Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945007 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

tutinet

  • Vendég
Re: Lakás
« Válasz #30 Dátum: 2009.05.22 11:58:41 »
Csak halkan mondom: óvatosan a kültéri egységekkel, mert törvény írja elő, hogy homlokzatra nem tehető!!!

Milyen törvény pontosan  ? Mert senki nemtartja be, szerintem már megszűnt ez a tv.

Amúgy hova máshova lehet még szerelni a kültérit, ha nem a falra és nem  bentre ???? (erkély nincs) akkor marad a padlás vagy a tető ?



whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #31 Dátum: 2009.05.22 20:16:19 »
Persze, nem azért adtam érte 100e-rel többet, mert majd egyszer behozza az árát.
3.6 kW-os, elvileg a nappali-ebédlő-konyha teret hivatott hűteni, viszont a lakás többi részében is érezhető változást ad kb 30-40 perc múlva.
Tavaly ősszel kipróbáltam párszor a fűtési oldalát, az is brutális.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #32 Dátum: 2009.05.22 20:24:00 »
A klímát én sem szeretem feleslegesen járatni. A lakás szerencsére jó hőszigetelésű, redőny is van. De sajnos, ha nyáron konstans 35 fok van 5-6 napon túl, akkor csinálhatunk bármit, a lakásban is felkúszik.

Megfelelő tervezés meg már régen eldőlt, amikor megvettük a lakást, az utólagos hőszigetelés, becsövezés stb meg nem mindig megoldható vagy egy klíma árának többszöröse.

Harmadrészt mivel július végétől októberig a engem speciel a pollenek kikészítenek, a szellőztetés limitált és utána is folyamatos légtisztítás van (ebbe mostmár a klíma is besegít). Ez sem utolsó szempont.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #33 Dátum: 2009.05.22 20:25:45 »
Milyen törvény pontosan  ? Mert senki nemtartja be, szerintem már megszűnt ez a tv.
Amúgy hova máshova lehet még szerelni a kültérit, ha nem a falra és nem  bentre ???? (erkély nincs) akkor marad a padlás vagy a tető ?
Asszem műemlék jellegű épületeken, illetve társasházakon van szabályozva a kültéri egységek felszerelhetőségének mikénje. Ha sima a homlokzat, az szívás, mert a tetőre felvinni igen megdrágítja.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #34 Dátum: 2009.05.22 20:30:17 »
Viszont azt a kültéri egységes mobil splitet nem tudom elképzelni  ::) Melyik részében van a gáz kompresszálása, hogy megy ki a meleg kívülre ...
Tessék. Ez csak egy példa a sok közül.
Nem győzött meg. A gáz áramlása milyen csőben történik, ami flexibilis? Hogyhogy a kültéri rész kisebb, mint a beltéri? Elporlasztja a kondenzvizet...
Szerintem ez még nagyon új "ötlet", lehet, hogy nem válik be. Nem adnék érte pénzt. Esetleg pár év múlva, ha már kiforrt (vagy életképes marad).
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

sghu77

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2439
Re: Lakás
« Válasz #35 Dátum: 2009.05.22 20:44:27 »
Megfelelő tervezés meg már régen eldőlt, amikor megvettük a lakást, az utólagos hőszigetelés, becsövezés stb meg nem mindig megoldható vagy egy klíma árának többszöröse.

Harmadrészt mivel július végétől októberig a engem speciel a pollenek kikészítenek, a szellőztetés limitált és utána is folyamatos légtisztítás van (ebbe mostmár a klíma is besegít). Ez sem utolsó szempont.

Persze. Az egyén szintjén a kérdés az, hogy inkább költöznél-e egy környezetbarátabbnak tervezett, de valamivel drágább lakásba, vagy választod az olcsóbbat? A minap kaptam egy Natgeot, abban szerepel egy dunaújvárosi panelház(!), amelyből passzívházat(!!!) csináltak. Mondanom sem kell, klíma nuku, de pollenszűrős szellőztető rendszer van. Miért nincs több ilyen épület itthon? Az EU miért újabb gázvezetéket akar építeni ahelyett, hogy a geotermikus erőműveket, napkollektorokat, stb. támogatná feleannyi pénzből? Stb, stb. Globális szinten nézve _van_ lehetőség a házi klíma kiváltására. Az egy másik dolog, hogy ez ma Magyarországon hány ember fejében fordul meg, amikor házat épít.

