Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 956833 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6375 Dátum: 2022.08.22 15:50:44 »
https://telex.hu/belfold/2022/07/30/tuz-gyal-haz-napelem

https://www.mnnsz.hu/napelem-kupi-kotelezo-tuzveszely-es-hamis-biztonsagerzet/, ez kapcsán: https://www.dehir.hu/bulvar/eg-a-debrecen-plaza/2022/08/08/

Szerintem is túlszabályozott bürokratikus, és plusz hibaforrás az OKF előírása a tűzeseti leválasztó kapcsolóra vonatkozóan. Én biztos nem fogok ilyet engedni, hogy feltegyenek.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6376 Dátum: 2022.08.22 16:20:09 »
https://www.mnnsz.hu/napelem-kupi-kotelezo-tuzveszely-es-hamis-biztonsagerzet/, ez kapcsán: https://www.dehir.hu/bulvar/eg-a-debrecen-plaza/2022/08/08/

Szerintem is túlszabályozott bürokratikus, és plusz hibaforrás az OKF előírása a tűzeseti leválasztó kapcsolóra vonatkozóan. Én biztos nem fogok ilyet engedni, hogy feltegyenek.

Ez lehetséges, érdekes, majd figyelmesebben átolvasom, köszönöm. Viszont ha előírás, akkor nincs olyan, hogy nem engedem meg. Akkor nem fog üzemelni a rendszer, és lehet bízni abban, hogy változtatnak rajta az igényeim / szakmai érvek szerint.
Egyébként most olvastam, hogy az őszi napelemes pályázatokat áttették jövőre.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.22 16:24:09 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6377 Dátum: 2022.08.22 17:00:20 »
A szabályba szerencsére hagytak egy kiskaput, miszerint épületen belül ha kisebb a DC kábelhossz 5m-nél és nem vált szintet; illetve kültérben az épület belépési pontig kevesebb van mint 10m, akkor nem kell tűzeseti leválasztó.
Ez azt jelenti praktikusan hogy pl. a padlásra kell tenni az invertert.

Nem csak azzal van bajom, hogy a tűzeseti leválasztó önmaga lehet a tűzveszély forrása, hanem azzal, hogy meggátolja az inverterek működését áramszünet esetén. Mert az a lényege, hogy ha áramszünet van (tűzoltó áramtalanítja az épületet) akkor a napelemek és az inverter kapcsolata is bontva legyen.
Magyarán egy akkus rendszered ha van, és éppen áramszünetet tart a szolgáltató, köszönheted szépen, hiába süt a nap, akkuid töltése leáll, sőt nem fogyaszthatsz a napból csak jó esetben az akkukból.
Vagy ott van a Fronius GEN24 invertereken a nagyon hasznos PV Point kimenet, ami pont arra lett kitalálva (a sima akkuk nélküli rendszerben, alapból adják hozzá, webes felületen kell aktiválni), hogy ha áramszüneted van, akkor legalább legyen egy külön aljzatod vagy áramköröd a házban amin ott egy vésztartalék áramforrásod kb. 3kW terhelhetőséggel, ha már süt a nap, amit csak akkor használhatsz ha áramszünet van a betáp oldalon, de legalább van valamid. Ez se megy ha ott az a bugyuta tűzeseti leválasztó.

El van túlozva ez a követelmény, maradjunk annyiba. A padlásunkon szerencsére a hőmérséklet nem sokkal több, mint kint van (kb. 2-3 fokkal van csak melegebb, a legnagyobb kánikulában is), és mivel a Fronius GEN24 gyárilag 60°C-ig üzemképes, ez nem lehet gond neki. Persze jobban érezné magát hűvösebb helyen, legalábbis élettartam szempontjából biztos hogy nem a padlás a legjobb hely egy inverternek. És hát tűzvédelem szempontjából se tartom egy bölcs dolognak oda tenni, dehát a szabály erre kényszerít.  :no:  Totál kontraproduktív.

Nem is olyan messze innen már kész forgatókönyvvel rendelkeznek az elektromos energia korlátozására. 6 óránként 2 órányi tervezett áramszünet. Én éltem olyan országban ahol az ilyen rendszeres volt.

« Utoljára szerkesztve: 2022.08.22 17:30:25 írta robi (Robi) »

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
Lakás, háztartás
« Válasz #6378 Dátum: 2022.08.23 12:46:00 »
Ilyen napi áramszünetes országban én is éltem, napi szinten 4 órán keresztül nem volt áram (1992-őt írunk, szóval nem most volt...), mindegyik nap, de más más időpontban. Emlékszem a leggázabb talán a 20:00-24:00 közötti időszak volt, már sötét volt, de még nem voltál álmos, azaz szétuntad az agyadat. És persze ha 20:02-kor még nem vitték el az áramot, elkezdtél reménykedni, hogy na... erre klatty, és elment az áram.  :szemez:

Amúgy mindenhez hozzá lehet(ett) szokni, csak hozzáállás kérdése - vagyis nem tehettél mást, elfogadtad a tényt. És persze akkoriban az áramfejlesztők még piszok nagyok, zajosak és drágák voltak, nem engedhette meg mindenki magának.

Manapság persze kis túlzással bele is halnának egyes emberek, áram nélkül nincs router / wifi a házban, a lemerült mobilt, tabletet nem lehet tölteni, stb, stb. 92-ben még a Commodore 64-el is menő voltál, hol voltak a PC-k (286-os rulez...  :punk:  :D ) meg ezek a modern ketyerék.  ;)
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6379 Dátum: 2022.08.23 13:15:33 »
Hát igen abban az időben csak bosszantó volt a jelenség. Ma már elég sokminden kifejezetten támaszkodik az elektromos energia meglétére, nem csak az úri huncutságok.
Abban az időben pl. a vezetékes telefonok áramszünetben is működtek, mivel minden egyes készüléket a központból táv-táplálták a saját érpárján. Ma már a vezetékesnek kinéző telefon is tulajdonképpen IP-s, és a jele egy olyan digitális berendezésen megy át, aminek a táplálása helyi, nem központi.

A mobiltelefonok adótornyai többnyire kettős betáplálásúak vagy önindítós dízel generátorral vannak ellátva és remélhetőleg a kritikus infrastruktúra részeként életben tarthatók akkor is, ha nagyobb áramszünetek vannak. Már csak az a kérdés hogy a helyi lakos miről tölti fel a telefonját.
Na pont erre való a PV Point, egy teljes háztartás ha nem is, de kritikus fontosságú dolgokat lehet használni róla ha van egy kis napsütés.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.23 13:49:41 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6380 Dátum: 2022.08.27 11:32:20 »
Önálló családi házunk van, 2015 épült  gázfűtésünk van kondenzációs kazánnal,radiátorok,  hozzá való kéménnyel. Van H tarifás villanyórán egy régi villanyboyler van rákötve, nincs használva.

Mit tegyünk ha tényleg nem lesz gáz? egy kicsi vegyes tüzelésű kazán beférne állítólag de annak másik kémény kell szét kell verni födémet, tetőt.
Hőszivattyú H tarifával?  Nem lehet összekapcsolni a knd. kazánnal, induló csomag 5 milla..
szerintetek? asszony minden este felqúr hogy nem lesz gáz.. évi 1600 köbm alá is éppen beférünk.  :surrender:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6381 Dátum: 2022.08.27 13:44:49 »
Van H tarifás villanyórán egy régi villanyboyler van rákötve, nincs használva.
Biztos, hogy a H tarifa? Nézd meg a szerződésedet...
A H tarifát csak Hőszivattyúkra vagy klímákra lehet igénybe venni, előfeltétel hogy minimum 3,4-es COP-s hőszivattyú vagy klíma legyen rákötve, erről egy külön papírt kellett beadni amit a telepítő szaki pecsételt le, a telepített készülékek gyári adatlapjaival, csak utána engedélyezik.

H tarifán 23 Ft.-/kWh áron adja az MVM az áramot október 15. és április 15. között, ezen kívűl normál A tarifával megegyező áron, és külön vételezési pontnak számít (télit korlátlanul, nyárit rezsicsökkentett limitig, szétbontva). Ha H-d is van, akkor a meglévő klímáidat át kell kötni rá és akkor azokkal tudsz fűteni H-s áron. Gondolom amit klímákat telepítettél nem olyan rég, azok simán tudják a minimum 3,4-es COP-t (rajta van a műszaki adatlapon vagy a kis matricán).
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.27 13:53:17 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6382 Dátum: 2022.08.27 19:12:23 »
Hát akkor nekem ez nem H tarifás ez az éjszakai áramóra.
Egy telet ment erről a boyler amig konvektorral fűtöttünk 5 éve de kemény áramszámlák jöttek..  :whistling:
Mi az a COP?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6383 Dátum: 2022.08.27 19:41:35 »
Önálló családi házunk van, 2015 épült  gázfűtésünk van kondenzációs kazánnal,radiátorok,  hozzá való kéménnyel. Van H tarifás villanyórán egy régi villanyboyler van rákötve, nincs használva.

Mit tegyünk ha tényleg nem lesz gáz? egy kicsi vegyes tüzelésű kazán beférne állítólag de annak másik kémény kell szét kell verni födémet, tetőt.
Hőszivattyú H tarifával?  Nem lehet összekapcsolni a knd. kazánnal, induló csomag 5 milla..
szerintetek? asszony minden este felqúr hogy nem lesz gáz.. évi 1600 köbm alá is éppen beférünk.  :surrender:
Mester itt Pécsen több helyen is láttam akár udvarra elhelyezett kazánt is, hozzá való telepített (hőszigetelt fém) kéménnyel, bár nem néztem utána a kérdésnek, de léteznek ilyen megoldások. Természetesen az a legjobb, ha házon belül találsz helyet neki, és a falon is átvezetheted a füstcsövet, így a kémény a ház oldalán van, nem kell födémet áttörni, sokkal egyszerűbb szerintem a tűzvédelemnek is megfelelni. Egy kép például:

A legnehezebb szerintem most száraz tűzifát megoldani hozzá  :hmmmm:
Egy Totya VR28 28 kW-os vizesrostélyos kazán füstcsöve 130 mm átmérőjű, azt talán a falon sem nehéz átvinni.
Persze jól utána kell járni, és számolni - tervezni. Nekünk eddig nagyon bevált ez a fatüzelés hála Istennek, de itt nincs semmi más bonyolító tényező mellé.
Ha nem lopják el a fát, akkor ami fa itt van, az már itt van, nem kell rettegni, hogy jön-e valami a csőből télen...
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.27 20:13:36 írta vd1234 »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6384 Dátum: 2022.08.27 20:56:38 »
Köszi a tippet,  Mester. Nekem egy ilyen kis vegyestüzelésű férne be a spejzbe ahol most a gázkazán van. Viszont a kémény max oldalt menne ki mert a gázkazán kéménytől gondolom kell a távolság.
szerintem nem szabályos
https://www.ventil.hu/celsius-v-20-vegyestuzelesu-kazan.4151.phtml
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
Lakás, háztartás
« Válasz #6385 Dátum: 2022.08.27 21:22:24 »
Bakker, hogy mennek fel az ablak árak is...  :eek:
3 rétegű, bukó-nyíló, 1 db erkélyajtó + 2db "sima" ablak +1 db wc ablak => 311e Ft...  :eek: :no: :whistling: :wacko: :hmmmm:
És ebbe nincs benne a redőny és a szúnyogháló sem.

1 évvel ezelőtt ez még fele ennyibe került volna, csak valamiért elfelejtettek szólni a "népnek", hogy itt nagy gáz lesz...
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6386 Dátum: 2022.08.28 10:16:08 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6387 Dátum: 2022.08.28 12:09:22 »
Köszi a tippet,  Mester. Nekem egy ilyen kis vegyestüzelésű férne be a spejzbe ahol most a gázkazán van. Viszont a kémény max oldalt menne ki mert a gázkazán kéménytől gondolom kell a távolság.
szerintem nem szabályos
https://www.ventil.hu/celsius-v-20-vegyestuzelesu-kazan.4151.phtml
https://hvg.hu/zhvg/20220828_hoszivattyu_kondenzator_futes_korszerusites
Ha a kamrába tudod tenni, az jó, mert egy szilárdtüzelésű kazán a saját légteréből veszi a levegőt, így ki tudod nyitni kicsit a helyiség ablakát, és nem a lakótérből veszi ki a meleg levegőt. Pár fulladás volt ilyesmi okokból, szóval óvatosnak kell lenni. Én is vettem pl. szénmonoxid-mérőt, és használjuk is  :)
Azt, hogy milyen messze kell tenni  kéményt a kéménytől, nem tudom, de úgy rémlik, hogy egy másik kondenzációs kéménytől legalább 10 méter.
Elég bonyolult a helyzet, de az én szememben az a legnagyobb baj, hogy nagyon nem kiszámítható a környezet. Bármelyik nap hozhatnak egy döntést, hogy mondjuk a H tarifa már nem úgy megy, mint eddig, vagy bármi másról. Beépít az ember milliókat, mert azt hitte, hogy - pedig dehogy. Agymenés van.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.28 12:10:55 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6388 Dátum: 2022.08.28 12:14:23 »
Igen, sajnos a jogbiztonság sem az igazi már. Bármiről bármilyen döntést hozhatnak.
Tuti megoldás sajnos nincs, mindenki helyzete egyedi, nem lehet univerzális megoldást adni. A hőszivattyúk esetén pláne - rengeteg átverés lesz - hitegetni fogják az embereket hogy de bizony be lehet rakni egy az egyben egy gázkazán helyére - ami egyáltalán nem igaz - mer' ez má' tudja'...

Rendes tisztességes hőnyereség/hőveszteség kalkuláció és tervezés hiányában óriási kockázat levegő/víz hőszivattyút csak úgy, hasraütés módjára telepíteni, Lacibácsi módra. Pláne hőszigetelés nélkül.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.28 12:18:23 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6389 Dátum: 2022.08.28 18:21:21 »
Így van. Átállok másik fűtésre, sok millió. Majd jön egy Kormányinfo de 11től és 12től már buktam a sok milliót. Őrült világ van.  :wacko:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002