Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 956329 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6105 Dátum: 2020.03.28 18:34:04 »
...A Home Assistant-ba szépen...
Na még tiszta szerencse hogy a kínából megrendelt Sonoff Mini-k meg LoraTap SC500W-k mind megjöttek még mielőtt ez a vírusos pokol elszabadult volna. Most legalább bőven jut idő okosítani az otthont.

A Sonoff Mini egy kis aprócska modul ami ugyanazt tudja mint a Sonoff Basic csak sokkal kompaktabb kivitelű, és külső wifi antennácskája van. A LoraTap SC500W pedig ugyanaz, csak kétgangos. Ügyesen be lehet helyezni őket egy már meglévő elektromos kötődobozba, így lehet pl. a meglévő csillárokat stb. úgy bevenni az okosotthon automatizációi közé, hogy a meglévő fali kapcsolókat sem kell lecserélni. Át kell kötni a dolgokat úgy, hogy a fali kapcsoló valójában ezt a modult kapcsolgatja, a lámpához menő szálak pedig a modulból indulnak el.

Párszáz forintos tételek az érzékelők mint BH1750 fényerősség, VEML6070 UV sugárzás mérés. Ezekből egyet-egyet beragasztottam egy fehér színű átlátszó, autós helyzetjelző búrába, vízhatlanul. Egy kis hulladék alumínium darabból kapott egy konzolt és feldrótoztam a kémény déli oldalára (a legmagasabb pontra, hogy utcai fények, fák árnyéka ne zavarjon be). Egy kb. 6 méteres kábellel lehoztam a jelet és egy Wemos D1 modulra csatlakoztattam. Így most 30 másodpercenként frissülő fényerősség, UV besugárzás és index értékek kerülnek a rendszerbe.
Az UV index az OMSZ oldalán látható értéktartományok alapján beszinezve jelenik meg egy újrahasznosított Samsung S5 Mini telón a konyhában amit a falra szereltem. Amikor az érték már sárga, naptejet fel kell kenni mielőtt kimennek a gyerekek.
Még amikor a kertet rendeztük tavaly behúztam egy pár UTP kábelt a pince és a medence gépészeti aknája közé, mert sejtettem, hogy majd akarni fogok valamit ezen a fronton azzal is. Egy kis DS18B20 hőmérő szondát beépítettem a vízforgató áramkörébe, és simán beküldtem a jelét a pinyóba, ahol egy másik Wemos D1 modul továbbítja a medence vizének hőmérsékletét a rendszerbe. Erre egyelőre nem reagál semmi automatika, de anya gyakran akarta előre tudni hány fokos a víz mielőtt beengedte a népséget oda. Most az UV index mellett fogja látni ugyanazon a kis kijelzőn.

Innentől kezdve a redőnyök nem a földrajzi helyből kikalkulált naplementekor mennek le, hanem a valós fényerőtől függően. Amikor kint 1400 lux alá kerül legalább 5 percig a fényerősség, akkor a rendszer szépen lehúzza a redőnyöket. Nyilván van eltérés szép és borult időjárás esetén.
+1 spékelés: ha valaki a nappaliban felkapcsolja a lámpát és kint már 2000 lux alatt van, akkor az utcafronti redőny magától lemegy. Asszony nem szereti ha belátnak.

« Utoljára szerkesztve: 2020.03.28 18:43:15 írta robi (Robi) »

Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6106 Dátum: 2020.03.30 11:13:25 »
Ez tetszik, átgondoltnak tűnik  ;)
Egyre jobban bővül a rendszered!
Fery

