Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 958827 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10678
Lakás, háztartás
« Válasz #6331 Dátum: 2022.07.31 11:08:56 »
Ez a kérdés merült fel bennem, hogy van-e az országban elegendő / megfelelő tudású "szakember", aki ezeket szereli - azaz mi a garancia XY cég esetében, hogy tudás és szakértelem is van mögöttük és nem csak úgy oda adunk nekik 2-3M Ft-t, hogy utána meg fél év múlva leégjen a házunk?

Illetve ugye számla hiányában (mert akkor további 27%-kal drágább lenne a dolog), ahogy sok esetben lakásbiztosítást sem kötnek a házak többségére - fizet-e kártérítést bárki is, ha mondjuk átterjed a tűz az én házamra (szomszéd)?  :szemez:  :innocent:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6332 Dátum: 2022.07.31 13:12:16 »
Igen, ezen a biztosítás kérdésen én is eltöprengtem. Nekünk van biztosításunk a napelemre, olyan értelembe, hogy ha mondjuk egy jégeső elveri, akkor fizetnek. De ha tőle égne ki a ház...  :hmmmm:
Mondjuk azt szerintem meg kellene vizsgálni még, hogy tényleg a napelemtől gyulladt ki vagy valami alatta, ami aztán átterjedt a napelemekre, és távolról úgy nézett ki, hogy a panelek égnek...
Elektromos jellegű hibát nem gyanítanék, itt eleve nem operálnak már alu vezetékekkel, a kötések mind rugósak kellene legyenek (lekövetik az anyag tágulást/zsugorodást), a panelek sorba vannak kötve, több száz volt a kimenet, az amper kevesebb - ergo az elektromos jellegű tűzveszély is elvileg alacsonyabb, mint mondjuk egy sima lakáselosztóénál.

De ki tudja, a gánya munka mindenhol megjelenik sajnos...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6333 Dátum: 2022.08.01 15:15:02 »
https://telex.hu/belfold/2022/07/30/tuz-gyal-haz-napelem
Kollégám benne van a nepelem pályázatokban. Azt mondta, vannak cégek, akik "olcsóbban" telepítenek napelemet, olyanokat, amik nem Tir1 minősítésűek. Sajnos ezeknél fordulhat elő, hogy pl. szétveri egy jégeső, vagy elektronikai problémák lépnek fel a működésükben. A Tir1 minősítéűek esetében ilyen kár Magyaroszágon még nem történt az elmúlt években.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6334 Dátum: 2022.08.01 15:18:38 »
Igen, ezen a biztosítás kérdésen én is eltöprengtem. Nekünk van biztosításunk a napelemre, olyan értelembe, hogy ha mondjuk egy jégeső elveri, akkor fizetnek. De ha tőle égne ki a ház...  :hmmmm:
Mondjuk azt szerintem meg kellene vizsgálni még, hogy tényleg a napelemtől gyulladt ki vagy valami alatta, ami aztán átterjedt a napelemekre, és távolról úgy nézett ki, hogy a panelek égnek...
Elektromos jellegű hibát nem gyanítanék, itt eleve nem operálnak már alu vezetékekkel, a kötések mind rugósak kellene legyenek (lekövetik az anyag tágulást/zsugorodást), a panelek sorba vannak kötve, több száz volt a kimenet, az amper kevesebb - ergo az elektromos jellegű tűzveszély is elvileg alacsonyabb, mint mondjuk egy sima lakáselosztóénál.

De ki tudja, a gánya munka mindenhol megjelenik sajnos...
Tök igazad van, elméletben. Csak gyakorlatilag egyik megrendelő sem térdepel a tetőn, amikor a kivitelező szereli ezeket és nem látja, milyen megoldásokat használ valójában. Irdatlan kóklerek léteznek...
Abban is igazad van, hogy nem biztos, hogy a panel égett, ezt nyilván egy műszaki igazságügyi szakértő fogja tudni megállapítani... Amúgy, egy ilyen beruházást követően a lakásbiztosítási szerződést is át kell nézni, akár meg is kell újítani, kibővíteni a biztosítást ilyen esetekre is, illetve, emelni a biztosítási összegen.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6335 Dátum: 2022.08.01 15:56:28 »
A helyes kifejezés: "Tier-1"

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6336 Dátum: 2022.08.03 09:52:28 »
A helyes kifejezés: "Tier-1"
Bocsi, igen.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6337 Dátum: 2022.08.03 11:37:18 »
Tök igazad van, elméletben. Csak gyakorlatilag egyik megrendelő sem térdepel a tetőn, amikor a kivitelező szereli ezeket és nem látja, milyen megoldásokat használ valójában. Irdatlan kóklerek léteznek...
Abban is igazad van, hogy nem biztos, hogy a panel égett, ezt nyilván egy műszaki igazságügyi szakértő fogja tudni megállapítani... Amúgy, egy ilyen beruházást követően a lakásbiztosítási szerződést is át kell nézni, akár meg is kell újítani, kibővíteni a biztosítást ilyen esetekre is, illetve, emelni a biztosítási összegen.
Pontosan, sajnos nagyon kevés a megbízható szakember, elég sanszos, hogy itt is ganyolas miatt lett tűz.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6338 Dátum: 2022.08.03 13:29:46 »
Ahogy nézem, gyakorlatilag jövő hétfőtől 10,9 kg-os gázpalackot árusít majd a MOL a 11,5 kg-os helyett, kb. 50%-kal drágábban. Nemsokára kiürül egy palack, gondoltam, hogy rákészülök...
Műszakilag a hagyományos palackba tölthető 11,5 kg helyett 10,9 kg is. Egyrészt nem tudom, hogy a 10,9 kg-os palack fizikailag is más lesz-e, illetve  sehol sem találok megbízható infót arra, hogy a "régi" palackot beváltják-e újra, vagy meg kell venni azt kb. 24 ezer forintos áron??
Felhívtam a közelben levő MOL kutat, feltettem neki a kérdést, erre a válasz (azon kívül, hogy most semmilyen palack nincs nekik, de azt nem is kérdeztem): "Nem tudunk még semmit"  :wacko:

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10678
Lakás, háztartás
« Válasz #6339 Dátum: 2022.08.03 14:07:37 »
Ezt szerintem talán még az sem tudja, aki kitalálta ezt a kisebb méretű palackot...  :hmmmm:
Csak az a biztos, hogy a MOL hétfőtől a rezsi csökkentett gázpalackot nem fogja többet árulni, helyette lesz a kisebb, drágábban (a kiskapuk megtalálásában mindig is az élmenyőzbe tartoztunk). Micsoda üzlet.  :clap:

A mi Szilárdunk pedig anno megígérte, hogy "meg fogják szüntetni a meglévő kiskaput", hogy ne lehessen nyerészkedni ezen, mert a rezsi az egy szent dolog.
Nos, a tervezet vagy törvény módosítás benyújtása egyelőre még mindig nem történt meg, azaz jöhet a kisebb méretű palack - a MOL pedig a nyereségét növelendő biztosan nem fogja becserélni a másikat, max ingyen átveszik a régit.

Sosem értettem miért kell valamin, ami évtizedeken át bizonyítottan jó volt - változtatni... Persze gondolom a más méretű gázpalackok gyártását is egy bizonyos cég végzi, búsás haszonnal - a többit pedig a hatalmas osztalék-kivétellel meg már ismerjük korábbról...
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6340 Dátum: 2022.08.04 11:50:34 »
Kazángyár is hirtelen épülni kezdett, hiába, fel kell készülni, hogy a sok iskolában fatüzelés lesz.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6341 Dátum: 2022.08.04 13:03:08 »
Kazángyár is hirtelen épülni kezdett, hiába, fel kell készülni, hogy a sok iskolában fatüzelés lesz.
Szerintem ezt nem eszik ilyen forrón, ahhoz nagyon sok mindent meg kellene oldani, ami nem lesz meg egyik pillanatról a másikra: felmérés, tervezés, kémény, kazán, beépítés, kezelő személyzet, elegendő TÜZIFA (tárolóval) és mindehhez elég pénz. Alsó hangon 50.000 egy köbméter fa, de szerintem azóta már 70. Gyakorlatilag 2 hónap múlva lehet kezdeni fűteni, ez nem sok iskolában lesz addig kész, hacsak nincs ott a kazán a kéménnyel, amit pár szelep átállításával rá lehet küldeni a rendszerre (gyakorlatilag nulla százalék arányban tudom elképzelni ezt az esetet), de a száraz tüzelő ott is gond lesz. Jövőre lehet átállni fára reálisan, de addig még sok minden lehet itt.
Nekünk itthon ilyen van, ez 7 éve volt kb. 200 ezer HUF, most ennyi. Ez nem fűt ki egy iskolát ugye, hanem olyan 4-5 tantermet bírhat el nagyjából. Egy oda elegendő kazán nem tudom, mennyi lehet, szerintem 4-5 millió lazán.
Hirtelen egy 135 kW-osat találtam, csak az ára miatt is  :otlet: Talán egy kisebb iskolára elég lehet (ez is soktényezős ugye), de most is fenntartom a véleményemet, hogy nem ilyenkor kellene rohangálni, mint pók a falon, mert így nem lehet jól dönteni.
« Utoljára szerkesztve: 2022.08.04 13:18:13 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6342 Dátum: 2022.08.04 13:29:55 »
Ezt szerintem talán még az sem tudja, aki kitalálta ezt a kisebb méretű palackot...  :hmmmm:
Csak az a biztos, hogy a MOL hétfőtől a rezsi csökkentett gázpalackot nem fogja többet árulni, helyette lesz a kisebb, drágábban (a kiskapuk megtalálásában mindig is az élmenyőzbe tartoztunk). Micsoda üzlet.  :clap:

A mi Szilárdunk pedig anno megígérte, hogy "meg fogják szüntetni a meglévő kiskaput", hogy ne lehessen nyerészkedni ezen, mert a rezsi az egy szent dolog.
Nos, a tervezet vagy törvény módosítás benyújtása egyelőre még mindig nem történt meg, azaz jöhet a kisebb méretű palack - a MOL pedig a nyereségét növelendő biztosan nem fogja becserélni a másikat, max ingyen átveszik a régit.

Sosem értettem miért kell valamin, ami évtizedeken át bizonyítottan jó volt - változtatni... Persze gondolom a más méretű gázpalackok gyártását is egy bizonyos cég végzi, búsás haszonnal - a többit pedig a hatalmas osztalék-kivétellel meg már ismerjük korábbról...

Megnéztem a neten található 10,9 kg-os palack fizikai méretét, és megmértem az itthoni 11,5 kg-os palack méretét is. Nagyjából ugyanaz jött ki, szerintem a palack marad, csak a töltet lesz kevesebb: legolcsóbb kiskapu, egy huszáros vágással. Kevesebb gáz ugyanabba a palackba, mert azt biztos ki is bírja (nem úgy, mint többet), viszont lehet érte többet kérni és kapni is.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6344 Dátum: 2022.08.04 14:36:30 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i