Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945515 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6150 Dátum: 2020.11.27 06:55:03 »
Vélelmezhetően a kamion sofőrje sem a parkoló járművében lakik. Akkó' miért nem a saját putrija elé teszi le a xarját pláne, ha  még a ki- és behajtást is gátolja?
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6151 Dátum: 2020.11.27 09:43:05 »
...aki a dízel motort (elő)melegíti az udvarán 20 percen keresztül...  :szemez: :innocent:  :hmmmm:
Ilyenkor gonosz vagyok, de kicsit drukkolok, hogy kokszolódjon már szét a motorja...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6152 Dátum: 2021.01.15 11:05:55 »
ELMŰ regisztrált villanyszerelő van közöttünk? Ugy emlékszem valaki említette hogy ez a szakmája...
Teljesítménybővítés kéne ügyintézéssel.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6153 Dátum: 2021.01.15 13:07:22 »
Klacó a villanyszerelő
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8092
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6154 Dátum: 2021.01.15 18:23:14 »
ELMŰ regisztrált villanyszerelő van közöttünk? Ugy emlékszem valaki említette hogy ez a szakmája...
Teljesítménybővítés kéne ügyintézéssel.
Sajnos mi nem vagyunk regisztrált szerelők, és akivel eddig dolgoztunk az sajnos többször bakizott, úgyhogy nem tudok ajánlani éppen senkit, aki megbízható is. Bocsi.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6155 Dátum: 2021.01.15 19:03:31 »
Azért köszi, marad az Elmű regisztrációs ajánlásai alapján.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6156 Dátum: 2021.02.04 12:00:03 »
Egy, számomra legalábbis, újdonság: ha teljesítménybővítés során az igény eléri vagy meghaladja a 3x32 Ampert, a felhasználási helyen okosmérő kerül felszerelésre, ez jogszabályi kötelezettsége a szolgáltatónak. (Már 2007 óta. Ugyancsak okosmérő kerül a kártyás, előre fizetős helyekre is).
Az okosmérőnek lényege:
- a szolgáltató valós időben látja a fogyasztást (tehát megszűnik a diktálás, fotózás appal vagy a személyesen kiérkező óraleolvasó), egy SIM kártya van benne
- a fogyasztási görbék a szolgáltató weboldalán megtekinthetők a következő naptól, 15 perces átlagolással (legalábbis az ELMŰ hálózat weboldalán egyedi regisztráció alapján minden GDPR szempont figyelembevételével így van)
- a manapság szerelt okosmérők rendelkeznek úgynevezett P1 fogyasztói interfésszel, ami tulajdonképpen egy soros port amin a fogyasztó maga is képes valós időben monitorozni saját fogyasztását. Egy dologra kell csak figyelni, hogy a mérőszekrény leplombálása előtt kerüljön be az RJ12-es kis vezeték vége mert utána már nem lehet hozzáférni az aljzathoz. Ha ez megvan, akkor egy párezer forintos adapterrel egy okosotthon rendszerben már ez alapján is lehet döntéseket hozni.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6157 Dátum: 2021.02.06 09:34:07 »
2018 eleje óta van "okosmérőm" ELMÜ területen.
- Az ELSTER 1440 nek nincs vezetékes vezetékes kimenete ( vmi optikai interfésszel horror áron az ELMÜ szivesen szolgáltatna belőle adatot).
- Az online felületen nem érhető el, ami nem egyedi probléma az ELMÜ területén. (Az utcában már csak 3 án vagyunk, a többieket áttették az NKM (MVM) hez.)
- Éves helyszini leolvasás valóban nincs mostanában , helyette volt összesen 7 mérőhely ellenőrzés addig amíg meg nem panaszoltam.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6158 Dátum: 2021.02.06 12:42:15 »
Elvileg egy ki kell tölteni egy nyilatkozatot az okos mérő terhelési görbe igényléshez.
Ha valami technikai ok miatt nem működik lehet hibát bejelenteni, illetve lehet kérni új villanyórát ami rendelkezik P1 fogyasztói interfésszel és akkor saját magad tárolhatod az adataidat. Én ezt tervezem, információim szerint a normál betápra Sanxing SX631-et adnak, a H tarifásra "buta" órát akarnak tenni de beadtam egy kérvényt hogy arra is P1 portos okos legyen téve, elvileg jövő héten szerelik, meglátjuk mit hoznak. Én minden esetre összeraktam két Wemos D1 mini modult és kábelezést kiépítettem mindkettőnek.
Ha nem P1-es portos jönne, akkor azt mondták nekem hogy utólag még mindig kérhetem a cserét ilyenre, egyedi elbírálás alapján adnak ha kér az ügyfél. (Állítólag jó sietni mostanság ezzel, mert júniustól az Elmű Hálózat átkerül az E-ON-hoz, és szabályzatok garmada változni fog)