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
Lakás, háztartás
« Válasz #6107 Dátum: 2020.07.27 22:17:53 »
Van valakinek ismerőse, aki térkövezéssel, betonozással foglalkozik?
Amiket kaptam árajánlatokat azok eléggé horrornak tűntek, 22-25e Ft / m2, és persze ebben a térkő benne sincsen...  :eek: :hmmmm:
Egy 40-50 m2-es füves rész betonozása és térkövezése nehogy már 1M Ft-ba kerüljön...  :hmmmm: :eek: ::)
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6108 Dátum: 2020.07.28 08:20:26 »
Hát sajnos ilyenek az árak. Azon túl, hogy ekkora mennyiségű betont már a helyszínen kevernek ki (azaz ki kell vinni keverőt, oda kell dömperezni vagy 5 m3 anyagot), némi tereprendezés kell előtte + illik bevasalni az egész felületet ha nem szeretnéd azt hogy pár év múlva a fagy szétnyomja vagy ha kocsival ráálsz akkor megereszkedjen a kerekek alatt. És akkor még vízelvezetést nem csináltál.
Ez a feladat még előttünk is áll, előző tulaj nem betonozott csak murvára tette a térkövet, olyan is lett. Fel kell szedni, lebetonozni vasalattal, újra lerakni.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6109 Dátum: 2020.07.28 13:56:38 »
Egy 40-50 m2-es füves rész betonozása és térkövezése nehogy már 1M Ft-ba kerüljön...  :hmmmm: :eek: ::)
Számolj utána! Rendes munkánál az alap a fagyhatárnál kezdődik. Azaz 0,8 m x50m2 = 40m3. Ami kitermelés után 30% al nagyobb térfogatú lesz=52m2. Ezt szerencsés esetben szét lehet dobni a kertben, rosszabb esetben konténerek horror áron. Ezt a mennyiséget a térkő vastagságával csökkentve vissza is kell tölteni ami durván 45-46 m3 különböző töltőanyagot jelent. Legalulra geotextilia + dréncső+ szűrőréteg. Fölé nagyméretű zúzott kő, aztán homokos sóder vagy rendszeres tehergépjármű igénybevételre CKT beton. Legfelülre megy 5 cm apró szemű sóder amibe lehet fektetni a térkövet. A fugázáshoz a Rompox is elég drága, ráadásul ekkora felületre az elhelyezkedés függvényében kellhet felületi csapadékvíz elvezetés, ami a B125 Hauratonból is drága mulatság, a C250 ből meg mégdrágább.
A zúzott kőnek alakos kötése van, tömörítve jól terhelhető, megbírja a vonatot is.A kavics megfelelően nem tömöríthető.
« Utoljára szerkesztve: 2020.07.28 14:29:37 írta Agyarka »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6110 Dátum: 2020.07.28 17:11:44 »
Nem tudom, nem kötekedésből, de én normál otthoni használatban levő dolgoknál az épület alapozáson kívül még nem hallottam, hogy lemennek fagyhatárig, udvar betonozásnál soha, térkövezésnél meg pláne nem.
Itt a szomszédban építőiparban dolgozó ember lakik, tavaly betonozták fullba az udvart (őrület, nyáron bődületes forróság van miatta), a fagyhatár  közelében nem voltak. Térköveztek is, oda ment szépen közé a térkőhomok, seprűvel.
Lehet, hogy német autópályáknál megcsinálták ezeket lassan 100 éve, az biztos jó is.
Egyébként nem hiszem, hogy ezeket az árakat azért adják meg így, mert lemennek 80 centire  :no: Amit részleteztél, az szerintem nem 25000/m2 lenne, hanem 2-3-szor annyi alsó hangon. Ha poén volt, akkor bocs!
« Utoljára szerkesztve: 2020.07.28 17:16:03 írta vd1234 »

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6111 Dátum: 2020.07.28 18:50:53 »
Van valakinek ismerőse, aki térkövezéssel, betonozással foglalkozik?
Amiket kaptam árajánlatokat azok eléggé horrornak tűntek, 22-25e Ft / m2, és persze ebben a térkő benne sincsen...  :eek: :hmmmm:
Egy 40-50 m2-es füves rész betonozása és térkövezése nehogy már 1M Ft-ba kerüljön...  :hmmmm: :eek: ::)
Csinald meg magadnak, nem egy nagy szam. Vagy dobalj ra lyukas betonelemeket es par ev mulva ujra csinalod...

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6112 Dátum: 2020.07.28 20:03:30 »
az szerintem nem 25000/m2 lenne, hanem 2-3-szor annyi alsó hangon. Ha poén volt, akkor bocs!
Nem állítottam, hogy kijönne 25e/ m2 ből. Attól, hogy sokan nem csinálják meg fagyhatárig az aládolgozást, még nem jelenti azt, hogy úgy van rendjén. Szerintem egy családi ház kocsibehajtóját érdemes egyszer rendesen megcsinálni, hogy ne kelljen  javítgatni minden jobban megpakolt kisteherautó után. Akinél nem követelmény az udvari rakodás biztosítása, csak gyalogos vagy szgk terhelésre méretez, az tud olcsósítani.


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6113 Dátum: 2020.07.29 11:20:09 »
Hát az nem volt feltételezés, hogy ez egy raktár kamionbeállója lesz...

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
Lakás, háztartás
« Válasz #6114 Dátum: 2020.07.29 23:01:26 »
Köszi srácok, vízelvezetés meg satöbbi az biztosan kellene majd.
Meg az is kiderült, hogy egyszerűbb - és olcsóbb telibe térkövezni a dolgot, mint mondjuk 2 sávot csinálni a kocsi/gumik nyomvonalának (és közötte füvesíteni vagy bármi egyebet).

