Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945638 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6420 Dátum: 2022.10.14 17:02:19 »
Többmindenről szól a dolog, ha a nyilatkozatot pontosan végighallgatjátok (kormányrendelet még szerencsére nem jelent meg, így most még gyorsban be lehet adni igényeket), akkor az is lejön, hogy azoknak, akik nem táplálnak be, már engedélyekre sem lesz szükségük saját napelem rendszer létesítésére.

Magyarán, majd valamikor meg fogják nyitni a piacot a pár oldallal korábban itt is tárgyalt kis erkélynapelemek előtt, azzal a feltétellel, hogy azok nem táplálhatnak vissza, csak helyi fogyasztást fedhetnek le. Kérdés, hogy műszakilag hogyan fogják ezt betartatni, mert a fizikát becsapni nem lehet - de majd meglátjuk - a vak is azt mondta.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6421 Dátum: 2022.10.14 22:15:44 »
« Utoljára szerkesztve: 2022.10.14 22:29:59 írta Nagycitrom »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6422 Dátum: 2022.10.15 08:47:57 »
Fűnyíró elvszerűen nem lehet arra hivatkozni, hogy a hálózat nem bír befogadni több betáplálást. Ezt szakaszolni kell, magyarán ott, ahol már sok napelem van már telepítve és még többet akarnak, ott jogos ez a korlátozás (pl. azon transzformátorállomás körzetében).

De vannak olyan helyek is, ahol ez nem áll fenn, ott nem szabadna korlátozni. Pont ezért van az egyedi engedélyeztetési folyamat, minden esetben megvizsgálják, adott szakaszon mennyi a kiszolgálható/befogadható igény.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6423 Dátum: 2022.10.15 21:52:58 »
Fűnyíró elvszerűen nem lehet arra hivatkozni, hogy a hálózat nem bír befogadni több betáplálást. Ezt szakaszolni kell, magyarán ott, ahol már sok napelem van már telepítve és még többet akarnak, ott jogos ez a korlátozás (pl. azon transzformátorállomás körzetében).

De vannak olyan helyek is, ahol ez nem áll fenn, ott nem szabadna korlátozni. Pont ezért van az egyedi engedélyeztetési folyamat, minden esetben megvizsgálják, adott szakaszon mennyi a kiszolgálható/befogadható igény.
Így van. A műsazki indoklás igaz - csak nem általános érvényű. Főleg új lakóparkokban jön elő ez a probléma, ahol kis teróleten hirtelen nagy számú napelemet telepítenek.
De ennek nem ez lenne a megoldása, hanem a kiszolgáló hálózat fejlesztése. De nyomott csükkentett árakon nem fejlesztettek a szolgáltatók, az állam meg várja az eu-s dotálást erre is.
Engem nem is ez dühít ebben, hanem a megint 1 éjszaka alatt meghozott döntés. Ezzel az egyik napról a másikra kaszáltak el megint egy szolgáltató szektort és sok ezer igénylőt  :nono:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6424 Dátum: 2022.10.16 07:50:54 »
Én meg tudom érteni, hogy az elmaradt fejlesztések miatt van ahol telítődik a hálózat. De nem mindenhol! Mert van ahol kevés vagy még nincs is napelem, és van ahol a hálózat adott része is nemrég épült.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6425 Dátum: 2022.10.16 09:24:50 »
Én pár e-mail váltás meg telefonos egyeztetés után hagytam az egész napelem dolgot a fr*ncba. Egyelőre úgy látom, hogy jól tettem, ami másnak nem jó hír  :wacko:
Így van, ilyen kaliberű beruházás esetén nem lehet ad hoc döntéseket hozni, egy bizonytalan szabályozási környezet megöli a gazdaságot, aztán majd jön a visítás, hogy baj van.
Azt mondjuk el tudnám képzelni, hogy napközben termelne annyit a napelem a házon, ami elviszi az állandó fogyasztókat (általában a hűtők meg a kábelmodem, ezek összesen is 500W alatt vannak), esetleg a bojlerben kisebb fűtőbetét lenne emiatt, mint most. Éjjel meg egy villamos autó lenne az akkumulátor, abból termelne vissza. Ami meg még ezek mellett is kellene esetleg, azt vételezném a hálózatból, de ehhez még pénz kéne és/vagy idő, amikor lejjebb mennének az árak, legalább fajlagosan vagy reálértékben, vagy nemtom  :hmmmm:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6426 Dátum: 2022.10.16 10:32:58 »
Én meg tudom érteni, hogy az elmaradt fejlesztések miatt van ahol telítődik a hálózat. De nem mindenhol! Mert van ahol kevés vagy még nincs is napelem, és van ahol a hálózat adott része is nemrég épült.
:yes:
Az arányon megy a vita, de biztos hogy 10% alatt van a telített területek aránya. Nagy ferdítés(=politika) van a döntés indoklásában.

Még egy adalék:  jelenleg több mint 1000 megaW napelem farmot épít a politikai elit a háttérben, probléma nélkül felcsatlakozva és termelve a "túlterhelt" elektromos hálózatra. Ilyen léptékkel évente kb 47 milliárd Ft villanyszámlát tudna kiváltani a lakosság és a kis-közepes vállalkozások.
« Utoljára szerkesztve: 2022.10.16 10:40:13 írta Nagycitrom »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6427 Dátum: 2022.10.16 11:00:23 »
Azzal az a baj fiskálisan, hogy nem lehet folyamatosan felszámítani rá az áfát, aztán az otthon előállított üzemanyagra a jövedéki adót., stb.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6428 Dátum: 2022.10.16 17:05:16 »
Az a baj, hogy akkumulátoros rendszerekkel a szaldó közelébe se lehet jutni.

Betáplálás nélkül, egy átlag háztartás éves szinten jó, ha a napememet 15-20%-ban tudja kihasználni - pont azért, mert az akkor termelne, amikor nincs rá szükség, és fordítva. Egy akku képes javítani ezen, de kb. max 50-60%-ig. Onnan lapul a görbe, hiába akár dupláznád az aksi kapacitást, nem lenne annyival több eltárolt energiád, mert nem lenne mikor feltöltődnie (statisztikai számítás alapján, átlag háztartás + éjjel vs. nappal + időjárási átlag + évszakok figyelembevételével - vannak jó kalkulátorok a neten).
Ehhez képest a szaldós betáplálás 100% vagy akár több is (amikor szja.-san ők fizetnek neked). Ezért van most nem kis felhördülés...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6429 Dátum: 2022.10.16 19:12:32 »
Azzal az a baj fiskálisan, hogy nem lehet folyamatosan felszámítani rá az áfát, aztán az otthon előállított üzemanyagra a jövedéki adót., stb.
Igen, erre valszeg most rájöttek...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6430 Dátum: 2022.10.17 15:23:06 »
Nah. Közlöny szerencsére még mindig nincs, de sajtóközlemény van:
https://24.hu/fn/gazdasag/2022/10/17/napelem-palyazat-kesobb-dont-csak-kormany/
Bízzunk a legjobbakban... legalább aki startra készen van, hátha még bejut...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6431 Dátum: 2022.10.22 14:23:42 »
Lehet, hogy döntöttek is, de ki tudja ebben a nagy tömegben...?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6432 Dátum: 2022.10.22 15:36:39 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6433 Dátum: 2022.10.22 16:30:55 »
Igen, de pár nap alatt is sok minden változhat  :wacko:
Kíváncsi vagyok,  hogy ezek után ennyi napelemes reklám lesz, mert már kezdtek az agyamra menni, de mintha újabban megszűntek volna  :hmmmm:

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6434 Dátum: 2022.10.22 18:56:35 »
Én pont azt látom, hogy most húztak csak bele ezek a reklámok...
Nekem egy ismerősöm most adott be pályázatot, neki azt mondták, hogy ha befogadják 31-ig, akkor mehet.
music