Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 940396 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6060 Dátum: 2019.12.24 22:08:05 »
Az a baj, hogy az Alcaplast nem jó. Anno a konyhánkat megörököltük, és a mosogatószifon (is) valami elképesztő fusi munka. Nem bántottuk, mert működőképes volt, de most ott, ahol a lefolyó belecsatlakozik az összefolyóba, szétjön, mind a két tálcánál. Elég lenne csak ezt a csődarabot cserélni, de egyszerűen nincs ilyen - a belinkelt áruházakon már túl vagyok, a szaniteraruhaz.hu-n vettem hozzávalókat, amiknek jónak kéne lennie, de nem az, mert a miénk külső menetes, az Alcaplast meg nem. (Hogy jó legyen, a mosogató meg Blanco, ami azért probléma, mert a Blanconál a túlfolyó kerek, míg általában a többinél téglalap alakú, tehát egymással nem kompatibilis.) A komplett Alcaplast szifonnal meg az a baj, hogy nem ott van a cső vége, ahol nekünk a lefolyónk van, egyszerűen nem passzol össze a kettő.)
Lehet, hogy az lesz a vége, hogy hívok egy vizes embert, bajlódjon vele ő...
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6061 Dátum: 2019.12.25 16:37:13 »
Ugyanez a helyzet nálunk is. Olyan "spekcó" szifonrendszert örököltünk, hogy külön képtelenség kapni. Addig kell életben tartanom, míg ki nem lesz az egész konyha cserélve. Míg nincs eltörve, igazából minden menthető. Gumipakolásokból sokféle kapható még az OBI-ban.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6062 Dátum: 2019.12.29 14:39:42 »
Az okosotthon projekt ma azzal folytatódott, hogy egy kis 5V-os relé segítségével egy Sonoff Basic modul érzékeli amikor valaki megnyomja a csengőt, és ezt az információt továbbítja a Home Assistant-ba. A Home Assistant ebben a pillanatban lekap egy pillanatképet a bejárati kaput figyelő kameráról, és Telegram Messengeren keresztül átküldi a telefonjainkra.

A Telegram olyan app mint a Viber meg a Messenger annyi különbséggel hogy nyilt forráskódú, nyilt API-ja van, az üzenetek továbbítása minden végpont között teljesen titkosított  ;)

Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6063 Dátum: 2020.01.02 17:45:05 »
Milyen relét találtál ehhez?
Fery

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6064 Dátum: 2020.01.02 18:28:38 »
Egy sima 5V-os relét bontottam ki egy meglévő hibás kütyüből (mindig megtartom az ilyesmit alkatrészbányának), amúgy ilyen. A relében lévő tekercs pólusait a csengővel párhuzamosan (a csengő nálunk az a hagyományos 8V-os transzformátoros), a rélé normál-nyitott érintkező párját pedig a Sonoff Basic GND és GPIO14 lábaira kötöttem. Mivel ez a relé NYÁK-ra forrasztandó fajta, szerencsére elég kicsi hogy egy az egybe elférjen mindenféle trükk nélkül a Sonoff Basic dobozába. A kis lábaira vékony vezetéket forrasztottam, zsugorcsővel szigeteltem és óvatosan elhajlítottam.
(igen a 8V több mint 5V, kérdés miért nem ég le, nos egy gombnyomás a másodperc tört része - feltételezve hogy nem támaszkodik senki a csengőgombra - ennyi idő alatt nem lesz semmi baja, sima réztekercs van benne)

A Sonoff Basic-on Tasmota förmver fut, benne a GPIO14-et Switch2-re kell állítani, egy kis szabályrendszert kellett belemásolni, hogy ez a Switch2 bemenet egyrészt teljesen független legyen a Switch1-től (ami a nyomógomb a Sonoff-on), másrészt hogy ha valaki többször nyomja meg a csengőt egymás után 1 percen belül akkor az egyetlen gombnyomásnak minősüljön, kvázi csak egy eseményt generáljon a rendszerben.
További hozadék hogy mivel így teljesen független a Tasmotában ez a bemenet minden egyéb funkcionalitástól, a kis Sonoff eredeti funkciói tovább használhatók maradnak. Ezzel tervezem a garázsban a világítást kapcsolni úgy, hogy össze lesz kötve a kapunyitó motorral. Magyarán amikor nyitom távirányítóval a garázsajtót, akkor felkapcsol a világítás a garázsban, és úgy marad 3 percig, majd lekapcsol.

