Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 944719 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6030 Dátum: 2019.06.09 18:32:15 »
Koszi

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6031 Dátum: 2019.06.12 23:28:49 »
Ohhh nem is számoltam be ELMŰ ügyem aktuális állapotáról:
-Előzmény: sikerült megütnöm a villanyóránkat, ami megállt, felhívtam szolgáltatót, akik megállapították hogy karcolásokat látnak a plombán. Majd 187e Ft kötbért kezdtek el rajtam követelni. Én kértem a mérő bevizsgálást, viszont amíg ezt "intézték" és a türelmemet kérték, az egészet eladták egy behajtó cégnek. Amikor ezek kezdtek el irogatni nekem, megkérdeztem hogy WTF, erre egyből lett pár napon belül időpont szakértői bevizsgálásra.
-Aktuális állapot: március 20.-án betekinthettem az eredménybe, ami nem jó. Node a hivatalosat a szolgáltatónak kell kiküldenie 30 napon belül. 2 hónap után megint írtam nekik hogy nem kaptam semmit, végül megkaptam tőlük.
"A plombák felületei egyenetlenek, nincsenek egy síkban, felületeiken kifényesedett foltok vannak. A koronás oldali lenyomatok rajzolatai el vannak lapítva, hiányosak. A baloldali zárópecsétnek a koronás, a jobboldalinak az évszámos oldalán látszik a visszazáráshoz használt köracél eszköz (lenyomatok nélküli vak záróbélyegző betét?) által hagyott körvonal. A jobboldali ólomplomba durván deformált; A plombafuratok a bemeneti oldalon nyitottak, a kimeneten erőteljesen ellapítottak. A zárópecsétek a barkácsolt, illetéktelen visszazárás tipikus nyomait viselik."
Mj.: a zárópecsétek 6mm átmérőjüek.
Képek
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6032 Dátum: 2019.12.08 11:09:27 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6033 Dátum: 2019.12.09 13:48:08 »
Kb. 1 évvel ezelőtt elkezdtem egy kicsit mókázni ezzel az "okosotthon" témakörrel. "Röviden" hogy eddig mikre jutottam.