Egyébként az Elster-eket is ki lehet olvasni házilag az optikai porton, persze kérdés milyen a hozzáférésed az órához, ha kültérben van újfajta szabványos, duplán plombált szekrényben akkor persze sokkal nehezebb kivitelezni.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.06 13:00:28 írta robi (Robi) »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6159 Dátum: 2021.02.06 13:07:55 »
Köszi az adatlapot!
Az elosztói oldalon már korábban regisztráltam, de a fogyasztói helyet nem engedte hozzáadni, így semmit nem tudtam vele kezdeni.
A kozpontiokosmeres.hu nak pedig a mérőóra azonosító nem felelt meg.
Reméltem, hogy megoldódik amikor az EON átveszi a szolgáltatást, de másként történt.

Az egyik ellenőr még az ablakot is leplombálta ( a szekrény megfúrásával) így még visszakapcsoló/ menü gombhoz sem férek hozzá.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8092
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6160 Dátum: 2021.02.06 17:07:49 »
Az a legbiztosabb, ha van hely a lakáselosztóba, hogy oda építeni be 1 saját mérőt.
Mondjuk abból nem tudom van-e olyan, ami online monitorozható. De ha elszállna a kinti mérő, márpedig előfordul olyan sajnos 1-1 alkalommal, akkor látszik a különbség.
Mi Loxone rendszerrel foglalkozunk a villanyszerelés mellett. Ahhoz társítható ilyen okos mérő, aztán lehet monitorozni vele, statisztikázni, meg amit akarsz.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6161 Dátum: 2021.02.06 17:30:15 »
Igen, egy ilyet be is szereltem a tavalyelőtt. Ez össze van kötve Modbus-on az inverterrel, és az inverterben van egy adatkártya ami LAN-on keresztül hozzáférhetővé teszi az információt, illetve felküldi a Fronius felhőjébe. Lehet appal nézegetni hogy mennyit termeltél, mennyit fogyasztottál (a fogyasztói ágba tettem, így csak a fogyasztást méri, miközben az inverter maga tudja mennyit termelt, tehát a Elműtől vételezett/visszatáplált energia az ezek alapján csak ki van számolva, nem pedig mérve van. A Fronius rendszerébe csak meg kellett adni hogy az áramkör melyik pontjába van kötve és onnan automatikusan tudja hogyan kell számolni. Lehetett volna persze egyből a betáplálási pont elé rakni, de akkor meg a ház fogyasztása jött volna ki csak a számításból. Plussz, hogy azt macerásabb lett volna kivitelezni).

Azonban most lesz H tarifa is, ami egy teljesen külön mérő, külön áramkörrel és lakáselosztóval aminek semmi köze nincs a napelemhez, ez így ebben a számításban nem tud szerepelni. Rendszertechnikailag és pontosság szempontjából is jobb ötletnek tartanám, hogy eleve a szolgáltató hitelesített műszeréből jöjjön az adat, és ne utólagos számításokkal legyen rekonstruálva az állapot, hanem diszkrét mérés alapján. Továbbá adatvédelmileg annyira nem csipázom a Fronius megközelítését és azt sem hogy a felhőszolgáltatásukban csak 1 napra lehet visszanézni az információt, rendes kimutatásokért fizetni kell. És nincsenek benne magyar specifikumok, a pénzügyi vonzatát nem tudja kimutatni.

Egyszerűen csak arról van szó, hogyha technikailag és jogilag is adott a lehetőség hogy a felhasználó maga is hozzáférjen élőben ehhez az információhoz, akkor ezzel szeretnék élni. És nem holmi felhőben tárolják nekem a rólam gyűjtött adatokat amelyeket utólag csak pénzért vagy mittudomén milyen macerák árán kaphatok meg, hanem szépen letárolom őket jómagam. Plusz tanulok is mindebből. És ráadásul töredékébe kerül egy saját mérőhöz képest.

Az asszonyt például már megtanítottam, hogy a sutő pirolízises tisztítását akkor csinálja amikor süt a nap, mert olyankor ingyen van. Ugyanúgy a lekvárokat is ilyenkor érdemes főzni órákon át.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.06 17:56:18 írta robi (Robi) »

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8092
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6162 Dátum: 2021.02.10 11:43:37 »
Napelem mellé megéri a H tarifa?
Te tudod, de általában a 2őt nem szokták vegyíteni, max ha nagyon kicsi a napelemed.
Vagy nagyon kell az olcsó ingyen amper.
Akkor szokták, ha van 3x16 és kellene még áram a klímákhoz.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6163 Dátum: 2021.02.10 13:48:58 »
Azért éri meg mert pl. ha most megnézed mennyit sütött a nap ezen a télen (összesen volt talán 10 napsütéses nap November óta) akkor láthatod hogy akkor, amikor szükség lett volna a helyben termelt energiára a fűtéshez, akkor az nem volt (sem elektromos sem hő), tehát mindenképp venni kell majd a szolgáltatótól, és azt érdemes minél olcsóbban venni. Ugyanakkor ha süt a nap akkor a hőenergiát közvetlenül előállító napkollektor beküldi majd a rendszerbe, tehát ilyenkor a hőszivattyú nem is üzemel, azaz a fűtésre, meleg vízre nem is kell majd áram.

Nyáron se jobb a helyzet a hőszivattyú szempontjából mert ott meg a napkollektor túl is termeli magát, csak meleg víz kell, ami van ingyen ha süt a nap és pár perc alatt elkészül, az energiatöbblet a medence vizébe megy át de van amikor már oda is túl sok. Viszont ha be van borulva akkor meg ha medence nem is, de legalább meleg víz kellene, be kell kapcsolni majd a hőszivattyút és ilyenkor meg a helyben termelt áram sem áll rendelkezésre tehát venni kell. Vagy be kell kapcsolni a gázkazánt. A H tarifa nyáron nincs, de mondjuk úgy hogy nagy átlagba a napkollektor mellett belefér a normál tarifa. Volt már olyan nyarunk hogy végig szép idő volt, csak szeptemberben vettem észre hogy a gázkazán ki volt húzva a konnektorból odalent.

Úgy lesz átépítve a rendszer hogy 3 forrásból származhat hőenergia:
- nap közvetlen (napkollektor, a szolár direktben melegíti a tartály vizét)
- levegő-víz hőszivattyú (ez akkor kapcsol be amikor a napkollektor nem termel semmit mert nincs napsütés)
- gázkazán (ez akkor kapcsol be ha napsütés sincs és annyira hideg van már hogy a hőszivattyú működése hatékonytalanná válik, vagy hiba van, stb.)
A napelem az mindezek mellett csak bónusz. Amennyit tudok elfogyasztok helyben, amit nem, azt visszatáplálom az ELMŰ-nek havi elszámolásban (így is pofátlanság hogy amit termelek nekik azt féláron veszik át tőlem ahhoz képest amennyiért adják a normál tarifán).

