Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 503530 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2160 Dátum: 2011.08.03 15:13:23 »
Ez f/11 is egy közelítő alapérték tájképnél, ahol nem a mélységélesség van a középpontban, hanem éppen ellenkezőleg: a kép egészét szeretném, hogy egyenlően éles legyen.  ::)
Méghozzá egész jó a közelítés, mert ott még általában jó az optikák felbontása és még elhanyagolható a diffrakció (nem úgy, mint mondjuk f/22-nél). Tájat én is f/11-el szoktam lőni.
:hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2161 Dátum: 2011.08.04 08:54:12 »
Ez f/11 is egy közelítő alapérték tájképnél, ahol nem a mélységélesség van a középpontban, hanem éppen ellenkezőleg: a kép egészét szeretném, hogy egyenlően éles legyen.  ::)
Méghozzá egész jó a közelítés, mert ott még általában jó az optikák felbontása és még elhanyagolható a diffrakció (nem úgy, mint mondjuk f/22-nél). Tájat én is f/11-el szoktam lőni.

De ezt biztos, hogy egy másik könyvben írják...    :tt2:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2162 Dátum: 2011.08.04 09:00:29 »
Ear, ne kötekedjél már, no, ez a könyv jó, amatőröknek szánva, nem profiknak, működnek a benne leírtak, kipróbáltam. A valódi profizmus azonban értelemszerűen a gyakorlatból jön. Ebben egyet értesz velem?  :szemez: :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #2163 Dátum: 2011.08.04 09:51:55 »
Akkor kötekszem én, mert mocskosul ráérek.  :flowers: A profi ebből él, és maga a profizmus nem jelenti, hogy az illető jó fotós. Az amatőr nem ebből él, és az amatörizmus nem jelenti, hogy kezdő lenne az illető. (Egy-egy profi  :devil: amatőrtől sokszor legalább olyan jó képeket lehet látni, mint amiket a valódi profik készítenek. Amatőr = műkedvelő, nem pedig pancser, kezdő, járatlan.)

Az ilyen könyvek leginkább kezdőknek készülnek.  :hug:
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.04 09:53:28 írta Satriani »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2164 Dátum: 2011.08.04 09:58:43 »
És ezt az említett könyvet megnézted/olvastad már? Itt most nem arról van szó, hogy könyvből tanulok meg fotózni, az csak segít rendszerezni a fejemben a legfontosabb dolgokat egy-egy témakörben. A többi gyakorlás kérdése.
Egyébként, ha mindenképpen bele akarunk menni, akkor igazad van a Profi-amatőr-jó fotós-kezdő fotós témában. Én a profit ebben az esetben a szakmailag jó fotósokra gondolok, az amatőrök esetén, pedig a kezdőkre, akiknek még nem sok gyakorlatuk van, de a laikusnál komolyabban érdeklődnek a fotózás iránt.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2165 Dátum: 2011.08.04 14:31:42 »
És ezt az említett könyvet megnézted/olvastad már?

Angolul már láttam. Nagyjából pont annyit tud, mint az Olympusom használati utasítása.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2166 Dátum: 2011.08.04 14:44:43 »
A valódi profizmus azonban értelemszerűen a gyakorlatból jön. Ebben egyet értesz velem?  :szemez: :hug:

Hm, ha ez ilyen egyszerű lenne. Van aki gyakorolhat az élete végéig, akkor sem lesz profi, viszont olyan jó fotóst sem ismerek, aki nem lenne tisztában a technikai dolgokkal.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2167 Dátum: 2011.08.04 14:53:53 »
A valódi profizmus azonban értelemszerűen a gyakorlatból jön. Ebben egyet értesz velem?  :szemez: :hug:

Hm, ha ez ilyen egyszerű lenne. Van aki gyakorolhat az élete végéig, akkor sem lesz profi, viszont olyan jó fotóst sem ismerek, aki nem lenne tisztában a technikai dolgokkal.
Gondolod, hogy egy világhírű fotós keni-vágja az egyes optikák felépítését részleteibe menően?  :szemez:
Nem hinném, persze, biztosan van, aki belemélyed, de a művészet nem a tárgyi tudásban van! Az, viszont biztos, hogy az egyes optikák használathoz fontos jellemzőit, adatait ismerik, hisz ezt tudni is kell, amikor vki adott témához kiválasztja a megfelelő objektívet, akár vásárlásról, akár használatról legyen szó.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re: Fényképezés
« Válasz #2168 Dátum: 2011.08.04 16:58:42 »
Ear, ne kötekedjél már...
Ear már csak ilyen  :tt2:
Addig csűri-csavarja, míg neki lesz igaza  :whistling:
De tudod, az okos előbb enged  :cool2:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2169 Dátum: 2011.08.05 08:13:14 »
Ear, ne kötekedjél már...
Ear már csak ilyen  :tt2:
Addig csűri-csavarja, míg neki lesz igaza  :whistling:
De tudod, az okos előbb enged  :cool2:
Gondolja csak azt...  ;) :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Fényképezés
« Válasz #2170 Dátum: 2011.08.05 08:36:18 »
Teljesen  :shit: konyvek ritkan szoktak bestseller-ek lenni...


