Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959688 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6465 Dátum: 2022.12.11 10:30:01 »
Arra nincs infóm hogy miként áll az engedélyezés... Nem biztos hogy a kettő összefügg... Majd mégy egyeztetnem kell a főnökükkel...

A 3x32 A bővítést már megcsináltam 2 évvel ezelőtt, mondjuk  :hmmmm:

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6466 Dátum: 2022.12.11 15:36:33 »
Nálunk addig nem kezdték el csinálni, amíg az engedélyezés meg nem volt. Utána egy nap alatt felrakták - vagy inkább csak egy délelőtt - és 3 hónapja várom, hogy felrakják az ad-vesz órát és bekapcsolhassam.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6467 Dátum: 2022.12.11 18:24:24 »
Az a baj hogy én ma már mindent is el tudok képzelni, felrakják azt elmennek az engedélyezésre nem akarnak várni stb.
Ad-vesz óra már megvan mert ez most csak bővítés (eredetileg a ház előző tulajdonosa tette fel az első körös napelemet, a teljesítmény bővítést + a H tarifát már megcsináltam korábban). Sokan nem értették miért napelem mellé H tarifa, én folyamatosan magyaráztam hogy hiába az éves szaldó, ha a fent lévő napelemek teljesítménye kevés egy hőszivattyúhoz (a teljes betáplált energiát elfogyasztom hőszivattyú nélkül is). Napelem bővítés nélkül az egyetlen észszerű megoldás a H (vagy akkor még Geo) tarifa.

Most, hogy ha tényleg nem marad meg a szaldó évesnek, akkor valószínű, hogy marad a H is... (hőszivattyúnk még nincs, de tervezve van). Eredetileg lemondtam volna a napelem bővítése után, de szerintem megtartom.
« Utoljára szerkesztve: 2022.12.11 18:34:31 írta robi (Robi) »

Adamo_sx

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 148
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6468 Dátum: 2022.12.11 19:36:27 »
... akkor valószínű, hogy marad a H is... (hőszivattyúnk még nincs, de tervezve van).
Hogy sikerült hőszivattyú nélkül beköttetni a H tarifát? Nálunk most csinálták az új bekötést de a H tarifához kérték a hőszivattyú adatait, tervezői nyilatkozatot. Mivel még nálunk sincs hőszivattyú (ház sincs, még csak a tervezési fázisnál járunk  ::) ), nem is tettek fel H tarifás órát, csak a normált.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6469 Dátum: 2022.12.11 20:20:46 »
A ház előző tulaja szerelt fel klímákat, azokra tudtam kérni H tarifát (azokban a szobákban a rezsidémon hatására azokkal fűtünk most). Utólag is lehet kérni H-t ha van klímád, hőszivattyúd. A nyilatkozatot 30ezerért kitöltötte egy klímaszerelő, adatlapok szerint ezek is megfeleltek a H kritériumának, befogadta az ELMŰ, majd kiépítették.

Most van 3x32A normál (oda/vissza) + 3x32A H tarifán. Oszlopról a betáp kábel 3x64-re méretezve  :eek:
Ugyanis a H tarifa teljesítménye meg kell egyezzen a normáléval. A tervezett hőszivattyú 3x24A csúcsfelvételű lesz, így bár most még a klímák darabonként 16A csúcsfelvételűek, nem fogjuk őket használni egyidőben a hőszivattyúval, fűtésre. Vagy ha netán muszáj lenne (amit nem hinnék), átköttetem a normálra...
« Utoljára szerkesztve: 2022.12.11 20:47:53 írta robi (Robi) »

Adamo_sx

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 148
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6470 Dátum: 2022.12.12 08:58:13 »
Oké, így már világos. Igen, tudom, hogy utólag is lehet kérni, ráadásul mivel megrendelni megrendeltük, ezért az MGT-t azzal együtt számolták ki, szóval ki is fizettük  :censored: a 3x16 A H tarifát, de órát majd csak akkor kapunk, ha meglesz legalább a terven a hőszivattyú. A betáp el fogja bírni, 4x25-ös  :cool2: kábelt húztak be az oszloptól. (Igaz, alu kábel.)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6471 Dátum: 2022.12.12 09:04:08 »
Nyilván hogy alu. Rezet hem használnak sehol, csak az épületeken belül. Ahol szintén semmi baj nem lenne az aluval mint vezetékkel (sőt), csakhát a kötések...