A régi szép időkben ugye ott voltak azok a hosszabb betonelemek, szépen lerakva egymás után a 2 nyomvonalon, oszt szevasz. Nagy részük mára már repedezik, utat tört a réseken a fű, de akkor is bírják még a dolgot.

Meglátjuk, most jött egy 13500 Ft/m2-es ár, de akkor az gondolom az eddig leírtak alapján kókler lehet, vagy kispórol ezt-azt a munkából.  :hmmmm:

Az ilyen főtereken lerakott térkő, ami meg szépen 2-3 hónap múlva meg már fel is púposodik, hogy aztán vissza kelljen bontani meg gondolom a megfelelő szakemberek hiánya és a lehető legtöbb kilopott/kifelejtett anyag kombinációjának köszönhető.  :hmmmm:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6115 Dátum: 2020.07.30 13:52:43 »
Igazából azt érdemes végiggondolni, hogy most 1 segédmunkás napi nettó 25000et kap az építőiparban. Azt kell megsaccolni, hogy hány nap 1 ilyen munka, sztem 3 embernek 6 nap meló, ha van rendes térkőroppantójuk. Én attól őrülök meg, hogy védőfelszerelés nélkül a térkőhalom tetején nagyflexxel vágják és 10 kilóméteres körzetben minden poros lesz. És még soká is tart. A betonozáshoz az alapanyagot elég könnyű kiszámolni a térfogatszámítás alapján. Én nem értek hozzá, de 20-30centi beton kell kb, kell ez az apró szemű fehéres narancsos kő, és persze a beton szélén kell szegélykő, ami egybefogja majd az egészet. A vízelvezetést az ősi gravitációs módszerrel meg lehet oldani, lejteted 1 oldalra, oda meg betonozol 1 pici árkot, vagy virágágyás mellé lejtsen és az majd felveszi a vizet.
Persze lehet csilliókért ilyen szép rácsos elemes elvezetőt venni, meg 80 centi mélyre betonozni, csak nem biztos, hogy megéri. Szóval csak a munkadíj 500ezer kb. 1 kőműves 2 segédmunkással, és akkor még hol a beton, meg a kavics.
Laco 73 :D

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6116 Dátum: 2020.07.30 17:37:58 »
Jó, persze, tőlem lehet 250.000 is egy napra, amit elkérnek. Legyen, aki megfizeti, én nem fogom, ha egy módom van rá. Inkább elköltöm a gyerekekre.
Amikor ideköltöztünk, csináltam a ház északi falára egy féltetőt a kocsinak, attól kb. 4-5 méterre van a kapu, közte emelkedő füves rész. Pár eső és a megázott füves talajon elkapart a kerék, alig tudtam kiállni. Na ezután a kocsibeálló alá plusz még a kapuig hozattam fehér zúzottkövet, aztán szétterítettem. Ahol a kocsi kijárja, ott néha eligazgatom egy gereblyével, vízelvezetés sem gond vele, kerék sem csúszik. Ez öt éve olyan 20.000 HUF volt fuvarral együtt.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6117 Dátum: 2020.07.31 05:33:43 »
Hát az nem volt feltételezés, hogy ez egy raktár kamionbeállója lesz...
Ezért nem szükséges alábetonozni. Otthoni felhasználásra elég a zúzott kő.
199. oldal
Gondolom az ilyen leírások szabványok, műszaki paraméterek alapján készülnek, és nem szórakoztatás céljából.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6118 Dátum: 2020.07.31 05:43:23 »
Igazából azt érdemes végiggondolni, hogy most 1 segédmunkás napi nettó 25000et kap az építőiparban.
Ennek a kifizetését tényleg érdemes végiggondolni. Sok diplomával, több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember sem keres ennyit.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6119 Dátum: 2020.08.01 17:11:09 »
Gondolom az ilyen leírások szabványok, műszaki paraméterek alapján készülnek, és nem szórakoztatás céljából.
Egyetértek.
A probléma a kivitelezési minőséggel szokott lenni. Mint írtam, nálunk zúzott kő van a térkő alatt (kibontottam egy részt, megnéztem), mégis meg van süllyedve, nem kicsit, azokon a helyeken ahol az előző tulaj tartotta a kocsiját.
Több szakemberrel konzultáltam, az nem kérdés hogy fel kell szedni és újra le kell rakni. Viszont mindenki véleménye egymástól függetlenül az volt, hogy egy 10cm-es beton réteg benne 8x8 vagy 10x10 vashálóval, majd arra rakva a térkő, az örök élet +1 nap lesz (Otthoni felhasználás, autóval ráállás lehetőséggel). Fagyhatárig való lemenetelt senki sem említett.

« Utoljára szerkesztve: 2020.08.01 17:22:24 írta robi (Robi) »