Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1704580 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2640 Dátum: 2009.10.07 07:46:53 »
Rear legyen low pass 50Hz  a bass boost (0db)
Front legyen flat :) bass boost 0db :) flat mint szélessáv :) jó mélyközepek lemennek jómélyre a hangváltó meg a csipogókra adja a törpieket. (nekem is most így van, teljesen jau)
A level pedig 4 volt :)
Ez így jó cucc esetén tökéletes :)

Én meg azt mondom, beállítani a következőképpen érdemes:

Front High pass-on legyen.
Rear Low pass-on legyen.

A front High pass-ot attól függően engedd le, hogy hallgatsz-e hangosan zenét. Ha nem, leengedheted 60-70 Hz-ig, ha hangosan is hallgatsz, jobb, ha nem küldöd 80 alá, pláne amíg bejáratós, mert úgysem fogja bírni. Nem különösebben audiophile komponenseket vettél, nem bírják a terhelést.

Jelszint beállításhoz először tekerd le mind a front, mind a rear levelt minimumra.
Hangosítsd fel a fejet kb. 3/4-ig, vagy csak egy picivel alá.
Na most kezdd el fölfelé tekerni csak a frontot, szépen lassan, egészen addig, amíg nem hallod, hogy kicsit torzít. Ekkor vegyél egy picit vissza.

Ha lehet a mély jelszintjét a fejen külön is szabályozni, akkor azt kb. fél állásra tedd a beállításhoz, mert ekkor még föl is, le is egyaránt lehet utánállítani a hallgatott zenétől függően.
Ez után állítsd hozzá a low passt a high passhoz, tehát ha 70 Hz-ig engedted le a szettet, akkor 70 Hz-ig engedd föl a ládát. És végül állítsd hozzá a láda jelszintjét a szetthez fülre, ahogy Neked kényelmes.

Természetesen a fejen az ekvalizálás, a loudness, a basszus, a magas, meg úgy általában minden, ami a hangszínen utólag változtat (az időkorrekció is!) legyen a beállítás idejére nullán, és ehhez utána se nyúlj.

Ezt követően hallgasd, hallgasd, és hallgasd, mert később úgyis elkezd bejáródni a szett, így lehet vagy a jelszinten emelni, vagy a vágáson lejjebb vinni, úgyhogy később még nyugodtan lehet utánállítani.

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2641 Dátum: 2009.10.07 07:56:55 »


Én meg azt mondom, beállítani a következőképpen érdemes:

Front High pass-on legyen.
Rear Low pass-on legyen.
Lehet jobb neki így :)
Bár míg bejárattam, nekem is hasonló volt az elosztás, de most már flat-be kapja, és jobbnak tűnik. Bár nem ismerem az ő zajkeltőit :)

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2642 Dátum: 2009.10.07 08:12:22 »
Bejáratáshoz mindenképpen jobb, ha nem terheli túl.
Márpedig a frekvenciatartomány alatt, amit a specifikációra ráírnak nem azt érték, amit még biztonsággal átvisz a hangszóró, hanem amit még éppenhogy. Márpedig ebben az esetben az éppenhoggyal nem kell terhelni a hangszórót, azt a mélyre kell bízni, hiszen azért van.

...persze az éppenhogy tartomány határa - mint a Te hangszóróid esetén is látszik - elég széles spektrumban változik. A Tiédben azért van kraft, annak lehet tolni.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2643 Dátum: 2009.10.07 10:19:05 »
Ha az első komponens szettről leszeded a mélyet, akkor sztem jobban szól. Addig menj le a vágással frekibe, amíg nem érzed, hogy a láda külön életet él. Lehet, hogy ez 100 Hz-nél lesz, de az is lehet, hogy 50-re is le tudsz menni.

Hangszórója válogatja, de az ötven hertzes vágás elég magas, mert ugye ez nem úgy működik, mint egy olló, ha ott kezd el nyiszálni, akkor a szűrő kialakításából adódóan feljebb, pont ott ahol az ajtó dobozhangja előjön elkezd kieleni az erősítő. Szóval elsőre én is a vágás nélkülit ajánlom.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2644 Dátum: 2009.10.07 10:32:12 »
Bejáratáshoz mindenképpen jobb, ha nem terheli túl.
Márpedig a frekvenciatartomány alatt, amit a specifikációra ráírnak nem azt érték, amit még biztonsággal átvisz a hangszóró, hanem amit még éppenhogy. Márpedig ebben az esetben az éppenhoggyal nem kell terhelni a hangszórót, azt a mélyre kell bízni, hiszen azért van.

...persze az éppenhogy tartomány határa - mint a Te hangszóróid esetén is látszik - elég széles spektrumban változik. A Tiédben azért van kraft, annak lehet tolni.

Na igen, de ha ráenged további frekvenciáklat akkor gyakorlatilag újra indul a bejáratódás.

A potmétereket pedig az erősítőn úgy érdemes beállítani, hogy valahogy 2/3-ad és 3/4 között legyen. Ennek fizikai magyarázata nincs, de tapasztalatok szerint itt szólnak a legjobban.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2645 Dátum: 2009.10.07 11:37:27 »
Hajaj... álmaim hifije....
 ::)

http://www.vatera.hu/jbl_crown_bpx1100_1_mono_sub_erosito_1x1200w_rms_153556428.html

http://www.vatera.hu/jbl_px300_4_4_csatornas_high_end_erosito_153556427.html

http://www.vatera.hu/uj_jbl_w10gti_mkii_subwoofer_melynyomo_gti_153762316.html

Ehhez még egy ugyanilyen szériás szett és egy időre azér ezzel hátra lehetne dőlni...

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2646 Dátum: 2009.10.07 19:36:43 »
Hajaj... álmaim hifije....
 ::)

http://www.vatera.hu/jbl_crown_bpx1100_1_mono_sub_erosito_1x1200w_rms_153556428.html

http://www.vatera.hu/jbl_px300_4_4_csatornas_high_end_erosito_153556427.html

http://www.vatera.hu/uj_jbl_w10gti_mkii_subwoofer_melynyomo_gti_153762316.html

Ehhez még egy ugyanilyen szériás szett és egy időre azér ezzel hátra lehetne dőlni...

Te jó isten! :eek: 600W RMS és 3000W max? Ehhez csinálni kell egy jó kis ládát és a hangnyomás kinyitja a bezárt ajtókat, aztán kilök a kocsiból. :D Látom bejön a JBL.......megjöttek ma a hangszóróim (JBL gto 6506ce) 70W RMS és 210W max. Jobb oldali ajtót szét is kaptam, szegény elég bután néz ki ahogy lógnak a vezetékek belőle + a bowdenek kárpit nélkül. Szereztem szigetelőanyagot, munkahelyemen buszokat is javítunk, azokhoz ***a zajcsillapító anyagokat használunk. Egyik kollégám rakott félre egy 3mX2m-es darabot.....tömör szivacs szerű anyag, egyik fele ragasztható. Már le is szabtam az ajtók méretére. Csak az a gáz az ajtó belsejében van 2 db vascső merevítésnek (3 ajtós) így nem tudom hogy rakom be ezt a rezgéscsillapítót egyben............. valszeg majd darabokban paszírozom be, úgy hogy ne akadályozza az ablak fel-le mozgását :sorcerer:. A gyári hangszóró rendesen bent volta  helyén, alig tudtam kiszedni.......csatlakozót levágtam és viszlát, úgyis külön minőségi hangszórókábelek lesznek befűzve, de ez már a holnap zenéje, hamar besötétedik. Műhelyem meg nincsen....ahova beférnék :D.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2647 Dátum: 2009.10.07 19:45:34 »
Te jó isten! :eek: 600W RMS és 3000W max? Ehhez csinálni kell egy jó kis ládát és a hangnyomás kinyitja a bezárt ajtókat, aztán kilök a kocsiból.

Fenét. Ehhez már nem kell nagy láda. Kicsi zárt, kis helyet foglal. Úgysem a brutál hangnyomáshoz kellene, hanem ahhoz, hogy azt lehessen hallani rajta, hogy mindig vannak tartalékai, hogy olyan tisztán, élesen szóljon a mély is, mint a penge.

Szereztem szigetelőanyagot, munkahelyemen buszokat is javítunk, azokhoz ***a zajcsillapító anyagokat használunk. Egyik kollégám rakott félre egy 3mX2m-es darabot.....tömör szivacs szerű anyag, egyik fele ragasztható. Már le is szabtam az ajtók méretére.

Ha szivacs-szerű anyag, vigyázz, nehogy olyan legyen, ami beveszi a vizet! Mert az ajtóban minden híresztelés ellenére van ám, olyannyira, hogy az ajtók alja ki is van lyuggatva, hogy legyen hol elfolyjon. Ha nem víztaszító szivacs, könnyen pórul járhatsz. A kisebbik rossz az, ha bebüdösödik, berohad. A nagyobbik az, ha elrohasztja a lemezeket is. Szóval próbáld ki, hogy ha lelocsolod, akkor se tudj belőle vizet kinyomni.

Ez az egyik. A másik, hogy én egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy ez az anyag hifi célú zajcsillapításra is alkalmas, de tegyél fel képet róla, és szerintem itt megmondják.
Csak azért gondolom, mert a szivacs-szerű anyagnak vajmi kevés köze van a bitumenhez, márpedig az ajtókba ezeket, vagy ehhez hasonló, de mindenképpen sűrű anyagokat használnak.

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2648 Dátum: 2009.10.07 19:50:58 »
A szigetelés fő célja, hogy a lemezeknek súlyt adjon, hogy kevésbé vegye fel a hangforrások által keltett rezgéseket. Ezért kell pl bitus nehéz lapokat aggatni az ajtóra. A vizet meg télleg nem célszerű szivacsszerű dologgal az ajtóba gyűjtögetni.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2649 Dátum: 2009.10.07 19:55:20 »
Te jó isten! :eek: 600W RMS és 3000W max? Ehhez csinálni kell egy jó kis ládát és a hangnyomás kinyitja a bezárt ajtókat, aztán kilök a kocsiból.

Fenét. Ehhez már nem kell nagy láda. Kicsi zárt, kis helyet foglal. Úgysem a brutál hangnyomáshoz kellene, hanem ahhoz, hogy azt lehessen hallani rajta, hogy mindig vannak tartalékai, hogy olyan tisztán, élesen szóljon a mély is, mint a penge.

Szereztem szigetelőanyagot, munkahelyemen buszokat is javítunk, azokhoz ***a zajcsillapító anyagokat használunk. Egyik kollégám rakott félre egy 3mX2m-es darabot.....tömör szivacs szerű anyag, egyik fele ragasztható. Már le is szabtam az ajtók méretére.

Ha szivacs-szerű anyag, vigyázz, nehogy olyan legyen, ami beveszi a vizet! Mert az ajtóban minden híresztelés ellenére van ám, olyannyira, hogy az ajtók alja ki is van lyuggatva, hogy legyen hol elfolyjon. Ha nem víztaszító szivacs, könnyen pórul járhatsz. A kisebbik rossz az, ha bebüdösödik, berohad. A nagyobbik az, ha elrohasztja a lemezeket is. Szóval próbáld ki, hogy ha lelocsolod, akkor se tudj belőle vizet kinyomni.

Ez az egyik. A másik, hogy én egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy ez az anyag hifi célú zajcsillapításra is alkalmas, de tegyél fel képet róla, és szerintem itt megmondják.
Csak azért gondolom, mert a szivacs-szerű anyagnak vajmi kevés köze van a bitumenhez, márpedig az ajtókba ezeket, vagy ehhez hasonló, de mindenképpen sűrű anyagokat használnak.

Nem írtam hogy nagy láda kell, csak vicceltem ::). Ez a zajcsillapító anyag víztaszító, már kipróbáltam. Majd rakok fel róla képet. Elvileg ennek gondolom az a lényege hogy a hangszórók mögött keltett hangnyomás "megrezegteti" a lemezt, ez az anyga pedig felfogja a rezgéseket és elnyeli. Na most lehet hogy nagy butaságot mondtam [rohog], de nem így van?

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2650 Dátum: 2009.10.07 19:56:31 »
A szigetelés fő célja, hogy a lemezeknek súlyt adjon, hogy kevésbé vegye fel a hangforrások által keltett rezgéseket. Ezért kell pl bitus nehéz lapokat aggatni az ajtóra. A vizet meg télleg nem célszerű szivacsszerű dologgal az ajtóba gyűjtögetni.

Hát ez minden csak nem súlyos :clap: Akkor ennyit eről........

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2651 Dátum: 2009.10.07 20:31:19 »
Auris gyári hangszóró és az új......kicsit más a mágnes mérete :D

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2652 Dátum: 2009.10.07 20:33:46 »
Felülnézet.........

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2653 Dátum: 2009.10.07 20:39:59 »
gyári hangszóró 4ohm 20W

barna.czukor

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #2654 Dátum: 2009.10.07 22:15:53 »
Akkor a profik mondják meg nekem lécci, hogy az én E11-es faceliftes 5 ajtós Corollám első ajtajába maximum hány cm átmérőjű és beépítésű mélységű hangszóró megy?

Nem szedtem még le a szegecseket, pedig már le kellene... Ránézésre a hangszóró 13 cm-es. Az E12-esünkbe 16-os van, ránézésre nagyobb. De az enyémbe belemegy-e a 16-os, az itt a kérdés.