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6472 Dátum: 2022.12.12 19:21:16 »
Igen, lehet még alu vezeték talán 16os keresztmetszet felett, de nem sok értelme van. Mert 2x olyan vastagra kell méretezni mint a rezet, emiatt nagyobb kötőelemek kellenek, meg a kötőelemek is másként viszonyulnak az aluhoz. Mi már nem használunk alut jó ideje. Persze a méretlen részt nem mi csináljuk.
H tarifa nekünk is jó, főleg most, hogy azt külön számolják.
A napelemről annyit, hogy ilyen pocsék hónap nem volt még soha, mint november. Jó, nekünk hagyományos cellák vannak, nem a félkristályos, de akkor is nagyon ki vagyunk téve a felhős időnek.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6473 Dátum: 2022.12.12 22:03:26 »
Világ számos táján (Ausztrália, Kanada) mai napig alu (ötvözet) vezetékeket használnak épületeken belül is. Kötőelem már rengeteg van nagyon jó fajta, olyan is, amelyben össze lehet kötni alu és réz vezetéket egymással, anélkül, hogy elektrokémiai korrózió elő tudjon fordulni.

A városi villanyoszlopokon meg a földkábel is az esetek döntő többségében alu, pusztán azért, mert bár valóban nagyobb keresztmetszetűre van szükség ugyanazon elektromos terheléshez, fizikailag sokkal kisebb a súlya, nagyobb a fesztávja, és jóval könnyebb telepíteni. Az áráról nem is beszélve, jelentősen olcsóbb, mint a réz.
« Utoljára szerkesztve: 2022.12.12 22:07:30 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6474 Dátum: 2022.12.14 11:18:45 »
Arra nincs infóm hogy miként áll az engedélyezés... Nem biztos hogy a kettő összefügg... Majd mégy egyeztetnem kell a főnökükkel...

Ma leszállították az invertereket, a paneleket majd a telepítők hozzák. Egy határozott hangvételű levélre végül visszajeleztek, hogy az engedély tulajdonképpen nincs még meg a szolgáltatótól, de arra gondoltak, hogy aláírok egy nyilatkozatot, hogy saját felelősségemre kérem a telepítés elvégzését, az engedélyezéssel meg majd lesz ami lesz. Állítólag sok ügyfél kifejezetten kért ilyen lehetőséget  :eek:  (pályázatok miatt?)

Mondtam hogy az biztos, hogy szolgáltatói engedély nélkül semmit sem szerelhetnek fel, ráadásul úgy, hogy az október 31. előtti beadást bizonyító bármit még nem is láttam a szolgáltatótól (érkeztetést vagy bármi hitelt érdemlő módon igazoló dokumentumot, hogy a szolgáltató az ominózus dátum előtt be is fogadta az engedélyezési kérelmet).

Úgyhogy 23.-án nem valószínű, hogy telepítünk bármit is  :nonono:
Az invertereket pedig szépen félre teszem, míg az adminisztráció lecsordogál.
« Utoljára szerkesztve: 2022.12.14 11:22:18 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9391
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6475 Dátum: 2022.12.16 08:54:27 »
A napelemes elszámolás várható rendszere: Telex cikk


vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6476 Dátum: 2022.12.18 07:55:44 »
A napelemes elszámolás várható rendszere: Telex cikk

A villanyautósok is ízlelgetik ezt a dolgot.
https://villanyautosok.hu/2022/12/17/megint-borult-a-matek-az-a-luzer-aki-napelemet-telepitett/?utm_source=hirkereso&utm_medium=site&utm_campaign=feed
Mondjuk annak idején is az volt, hogy mondjuk bedobták a köztudatba, hogy 3,60-ról 7,20 lesz a kenyér, aztán 5,40 lett. Így is 50%, de mégsem 100...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6477 Dátum: 2022.12.18 09:13:36 »
Sajnos tipikus, viszzamenőleges hatályú jogalkotás van. Megszerzett jogokat vesznek el (nem először!).
Ennyit a magyar jogbiztonságról...
« Utoljára szerkesztve: 2022.12.18 09:37:39 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6478 Dátum: 2023.01.06 21:01:31 »
Sziasztok!

Elméleti szintű kérdésem van, és annyira még nem jártam utána a részleteknek, de érdekel, hogy érdemes-lenne e adott esetben a következőkben gondolkodni? Hátha valamelyikőtök képben van  :otlet:
Találtam egy weboldalt, hibrid napelem csomagajánlattal:
Egy a sok közül
Ennek 24V kell, ha akaszt rá akkut az ember, és 300-400 ezerért van ezekhez való AGM akku (pl 2db 12V 100Ah, ezek sorbakötve), ami eltárol kb. 2kWh energiát.

Eljátszottam a gondolattal, ha egy ilyesmit telepítene az ember, és ha megoldható lenne, hogy nem kerülne kapcsolatba a közüzemi villamos hálózattal (tiszta szigetüzem, még ha ez hibrid is, nem látom, hogy kellene neki külső 230V), akkor kell itt mindenféle igényléseket beadni, vagy maradhatna ez házon belül a tulaj dolga?? Nálunk van egy vezérelt (éjjeli) óra, és három fázis, külön mérőórákkal. Simán megoldható, hogy adott esetben egy fázis csak erről menne, vagy ez az egész zsákutca? Mármint úgy, hogy mindegy mi van, kell szolgáltatói engedély, meg minden kutyafüle akkor is, ha nincs köze az ő hálózatukhoz?
« Utoljára szerkesztve: 2023.01.06 21:03:57 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6479 Dátum: 2023.01.06 22:26:11 »
Ez a hirdetés konkrétan a szürke zónában van. A napelem panelek típusát büszkén megadja, de az inverterről mélyen hallgat...

A közüzemi hálózatra kapcsolódnia kell, ugyanis le is írja:
Idézet
Működésének lényege, hogy -választhatóan- elsősorban napelemről, másodsorban akkumulátorról, és harmadsorban közmű hálózatról üzemel.

Az elektromos hálózatra csakis és kizárólag típusengedéllyel ellátott invertereket szabad csatlakoztatni. Pl. az MVM 2022.12.16.-i listája: https://mvmemaszhalozat.hu/elmu/file/downloadfile?id=2ec91231-4098-4796-ad1e-3cbd0b1a9729

Egy fontos dolog: fizikai értelemben olyan nincs, hogy "ő hálózatuk" meg "én hálózatom". A kettő ugyanaz. Ha egy invertert rákötsz a hálózatra, akkor az az "ő hálózatukon is" rajta van. A villanyóra előtti szakasz (a méretlen vezeték) meg a villanyóra maga jogi szempontból "az ővék", ami utána jön az ingatlanba is csak jogilag "az enyém". Villamosság szempontjából ugyanaz.

Sziget üzem akkor van, amikor nincs galvanikus (fizikai) kapcsolat egyáltalán az ingatlan hálózata és a közüzemi hálózat között. Az általad belinkelt hirdetésben nem ilyen rendszer. Ha az inverterük típusszámmal szerepel a szolgáltatód által engedélyezett listában, akkor rendben van. Ha nem, akkor tulajdonképpen arra biztat, hogy vedd meg a nónémet, és feketén üzemeld be magadnak.

Ami komoly bűncselekmény - és miért is? Azért, mert egy ilyen berendezés életveszélyt okozhat a közüzemi szolgáltató dolgozóinak.
Képzeld el, hogy mi történik akkor, amikor karbantartás miatt egy tervezett áramszünetet tart a szolgáltató az utcában. Azért tartanak áramszünetet karbantartás közben, mert az elektromos alkatrészeket szükséges lehet megfogni szerelés közben, kéziszerszámokkal dolgoznak, de akár véletlenül hozzájuk is érhetnek védtelen testrészekkel, minden óvintézkedés és biztonsági felszerelés ellenére - ha tervezetten áramszünet van a karbantartás idején, akkor nem történik baleset.

Namost, bár az utca elején lekapcsolták a transzformátor állomásból érkező szakaszt ugyan, de az utcában üzemel egy illegális, nem engedélyezett inverter, aki "okos hibrid" üzemmódba nem kapcsolja le önmagát áramszünet esetén, akkor mi történik? A karbantartás alatt lévő szakasz feszültség alatt marad, a szaki hozzáér (annak tudatában hogy áramtalanított) és mégis megrázza, belehallhat.
Ezért van az, hogy minden inverter típust külön engedélyeztetni kell, és erre a tulajdonságára kiemelten figyelnek a szolgáltatók a teszt során.
És ezért van az is, hogy a telepítést is engedélyeztetni szükséges, mert akkor legalább azt is tudják, hogy valakinek az adott szakaszon van invertere, magyarán ha áramtalanítottak és utána rámérnek, és még mindig áram alatt van, akkor tudják kikhez érdemes bekopogni a hibakeresés érdekében.
« Utoljára szerkesztve: 2023.01.06 22:28:15 írta robi (Robi) »