- itt is mint minden új piaci szegmensben rengeteg az új termék/márka. Jellemzően ugyanazokból a hardverelemekből építkeznek, a külcsin más, a név, és persze a vezérlőszoftver kinézete, némileg funkcionalitása is más. Egyelőre még ott tartunk hogy a márkák csapdába akarják ejteni az ügyfeleket, miszerint ha tőlük vásárolsz egy start-készletet, akkor azt bővíteni már csak tőlük vásárolt eszközökkel tudod. A klasszikus beetetés megy itt is. Ikea Tradfri, Philips Hue, Xiaomi stb. mind erre gyúrnak. Bizonyos esetekben van átjárás gyári állapotban a márkák között de ez nem jellemző.
- a kínálat döntő többsége felhő alapú vezérlést ad. Ezt első sorban azért, mert így a legegyszerűbb beüzemelni a rendszert csináld magad módon még laikusoknak is - nem kell IP címekkel meg mindenféle hálózati dologga szenvedni - így elkerülve a felhasználói kudarcokat, csökketve a support igényeket. Minden kis apró ketyere azzal kezdi hogy a gyártó felhőszolgáltatásába bejelentkezik, és ott találnak egymásra az eszközök. Aztán van, hogy bizonyos esetekben ezek már egymással a helyi LAN-on kommunikálnak (pl. az okos hangszórók csak helyi hálózaton küldik egymásnak a hang stream-eket), de alap esetben minden azzal indul, hogy minden ketyere kilép a netre. Második sorban a gyártó bizonyos adatokat folyamatosan monitoroz és tárol a saját szerverén. Sok megoldásnak van saját okostelefonos app-ja, amivel lehet távvezérelni a rendszert, és ez zokszó nélkül megy akárhol lennénk a világban - a rendszert a szolgáltató felhőjén keresztül lehet így elérni. Magyarán, minden paraméter ami az appban látszik, azt a gyártó is élőben látja. Ez szerintem komoly adatvédelmi aggályokra adhat okot.
- egyetlen ilyen, mint utólag kiderült felhő alapú gyári megoldást próbáltam ki, ez a Computherm E300 Wi-Fi termosztát volt. A termékleírást ha az ember elolvassa, egyáltalán nem derül ki hogy ez felhő alapú, sőt, mivel benne van a nevében az hogy WiFi, az ember azt gondolná, hogy ezt első sorban WiFi-n keresztül vezérelné. De nem, kiderült, hogy ennek a ketyerének a WiFi azért kell, hogy a valahól Kínában lévő felhőbe csatlakozzon és a hőmérsékleti meg időzítési paramétereit ott tárolja le. Te letöltesz egy appot az androidos telódra, az is odamegy a kínai felhőhöz és a ketyere MAC címe alapján talál rá. Hiába vagy ugyanazon a WiFi hálózaton a lakásodban, telórol távvezérelni csak akkor tudod ha van internet. Ezért megy a külvilágból is a távvezérlés. A kapcsolat nem titkosított. Tavaly télen ezzel ment a kazán vezérlése, nyáron leszereltem és eladtam, mert ezt a működést nem lehet rajta kikerülni.
- offline megodásokat gyári kivitelben nem kerestem, hanem egyenesen az open source, azaz nyílt forráskódú megoldásokra ugrottam rá. Mivel az okosító ketyerék (kapcsolók, infra és rf adó-vevők, hőmérők, pára/fény/mozgásérzékelők) döntő többségében ugyanaz az ESP8266 chip van, az open source világ nem nézte ezt tétlenül, máris többféle alternatív szoftverecske jelent meg ami ezekre feltehető, a gyárit teljes mértékben kiváltva: Tasmota és ESPEasy a két legelterjedtebb. Ezek teljesen offline, azaz az ember helyi hálózatán belük maradva, közvetlen internetkapcsolat igénye nélkül teszik lehetővé a használatot. Nincs is hozzájuk semmiféle felhő.
- A Tasmota mellett döntöttem, így annak kompatibilitási listájából kiindulva rendeltem aprópénzért néhány ketyerét. Ezzel máris gyártófüggetlenné válik az ember, és neves márkák (Ikea, Xiaomi, Philps) hardvereinek jó része is támogatott. De tanulópénznek olcsó cuccok után néztem, így az első modell egy Sonoff Basic kapcsoló lett. A gyári kínai rendszert ki se próbáltam, be se kapcsoltam, az első dolgom az a Tasmota rátelepítése volt. Mint látható ma még ez forrasztást igényel, meg egy kis párszáz forintos USB/TTL átalakító kell a felprogramozáshoz, de akinek van ehhez affinitása, gyorsan rá tud pörögni. A megoldás az lett hogy kaptam egy kis webes felületet amin internettől függetlenül tudtam kapcsolgatni a kis kapcsolót PC-ről, telefonról.