Nekem is van négykeresztes pókom parlagfűre, ráadásul Pomáz (ahol két évvel ezelőttig laktunk) extrém fertőzött terület. A tünetek sokféleképpen mérsékelhetők. Pl. gyakori hajmosás, ágyneműmosás, esti szellőztetés kerülése, a ruháidat ha lehet az épületen belül szárítod, stb. Viszont mióta Győrbe költöztünk, nem kell a szteroidos orrspré, se egyéb gyógyszer, max. egy kevés normál orrcsepp. Amúgy neked mennyit segít a pollenszűrő? Ki vagyok váncsi.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re: Lakás
« Válasz #36 Dátum: 2009.05.22 21:37:57 »
Kézzel több vizet fogyasztasz, valamint hacsak nem hideg vízzel nyomod, energiát is. :)
Ha ügyes vagy, akkor nem.
De a mosogatógépnek egy előnye feltétlenül van: nincs szem előtt a szennyes edények tömkelege...
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re: Lakás
« Válasz #37 Dátum: 2009.05.22 21:46:11 »
Voltam már én is nyáron egy szegedi panelház legfelső emeletén és horror volt. Erre írtam, hogy tervezéssel, árnyékolással, stb. Nem véletlen nem csináltak eleink lapostetőt. Persze ahol ez adottság, ott nem sok választás van. De a maradék (kb. 95%) épületekbe nem szükséges a klíma szerintem.
Ha így érted, akkor igaz, de az ember általában már meglévő házba költözik, és akkor ez a faktor ugrott. Épp emiatt a 95%-ot kicsit optimistának gondolom, talán a tizede közelebb van az igazsághoz. Mert így visszagondolva nem sok olyan házban jártam, ahol kánikulában is számomra kellemes (azaz 25°alatti) hőmérséklet volt klíma nélkül. Ha legalább egy hétig 35 környéke van kinn, akkor bent is előbb-utóbb harminc közelben lesz, és ezen az sem sokat segít, ha nem az kőrengetegben, hanem hegyoldalon laksz sűrű zöldtől övezve.
Egyébként a mi házunk nem panel, de ettől még nyáron meleg tud lenni, télen meg hideg. Az egész a nagy felületű ablakok miatt van, de ez megint adottság, sokat nem tudok vele kezdeni, és per pillanat nincs másfél millióm arra, hogy lecseréljem őket. Meg ha lenne, akkor is mire? A méretét, beosztását elvileg nem lehet megváltoztatni, de az anyag is kérdés. Mert a műanyag jól szigetel, csak éppen túlságosan is jó, nem szellőzik a lakás és előbb-utóbb penészedni fog. A fa viszont nem szigetel olyan jól, akkor ugyanott vagyok, ahol most.
« Utoljára szerkesztve: 2009.05.22 21:54:16 írta music »
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re: Lakás
« Válasz #38 Dátum: 2009.05.22 21:48:52 »
Csak halkan mondom: óvatosan a kültéri egységekkel, mert törvény írja elő, hogy homlokzatra nem tehető!!!
Milyen törvény pontosan  ? Mert senki nemtartja be, szerintem már megszűnt ez a tv.
Amúgy hova máshova lehet még szerelni a kültérit, ha nem a falra és nem  bentre ???? (erkély nincs) akkor marad a padlás vagy a tető ?
Nemhogy megszűnt, nem olyan régen hozták, ezzel akarják védeni a városképet. Ebben még lenne is logika, csak azt nem értem, hogy olyan falra miért nem lehet tenni, ami az utcáról nem látszik.  :surrender:
Ha nincs erkély, akkor bizony marad a padlás és a tető...
music     

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #39 Dátum: 2009.05.22 21:53:02 »
Nekem is van négykeresztes pókom parlagfűre, ráadásul Pomáz (ahol két évvel ezelőttig laktunk) extrém fertőzött terület. A tünetek sokféleképpen mérsékelhetők. Pl. gyakori hajmosás, ágyneműmosás, esti szellőztetés kerülése, a ruháidat ha lehet az épületen belül szárítod, stb. Viszont mióta Győrbe költöztünk, nem kell a szteroidos orrspré, se egyéb gyógyszer, max. egy kevés normál orrcsepp. Amúgy neked mennyit segít a pollenszűrő? Ki vagyok váncsi.
Akkor "bajtárs" vagy. Nekem a parlagfű teszt hatására bedagadt a fél karom, az üröm csak 4+.
Azt általad említett "óvintézkedések" már működnek, csak hajnalban szellőzetünk. A légtisztítóban van egy ionizátoros szűrő, egy H13-as Hepa és egy szenes szűrő. Ez a hálószobát "rendben" tartja, éjjel nem dugul be az orrom, nem vakarom ki a szemem. Most a klíma besegít a maga allergén- és pollenszűrő rendszerével a lakás többi részén.
Viszont a gyógyszerarzenált nem tudom így sem nélkülözni, kell a túléléshez. Egy jó kis esős nyár nekem áldás  :yes:

Egy ilyen egész lakásra rendszeresíthető hepaszűrős szellőztetési lehetőség már nekem is megmozgatta a fantáziám  ::)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

sghu77

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2439
Re: Lakás
« Válasz #40 Dátum: 2009.05.22 22:05:25 »
Ha így érted, akkor igaz, de az ember általában már meglévő házba költözik, és akkor ez a faktor ugrott. Épp emiatt a 95%-ot kicsit optimistának gondolom, talán a tizede közelebb van az igazsághoz. Mert így visszagondolva nem sok olyan házban jártam, ahol kánikulában is számomra kellemes (azaz 25°alatti) hőmérséklet volt klíma nélkül.

Ezek közül mennyinek volt rendes hőszigetelése a falakon és a tetőn meg az aljzaton? Legalább 1,1-es ablaka (ma már megfizethető kezd lenni a 0,7-0,9 is)? Ha egy lakásban nyáron meleg, télen hideg van, akkor rossz a hőszigetelése. Ekkor bizonyos szempontból a legrosszabb megoldás, ha tüneti kezelést alkalmazol ahelyett, hogy az okot szüntetnéd meg.

sghu77

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2439
Re: Lakás
« Válasz #41 Dátum: 2009.05.22 22:09:35 »
Akkor "bajtárs" vagy. Nekem a parlagfű teszt hatására bedagadt a fél karom, az üröm csak 4+.
Azt általad említett "óvintézkedések" már működnek, csak hajnalban szellőzetünk. A légtisztítóban van egy ionizátoros szűrő, egy H13-as Hepa és egy szenes szűrő. Ez a hálószobát "rendben" tartja, éjjel nem dugul be az orrom, nem vakarom ki a szemem. Most a klíma besegít a maga allergén- és pollenszűrő rendszerével a lakás többi részén.
Viszont a gyógyszerarzenált nem tudom így sem nélkülözni, kell a túléléshez. Egy jó kis esős nyár nekem áldás  :yes:

Huhh, ez kemény. Egyébként az érzékenység (amit a keresztekkel jellemeznek) meg a hatás súlyossága két külön dolog. Nekem pl. egykeresztes allergiám van pár ételre, köztük a tojásra. Ez azután derült ki, miután két nap különbséggel elfogyasztott jó kis 5-6 tojásos rántotta után reggel kézzel kellett kinyitnom a szememet. Az arcom úgy nézett ki, mint egy dagadt mongolé, az egész cég rajtam "röhögött". :)

Na mindegy, le a parlagfűvel, irtsa csak szépen mindenki! :)

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Lakás
« Válasz #42 Dátum: 2009.05.22 22:10:35 »
Szerencsére nálunk a hőszigetelés igen jó, csak a kinti tartós kánikulával nemtudtunk mit tenni. Egyébként eleve úgy terveztük, ha a lakásban éjjel is 2 napnál tovább van 26 foknál melegebb, akkor telepítünk klímát. Ez 2007 nyarán következett be (2002-ben épült a ház), így 2008-ban be is lett szerelve.
Télen a gázszámlánk "nevetséges"-nek mondható, pedig a gyerek miatt emelkedett a hőfok 1 celsiussal.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re: Lakás
« Válasz #43 Dátum: 2009.05.22 22:12:18 »
Ezek közül mennyinek volt rendes hőszigetelése a falakon és a tetőn meg az aljzaton? Legalább 1,1-es ablaka (ma már megfizethető kezd lenni a 0,7-0,9 is)?
Fogalmam sincs. A számok mire vonatkoznak?
Ha egy lakásban nyáron meleg, télen hideg van, akkor rossz a hőszigetelése.
Na, télen úgy van hideg, hogy 23 fokra simán be lehet fűteni, csak akkor pörög is a gázóra rendesen.
Meg azt sem mondtam, hogy ez olyan ház, hogy eltolt lépcsőházas, azaz nincsenek oldalszomszédok. Azaz a lakás helyiségeinek oldalfalai vagy egymással határosak, vagy egyben házfal is.
music     

sghu77

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2439
Re: Lakás
« Válasz #44 Dátum: 2009.05.22 22:24:33 »
Fogalmam sincs. A számok mire vonatkoznak?

Na, télen úgy van hideg, hogy 23 fokra simán be lehet fűteni, csak akkor pörög is a gázóra rendesen.
Meg azt sem mondtam, hogy ez olyan ház, hogy eltolt lépcsőházas, azaz nincsenek oldalszomszédok. Azaz a lakás helyiségeinek oldalfalai vagy egymással határosak, vagy egyben házfal is.

Ez a K értékkel jelzett szám, a mértékegysége W/m2K és a hőveszteséget fejezi ki egységnyi felületen. Minél kisebb annál jobb. Jelenleg a szabályozás ha jól emlékszem minimum 0,45-ös értéket ír elő a házfalaknál és 1,4-et az ablakoknál. Ebből már látszik is, hogy a sok ablak ebből a szempontból nagy hátrány lehet.

Egy konténert (lásd. a nyugaton előforduló ideiglenes "irodaépületeket") is fel lehet fűteni 23 fokra simán, csak sok energiába kerül. Szóval ha a T. társasház költene az épület homlokzati és födémi hőszigetelésére, valamint az ablakokra, akkor lehet kiváltható lenne a klíma (persze ez jó sok pénz). Ezért mondom azt, hogy magasabb szinten nézve a klíma nem a jó válasz a problémára, mert tüneti kezelés. Ehhez még annyi kapcsolódik, hogy régeben kevésbé voltunk (európai, amerikai, stb. emberek) finnyásak a melegre, nem volt sehol légkondi. Igaz pl. a 2003-as nyári hőhullámban Párizsban extrém sok idős ember halt meg a meleg miatt.