Másik automatika amit még összeraktam a napokban az egy kb. 10 méteres fűtőkábel kapcsoltatása. Van nálunk ugyanis egy eredetileg télikertnek épített helyiség, amit mi másra használunk, emiatt a földig érő ablakok alján páralecsapódás képződik ami lecsurog a földre, kisebb tócsákat képezve itt-ott a járólapon. Ez egy kb. 5mm vastag fekete kábel, ami ha kap villanyt, felmelegszik úgy 40 fokra (eredetileg elektromos padlófűtésre van kitalálva, betonba lehet fektetni). Fogtam ezt a kábelt és csak simán "ledobtam" az ablakok alá a földre, és egy Sonoff Basic-al kapcsolgatom a Home Assistant-ból. Egyrészt tettem rá egy DS18B20 hőmérőt (közvetlen a kábelre zsugorcsövezve) hogy lássam mennyire melegszik fel maga a kábel, másrészt mérve van ugyebár a kinti hőmérséklet. Ezek alapján a Home Assistant-ban egy szoftveres termosztát szabályozza (kapcsolgatja ki meg be) ezt a fűtőkábelt akkor, amikor dolgoznia kell.
Eredmény: megszűnt a hőhíd az ablakok alatt, nincs több páralecsapódás, ergo tócsák sincsenek.
(ezt a helyiséget majd valamikor átalakítani tervezzük, addig ez ideiglenes megoldásként fog funkcionálni)
« Utoljára szerkesztve: 2020.01.02 18:34:08 írta robi (Robi) »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6065 Dátum: 2020.01.02 19:29:29 »
Ezek alapján a Home Assistant-ban egy szoftveres termosztát szabályozza (kapcsolgatja ki meg be) ezt a fűtőkábelt akkor, amikor dolgoznia kell.
Eredmény: megszűnt a hőhíd az ablakok alatt, nincs több páralecsapódás, ergo tócsák sincsenek.
(ezt a helyiséget majd valamikor átalakítani tervezzük, addig ez ideiglenes megoldásként fog funkcionálni)

Ugye ez csak elírás!? Egyébként nem tartasz attól hogy az "okos" házad "okos" rendszereit meghekkelhetik? A födém, aljzat, lemez (terasz, lábazat) hőszigetelése olcsóbb, gazdaságosabb és nem igényel energiát a megléte és funkciója.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10225
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6066 Dátum: 2020.01.05 11:06:28 »
Sziasztok!

Elég viharos széllökések vannak itt a napokban, és ahogy nézem, a sátortető felső sarkán levőt levitte.
Nincs nagy lyuk, de én nem tudom megcsinálni. Ha meg sokáig hagyom, abból nem lesz jó. A házon természetesen van biztosítás, elég széleskörű.
Ezzel vagyok bizonytalanságban, gondoltam hátha tudtok pár hasznos dolgot mondani  :helpsmilie:

Ha megcsináltatom, akkor azt ki tudom fizettetni a biztosítóval, érdemes?Vagy itt is van esetleg valami áremelő mechanizmus, ha kárigényem van és kifizetik, mint a KGFB-nál?
Mikor kell bejelenteni, amikor megtörtént, vagy mennyivel utána lehet, stb. ?

Mondjuk számla tuti kell a tetőfedőtől :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6067 Dátum: 2020.01.05 17:46:15 »
Mekkora a lyuk?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10225
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6068 Dátum: 2020.01.05 18:39:34 »
Amekkorát alulról látok, az max. 1/4 kúpcserépnyi.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6069 Dátum: 2020.01.05 19:09:01 »
Nekem is elmozdult pár darab, de nem merem megigazítani, túl magason van.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10225
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6070 Dátum: 2020.01.06 18:26:14 »
Sziasztok!