A szolár/napkollektor, a napelem, a gázkazán maradnak a meglévők (ezekkel így vettem a házat, előző tulaj rakta be), én "csak" a hőszivattyút teszem be meg a multifunkciós víztartályt cserélem ki (mert jelenleg a napkollektor csak meleg vízbe száll be, fűtésbe nem), no meg a házban minden hőleadót mert azok nagyon elavultak a csőrendszerrel együtt, legalább 40 éves vastag vascsövek vannak, időzített bombán ülök. Szépen minden szobába egyedi szabályozással, ahol a szobák zónákba lesznek csoportosítva és zónánként eltérő időzítések szerint tud menni a fűtés. Az energiaforrások között váltást (különösen a hőszivattyú és a gázkazán közöttit) azt okosan be fogom programozni, pl. a elektromos vs. gáz energia költségeinek figyelembevételével (azaz melyik az a pont amikortól mégis érdemesebb gázzal fűteni, mint hőszivattyúval). Ezért is fontos mérni.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.10 14:16:13 írta robi (Robi) »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6164 Dátum: 2021.02.10 15:11:23 »
Azért éri meg mert pl. ha most megnézed mennyit sütött a nap ezen a télen (összesen volt talán 10 napsütéses nap November óta) akkor láthatod hogy akkor, amikor szükség lett volna a helyben termelt energiára a fűtéshez, akkor az nem volt (sem elektromos sem hő), tehát mindenképp venni kell majd a szolgáltatótól, és azt érdemes minél olcsóbban venni. Ugyanakkor ha süt a nap akkor a hőenergiát közvetlenül előállító napkollektor beküldi majd a rendszerbe, tehát ilyenkor a hőszivattyú nem is üzemel, azaz a fűtésre, meleg vízre nem is kell majd áram.

Nyáron se jobb a helyzet a hőszivattyú szempontjából mert ott meg a napkollektor túl is termeli magát, csak meleg víz kell, ami van ingyen ha süt a nap és pár perc alatt elkészül, az energiatöbblet a medence vizébe megy át de van amikor már oda is túl sok. Viszont ha be van borulva akkor meg ha medence nem is, de legalább meleg víz kellene, be kell kapcsolni majd a hőszivattyút és ilyenkor meg a helyben termelt áram sem áll rendelkezésre tehát venni kell. Vagy be kell kapcsolni a gázkazánt. A H tarifa nyáron nincs, de mondjuk úgy hogy nagy átlagba a napkollektor mellett belefér a normál tarifa. Volt már olyan nyarunk hogy végig szép idő volt, csak szeptemberben vettem észre hogy a gázkazán ki volt húzva a konnektorból odalent.

Úgy lesz átépítve a rendszer hogy 3 forrásból származhat hőenergia:
- nap közvetlen (napkollektor, a szolár direktben melegíti a tartály vizét)
- levegő-víz hőszivattyú (ez akkor kapcsol be amikor a napkollektor nem termel semmit mert nincs napsütés)
- gázkazán (ez akkor kapcsol be ha napsütés sincs és annyira hideg van már hogy a hőszivattyú működése hatékonytalanná válik, vagy hiba van, stb.)
A napelem az mindezek mellett csak bónusz. Amennyit tudok elfogyasztok helyben, amit nem, azt visszatáplálom az ELMŰ-nek havi elszámolásban (így is pofátlanság hogy amit termelek nekik azt féláron veszik át tőlem ahhoz képest amennyiért adják a normál tarifán).

A szolár/napkollektor, a napelem, a gázkazán maradnak a meglévők (ezekkel így vettem a házat, előző tulaj rakta be), én "csak" a hőszivattyút teszem be meg a multifunkciós víztartályt cserélem ki (mert jelenleg a napkollektor csak meleg vízbe száll be, fűtésbe nem), no meg a házban minden hőleadót mert azok nagyon elavultak a csőrendszerrel együtt, legalább 40 éves vastag vascsövek vannak, időzített bombán ülök. Szépen minden szobába egyedi szabályozással, ahol a szobák zónákba lesznek csoportosítva és zónánként eltérő időzítések szerint tud menni a fűtés. Az energiaforrások között váltást (különösen a hőszivattyú és a gázkazán közöttit) azt okosan be fogom programozni, pl. a elektromos vs. gáz energia költségeinek figyelembevételével (azaz melyik az a pont amikortól mégis érdemesebb gázzal fűteni, mint hőszivattyúval). Ezért is fontos mérni.

Érdekes helyzet lehet, fűtési szezonban, este egy röpke /blackout/ áramszünet! :tt2:
Mennyire lenne pofátlan a szolgáltató, hogy ha a hszcs.-ben /hálózat csatlakozási szerződésben menetrend adását, esetleg bekötő vezeték karbantartást kötné ki??? :hmmmm: Az lenne az igazi copó ág, menne is az ajvék!!!

 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu