a gépet, nagyobb átfogás ill. kisebb méret ide vagy oda?

Nem kell komolyan foglalkozni a fotózással, elég lemaradni néhány pillanatról egy kompakttal, bridge-dzsel, hogy az ember ne akarja őket többet használni.
Nyilván így van, ha egyszer én is tudok venni egy DSLR-t, eszem ágában sem lesz "visszalépni" utána...  ;) De, ahhoz, hogy tudjak egyet venni, az igenis pénztárca, illetve annak tartalmának függvénye.
De ezt is csak akkor lehet biztonsággal állítani, ha már alapvetően tudod, megszoktad/megtanultad kezelni a DSLR-edet. Persze, a konkrét exponálás alapból sokkal gyorsabb, mint a bridge-nél, de a helyes beállításokat igenis meg kell előtte tanulni, hogy JÓL tudd használni a gépedet. Te ezen valószínűleg már túl vagy, így nem kérdés, hogy a D40-eddel gyorsabban fotózol jót, mint egy bridge-dzsel.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i