Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 955340 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6510 Dátum: 2023.02.14 16:49:27 »
én azon aggódom hogy a hűtőben hamar lemerülnek a hidegben az akksik vagy elemek
Ha mechanikus kapcsoló van, akkor lehet kontakthibás, és elég lenne azt javítani. Talán kontaktspray is elég volna.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6511 Dátum: 2023.02.14 18:30:03 »
Próbálkoztam már mindennel, izzót cseréltem, szét kéne szednem. félek ha be van dugva akkor a hűtőlámpában is 220volt van? 
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26325
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6512 Dátum: 2023.02.14 18:50:17 »
Ezek pár mW-os teljesítményű LED-ek, az izzó meg 5000-10000 mW-os egy hűtőben nagyságrendileg (5-10W). A legtakarékosabb hűtőgépünkben gyárilag LED van az energiatakarékosságra hivatkozva.
Jaj, hülye vagyok :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: , a halogénre gondoltam, nem ledre.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6513 Dátum: 2023.02.14 19:01:43 »
Próbálkoztam már mindennel, izzót cseréltem, szét kéne szednem. félek ha be van dugva akkor a hűtőlámpában is 220volt van?
Arra gondoltam, hogy az ajtó nyomja meg a kapcsolót, ami esetleg kontaktos.
Igen, veszélyes lehet, mivel ott lehet a 230V, akkor is, ha nem világít, mert lehet, hogy a nullát szakítja meg a kapcsoló, és a fázis kimegy. Ha nincs szemmel látható kapcsoló, akkor valami érzékelő kell legyen, mondjuk reed-relé.

Amúgy fagypont felett szerintem sima elem működik, de élesben nem próbáltam.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6514 Dátum: 2023.02.15 19:33:50 »
Amúgy fagypont felett szerintem sima elem működik, de élesben nem próbáltam.

Na figyi, van egy időjárásállomásom, aminek a külső érzékelője elemről megy. Mínuszban, pluszban, télen nyáron egy szett elemmel nagyjából egy teljes évig elvan. Szerintem a hűtőben is ellesz minimum fél évig....
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9386
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6515 Dátum: 2023.02.15 20:44:27 »
Nem kell sokat rájárni a hűtőre és sokáig jó lesz az elem  :tt2: :D ;)

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6516 Dátum: 2023.03.19 20:25:31 »
Múltkor volt Lidl-ben ilyesmi szenzoros RGB LED-es vécévilágítás, szerintem ide is elmenne. A LED vezetéke hajlítható.
Vannak hasonlók szekrényvilágításnak is, az még jobb  :)

Mester, bevált a nyaralóban a hűtőben ez a szekrényvilágítás lámpa. Asszo' is imádja. Köszi!  :clap:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6517 Dátum: 2023.03.19 20:46:13 »
Hála Istennek, ha bevált, Örülök Mester  :yes:

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6518 Dátum: 2023.03.30 12:56:10 »
A szomszéd most rakta tele a tetőt napelemmel. Kettő ilyen kis fehér doboz is van a ház oldalán. Agyi képességeit ismerve, szeméttel fűt stb kicsit meglepődtem.

Most akkor mi van? Még mindig van ilyen napelem pályázat? Van támogatás?  Nekem a garázstető lenne jó rá a fekvése miatt csak egy 10-12nm panel férne el.
A havi villanyszámlám kb 9e ft. gázzal fűtök. e autóm nincs és nem is lesz.  néztem kalkulátort nekem ilyen kevés kwh fogysztással nem éri meg és ezer év amíg megtérülne ha mégis rakatok fel.
hagyjam?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6519 Dátum: 2023.03.30 13:54:13 »
Mester, hasonló összegű villanyszámlánk van, és fával fűtünk, napelemben perpill nem gondolkodok, esetleg majd ha tényleg tervezhető lesz ez a téma. Addig biztos hagyom :)
Szerintem a szomszédod még az őszi felbuzdulásba belefért, de valószínűleg nem keveset fizetett rá - már ahhoz képest, amit tervezhettek.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26325
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6520 Dátum: 2023.03.31 23:11:20 »
Most akkor mi van? Még mindig van ilyen napelem pályázat? Van támogatás? 

Ez most a Jupiter-kisökör téma éppen...
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6521 Dátum: 2023.08.01 10:40:38 »
Egy érdekesség az ELMŰ ellátási területen változott az ÁSZF: https://click.aram.eon.hu/webview/og/YzQ25qyjO5FQS-6H/Aay3/ApdA/S0J4/S80pys9L0UvOyUzONjIDAA

Benne a 11.1.3-as pont, az okosmérő felszerelésének szabályairól. Egyre szélesebb körben tesznek fel okos villanyórákat. Most még mindenki aki 3x32A-el rendelkezik, illetve akinek van csatlakoztatott napelem rendszere okosmérős, ha már eleve nem okosmérője van, akkor az lesz; de most már azt is hozzávették, hogy bárki kérhet ilyet.
Ez valószínű előkészítés ehhez: https://telex.hu/gazdasag/2023/07/31/eu-helyreallitasi-alap-hitel-energia-navracsics-lantos miszerint: Változó lehet az áramár az átlag felett fogyasztóknak, de csak okosmérővel [...] a hálózat és a fogyasztás jobban igazodhatna a megújulókhoz. Például a dinamikus árképzés arra ösztönözné az ilyen szerződést kötő felhasználókat, hogy akkor kapcsolják be a mosógépet vagy töltsék az elektromos eszközöket, ha épp olcsó az áram, mint amikor, mondjuk, dél körül a leginkább termelnek a napelemek.
Az áramár tehát mint a világ más részein, itt is lesz lehetőség arra szerződni, hogy nap közben is változzon dinamikusan, ugyanazon az órán maradva (nem kellesz külön éjjel/nappali mérő, egyben lesz okos az egész, és vélhetően nem csak két ársáv lesz hanem számtalan).

Illetve pirossal ki van emelve egy érdekes rész a 110. oldalon , melynek lényege, hogy az okos villanyóra alatti kismegszakítókat tilos arra használni, hogy a fogyasztási helyet tartósan áramtalanítsa az ember - mert akkor az okosmérő maga is áram nélkül marad, így a szolgáltató nem tud távolról hozzáférni. Ha pl. nyaralóban vagy egyéb ingatlanban az a cél hogy ne legyen folyamatosan villany ha nincs ott senki, akkor azt áramtalanítani ha okosmérő van csak úgy lehet, hogy a belső lakáselosztó kismegszakítóit csapja le az ember, az óránál lévőeket nem szabad. Vagy be lehet építeni egy külön főkapcsolót (kontaktort) az óra utáni, mért szakaszba. Következménye szerződésszegés, miután írásbeli felszólítás + kötbér, ismételt írásbeli felszólítás szolgáltatás szüneteltetés (7.10.2.o pont). Apró, de velős téma - könnyen bele lehet csúszni annak aki évzizede így szokta meg...

Az új ÁSZF: https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/pest-megyei-halozat/tarsasagunkrol/%C3%BCzletszab%C3%A1lyzatok/2023/ELMU_DSO_USZ_H2768-2023.pdf
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.01 11:06:29 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6522 Dátum: 2023.08.02 09:43:39 »
Robi, kérdeznék:
Szomszéd felszereltett rengeteg napelemet a házára. Nálunk mostanában a menyezeti lámpák "villognak" szenvednek, feszültségingadozás van. Minden szobában. Ugye nincs köze hozzá? Mert kicsit elegem van ebből. Nem vagyunk egy villanyoszlopon a a köv villanyoszlopra vannak bekötve. Szerinted?  :surrender:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6523 Dátum: 2023.08.02 10:10:48 »
A rengeteg az kb. mennyi panel? Csak kíváncsi vagyok...
Mikor történik a jelenség? Napközben, verőfényes napsütésben (azaz termelés közben)? Vagy este/éjjel?

Az 1-2 villanyoszlop távolság, de még akár 10 is az tk. ugyanaz mintha egy helyre lennétek kötve - révén mindenki párhuzamosan van felkötve a rendszerre - ennyi távolságon a fővezeték ellenállása elhanyagolható mértékű.
Nálatok 1 fázis van, vagy 3? Szomszédnál hány fázis van (gondolom 3, ha rengeteg a panel, 2,5kW fölött csak 3 fázisú invertert engednek már egy ideje).

A villogás ha este/éjjel van (gondolom akkor veszed észre mert akkor használod) akkor nem valószínű, hogy a szomszéd napelem invertere okozná, hiszen olyankor az nem termel, vagy legalábbis annyit nagy valószínűséggel nem tud termelni még szürkületben sem, hogy a hálózatba nyomja, azt max helyben elfogyasztja a háztartásban. Éjjel meg nyilván semmit sem termel, azaz kvázi lekapcsolódik és standby-ban várja a másnapi napsütést.

A környező utcákban valaki valami nagyipari gépezetet használ ami rángatja a feszültséget. Ez nem jó, ha tartós a jelenség, akkor érdemes bejelenteni az ellátási szolgáltatónak, kijönnek és mérnek. Lényeg hogy ha jönnek akkor egyértelműen lássák ők is mi van - ha csak időszakos a jelenség és pont akkor jönnek ki amikor nem látszik/mérhető a hiba akkor nem tudom mi van.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6524 Dátum: 2023.08.02 10:55:27 »
Az áramár tehát mint a világ más részein, itt is lesz lehetőség arra szerződni, hogy nap közben is változzon dinamikusan, ugyanazon az órán maradva (nem kellesz külön éjjel/nappali mérő, egyben lesz okos az egész, és vélhetően nem csak két ársáv lesz hanem számtalan).

https://www.portfolio.hu/uzlet/20230802/hamarosan-eljohet-az-ido-amikor-meg-fizetnek-is-az-aramfogyasztasunkert-631137
Így lesz olcsó az e-autók töltése otthon.
És emiatt lesz az is, hogy nem mindig fogja megérni visszatáplálni a rendszerbe, mert amikor a hálózatban azért van túlkínálat, mert Vasárnap egész országban süt a nap, akkor a Te napelemed energiája sem kell nekik, azaz az lesz negatív árazású, magyarán akár fizetned is kellene hogy átvegyék.
Ekkor jöhet képbe:
- akkupakk (inkább magad tedd félre későbbre, már pár óra múlva el tudod használni)
- e-autó (ha már nincs feltöltve)
- inverter vissza szabályozás (legalább ne termelje vissza, ha már nincs hova tenni, de fizetni kell az átvételért)
« Utoljára szerkesztve: 2023.08.02 11:14:48 írta robi (Robi) »