Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945097 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6345 Dátum: 2022.08.04 15:21:46 »
A készülődés mögött valszeg az áll, hogy azokon a helyeken ahol megoldható a fűtés gáz nélkül, ott ne kelljen online oktatást bevezetni.
Otthon mindenki oldja meg ahogy tudja, legfeljebb csak éjszakára kapunk gázt a fűtéshez, főzéshez. Így máris fele annyira lesz szükség.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6346 Dátum: 2022.08.04 16:30:33 »
Viszont ha ilyen ütemben emelkedik a tűzifa ára, a végén még mindig olcsóbb lesz maradni a gáznál, max. mindenki eggyel több pulóverben ücsörög otthon.
A fatüzelésre átállás nem egyszerű, azt tudom, az iskolákban meg még sokkal bonyolultabb, mint a magánlakásokban, mert az több engedélyeztetési körön megy át, és nagyobb munkálatokat igényel. De a hír mégis ott lapul, szerintem hosszú lefolyású háborúval kalkulálnak, azért.
music     

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10658
Lakás, háztartás
« Válasz #6347 Dátum: 2022.08.04 21:29:14 »
Gondolom majd idővel kijönnek a táblázatok, hogy mennyivel olcsóbb mondjuk 22C helyett 20C-on tartani a ház hőmérsékletét télen.

A vicc, hogy apróságnak tűnik, viszont azt a 2C különbséget nem 2 perc alatt fűti fel a kazán, és ugye a többlet energia, hogy a magasabb fokot tartsa, szóval +1C tartása esetében is már elég szép különbség tud kijönni hosszú távon.

És persze ahány ember, annyi különböző válasz, hogy kinek mi számít melegnek / hidegnek.
Pl kereszt szüleim szerették télen a meleget, azaz egy szál rövid ujjúban mászkálni és aludni - 25C-on pazarolva égették a gázt, amikor meg náluk vendégségben voltam szó szerint ömlött rólam a víz és nem értettem mi a francnak kell ilyen dög meleget csinálni.
Mert ha meleged van, előbb vagy utóbb eljutsz arra a szintre, hogy már nincs mit levenned magadról, viszont ha fázol, max felveszel egy hosszú ujjút vagy egy extra pár zoknit, és meg van oldva.
Anyukámnál 22C van, nekem az is meleg, de ő este 2 takaróval is alszik télen, mert ennek ellenére "fázik".  :hmmmm:

Én meg elvagyok a 19C lakásban, és nem fázom.  :innocent:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6348 Dátum: 2022.08.04 22:02:57 »
Gondolom majd idővel kijönnek a táblázatok, hogy mennyivel olcsóbb mondjuk 22C helyett 20C-on tartani a ház hőmérsékletét télen.

A vicc, hogy apróságnak tűnik, viszont azt a 2C különbséget nem 2 perc alatt fűti fel a kazán, és ugye a többlet energia, hogy a magasabb fokot tartsa, szóval +1C tartása esetében is már elég szép különbség tud kijönni hosszú távon.

És persze ahány ember, annyi különböző válasz, hogy kinek mi számít melegnek / hidegnek.
Pl kereszt szüleim szerették télen a meleget, azaz egy szál rövid ujjúban mászkálni és aludni - 25C-on pazarolva égették a gázt, amikor meg náluk vendégségben voltam szó szerint ömlött rólam a víz és nem értettem mi a francnak kell ilyen dög meleget csinálni.
Mert ha meleged van, előbb vagy utóbb eljutsz arra a szintre, hogy már nincs mit levenned magadról, viszont ha fázol, max felveszel egy hosszú ujjút vagy egy extra pár zoknit, és meg van oldva.
Anyukámnál 22C van, nekem az is meleg, de ő este 2 takaróval is alszik télen, mert ennek ellenére "fázik".  :hmmmm:

Én meg elvagyok a 19C lakásban, és nem fázom.  :innocent:

Így van. Ahogy néztem régebben, adott ingatlannál (általában) +1 Celsius fok kb. 5...8%-os többletenergiát igényel. Mivel ez relatív, nyilván egy energiatakarékos épületnél sokkal kevesebb pluszt jelent (pl. gáz köbméterben), mint egy régi szigeteletlen téglaépületnél.
A hőérzet is nagyon fontos, a radiátoros fűtésnél (általában) magasabb hőmérséklet nyújtja azt a hőérzetet, mint a felületi fűtéseknél (padlófűtés, falfűtés, stb.), mert "becsapja" a hősugárzás az embert. Aztán ahogy írod, nem vagyunk egyformák, valaki szeret pl. megsülni  :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6349 Dátum: 2022.08.05 09:40:36 »
Amikor baj van, akkor nem fognak az emberek jóindulatára hagyatkozni szerintem...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6350 Dátum: 2022.08.08 13:23:03 »
Múlt hónapban néztem az Eon honlapját.
Azt írják, hogy ha valaki az applikációban a fényképes diktálással július 26. és augusztus 15. között diktálja a mérőállást, akkor azzal az éves szolgáltatói leolvasást is kiváltotta. Ezt 2022-ben hihetőnek is tartom, és örültem is neki, hogy nem kell várni a leolvasóra meg végigkalauzolni a mérőhelyekre.
Be is fotóztam az appal, kiszámlázták, már be is fizettem, erre ma jön a leolvasó, mindenféle előzetes értesítés nélkül.
Kérdezem, hogy biztos kell-e jönnie, mert én már appal fényképesen diktáltam és már be is fizettem. Neki ott vagyok a listáján. Marhajó, kérdem, hogy akkor én minek fényképeztem végig mindent? Ő azt nem tudja, de miért nem tudja leolvasni a vezérelt áram mérőóráját, ott nincsen fogyasztás? Mondom van, csak összetojta magát az akku és csak akkor van kijelzés, ha van vezérelt feszültség éppen, most meg nincsen. Azt így nem fotózta be.
Ez enyhén szólva is furcsa, a saját maguk által közölt információval mennek szembe, ezért írtam nekik most egy levelet, hogy ez nagyon nem korrekt, mert pont itthon voltam ugyan és be tudtam engedni az épületben levő gázórát is fényképezni, de ha nem vagyok, akkor majd esetleg szabadságot vehetek ki, mert nem elég, hogy akkor hülyeséget írnak a weboldalra, de nem képesek egy e-mail-t sem írni. A gáz mérőórát meg hivatalosan tegnapig kellett volna leolvasni valakinek, ez is ma történt meg.
Leírtam azt is, hogy a vezérelt óra leolvasását oldják meg, mert én nem kívánok harmadszor is rendelkezésükre állni a tehetetlenségük miatt. Vagy jöjjenek akkor, amikor van vezérelt áram, vagy egyék meg, amit már beküldtem, vagy cseréljék ki a selejtes órájukat, hogy bármikor le tudják olvasni.
Kíváncsi vagyok, mit sütnek ki, mert már a visszajelzés megvan, hogy megkapták a levelemet  :censored:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6351 Dátum: 2022.08.08 21:51:14 »
Ikerházban lakom, az órák nálam vannak.
Az előző éves ellenörző leolvasásnál látta, hogy én fényképesen adom le minden hónapban, a szomszédom viszont nem. Csak a szomszéd óráját fényképezte (E-ON).

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6352 Dátum: 2022.08.09 04:41:19 »
Ikerházban lakom, az órák nálam vannak.
Az előző éves ellenörző leolvasásnál látta, hogy én fényképesen adom le minden hónapban, a szomszédom viszont nem. Csak a szomszéd óráját fényképezte (E-ON).
Igen, valahogy így képzeltem volna. Ráadásul itt is E-on van...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6353 Dátum: 2022.08.09 13:16:27 »
Vészhelyzet esetére én most bespejzolok egy elektromos hősugárzót télire. Most kánikulában van ahol 50%-os akcióval adják. Sose lehet tudni alapon. 2008-2009-ben is penge élen táncolt a gázellátás, emlékszem mindenhonnan elfogytak a hősugárzók, olajradiátorok, pedig csak a kommunikáció volt béna, nem volt se háború, se zöld célok.
Tudom, kíma, hőszivattyú, fatüzelés stb. de ezek mind átépítést stb igényelnek, nem megy egyik percről a másikra, szaki nincs, vagy ha akad, az kókler. Itt meg van 5 ember aki jó lenne ha nem fagyna meg télen.
Az a jó ha nem kell elővenni, felcseszem a padlásra, enni nem kér.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.09 13:20:10 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6354 Dátum: 2022.08.09 22:25:31 »
Kb 6 éve használok Bonjour elektromos fűtőpanel. Az előző házamban volt napelem, ahhoz vettem 4 db-ot. A mostani házamba csak egyet hoztam át, az egy 500 W-os termosztátos. Pont arra jó, hogy a fürdőt kb 5-8 perc alatt felfűtse 21 fokról 25-re. Termosztátos, elég jó hatásfokú, nem vésze az ára sem.

Nálunk van egy épített cserépkályha a nappaliban. Mivel a ház nagyjából egyterű, így gáz esetén - ha nincs gáz  :lol: - napi 2 begyújtással tudok normál szobahőmérsékletet csinálni. Tavaly vettem 3 erdei m3 fát (1,7 m3) és most hoznak még kettőt. Ha csak rásegítésre használom (vagy inkább a kellemesebb hőérzet miatt), akkor a fűtés mellett egy fűtési szezonban kevesebb mint 1 erdei m3 fogyott el. Ez naponta egyszeri 4-6 hasáb fát (+ aprólék) jelent. Ha 10-kor meggyújtom kb 6-ig meleg, 11-ig langyos a kályha.
Az éves gáz felhasználásom 1.178 m3/év volt így. Figyelembe véve, hogy novemberben egy újszülöttel  gyarapodtunk (így ez a tél kicsit magasabb hőnérsékleten ment), nem állunk rosszul, kis energia igényű a ház.
 

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6355 Dátum: 2022.08.10 09:24:32 »
Kb 6 éve használok Bonjour elektromos fűtőpanel. Az előző házamban volt napelem, ahhoz vettem 4 db-ot. A mostani házamba csak egyet hoztam át, az egy 500 W-os termosztátos. Pont arra jó, hogy a fürdőt kb 5-8 perc alatt felfűtse 21 fokról 25-re. Termosztátos, elég jó hatásfokú, nem vésze az ára sem.

Nálunk van egy épített cserépkályha a nappaliban. Mivel a ház nagyjából egyterű, így gáz esetén - ha nincs gáz  :lol: - napi 2 begyújtással tudok normál szobahőmérsékletet csinálni. Tavaly vettem 3 erdei m3 fát (1,7 m3) és most hoznak még kettőt. Ha csak rásegítésre használom (vagy inkább a kellemesebb hőérzet miatt), akkor a fűtés mellett egy fűtési szezonban kevesebb mint 1 erdei m3 fogyott el. Ez naponta egyszeri 4-6 hasáb fát (+ aprólék) jelent. Ha 10-kor meggyújtom kb 6-ig meleg, 11-ig langyos a kályha.
Az éves gáz felhasználásom 1.178 m3/év volt így. Figyelembe véve, hogy novemberben egy újszülöttel  gyarapodtunk (így ez a tél kicsit magasabb hőnérsékleten ment), nem állunk rosszul, kis energia igényű a ház.
A cserépkályha által biztosított "otthon melegét" semmilyen egyéb fűtési mód nem pótolja.  :hug: Nemcsak a levegőt melegíti fel, hanem az egész környezetét, a bútorokat, padlót is. A legfullosabb, ha a vízcsövek is bele vannak vezetve, mert akkor a hőleadók is be tudnak szállni a fűtésbe. Elképesztően jó komfortérzetet ad.
Csak fával fűtitek, vagy szenet is használtok hozzá?
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6356 Dátum: 2022.08.10 13:49:46 »
A cserépkályha által biztosított "otthon melegét" semmilyen egyéb fűtési mód nem pótolja.  :hug: Nemcsak a levegőt melegíti fel, hanem az egész környezetét, a bútorokat, padlót is. A legfullosabb, ha a vízcsövek is bele vannak vezetve, mert akkor a hőleadók is be tudnak szállni a fűtésbe. Elképesztően jó komfortérzetet ad.
Csak fával fűtitek, vagy szenet is használtok hozzá?
A kályha csak kiegészítő, nem használjuk az egész fűtési szezonban.
Van padló fűtés és radiátor, a padló fűtés nagyon kellemes. Nem, nem használunk szenet, 2-3 éve tárolt kemény fával fűtjük csak.
A klímával is lehet fűteni, de azt nem szeretem. Csak ha rövid időre a fűtési szezonon kívül akarunk némi meleget, akkor használjuk fűtésre.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6357 Dátum: 2022.08.10 15:55:08 »
A melegvíz rendszerünk indirekt tárolós, napkollektor és gázkazán dolgozik rá két külön spirálban. Most néztem, van rajta elektromos fűtőpatronnak is hely, csak bele kell tenni.
Szerencsére még nem szaladtak el az árak, így egy hozzávaló patron is bekerül a spájzba. Ha nincs gáz és hetekig borús idő lesz (október/november szokott ilyen lenni) még mindig volna lehetőség HMV-t csinálni jóöreg villanybojler módjára.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6358 Dátum: 2022.08.10 15:59:41 »
A cserépkályha által biztosított "otthon melegét" semmilyen egyéb fűtési mód nem pótolja.  :hug: Nemcsak a levegőt melegíti fel, hanem az egész környezetét, a bútorokat, padlót is.
Mert a cserépkályhának jó nagy a hőleadó felülete, és nem hőáramlásra bízza a fűtést, hanem a természetes kisugárzásra. Mint a Nap melegíti a Földet!
A felületfűtések, mint a padlófűtés is, ugyanerre az elvre támaszkodnak, ezért sokkal jobb a komfortérzetük, mint egy klasszikus cirkóé.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.10 16:15:36 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )