Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 960470 alkalommal)

0 Felhasználó és 6 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6570 Dátum: 2023.08.29 19:43:16 »
Legjobb barátom villanyszerelővel járt hasonlóan. Az volt a feladat, hogy a lakáselosztó szekrényt egy másik falra szereljék át (kb 1m-el odébb), mert a régi helyén egy bejárati ajtó lesz kivágva. A barátom bízott benne hogy az ember értette a dolgot, ezért ott hagyta és ment munkába. Hazaérve mit talált? A szekrény átkerült ugyan, de váll magasságba. A szaki vállának magasságába. Oda, ahová az ajtó rányílik és a fogas kerül majd. Nekiütközik az ajtó és leveri. Nem rajzolta be neki... Újra kellett rakni...

Sajnos 100% "rendes" kétkezi mester, szakember már nincs elérhető az átlagembernek. Ajánlás és látott referencia útján jöttek a mostaniak is, de előtte figyelmeztetve lettem, hogy mit fognak nagy valószínűséggel elrontani.  Ennek így legalább örülök, mert tudom kb. mire számítsak és fel tudok készülni a problémamegoldásra még időben. És sajnos tényleg ott kell lenni mellettük.

Így kell sajnos kezelni a helyzetet.
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.29 20:16:18 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6571 Dátum: 2023.08.29 20:37:50 »
...a fennmaradó 40-en osztozik az előszoba, a fürdő, a wc, a kamra (ha van), és a másik 2 szoba.  Ez rendkívül ostoba elrendezés, de csak ilyet találsz, normálisat nem építenek.
Igen. És mindezt úgy, hogy egy sima egy házas telekre bezsúfolnak egy ikerházat, vagy két házat úgy hogy csak garázsnál érnek össze. Kert semmi nem marad, körbe 3-4 méter. Lehet nézni az ingatlan.com-on mik vannak, förtelem.

Ennek oka az, hogy bevezették a típusengedélyeket, azaz központilag tájegységenként jóvá lett hagyva néhány ház típusterv, amit gyorsított eljárásban lehet engedélyeztetni, nem vizsgálnak részletesen, és csak minimálisan lehet eltérni tőlük. Ezek mind ilyen gagyik. Ha megnézed tüzetesebben, ami új építésű családi ház lett 8-10 éve, az szinte mind ugyanarra a néhány fajtára hajaz, szinte egyformák.

Amikor annak idején néztük a kínálatot, beszéltem pár építővel. Kértem pl. legyen dupla vagy két garázs (esetlegy egy ikerpár két garázsát adja nekem, másik felét értékesítse garázs nélkül) azt mondta köti a terv. Olyat nem lehet. Egyes házakhoz be se lehet állni a második autóval, annyira cipőkanállal vannak beszuszakolva a telekre. Mondtam szeretnék pincét, vagy padlást tárolásra berendezhető módon. Pincét senki se csinál ma már, padlásra nem lehet felvinni érdembe semmit mert nincs belmagasság, "mediterrán". Fészert a téliguminak vegyél Obiba tedd a teleksarokra, garázsba nem fér el egy kombi mellett/mögött mert az is minimál.

Azon meg sajnos eléggé kiakadtunk hogy az emeleti szobák mindamellett hogy kicsik, ferdefalúak a tetősík alatt, azaz jórészt le van csípve a belmagasságukból kb. negyed/harmad/fél alapterületen. Ez nagyon bekorlátozza a használhatóságot, berendezhetőséget. Egy utólagos tetőtér beépítésnél még értem, de eleve újonnan miért kell így tervezni...?
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.29 20:54:34 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6572 Dátum: 2023.08.29 23:59:29 »
Ennek oka az, hogy bevezették a típusengedélyeket, azaz központilag tájegységenként jóvá lett hagyva néhány ház típusterv, amit gyorsított eljárásban lehet engedélyeztetni, nem vizsgálnak részletesen, és csak minimálisan lehet eltérni tőlük. Ezek mind ilyen gagyik. Ha megnézed tüzetesebben, ami új építésű családi ház lett 8-10 éve, az szinte mind ugyanarra a néhány fajtára hajaz, szinte egyformák.
Hát ha állnék úgy anyagilag, hogy futná egy nagy telekre, amin házat is építenék, akkor nem érdekelne, hogy sokáig tart, az olyan legyen, amilyet én akarok, ne olyan, amit valaki egy hivatalban kitalál. De valszeg alkatilag is alkalmatlan lennék egy házépítést végigcsinálni, bőven elég a 10 évenkénti felújítás/festés.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6573 Dátum: 2023.08.30 07:42:01 »
Ez így van - ezért viszont jó választás inkább egy jó helyen lévő, megfelelő alap adottságokkal rendelkező régebbi ház, amit még mindig olyanná tudsz tenni, amilyennek akarsz.