- a házba, amibe költöztünk tavalyelőtt van pár olyan adottsága ahová jól jönne néhány távvezérelt kapcsoló - ezért is kezdtem el ezt a témát. Így a kezdeti siker után apránként berendeltem még párat, mint Sonoff Dual (kétgangos kapcsoló), Sonoff RF (RF távirányító), IR Blaster, meg az Obi-ban kapható WiFi dugaljat. Ezekkel lassan megtanultam, hogy a ház motoros redőnyeinek a gyári RF távirányítóit ki tudom váltani a Sonoff RF-el, ami ha Tasmota van rajta akkor ki tudja olvasni a levegőből az RF kódokat (mint amikor tanítunk univerzális kapunyitókat pl.) és némi átalakítás után ki is tudja küldeni. Egy Infra adó-vevővel pedig a klímák távirányítóit válthatom ki, és a ki-bekapcsolást, hőmérséklet állítást mind erről ki tudom küldeni. Infra adó-vevőből szobánként kell egy, de Sonoff RF-ből elég egy darab az egész háznak. Ezek mind párezer forintos nagyságrendű kütyük, magyar webshopokban is megkaphatők de eBay-ről, Aliexpress-ről még olcsóbban jönnek be.
- Aztán sok lett a kütyü, így nehézkesé vált hogy melyiket hogyan távirányítsuk. Szintén nyilt forráskódban, és teljesem offline azaz helyi telepítésben van több olyan okos-otthon vezérlő megoldás, ami használható: Home Assistant, OpenHab, Domoticz. A Home Assistant mellett döntöttem. Ezt lehet Raspberry PI-re tenni, Intel NUC-ra, NAS-ra, bármilyen normális PC-re, virtuális gépre telepíteni. Tipikusan ez egy olyan kis szerver-szoftver, ami célszerű hogy folyamatosan fusson a házban - mintha a saját privát "felhőd" lenne csak nincs kint a neten, és a tiéd sajátod senki más nem fér hozzá.
- A Home Assistant-ba szépen be lehet regisztráltatni minden Tasmotával (vagy egyéb szoftverrel, de MQTT protokollt támogató) futó ketyerét. Itt egységes kezelőfelületet kapunk amin ezeket klasszul távvezérelni lehet. De ami a legjobb: mindenféle logikai összefűzéseket be lehet állítani ami szerint ezek működjenek. És így lesz az otthon okos. Pl. ha belőjük a Home Assistant-ba hogy földrajtzilag mi a ház koordinátái, máris ki tudja számolni minden nap hogy mikor van napkelte, napnyugta. Akkor be lehet állítani hogy napkelte +x perc utén húzzon fel pár redőnyt. Naplementekor húzza le őket, és kapcsolja be a kinti karácsonyi fényfüzért. Azt meg hajnali 1-kor kapcsolja ki. A WiFi hálózatot figyelje, és amikor bármelyikünk telefonja csatlakoztatva van, akkor tekintse úgy, hogy itthon van legalább egy családtag, ekkor a fűtést ne kapcsolja ki.
- a régi telefonokat, tableteket nem dobtam ki. Helyette kivettem az akksit belőlük, és egy DC-DC átalakítóval pontosan 4.1V-ot állítottam elő, ezt ráforrasztottam direktbe a telón belüli akksi csatlakozókra. Így nem kell akksi a telefonba cserébe folyamatosan be lehet kapcsolva - a konyha falára egy kötődobozt takartam el vele, így fixen elhelyezett vezérlőpanelt kaptam - nem kell állandóan a teló után nyúlni.
- aztán az igazán hardcore részbe is belevágtam, az infra adó-vevők hardverét kiegészítettem digitális hőmérő csippel, így klímaszezonon kívül se ülnek tétlenül a ketyerék. Minden szoba hőmérséklete 30 másodpercenként mérve van és az adat beküldve Home Assistant-ba, ahol klassz grafikon jelenik meg arról, hogy a nap folyamán hogy alakult a hőmérséklet az adott helyiségben. Ezt nyáron társíthatom majd egy klassz kis logikával, ami be fogja szépen kapcsolni a klímát a hálószobában ha délután nagyon felforr, hogy estére mire bemegyünk kellemesen hűvös legyen.

Ez is olyan mint régen a DSLR fotózás volt. Végtelenségig lehet vele bíbelődni, és rengeteg örömöt szerez, szerencsére jóval olcsóbb mint a DSLR-hobbi, és a család is élvezi a hasznát.
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.09 14:01:39 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6034 Dátum: 2019.12.09 15:04:53 »
Tanulságos, éppen az ismerkedési stádiumban vagyok az egész okos otthon dologgal.
Köszi a tapasztalatokat!

Tapatalkkal küldve


Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6035 Dátum: 2019.12.12 19:24:18 »
Köszi robi a beszámolót, nálam csak egy okoskonnektor üzemel, nyáron az locsol, most meg vezérli a kari világítást, míg a P3 volt meg, az előmelegítőt szabályozta. :)  De errefele megy a világ.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6036 Dátum: 2019.12.13 12:04:58 »
Hát locsolásra a házzal örökölt Toro vezérlőt ki kellett cserélnem (az előző tulaj rossz helyre rakatta, kültérbe volt helyezve egy IP védett szekrénybe, ami nem bírta sokáig, így beázott stb. és maga a vezérlő is szép lassan galyrament - érdekesség hogy manuálisan el lehetett indítani vele programokat de időzítve nem mert össze-vissza ugrált az órája). Szétszedtem a panel benne erőteljesen korrodálva volt.

A kert azon részét átalakítottuk és így a vezérlőnek is a fészeren belül lett kialakítva kevésbé viszontagságos helyen egy szintén IP védett doboz. A vezérlő pedig egy OpenSprinkler lett. Ebben is ESP8266 csip van, de a készítője erre is nyilt forráskódú szoftvert írt, így ez is gyártófüggetlen megoldás. Ugyanúgy mint minden más mezei vezérlő ez is szabványos 24V-os szelepeket kezel. Alapból 8 zónát kezel, de akár 64 zónára is bővíthető igény esetén bővítőkártyákkal (nekem csak 5 zónám volt így elég volt az alapkészülék).
Na de nem ez benne a nagy, hanem az, hogy WiFi-re rákötve, beállítva benne a GPS koordinátákat óránként letölti az időjárási adatokat, úgy az aktuális állapotot mint a várható prognózist. A mezőgazdaságban is használt Zimmermann illetve ET (evapotranspiration) algoritmusok alapján kiszámolja hogy konkrétan mennyi vízre van szükség a várható csapadék, az aktuális hőmérséklet és levegő páratartalom függvényében. Hagyományos esőérzékelője is van, de az algoritmus jobb, mert előre tudja mi várható a 24 órában, így az eső előtti fölösleges locsolást is meg lehet úszni teljesen automatikusan.

Nem muszáj a hardvert megvenni, egy meglévő Raspberry PI-t is be lehet fogni ugyanezzel a szoftverrel öntözésvezérlésre.

Home Assistant-ba ez is beemelhető, a zónák onnan is indíthatók státuszok láthatók stb.
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.13 12:07:28 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6037 Dátum: 2019.12.13 12:26:39 »
sikerült megütnöm a villanyóránkat
Sokat gondoltam rád szeptemberben - mi akkor újítottuk fel az előszobánkat.
Ebbe a házban 20 évvel ezelőtt még lambéria volt szinte minden falon, az előző tulaj elmondása szerint, amit ő leveretett annak idején amikor beköltözött, kivéve az előszobába, mert ahhoz senki se mert nyúlni: a villanyóra és az elosztótábla a falba süllyesztve, lambériával körbedolgozva, abból nyíló kis üveges ablakkereten keresztül volt elérhető.

Gyakorlatilag ezt valamikor a '60-as években (sacc) úgy oldották meg hogy amikor épült a ház a falban kihagytak egy kb 70x60-as mélyedést, hogy majd ott lesz az elektromos szekrény. Azt belülről fadeszkákkal kibélelték minden oldalt úgy hogy lambériát is hozzádolgozták. Az elosztó is meg elmű órája is csak ezekre a deszkákra van felcsavarozva... Tehát ha a lambéria lejön, akkor kiesik az egész villanyőrület onnan és marad egy nagy luk a falba amiből ezer vezeték lóg...

Nyilván senki se merte vállalni gondolom...

Na én ezt nem hagytam annyiban, mert utáljuk a lambériát meg maga a villany-elosztó szekrény is a '80-as évek korát idézte (tök kontrasztos a helyzet amúgy: napelem rendszer Forinus inverterrel, oda-vissza mérő óra, mindez egy 80'-as évekbeli biztosítéktáblába kötve fadeszkákon - én nem értem miféle villanyszerelők jártak itt ezelőtt).
Lebontottam mindent, az elmű óra körülről levéstem a fadarabokat, gyakorlatilag vésővel szétrepesztettem az óra alatt futókat, átfúrtam, tiplivel külön felrögzítettem a falra hogy ne essen ki. A régi elosztótáblát kidobtam és egy kompletten új elosztószekrényt bepasszíroztam az óra mellé, benne már fí relékkel stb.

A fal síkjába pedig egy vakolatba süllyesztett gipszkarton revíziós ajtót tettem, a lehető legdiszkrétebb megjelenéssel. Komoly vésés/kőműves munkára volt szükség pár centikre az elmű szerkezete mellett, folyamatosan Te voltál az eszembe, ha a plomba sérül, nekem annyi...

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6038 Dátum: 2019.12.13 21:57:17 »
Mikor Én vettem a telket, a villany már le volt kötve...  viszont plomba hiányzott a szekrényről, ekkor ezt jeleztem az illetékesek felé. Jegyzőkönyv készült róla stb.
Mikor felépült a ház és rá kellett volna kötni a porta szélén lévő plomba nélküli dobozra... volt fejcsóválás,  Démászos szaki egyből mondta, hogy már neki se áll hívja a többieket, pedig neki is mondtam, hogy ez akkor is hiányzott mikor Én átvettem és jegyzőkönyv is készült róla.
Nekem megvolt a jegyzőkönyv másolata, Ők viszont akkor ezt nem rögzítették bent sehol.
Végén kint voltak 4 en és megcsinálták sok telefon után.... meg raktak fel új plombát mindenhova. Igaz itt az új osztásban minden szekrény a kerítésbe van építve az utcafrontra nézve, így merő rosszindulatból, vagy gyerek csínyből és közbe el el veszhet egy....  :)
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6039 Dátum: 2019.12.14 10:33:27 »
Jó hát nálam plomba nem sérült (itt ez a modern fajta van már ami műanyag kis eltekerős szerkezet) de mondjuk annyi azért érdekes lehet hogy minden szét lett bombázva a villanyóra körül és alatt is, a tartódeszkák darabjai maradtak csak meg amire rá van rögzítve az óra a plombázott csavarokkal, és azok a deszkák vannak csak a falhoz rögzítve. Kvázi a plomba nem sérült, de mondjuk ha nagyon akarná valaki akkor "ki tudná kerülni" azaz az óra hátát el tudná érni és így a méretlen vezeték szakaszt is, hiszen tartódeszkástul leakasztható minden. Igaz, áramot lopni csak a vezeték fizikai felsértésével lehetne, ez az első óracserekor azonnal kiderülne.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6040 Dátum: 2019.12.14 15:58:50 »
beépitettem a tetőteret. déli oldal , nagyon meleg van nyáron.  asszo' és a gyerek Klimáért nyávog.

gipszkarton falakat csináltam , lezártam a szigetelést nagyon nincs kedvem szétbarmolni..  milyen csövekkel kell számolnom a kültéribe?
semmiképp nem jó egy jó mobilklima?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6041 Dátum: 2019.12.14 16:08:56 »
Szerintem a rézcső 6-8, max. 10mm átmérőjű, ezen van a hőszigetelés, azzal együtt  olyan 20mm vastag.
Ha jól értettem a kérdést ;)

Mikor mobilklímákat néztem, abból a kétcsöves az, ami jó is, két vastag csövet kell kivezetni (olyan tizenvalahány centi átmérőjűeket), ráadásul bent zörög. Ablakklímának megy egy nagy lyuk kell ugye, de az is elég zajos.

Legkisebb zajjal a splitklímák vannak tudtommal. Ha elég kicsi a távolság a két egység között, akkor asszem vákuumszivattyúzni sem kell, kis megerőltetéssel házilag is összerakható, de egy ideje már eladni is csak szerelő igérvényre (?) adják el ezeket, úgy rémlik.
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.14 16:14:35 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6042 Dátum: 2019.12.14 20:05:30 »
Mobilklímából a legelterjedtebb az amelyik egy nagy ormányon (125-ös csövön) fújja kifele a meleg levegőt. Ez segít valamit, de a böszme nagy lyukon túl amit nem nagyon tudsz fixen kezelni (amikor nem kell klímázni be kell tömni valahogy. résre nyitott ablak nem ér semmit mert visszajön a meleg levegő) az is baj hogy bent zörög, illetve van benne egy kondenz tartály kb. 4-5 literes, ezt naponta üríteni kell pl. WC-be. Ha hermetikus az orrmány illesztése valahonnan kell biztosítani levegő utánpótlást tehát a szoba ajtaja mondjuk nyitva kell résre legyen hagyva.
Szerintem ez gagyi megoldás.

Van még mobil-split megoldás is, nekünk volt ilyenünk 2 évig (lásd ezen topik kezdő hozzászólásait). Ennek van egy külön kültéri egysége amit ki lehet lógatni valahova, de általában gyárilag összeszerelve kapod egy kb. 4 méteres flexibilis csővel, ami kb. 3x6cm vastag. Technikailag átfűzni egy fúrt lyukon csak a rendszer megbontásával lehet és a hűtőközeg pótlásával - ehhez szaki kell. De mivel csak 3cm-re kell rés legyen az ablakon, és split mivolta miatt is hatékonyabb, jobb mint az orrmányos. Nálunk ez úgy üzemelt a kis lakásban hogy a kültéri egységet betettük a fürdőszobába ahol nyitva maradt az ablak tárva, a 4 méteres cső pedig éppen elég volt hogy az ajtófélfából kivágva egy kis darabkát a lakás 3 szobájába igény szerint begurítható legyen. Technikai értelemben nem volt egy tökéletes megoldás de működött, jól hűtött de a fürdőben 60 fok meleget csinált. WC csésze forró volt, pont ráfújta a meleg levegőt a kültéri. És ebben is kondenzvíz tartály, amit manuálisan üríteni kellett.

A később fixen telepített normál split klímánknak végül a szaki egy 50-es betonfúróval nyomta át a falat, az 5 centis lukba befűzte a 3 csövet (oda-vissza hűtőközeg + kondenz elvezetés) és a tápvezetéket a kültérinek, majd kifújta a réseket purhabbal. Ilyenből érdemes hűtő-fűtő kivitelt venni, amikor kint még 8-10 fok van, érdemesebb ezzel fűteni mint gázzal.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6043 Dátum: 2019.12.14 21:52:19 »
Kis megerőltetéssel házilag is összerakható, de egy ideje már eladni is csak szerelő igérvényre (?) adják el ezeket, úgy rémlik.
Én úgy vagyok ezzel hogy mivel nem szakmám nem kontárkodnék bele. Általában ha 5 méternél kisebb a táv akkor az anyagköltség benne van a szerelési díjban. Szeretem évente kihívni a szakit hogy takarítsa ki, ellenőrizzen nyomást, pótoljon ha kell. Ehhez vegyszereket/műszereket használ, én nem akarnék beruházni ilyesmikre és pepecselni velük.
Előző lakásba Hitachi split klímát vettünk, 10 éves garanciával. Ami nyilván akkor érvényes, ha a szaki évente ránéz - sztem megérte.
Itt a házba Airwell-t tett az előző tulaj, szaki szerint ez a kinaiak közül egyik legjobb. Garanciáról nincs infóm, de mindegyis, mert bármi baja lenne úgyis őt hívnám-
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.14 21:54:16 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6044 Dátum: 2019.12.16 09:29:40 »
Köszi a leírástokat!   :clap:

Mobilklimám már volt a panelban, ismerem csak ablakot nem tudtam hozzá igazitani. Nemtudom most van ablak ügyben meg kell néznem a kivezetést.
A FB-on írták hogy a splitklimának külön betáp kell.  Nálam max a konnektor (új hálózat) játszik, nem vésem szét az egyéves méregdrága villanyszerelést.

tehát 3 cső van kb az összátmérője 50 mm?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002