Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 958784 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6390 Dátum: 2022.08.28 19:56:02 »
Mi most kivárunk. Annyit csinálunk, ami mindenféleképpen jó lehet nekünk: a födémszigetelést, és olyan megoldással, ami raktáron van, nem pedig úgy, hogy a rendeléskor ki kell fizetni a mostani áron, majd x hónap múlva hozzák az árut, és akkor ráfizetni a most ismeretlen különbözetet  :wacko:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6391 Dátum: 2022.08.29 19:01:25 »
Kiürült egy gázpalack, gondoltam veszek egyet.
Bíztam benne, hogy a téma megerőszakolása után (ugyanabba a palackba 11,5 kg töltet helyett 10,9 kg töltet van, és 5200 Ft helyett 7800 Ft-ba kerül) rendeződött a piac. Ehhez képest 3 (három) Mol kúton jártam, az utolsóba már a palackot oda sem vittem, és a kint álldogáló kutas munkatársat kérdeztem meg, van-e "új" gáz? Csodák csodájára  volt még 1 (egy) darab hála Istennek, ezt hoztam el. Nagyon rendes volt, mivel kissé messzebb álltam meg, az üres palackot visszavette a kerítésen át. Kaptam rá 234 molpontot   ::)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6392 Dátum: 2022.08.29 19:43:06 »
Nah, mingyá' eljön az az idő is, hogy kár volt ezt ide írnod, lehet kapsz majd üzeneteket mennyiért válnál meg tőle...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6393 Dátum: 2022.08.29 20:34:44 »
Több palackunk van régről, de még vettem volna. Az egy hirdető, aki fel is vette a telefont, azt mondta, ha száz palackja lett volna, azt is elkapkodták volna.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6394 Dátum: 2022.08.29 22:09:22 »
Bakker, hogy mennek fel az ablak árak is...  :eek:
3 rétegű, bukó-nyíló, 1 db erkélyajtó + 2db "sima" ablak +1 db wc ablak => 311e Ft...  :eek: :no: :whistling: :wacko: :hmmmm:
És ebbe nincs benne a redőny és a szúnyogháló sem.

1 évvel ezelőtt ez még fele ennyibe került volna, csak valamiért elfelejtettek szólni a "népnek", hogy itt nagy gáz lesz...

Az nem is draga . Nekem par honapja 300 korul epitettek be egy muanyag ablakot haromretegu uveggel, szunyoghaloval, redonnyel. Es utana en gletteltem meg festettem. Szep is lett :)
Ennel csak dragabb ajanlatokat kaptam...


Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10678
Lakás, háztartás
« Válasz #6395 Dátum: 2022.08.30 15:42:59 »
Ez csak az ablakok költsége volt, (ki)szállítás nélkül - még nincs beépítve egyik sem...  ;)

2019-ben még kijött a szúnyogháló+redőny kombó 19e Ft-ból, most ilyen 48-52e Ft közötti ajánlatok vannak 1-1 ablakra, elképesztő.  :eek: :hmmmm:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6396 Dátum: 2022.09.01 20:59:53 »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9388
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6397 Dátum: 2022.09.01 22:28:32 »
Friss, ropogós...  :wacko:
A részletekre kiterjedt, részletesen kidolgozott rendelet eredménye  :nonono:
Lesz még más hasonló anomália  :censored:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6398 Dátum: 2022.09.02 10:02:30 »
Igen, a közös képviselő nagyon proaktív és előremutató megoldást eszelt ki:
- minden lakos lemondta az egyéni villany-szerződését a szolgáltatónál
- a társasház maga szerződött csak, mint egyetlen nagyfogyasztó (kvázi mint egy kisebb gyár)
- a lakásokba pedig házon belüli almérőkkel osztották szét hogy konkrétan ki mennyit fogyasztott.

Na most sajnos a lakossági rezsitámogatás törvényileg előírja hogy lakossági mérési pontra vonatkozik. Ezeknek a lakóknak már nincs ilyen, mert korábban lemondták. Az egyetlen nagyfogyasztási mérési pont pedig nem lakosságinak számít.
Ezt a közös képviselő nem tudhatta előre, hogy így fog alakulni.

Idézet
A társasház lakói azt szeretnék, ha az egyedi fogyasztásmérőik alapján mindenki külön, kisfogyasztónak számítana. Így rezsicsökkentett áron kaphatnák az áramot, és továbbra is környezetbarát módon, maguknak állíthatnák elő a felhasznált energia jó részét. Állításuk szerint kérésüket az MVM elutasította.
Sajnos ez egy meglehetősen naív megközelítés, a házi almélrőket amiket nem az MVM üzemeltet és plombált le azt nem lehet figyelembe venni, másrészt az így kialakított rendszerekre nincs jogi felhatalmazása az MVM-nek hogy másképp számlázzon. Az MVM nem kegyetlenségből utasíthatta ezt vissza, nem tudott mást tenni.

Gyors tűzoltásként azt kellene hogy ezeket az eseteket úgy mint a közös mérőórás gáznál is, szorozzák fel a lakások számával és adják meg nekik a rezsikedvezményt, csak ez azért fog sántítani, mert gázt az arányaiban mindenki kb. egyformán fogyaszt ugyanabban a társasházban, a villanyfogyasztás lakásonként jelentősen eltérhet, így torzulna az elosztás. Belső vsizályokat szokott eredményezni a belső almérők hitelessége, stb.

Végleges jó megoldás pedig a jogi környezet olyan jellegű átalakítására volna szükség, ahol minden lakás egyedi mérési pontja megmarad változatlanul, de akik egy társasházban laknak és van egy közös napelem rendszerük, azoknak legyen lehetőségük szaldózni a közös órán betáplált mennyiség arányos elosztásával. Erre vajmi esély van sajnos, mert 2023. dec. 31.-től az egyéni napelemes szaldó belépés is megszűnik, utána csak bruttó elszámolás lesz. Ami jelenleg is már nagyon nagy bukta. Valszeg 2023. dec. 31. után csak akkus rendszereket lesz érdemes telepíteni. Most jelent meg egy előírás az ipari nap-erőművekre is (50kW-nál nagyobbaknál), új beruházásnál a tervezett elektromos teljesítmény 30%-át energiatárolási kapacitással kötelező ellátni. Lehet akku, vagy mikro-víz-erőmű, bármi.

Szerintem lesznek ez irányú jogszabály módosítások, több is, mert a technológia (ismét) előrébb jár a jognál, fel kell venni a tempót.
Úgy érzem hogy most még nagyon kedvezők a feltételek a HMKE-t telepítésére, később ez már nem lesz így...
« Utoljára szerkesztve: 2022.09.02 10:24:33 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6399 Dátum: 2022.09.02 11:40:43 »
Nehezen tudom azt elképzelni, hogy az eredetileg kiépített és leplombált mérőórákat kicserélték volna, de itt már bármi is megtörténhet

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6400 Dátum: 2022.09.02 11:52:08 »
Hát ha lemondod a saját szerződésedet az áramszolgáltatónál, akkor jönnek, és leszerelik a villanyórádat, a méretlen vezetékedet pedig az oszlopnál kikötik. Társasháznál pedig a főelosztó szekrényben kötik le a feléd menő méretlen vezetéket. Ennek semmi akadálya, magad kérheted - valszeg ezt tette az egész lakó közösség. Egyedi almérőket bármelyik villamossági szakboltba lehet venni. Sőt, OBI-ban is láttam. Az persze kérdés, mennyire hiteles, kalibrált.

A vicc az hogy - még családi ház esetén is - a villanyóra szekrény, még a kötelezően előírt Hensel leplombált doboz is minden kábellell, az nem a szolgáltató tulajdona, hanem a lakóé. A szolgáltatóé csak a benne lévő villanyóra, a kismegszakítók, meg a vezérelt áram kapcsolója és persze a plomba. Ezeket kiveszik onnan ha lemondod a szolgáltatást, a kábelezést (pl. társasház esetén) plombálatlan szekrényekben fel lehet használni a közösség belső céljaira. Ha ismét leszerződnél a szolgáltatásra, akkor előzetesen kijönnek, megnézik alkalmas-e még a kábelezés az igényelt teljesítmény kiszolgálására, a szabványosított szekrény az óra fogadására, ha nem, akkor újra kell szabványosítani azt. Magyarán fűrésszel nem érdemes nekiállni, csak azért, mert saját tulajdon.

Most az érintett társasház lakói ha újra kérnék az egyedi mérőpontok kiépítését, az biztos, hogy csak szabványosított szekrényekbe fogják őket engedni létesíteni, ami minimum 100-150ezer Ft.- költség per mérési pont. Mert feltételezem, mikor az egyéni órákat az MVM leszerelte, nem volt szabványosított állapotban (a videóban látszik hogy még az egyetlen, társasházi nagy mérő sincs szabványosított szekrényben, ami azt jelenti hogy ezt a beruházást a társasház régebben csinálta, amikor még nem volt kötelező az ad-vesz mérők szabványosított szekrénybe elhelyezése (ha jól rémlik aszem 2017-óta kötelező minden új/ad-vesz cserélt villanyóra telepítés esetén) - tehát gondolom, a lakóké sem szabványos már).
« Utoljára szerkesztve: 2022.09.02 12:19:05 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6401 Dátum: 2022.09.02 13:22:57 »
Lesz még rezsibalhé a gáz körül: https://telex.hu/gazdasag/2022/09/02/rezsi-szamla-foldgaz-aram-augusztus-szeptember
Kinek mi van a szerződésébe, hogy mire használja a gázt? Mert attól függ, jelleggörbe szerint számítják a havi fogyasztást vagy sem...
« Utoljára szerkesztve: 2022.09.02 13:27:32 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6402 Dátum: 2022.09.02 21:43:22 »
Hát ha lemondod a saját szerződésedet az áramszolgáltatónál, akkor jönnek, és leszerelik a villanyórádat, a méretlen vezetékedet pedig az oszlopnál kikötik. ...
Szerintem ha csinálnának egy számítást, többe kerül az a munka, hogy kimennek, leszerelik, lezárják, mint amennyit ér az óra. Hát nem lenne egyszerűbb otthagyni, akár kifizettetni ilyen esetben az óra árát a felhasználóval? Úgyis venne egyet, én is vettem már. Nekem ez agymenés szintű így elsőre. Biztos van logika benne, de észszerűtlennek tartom, ha nem fizetésképtelenség miatt szerelik le. Az is igaz, hogy utólag könnyen okoskodok, de az első mondat alapján szerintem drágább a leves, mint a hús.
A földgáz szerződést meg komolyan mondom, fogalmam sincs, mire kötöttük, illetve az előző tulaj. Kijön a számla, akkor meglátjuk, de nem tudom, menet közben át lehet-e állítani vegyesre? Havi max. 6 köb megy el a gáztűzhelyen, de van, hogy semmi. Ha nem vegyesre van, aztán kiszámlázzák a piaci árat és nem lehet átállítani az elszámolást, akkor fúvókacsere után megy rá a pb palack, annak legalább van normális fűtőértéke, aztán elmehetnek a jó f*nébe.

Szerk.:
Az még egyszerűbb, ha nem szerelek át semmit, hanem fűtési szezonban diktálom be a fogyasztást, április közepéig akár előre a leolvasásig. Most próbaképpen  bediktálom nekik az augusztusban elfogyott egyetlen köbmétert, és egyszerűen kiderül, mire szól a szerződés, 750 pénzért... :lol:
« Utoljára szerkesztve: 2022.09.02 21:56:32 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6404 Dátum: 2022.09.05 08:57:56 »
Szerintem ha csinálnának egy számítást, többe kerül az a munka, hogy kimennek, leszerelik, lezárják, mint amennyit ér az óra. Hát nem lenne egyszerűbb otthagyni, akár kifizettetni ilyen esetben az óra árát a felhasználóval? Úgyis venne egyet, én is vettem már.
Ez most részletkérdés, egy egyfázisos almérő kb. 6ezer Ft.-, a szolgáltató nem biztos hogy ott hagyja a sajátját, ha nem telt le 10 év a felszerelése óta akkor még hitelesítettnek számít, kalibrálás után másik fogyasztási helyre ki tudja trenni újabb 10 évre. A társasház napelemes rendszeréhez képest ez elenyésző lakásonkénti költség.