Felhívtam ma a K&H biztosító ügyfélszolgálatát, ők adtak egy zöld számot, amin elértem a K&h Europe Assistance Kft-t (?), akik vészkezelésben illetékesek. Megkeresik a megfelelő szakembert, egyeztetünk időpontot, kijön és megoldja.
Azt mondták, hogy 35000 Ft-ig állják a számlát, ami fölötte lenne, azt én kell kifizessem, aztán el tudok számolni a Biztosítóval, ha ilyenre kiterjed a biztosításom. Mivel elég széleskörű, természetesen kiterjed, de a biztonság kedvéért visszahívtam a Biztosítót, ők is megerősítették.
Hát remélem nem értettem semmit félre, egy-két kúpcserép visszarakás-erősítés meg csak nem lesz 35000 Ft fölött. Aztán majd meglátjuk.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6071 Dátum: 2020.01.10 09:37:58 »
- a kínálat döntő többsége felhő alapú vezérlést ad [...] a gyártó bizonyos adatokat folyamatosan monitoroz és tárol a saját szerverén. Sok megoldásnak van saját okostelefonos app-ja, amivel lehet távvezérelni a rendszert, és ez zokszó nélkül megy akárhol lennénk a világban - a rendszert a szolgáltató felhőjén keresztül lehet így elérni. Magyarán, minden paraméter ami az appban látszik, azt a gyártó is élőben látja. Ez szerintem komoly adatvédelmi aggályokra adhat okot.

Itt egy érdekes videó ebben a témakörben: az Amazon "Alexa" nevű, felhő alapú okos asszisztense, ami hangutasítások alapján tud végrehajtani dolgokat akár az okosotthon rendszerben, folyamatosan rögzíti a házban elhangzó hangot, és mindezt folyamatosan fel is tölti az Amazon szervereire. A hangfelvételeket persze le lehet törölni egyesével utólag ha az ember belép az az Amazon fiókjába - de az a baj, hogy ezt a funkciót nem lehet kikapcsolni, és a naponta ezrével gyűlő felvételeket egyesével nem életszerű, hogy bárki is ki fogja törölni. A hivatalos magyarázat szerint ez azért kell nekik, hogy a mesterséges intelligencia rendszerüket a tárolt adatokkal trenírozzák.

Ez egy tipikus példa arra, hogy mennyire elavult jogszabályi környezetben működnek ezek a cégek, hogy mennyire nem érti (még) a jogalkotó bárhol a világon, hogy mi ellen kell megvédeni az embereket.
Meg arra is, hogy az emberek még mindig nem értékelik azt, hogy az ingyenesnek nevezett rengeteg szolgáltatás amit a Google, Facebook stb. kínálnak, azok valójában nem ingyenesek, hanem az adokkal fizetnek értük. Olyan adatokkal, amelyekkel vissza lehet élni, illetve egyesek kőgazdagra keresik magukat.
« Utoljára szerkesztve: 2020.01.10 09:41:08 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10225
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6072 Dátum: 2020.01.11 22:05:39 »
... Aztán majd meglátjuk.

Szerdán kijött a kárszakértő, megszakértette, azt mondta, hogy mindent összeírva 15 ezer. Ha e fölött lenne a helyreállítás, kérjek számlát, és a biztosítóval elszámolom.
Ehhez képest csütörtökön kijött két szakember, a padlásról kimentek, helyreállították-megragasztották, amit kellett, azt mondták, nekik írásban van, hogy 35000 alatt kifizetik őket, és az alatt van az ő munkájuk (2 órán belül végeztek ketten), nekem nincs dolgom ezzel.
Biztosítót felhívtam, ők is azt mondták.
A mai világban, amikor alig lehet szakembert találni, én nagyon elégedett vagyok, hogy hétfőn bejelentettem, csütörtökön kész volt, hála Istennek.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6073 Dátum: 2020.01.17 20:52:29 »
srácok,

vettünk egy lakást.

lesz benne mosógép meg szárítógép is.

elkezdtem kutatni, hogy milyen legyen.

nagycsaládosok vagyunk, úgyhogy nagy kapacitás kell. legalább 8 kilós.
meg modernek is vagyunk, úgyhogy hőszivattyús legyen a szárítógép. a fogyasztás legalább átlagos legyen, de nem fő szempont.
meg látszani is fog, ezért szettben kéne, hogy jól nézzen ki.
de egyszerű emberek is vagyunk, ezért nem kell semmi fakszni, a nejem úgyis csak egykét programot használ majd.

amerikai meg kínai hátterű gyártókat szakmai okok miatt hanyagolnám, európai vagy japán vagy koreai kéne.

mit vegyek? bosch, aeg, samsung, lg? vagy zanussi, ariston?


köszi
 

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9505
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6074 Dátum: 2020.01.17 21:04:48 »
Miele  :yes: