Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945109 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6450 Dátum: 2022.11.14 19:50:03 »
Reál értekben talán csak nem lesz ekkora, de az biztos hogy valamilyen, nem kicsi szórzóra érdemes készülni.

Nem tudom, mit értünk itt reálértéken, de bármekkora lesz a szorzó, az a 0. pont arányos teljesülését tuti maga után vonja. Már így is megállt sok vállalkozás. De mindent felmérnek, és azért az is ott van, hogy pl. ténylegesen mekkora az önköltsége a Pakson megtermelt energiának.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6451 Dátum: 2022.11.14 21:07:05 »
Ha újra engedélyezik a betáplálást, 2023 dec. 31. után már csak bruttó elszámolással lehet szerződni. Ami azt jelenti, hogy nem a kWh-kat vonják ki egymásból, hanem forintosítanak, ami azért lesz sokkal nagyobb bukta a mostani szaldónál, mert nyilván a rendszerhasználati díjat a megtermelt energia nem fogja tartalmazni. Magyarán, (jóval) kevesebbet fognak fizetni a betáplált energiáért mint amennyiért lehet vételezni. Ez a különbözet hajtja majd az akkuk malmára a vizet, mert előbb-utóbb jobban meg fogja érni eltárolni helyben az energiát, mintsem nyomott áron oda adni. Nálunk ez most a rezsi-csökkentett számokkal nyilván nem térülne meg belátható időben, egész más a matek ha full piaci áron menne a dolog... Ezzel is pont a kiegyenlítési igény felé tolnák el a piacot, ami tehcnikailag fontos feladat, és a HMKE-kkel végeztetnék el, nem a hálózat üzemeltetőjével. "Ügyes" húzás.
Ezzel teljesen egyetértek :yes:

Én úgy látom, hogy az eleve zavart helyzet, a függőség egy politikai döntéstől/hatalomtól/államtól, az embereket az önellátás felé tolja. Természetesen jelenleg nem a tömegeket, csak akik a megtakaritásaikat nem szeretnék a bankban "rontani", inkább beruháznak egy energetikailag független megoldásba. Nem a megtérülés a cél, hanem a bizonytalan ellátás miatt szeretnének minél jobban önálósodni.
Már eddig is többen azért vettek napelem rendszert, mert "ki tudja mi lesz" és nem számolgatták, hogy jaj, csak 15 év múlva térül meg. Innen már majd tovább tudnak lépni a tárolás irányába is, ha kell. 

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6453 Dátum: 2022.11.15 21:45:56 »
https://hvg.hu/gazdasag/20221115_napelemes_palyazatok_nem_jon_a_penz
Tudom, nem reprezentatív, de egy elég nagy létszámú, szakértők által létrehozott napelem pályázatos FB csoportban is sokan megálltak ezért. Kezükben a befogadó nyilatkozat, jóváhagyták a kivitelezést, de a támogatást nem kapják meg. Nagyjából a fele-1/3-a.
Ismerjük az okokat, de akkor is "kellemetlen"

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6454 Dátum: 2022.11.15 22:39:42 »
Fordult a kocka... nyáron másfél tucat helyre küldtem árajánlat kérést a meglévő rendszerünk bővítésre. 5-en méltattak választ adni, ebből 2-en azt írták hogy bővítést nem vállalnak. A maradt 3-ból 2-en jöttek felmérni, de elkezdtek kekeckedni hogy nem jó a tető héjazata stb (miközben a meglévő panelek köszönik szépen elvannak ugyanott már vagy 7 éve), végül 1-el tudtam megegyezni.

Mostanra meg sorra hívnak és írnak azok, akik korábban szóba se álltak velem, hogy nem kéne mégis...?

Lesz még ilyen építőiparban is.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6456 Dátum: 2022.11.29 21:48:05 »
Ha ez tényleg így van, akkor lemondom a bővítési igényünket.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6457 Dátum: 2022.12.06 00:18:31 »
Milyen gyorsan változik a világ.
Kiégett az egyik lámpában (lakás) az izzó. Közönséges E14-es 11W-os kompakt fénycső. Itthon kifogyott a tartalék készlet, mivel úgyis mentem az Auchanba, gondoltam, veszek újakat.
Nem tudtam venni, nincs már ilyenjük, hagyományos formájú, de  LED-es van már csak, és az ára is már szinte a fénycsöveké, bár ekkora infláció mellett óvatosan kell véleményt nyilvánítani, mi mennyi, de az tény, hogy nem kerül már egy nullával többe a LED - a hagyományos formájú izzók esetén.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6458 Dátum: 2022.12.06 16:37:18 »
Milyen gyorsan változik a világ.
Na, ez a felismerés egyre gyakrabban jön majd veled szemben. Lesz, akinek komoly diszkomfortot fog okozni.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8092
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6459 Dátum: 2022.12.06 19:09:01 »
Igen, csak az a baj, hogy mindenhol gatyi kínai ledeket árulnak, és sokan az olcsót veszik.
Én megvettem az Osramot, persze az is kínai. És vibrál. 5ből 1 GU10-es led. De mivel kiköltöztek külföldre a kedves lumenesek így érdekes lesz a garit érvényesíttetni. Csak azért bosszantó, mert a csillárban 5 izzó van, szóval most csak 4et használok. Ez a rezsicsökkentés :D
Laco 73 :D

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6460 Dátum: 2022.12.06 20:07:58 »
Ha ez tényleg így van, akkor lemondom a bővítési igényünket.
Vagy elkezdhetsz lefele alkudozni...mindennek van ara...mi most fejeztuk be (majdnem) a lakasunkat, nem volt konnyu ez az ev ido, energia es penz kapcsan se. De ez van

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6461 Dátum: 2022.12.06 23:02:11 »
Igen, csak az a baj, hogy mindenhol gatyi kínai ledeket árulnak, és sokan az olcsót veszik.
Én megvettem az Osramot, persze az is kínai. És vibrál. 5ből 1 GU10-es led. De mivel kiköltöztek külföldre a kedves lumenesek így érdekes lesz a garit érvényesíttetni. Csak azért bosszantó, mert a csillárban 5 izzó van, szóval most csak 4et használok. Ez a rezsicsökkentés :D
Hol vettél izzót;) :tt2:

Nem tudom, hogy az IKEA hol gyártatja a LEDes fényforrásait (tuti Kínában  :lol:), de azokkal évek óta semmi gondom (E14, E27).
A GU10 valami szar formátum lehet, mert azzzal nekem is gondom van LEDes vonalon (nem IKEA) :whistling:

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6462 Dátum: 2022.12.10 20:20:04 »
Hol vettél izzót;) :tt2:

Nem tudom, hogy az IKEA hol gyártatja a LEDes fényforrásait (tuti Kínában  :lol:), de azokkal évek óta semmi gondom (E14, E27).
A GU10 valami szar formátum lehet, mert azzzal nekem is gondom van LEDes vonalon (nem IKEA) :whistling:
Ehhez képest nálam már mindenütt GU10-es van és nem vibrál, hibamentes, sőt a dimmelhetők is.  Az igaz, hogy a dimmelhetőben az első garnítúra szonnal ment is vissza, az összes chip-hibás volt, de a csere problémamentesen jött és azóta is hibamentesen szolgál.  Igaz nem Lumenetes, pedig ott minőségi termékek vannak és a support is kifogástalan.  A tulajt személyesen ismerem, nem két éve. :)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6463 Dátum: 2022.12.10 21:02:09 »
Vagy elkezdhetsz lefele alkudozni...mindennek van ara...mi most fejeztuk be (majdnem) a lakasunkat, nem volt konnyu ez az ev ido, energia es penz kapcsan se. De ez van
Tegnap hívtak hogy 23.-án :wacko: jönnének szerelni a napelem paneleket...

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6464 Dátum: 2022.12.11 09:37:27 »
Tegnap hívtak hogy 23.-án :wacko: jönnének szerelni a napelem paneleket...

De jó!  Nekünk még az engedélyezés sincsen meg augusztus közepe óta....
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.