Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 500604 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2145 Dátum: 2011.08.01 15:43:10 »
Ez teljesen kezdőknek íródott, az első része egy 3 kötetből álló sorozatnak. Nem tudom, ki, hogy van vele, én pontosan egy ilyen könyvre vágytam, amiben nem fejtegetik oldalakon keresztül a fény, az optika, az egyéb kütyük összetételét, felépítését, stb, hanem konkrétan az adott témára adja meg ötletként a beállításokat,
Hát ezt nem értem. Ilyen üzemmód gombok nagyjából minden fényképezőgépen vannak, oda tekered és akkor mondjuk sportnál nagy érzékenység rövid záridő középen gyorsan követő élességállítás spot fénymérés sorozatfelvétel lesz. Na most ezt könyvben? Ehhez elég elolvasni a használatit, a könyv meg legyen arra jó, hogy elmagyarázza mégis miért ezt csinálja a kamerád, nem?
Arra gondoltam, amikor írtam a hsz-t, hogy attól, hogy én tudom, hogy milyen a felépítése egy obinak (hány lencsetagból áll, és milyenek), vagy, hogy hogyan képezi az érzékelő a képet, még nem fogok tudni jó képeket csinálni. Úgy gondolom, hogy a gyakorlathoz ezek az infók kevésbé fontosak, mint az adott témához, az adott körülmények között használandó viszonylag pontos értékek, hisz utóbbiak alapján készül el a kép.
A tudományos oldalát elég azoknak tudni, akiket ez mélyebben érdekel.
Ez a könyv, pedig pont abban segít, hogy, amennyiben ott vagyok egy helyzetben, akkor ne maradjak le a lényegről csak azért, mert keresem a megfelelő beállításokat. Megadja a fő csapásirányt a megfelelő kép elkészítéséhez.
Persze, az így elkészült fotók még nem lesznek tökéletesek, de alap igazításokkal a PS-ben azzá tehetők már.

A sport módot én nem szoktam használni, mert akkor a gépre hagyatkozom teljesen. Mivel a mérései alapján állít be bizonyos paramétereket az expóhoz, benne van a lehetőség, hogy megzavarja és emiatt téves értéket mér. A teljesen manuális beállításokat piszkálva nyújtja egy DSLR azt, amit elvársz tőle.
Én a saját gépemen is, és ezen a kölcsön EOS-on is annyit bíztam az automatikára, hogy néhány kép erejéig használtam a záridőprioritásos módot és a blende prioritásost is. Ezek amolyan félautomata üzemmódok, gyorsak és igen hatékonyan "együtt tudnak a felhasználóval dolgozni".

A használatiban max annyit írnak le, hogy "ha x-módra állítod, akkor ilyen, meg ilyen hatást érhetsz el". És pont ez a kevés infó, mert minden paramétert egy tartományon belül állítgathatsz, de az egyes állások között óriási különbségek vannak.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2146 Dátum: 2011.08.01 15:53:14 »
Nem vagyok sértődős, nyugodtan lehet negatív véleményt is mondani, én abból is igyekszem tanulni.
Lehetőleg a portré képeket most hagyjuk ki, inkább a tájképek, naplementés képekről legyen szó.
Nem emelnék ki egy képet sem, de szerintem egy kép attól (lehet) jó, ha nem tömegkép. Ez alatt azt értem, hogy ha egy vadidegen kezébe adsz egy gépet azonos helyszínen, akkor nagy valószínűséggel eléggé hasonló képeket készít. Próbáld meg ezt elkerülni! Minden egyes expó előtt gondolod meg milyen beállítással tudnál egyedit kreálni, amit más mondjuk nem tud, vagy nem jut eszébe. Figyeld a részleteket! Exponáld esetleg alul, túl! Játssz a mélységélességgel ha már DSLR-t használsz. A téma indokolt esetben legyen csak középen! Tájképeknél figyelj a vízszintes horizontra! Alapvetően nekem nagyon tetszenek a minimál stílusú képek, amik rávezetik az ember szemét a fő témára és nem jobbra-balra fel-le cikáz a tekintet a kép elemei között.
Köszi az észrevételeket!  ;) Gyakorlatilag egyet értek Veled, a célom valami ilyesmi, hogy egy sokak által lefényképezett/látott témát egy szokatlan oldaláról mutassam meg. Ez vagy sikerül, vagy nem. Jómagam, pl. a belinkelt képeim közül 2-re mondom azt, hogy nagyon tetszik, a többinek, viszont ismerem a hibáit is, és igyekszem azokat még egyszer nem elkövetni.

Az esküvői fotózás egyelőre csak, mint "háttérfotós" jön be nekem. Nem egy könnyű munka, mert bazi nagy a felelősség a fotóson, hiszen az Ő képeit fogják nézegetni évtizedeken keresztül az emberek. Az általam említett könyvben külön fejezet foglalkozik az esküvői fotózással, ráadásul a 2. kötetben is! Nekem az elsőben leírt infók elegendők, a profiknak javallott a többi, részletesebb leírás.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2147 Dátum: 2011.08.01 19:38:00 »
Úgy gondolom, hogy a gyakorlathoz ezek az infók kevésbé fontosak, mint az adott témához, az adott körülmények között használandó viszonylag pontos értékek, hisz utóbbiak alapján készül el a kép.
A tudományos oldalát elég azoknak tudni, akiket ez mélyebben érdekel.
Ez a könyv, pedig pont abban segít, hogy, amennyiben ott vagyok egy helyzetben, akkor ne maradjak le a lényegről csak azért, mert keresem a megfelelő beállításokat. Megadja a fő csapásirányt a megfelelő kép elkészítéséhez.


Hm. Egy fénykép elkészítéséhez át kell gondolni azt, hogy mekkora a zársebesség, a blende, hogy milyen legyen a fénymérés. A fénymérés után kiírt zársebesség után még el lehet gondolkozni, hogy az ember esetleg érzékenységet állít. Az optikákkal, blende állítással az ember el tud játszani a mélységélességgel és kész. Ha nem tudod, hogy ezek állításával mi történhet, amit akkor tud az ember, ha egy kicsit ért a fényképezőgéphez, akkor ott könyv szerintem nem segít, pontosabban pont annyit, mintha a megfelelő üzemmódra tekered a gépet. Már elnézét, de ez nekem olyan, mint amikor édesanyámat tanítanám számítógépet használni és ahelyett hogy elolvasná a feliratot amire bökök és ami magát magyarázza, hozza a jegyzetfüzetét és felírja hogy balról a harmadik fülecske egyszer megnyomom...




Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Fényképezés
« Válasz #2148 Dátum: 2011.08.01 23:33:54 »
Bár én jellemzően esküvőket fotózok, de igyekszem ott is az egyediségre törekedni:
Zsófi+Csaba
Andi+Géza


Ha már egyediség, el tudnék képzelni egy Józsi+Béla összeállítást  :devil: [rohog] :lol:
Gabe 254.

squiddy

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4649
  • Esküvői fotós
    • www.hazizsolt.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2149 Dátum: 2011.08.02 07:37:47 »
Ha már egyediség, el tudnék képzelni egy Józsi+Béla összeállítást  :devil: [rohog] :lol:
Bár a belem kifordulna, de ha megkérnének azt is lefotóznám  :ph34r:
 [rohog]

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2150 Dátum: 2011.08.02 08:37:51 »
Úgy gondolom, hogy a gyakorlathoz ezek az infók kevésbé fontosak, mint az adott témához, az adott körülmények között használandó viszonylag pontos értékek, hisz utóbbiak alapján készül el a kép.
A tudományos oldalát elég azoknak tudni, akiket ez mélyebben érdekel.
Ez a könyv, pedig pont abban segít, hogy, amennyiben ott vagyok egy helyzetben, akkor ne maradjak le a lényegről csak azért, mert keresem a megfelelő beállításokat. Megadja a fő csapásirányt a megfelelő kép elkészítéséhez.


Hm. Egy fénykép elkészítéséhez át kell gondolni azt, hogy mekkora a zársebesség, a blende, hogy milyen legyen a fénymérés. A fénymérés után kiírt zársebesség után még el lehet gondolkozni, hogy az ember esetleg érzékenységet állít. Az optikákkal, blende állítással az ember el tud játszani a mélységélességgel és kész. Ha nem tudod, hogy ezek állításával mi történhet, amit akkor tud az ember, ha egy kicsit ért a fényképezőgéphez, akkor ott könyv szerintem nem segít, pontosabban pont annyit, mintha a megfelelő üzemmódra tekered a gépet. Már elnézét, de ez nekem olyan, mint amikor édesanyámat tanítanám számítógépet használni és ahelyett hogy elolvasná a feliratot amire bökök és ami magát magyarázza, hozza a jegyzetfüzetét és felírja hogy balról a harmadik fülecske egyszer megnyomom...

:) Elfogadom, hogy más a véleményed e témában, de azt gondolom, hogy nem egyről beszélünk.  :flowers: Az általad említett példa (számítógép) esetén csak funkciókról van szó, míg a "mi" témánknál a funkciókon belüli pontos értékekről.
Félreértés ne essék: ahogy említettem is, ez a köny, és főleg ez az első kötete az amatőrökhöz szól, akik még gyakorlatlanok, és nincsenek tisztában az egyes helyzetekben használandó beállításokkal, kvázi ismerkednek még a DSLR gépükkel. Ekkor igenis, hogy sokat segít ez a módszer, hiszen nem marad le a fotós egy-egy múló témáról.
Persze, az egyes programokat (záridő prioritás, blende prioritás, sport fotó...) érdemes használni, de ezeknél is van legalább egy olyan másik jellemző, amit manuálisan kell beállítani a helyes értékre. És ekkor szintén segít a könyv. Nyilván, amikor én kint vagyok a "helyzetben", nem fogom exponálás előtt a könyvet lapozgatni a pontos értékek után, de ahhoz, hogy különbséget tudjak tenni érték és érték között (a beállításnál), tökéletes megoldás a könyv előzetes tanulmányozása és e közben a gép próbálgatása.
Pl. a tájkép (f/11 blende, hogy az előtér, a középtér és a háttér is éles legyen) , vagy potré (f/3,5, hogy a mélységélességen legyen a hangsúly) üzemmódoknak, viszont azon kívül hogy gyorsan beállítja a megfelelő jellemzőket a témához, gyakorlott fotósnak nincs szüksége. Viszont, kellenek, hogy ott legyenek a gépen, mint választható opció, hiszen nem csak profik használnak ma már profi gépeket.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Fényképezés
« Válasz #2151 Dátum: 2011.08.02 08:46:49 »
Bepi kepeihez hozzaszolva... Bar nalunk csak asszony fotozik, de amiert engem bactatni szokott ha veletlenul atadja:
- 6-ik kep. Ha mar elovetted az allvanyt, akkor hosszabb zaridovel sokkal tejfolosebb lehetett volna.
- 20-ik kepen a fo tema (pad) miert log ki a bal oldalt?

Amugy nekem tetszenek a kepek  :yes:

szerk.: meg egy fenykep:
-19-es kepen olyan lett a horizont, mint Kasza Tibi kepei Gigirol: nem vizszintes.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.02 09:05:37 írta labiscsakl »


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2152 Dátum: 2011.08.02 09:11:47 »
Bepi kepeihez hozzaszolva... Bar nalunk csak asszony fotozik, de amiert engem bactatni szokott ha veletlenul atadja:
- 6-ik kep. Ha mar elovetted az allvanyt, akkor hosszabb zaridovel sokkal tejfolosebb lehetett volna.
- 20-ik kepen a fo tema (pad) miert log ki a bal oldalt?

Amugy nekem tetszenek a kepek  :yes:
A 6. képnél készítettem többet is ugyanezzel a beállítással, de hosszabb záridővel (1-2mp), SZÁMOMRA az már túl mosottnak tűnt, míg ez olyan jó középútnak. Próbáltam azt a határt elérni, ahol még "valódi" a kép, még nem túl egybe/összefolyt. Ahogy ránézek a képre, a csobogó víz vízbeérésére irányul a tekintetem. Amíg a víz a levegőben van, addig nincs annyira elmosódva, viszont az újbóli vízbeérése már igen, kis kavalkádot képezve. Nekem ettől tűnik álomszerűnek a víz. A hosszabb záridővel a levegőben lévő vízsugár is el van mosódva, ami NEKEM kevésbé tetszett.
Látod, ezért jó dolog a fényképezés, mert konkrétan szar kép nincs, csak olyan, ami NEKEM, vagy NEKED jobban tetszik...  ;)

A pados képpel kapcsolatban igazatok van, viszont a háttérben sajnos kiégett a Balaton, amit valójában a paddal együtt szerettem volna lekapni. Így utólag valóban lejjebb kellett volna tennem a gépet, hogy a pad lába is látszódjon. Ez az egy hét kevés volt nekem, hogy szinte 0 tapasztalattal kitapasztaljam a gyári kit obi határait, de elképzelhető, hogy ennél a képnél nem jártam tőle messze. Gondolom egy komolyabb zoomobival jobb képet tudtam volna készíteni.

Közben már nézegetem a netet, az EOS 600D már 200e alatt van 3 év garival!!!  :clap: Várok még karácsonyig, hátha addig lemegy 160-170e környékére, és akkor ráugrok...  :D ;)

Egyébként, pedig köszönöm a párodnak (IS) a hasznos észrevételeket!  :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Fényképezés
« Válasz #2153 Dátum: 2011.08.02 09:14:47 »
Felreertheto voltam  ::) Nem O mondta ezeket, hanem en (azok alapjan, amiket tole hallok neha).


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2154 Dátum: 2011.08.02 09:21:38 »
Felreertheto voltam  ::) Nem O mondta ezeket, hanem en (azok alapjan, amiket tole hallok neha).
Én értettelek akkor félre, bocsi, Neked köszönöm!  :D :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2155 Dátum: 2011.08.02 09:41:55 »
:) Elfogadom, hogy más a véleményed e témában, de azt gondolom, hogy nem egyről beszélünk.  :flowers: Az általad említett példa (számítógép) esetén csak funkciókról van szó, míg a "mi" témánknál a funkciókon belüli pontos értékekről.

Pedig szerintem de. Anyukám is tudja, hogy jobbra egyet, bök lefelé hármat és Mentés másként....  Miért pont f/11 a tájkép? Miért nem 16? Vagy 22? Na és hova tekersz, ha másféléves gyermeked egy zsák bolha fürgeségével rohangál az üvegablakok előtt? Ha nem ismered a fényképezés fizikai funkcióit és te ezt portréfotózásnak gondolod és úgy állítod be a gépet, hiszen te portrékat akarsz a gyerekről, egy jó képed sem lesz., ha telével indulsz és f3,5-el na meg a szembogárra próbálsz fókuszálni. Na és hova állítasz, amikor a szinte vízszintesen eső aprószemű esőben egy veteránautó versenyen akarsz fotózni mozgó autókat az versenypályán? Na és ha ugyanezek a kocsik konkrétan a bokád mellett fordulnak be?
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.06 11:41:02 írta Palaczk »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2156 Dátum: 2011.08.02 10:05:15 »
:) Elfogadom, hogy más a véleményed e témában, de azt gondolom, hogy nem egyről beszélünk.  :flowers: Az általad említett példa (számítógép) esetén csak funkciókról van szó, míg a "mi" témánknál a funkciókon belüli pontos értékekről.

Pedig szerintem de. Anyukám is tudja, hogy jobbra egyet, bök lefelé hármat és Mentés másként....  Miért pont f/11 a tájkép? Miért nem 16? Vagy 22? Na és hova tekersz, ha másféléves gyermeked egy zsák bolha fürgeségével rohangál az üvegablakok előtt? Ha nem ismered a fényképezés fizikai funkcióit és te ezt portréfotózásnak gondolod és úgy állítod be a gépet, hiszen te portrékat akarsz a gyerekről, egy jó képed sem lesz., ha telével indulsz és f3,5-el na meg a szembogárra próbálsz fókuszálni. Na és hova állítasz, amikor a szinte vízszintesen eső aprószemű esőben egy veteránautó versenyen akarsz fotózni mozgó autókat az versenypályán? Na és ha ugyanezek a kocsik konkrétan a bokád mellett fordulnak be?
Próbálok soronkénti felvetéseidre válaszolni  :) Az f/11 egy általánosan jól használható blende érték. Ez nem azt jelenti, hogy mindig ezzel kell, értelemszerűen a körülmények befolyásolják, de ha f/10 felett kezd az ember próbálgatni egy tájkép fotózását, akkor nagyon nagy hibát már nem követhet el.
A 1,5 éves gyermekem: Október 6-ra vagyunk kiírva, szóval ez irányú tapasztalatom még nincs, de majd megtudom.  ;) Első blikkre mindenképpen egy f/8 alatti értékkel próbálkoznék viszonylag rövid záridővel 1/200s körül, de a helyzet megmutatná, lehet, hogy még ez is túl hosszú lenne hozzá. (Olyat is szoktam csinálni, hogy először programautomatikán megnézem, hogy a gép milyen beállításokat "ajánl", majd manuál módban ezeket tovább finomítom. Persze egy nyíl sebességével közelítő porontynál az ember nem tökölhet, biztos, hogy eleinte az automatikára bíznám a dolgot. Annyit, viszont biztosan megtennék, hogy a fehéregyensúlyt a megvilágításhoz állítanám be, ha kint vagyunk, akkor naphoz, vagy felhős éghez, ha bent vagyunk, akkor izzóhoz. De mindezt ki kell tapasztani. Eközben biztosan lemaradok majd pár mozdulatáról, és készítek rossz képeket, de rövid időn belül alkalmazkodni fogok a "témához"...  :D
A veterán autó versenyre nagyon kíváncsi lennék, ez irányú tapasztalatom nincs, így érdemben nem tudok erről nyilatkozni. Az biztos, hogy ide (feltéve, hogy hozzám nagyon közel haladnak el) egy nagylátószögű obit választanék (pl. egy 14-27mm-est, vagy valami hasonlót), amennyiben, meg távolabb, úgy egy nagyobb zoomátfogásúval próbálkoznék. A beállításokat nem tudom megsaccolni, mert ez irányú tapasztalatom nincs.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2157 Dátum: 2011.08.03 09:46:26 »
A beállításokat nem tudom megsaccolni, mert ez irányú tapasztalatom nincs.

Hát ott a könyv, az mit mond?  :devil: Látod, hogy te is inkább a tapasztalatok után mész. Amúgy szerintem én még soha nem használtam f/11-et azt hiszem, vagy ha igen nagyon sokadik lépésben amikor makronál a pont négy és fél centi legyen a mélységélesség mókát játszottam.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2158 Dátum: 2011.08.03 14:31:42 »
A beállításokat nem tudom megsaccolni, mert ez irányú tapasztalatom nincs.

Hát ott a könyv, az mit mond?  :devil: Látod, hogy te is inkább a tapasztalatok után mész. Amúgy szerintem én még soha nem használtam f/11-et azt hiszem, vagy ha igen nagyon sokadik lépésben amikor makronál a pont négy és fél centi legyen a mélységélesség mókát játszottam.
Nem, a veterán autós témakört nem tartalmazza a könyv. És pont ezt írtam, hogy a könyv egy viszonylag jó TIPPET ad a beállításokra, a tökéletes képet, pedig úgy érhetem el, hogy gyakorlok, próbálgatok, tapasztalok, jó sok kattintgatással. Nem azt mondtam, hogy a könyv kiváltja ezeket, hanem, hogy segíti a gyorsabb, és legfőképpen helyes beállítást megtalálni.

Ez f/11 is egy közelítő alapérték tájképnél, ahol nem a mélységélesség van a középpontban, hanem éppen ellenkezőleg: a kép egészét szeretném, hogy egyenlően éles legyen.  ::)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

squiddy

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4649
  • Esküvői fotós
    • www.hazizsolt.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #2159 Dátum: 2011.08.03 14:54:30 »
Ez f/11 is egy közelítő alapérték tájképnél, ahol nem a mélységélesség van a középpontban, hanem éppen ellenkezőleg: a kép egészét szeretném, hogy egyenlően éles legyen.  ::)
Méghozzá egész jó a közelítés, mert ott még általában jó az optikák felbontása és még elhanyagolható a diffrakció (nem úgy, mint mondjuk f/22-nél). Tájat én is f/11-el szoktam lőni.