Nem könnyű feladat ezt megtalálni. Nekünk úgy 2 év kellett hozzá. Egész jók lettünk az ingatlan.com -on lévő adatokból, képekből annak visszafejtésében, hogy hol van a hírtdetett ingatlan - mentünk megnézni kereskedő nélkül csöngettünk be (vagy be se csöngettünk már, látva a heyszínt közelről).

Volt úgy hogy beültünk a családdal a kocsiba és direkt mentünk kanyarogva a kiszemelt kisutcákba keresgélve az eladó táblás házakat...

Egyébként sokan szidják a múlt század második felében épült ingatlanokat minőségük miatt. Ezt érdemesebb árnyaltan kezelni - a mostani új építésűekkel szemben pláne.
Pl. A mi házunk sávalapja 1,2m mély (leástunk az aljáig vízvezeték csere miatt), mai új építésű jó, ha félméter. Láttam amikor készítették elő, térdig mászkált a melós benne. Nálunk a földszinti födém alatt rendes tömör föld volt/van (újrabetonoztunk szigeteléssel). Ami most felújitás alatt sitt keletkezett azt tőlem két utcával arrébbra vitték el, új építésűnek födém alá töltésnek beborítani (feldolgozás, aprítás nélkül). Merthogy nyilván a félméteres alapból nem jön ki annyi föld, hogy elég legyen a magasabbra kerülő födém alá...
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.30 07:56:31 írta robi (Robi) »

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6574 Dátum: 2023.08.30 10:38:27 »
Legjobb barátom villanyszerelővel járt hasonlóan. Az volt a feladat, hogy a lakáselosztó szekrényt egy másik falra szereljék át (kb 1m-el odébb), mert a régi helyén egy bejárati ajtó lesz kivágva. A barátom bízott benne hogy az ember értette a dolgot, ezért ott hagyta és ment munkába. Hazaérve mit talált? A szekrény átkerült ugyan, de váll magasságba. A szaki vállának magasságába. Oda, ahová az ajtó rányílik és a fogas kerül majd. Nekiütközik az ajtó és leveri. Nem rajzolta be neki... Újra kellett rakni...

Sajnos 100% "rendes" kétkezi mester, szakember már nincs elérhető az átlagembernek. Ajánlás és látott referencia útján jöttek a mostaniak is, de előtte figyelmeztetve lettem, hogy mit fognak nagy valószínűséggel elrontani.  Ennek így legalább örülök, mert tudom kb. mire számítsak és fel tudok készülni a problémamegoldásra még időben. És sajnos tényleg ott kell lenni mellettük.

Így kell sajnos kezelni a helyzetet.
Igen, ma már sokan nem gondolkodnak. Mindent fel kell rajzolni a falra. Mi úgy kezdjük a villanyszerelést, ha nincs nézetrajz a falakról, hogy körbemegyünk az egész házban, bejelölünk mindent, lefotózunk aztán verünk szét. Szerencsére 2020 óta már vannak a legtöbb helyen nézetrajzok, úgy sokkal könnyebb lenne, ha a méretek stimmelnének ;)
Laco 73 :D

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6575 Dátum: 2023.08.30 10:43:12 »
Hát ha állnék úgy anyagilag, hogy futná egy nagy telekre, amin házat is építenék, akkor nem érdekelne, hogy sokáig tart, az olyan legyen, amilyet én akarok, ne olyan, amit valaki egy hivatalban kitalál. De valszeg alkatilag is alkalmatlan lennék egy házépítést végigcsinálni, bőven elég a 10 évenkénti felújítás/festés.
Nagyon nehéz jó telket találni. MI 99-ben építkeztünk, ami árban megfelelő volt, az mind keskeny és hosszú telek volt. Emiatt lett egy keskeny és hosszú házunk. Nem annyira rossz, csak ha 1 méterrel lehetett volna szélesebb, akkor minden szoba komfortosabb lett volna és az étkező+konyha is kényelmesebb lenne 6 emberre.

Mi szinte mindent magunknak csináltunk/csinálunk meg most is. Ha hívunk is valakit, annak mi vagyunk a segédmunkásai, ott vagyunk mellette. Amihez kell ember, az a burkolás, festés, mivel annak szépnek is kell lenni, arra megvan a megfelelő ismerős. Most zsindelyeztünk 1 ismerőssel pár napot, kerti kiülő+előtető. Nem mondom, hogy egyedül is menne már, de majdnem. Utálok a tetőn mászkálni amúgy is. Szóval érdemes megtanulni ezeket a kétkezű szakmákat és megcsinálni okosba, mert azzal rengeteget lehet spórolni, főleg bosszankodásban.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6576 Dátum: 2023.08.30 10:54:14 »
Lassan vissza kell térni a jóöreg kalákához. Nem fog a jövő működni anélkül, hogy az emberek úgy segítsenek egymásnak, mint nagyanyáink idején.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6577 Dátum: 2023.08.30 20:12:06 »
Gondolom azért kell megkeseríteni a napelemesek életét, és eme zöld energia támogatását / hasznosítását, mert ugye valamilyen erős - biztosan 30 évre titkosított - érdek fűződik Paks II. megépítéséhez... Azaz kb dögöljenek meg a tulajok, de nehogymár ők jól járjanak. El is hangzott, hogy innentől kezdve, hogy majd megszűnik az éves elszámolás vagy mi a szösz, megpecsételték a napelemek sorsát, azaz sosem fognak megtérülni.

Az már többször is elhangzott, hogy a mostani napelemek kapacitása / termelése eléri, vagy meg is haladja Paks I.-ét, szóval ha tényleg és komolyan izgatná a döntéshozókat a zöld energia hasznosítása...  :whistling: :innocent: :hmmmm:
Nem Paks II az oka, hanem az EU. És amúgy teljesen jogos is volna - mert így az ELMŰ ingyen “tárolja” nekünk az energiát -, de mikor egy éve azt mondták, hogy 10 évig marad a mostani rendszer, akkor ne mondja ma azt, hogy mégse. Nehéz így bármivel tervezni. (És az EU nem tegnap találta ki, hogy 2024-től ne legyen éves elszámolás. (Csak hát mennyivel jobb azt mondani, hogy az EU miatt, nem én vagyok hülye.)

A napelemek meg hiába termelnek annyit mint Paks I, ha ezt  télen, de akár egy felhős napon nem csinálja.
Valószinüleg senki nem örülne, ha egy felhős, szélcsendes napon leesne a hálózati feszültség.
És nyilván megvan a zöld energia helye - nem csak napelem - de most nem tudnék olyat mondani, ami 7/24 tudna alkalmazkodni a változó igényekhez.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6578 Dátum: 2023.08.31 01:11:16 »
Nem Paks II az oka, hanem az EU. És amúgy teljesen jogos is volna - mert így az ELMŰ ingyen “tárolja” nekünk az energiát -, de mikor egy éve azt mondták, hogy 10 évig marad a mostani rendszer, akkor ne mondja ma azt, hogy mégse. Nehéz így bármivel tervezni. (És az EU nem tegnap találta ki, hogy 2024-től ne legyen éves elszámolás. (Csak hát mennyivel jobb azt mondani, hogy az EU miatt, nem én vagyok hülye.)
Csak a pontosság kedvéért szögezzük le, hogy az EU azt mondta, hogy aki új belépő a rendszerbe, annak ne lehessen 2024-től éves elszámolás...
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.31 01:16:07 írta music »
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6579 Dátum: 2023.08.31 07:02:02 »
Aki 2023.dec 31 után csatlazoik a hálózathoz, az nem lehet már éves szaldós. Aki előtte, az éves szaldós a berendezés élettartama végéig. Ez volt az eredeti szabály amelyhez mindenki tartotta magát. Ezt akarják visszamenőleg másítani, úgy, hogy 200ezer ügyfél milliókat tett bele fejenként.

Az hogy az élettartama végéig helyett max 10 év, az még hagyján. Ezt tavaly kimondták, jó legyen. Bár ez is visszamenőleges jogalkotás.

« Utoljára szerkesztve: 2023.08.31 07:32:36 írta robi (Robi) »

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6580 Dátum: 2023.08.31 08:00:13 »
Ez így van - ezért viszont jó választás inkább egy jó helyen lévő, megfelelő alap adottságokkal rendelkező régebbi ház, amit még mindig olyanná tudsz tenni, amilyennek akarsz.

Nem könnyű feladat ezt megtalálni. Nekünk úgy 2 év kellett hozzá. Egész jók lettünk az ingatlan.com -on lévő adatokból, képekből annak visszafejtésében, hogy hol van a hírtdetett ingatlan - mentünk megnézni kereskedő nélkül csöngettünk be (vagy be se csöngettünk már, látva a heyszínt közelről).

Volt úgy hogy beültünk a családdal a kocsiba és direkt mentünk kanyarogva a kiszemelt kisutcákba keresgélve az eladó táblás házakat...

Egyébként sokan szidják a múlt század második felében épült ingatlanokat minőségük miatt. Ezt érdemesebb árnyaltan kezelni - a mostani új építésűekkel szemben pláne.
Pl. A mi házunk sávalapja 1,2m mély (leástunk az aljáig vízvezeték csere miatt), mai új építésű jó, ha félméter. Láttam amikor készítették elő, térdig mászkált a melós benne. Nálunk a földszinti födém alatt rendes tömör föld volt/van (újrabetonoztunk szigeteléssel). Ami most felújitás alatt sitt keletkezett azt tőlem két utcával arrébbra vitték el, új építésűnek födém alá töltésnek beborítani (feldolgozás, aprítás nélkül). Merthogy nyilván a félméteres alapból nem jön ki annyi föld, hogy elég legyen a magasabbra kerülő födém alá...

nálunk hasonló szokott lenni. feleségem megtanulja az ingatlan.com-ot, a képek alapján kinyomozza a helyszínt és sokat kell autókázni is. elég sokat költöztünk eddigi életünk során, van tapasztalat...

nekem van építész barátom és olyan is, aki a kivitelezésben dolgozik. egyikük sem vásárolna új építésűt.

mi is egy százéves házban lakunk. az se jó, de legalább a statika tuti rendben van :) már kétszer átalakítottuk a lakást, a legutóbb a munka jelentős részét én csináltam. a hazai munkásosztály pedig egy katasztrófa. én a legjobban a festőket rühellem, azok közül eddig mindenki átvert. ráadásul sok pénzért. komolyan elgondolkodtunk már az öcsémmel, hogy "fogunk egy fúrógépet és pénzért lyukakat fogunk fúrni". simán meg lehet belőle élni és nincs stressz...

a felújítás végén megcsináltam saját kézzel egy nagyobb átjáró falburkolatát. miután az asztalosra vártam háromnegyed évet és amikor megint lepattintott, a feleségemmel nekiálltunk. milliós tétel lett volna. így olcsóbb volt és megkockáztatom, hogy nem tudtak volna szebbet készíteni...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6581 Dátum: 2023.08.31 09:54:59 »
Lassan vissza kell térni a jóöreg kalákához. Nem fog a jövő működni anélkül, hogy az emberek úgy segítsenek egymásnak, mint nagyanyáink idején.
, De számlakötelezettség van az építkezésekre ...  :nonono:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6582 Dátum: 2023.08.31 10:00:32 »
 :lol: mondd ezt az építőiparban dolgozóknak!

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6583 Dátum: 2023.08.31 11:32:35 »
:lol: mondd ezt az építőiparban dolgozóknak!
Nem kapsz lakhatásit, ha nem virítod a számlákat ;)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6584 Dátum: 2023.08.31 11:49:33 »
Kisebb gond is nagyobb lesz ennél...