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2171 Dátum: 2011.08.06 09:30:07 »
Gondolod, hogy egy világhírű fotós keni-vágja az egyes optikák felépítését részleteibe menően?  :szemez:
Nem hinném, persze, biztosan van, aki belemélyed, de a művészet nem a tárgyi tudásban van!

Hát a lencsetagokat biztos nem, legfeljebb érdekesség kedvéért, de hogy melyik optika mire képes, a felépítéséből adódóan, azt nagyon is. Zsebre meg egészségre megy, mert egy-két-három objektív felesleges beszerzése és cipelése bizony mindkettőre káros hatással van.

A filmezésnél pedig az operatőr és a rendező még a forgatás előtt összerak egy objektívparkot, ami alapvetően meghatározza a látványvilágot. Forgatókönyv kész, az operatőr mutogatja , hogy ő mégis mire gondolt, mélységélességgel, torzításokkal, látószög állítási lehetőségekkel, a rendező meg bólogat horizontálisan vagy függőlegesen. Ehhez is kell az alapvető tudás, amit aztán látványra tud konvertálni az operatőr, de ez a készség bizony a jó fotósokban is megvan.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.06 11:40:16 írta Palaczk »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2172 Dátum: 2011.08.06 11:49:08 »
Múlt héten a Balatonon nyaraltunk, készítettem pár képet. Szívesen vennék néhány építő jellegű, de (amennyire lehet) objektív véleményezést a fotókról. Nem vagyok sértődős, nyugodtan lehet negatív véleményt is mondani, én abból is igyekszem tanulni.
Lehetőleg a portré képeket most hagyjuk ki, inkább a tájképek, naplementés képekről legyen szó.
Jaj  :lol: ... Elkövetted a szarvashibát  :szemez: ... Fotózáshoz értő embereket naplementés képekről kérdezni = garantált frusztráció. Korábban én is elkövettem ezt a ballépést, belinkeltem ide a balatoni válogatás-albumomat (amiről korábban mindenkitől csak elismerő véleményeket kaptam, persze egy Szofisztikált Guru sem volt köztük) - kaptam olyan negatív élményt, amit a legeslegrosszabbak között tartok számon az egész eddigi fórumos pályafutásom során  :nonono: ... Sokmindenre számítottam, de arra, hogy még a legjobb reakció a "LEHETNE köztük PÁR jó kép (160 van az albumban amúgy), DE..." lesz - na, arra nem. (Ebbe persze nem értem bele azt, hogy olyanok, akik nem Hozzáértők, megdicsérték. Ami jól is esett.)

Fotózásban óriási szakadék tátong a lelkes amatőrök és a valóban hozzáértők között - és egyetlen példát sem láttam arra eddig, hogy ezen az utóbbiak képesek lettek volna (ha másból nem, hát bátorításból) átlépni. Lezúznak  :D ... Nem érdemes próbálkozni.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.06 12:01:11 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2173 Dátum: 2011.08.06 11:56:50 »
Nekem amúgy tetszenek a képeid - a kedvenceim a Sziluett és az Eszköz címűek, de a Nyugalom is szép.

Pár konkrét kritikai észrevétel: néhol ferde a horizont (pl. Felhők mögül a nap...); néhol túl nagy az előtér (pl. Fa); néhol nem a megfelelő tárgyon van a fókusz (Csobogó); és van, ami hosszabb rekeszidővel jobb lett volna (Álomszerű).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fényképezés
« Válasz #2174 Dátum: 2011.08.06 12:22:51 »
Ha már egyediség, el tudnék képzelni egy Józsi+Béla összeállítást  :devil: [rohog] :lol:
Bár a belem kifordulna, de ha megkérnének azt is lefotóznám  :ph34r:
 [rohog]
[rohog]
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )