Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 956923 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6315 Dátum: 2022.07.28 11:58:56 »
A BM (!) kiküldte a tankerületeknek, hogy vizsgálják meg, milyen lehetőségek vannak fatüzelésre átállni az oktatási intézményekben (kazán, kályha, akármi...?).

ez komoly?  :surrender:
mint gyerekkoromban 1980ban mikor a suliban volt kazánház radiátorokkal és ott rakták a kazánt.. újra ez?   
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6316 Dátum: 2022.07.28 14:34:17 »
Ha ez igaz, azért a BM, mert az új kormányban odatartozik az oktatás.
De ha ez így megy tovább, a karácsonyi slágercikk a generátorra kötött szobabicikli lesz...
music     

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
Lakás, háztartás
« Válasz #6317 Dátum: 2022.07.28 14:34:34 »
És majd a kombi Oktávia rendőrautók szirénázva fogják vinni a fát a csomagtartójukban 1-1 adott iskolába, ahol már éppen az utolsó darab fát dobják rá a kályhára?  :eek: :hmmmm:

Még ha fake hír is, elég szomorú, ha ilyen egyáltalán felmerült valakiben odafenn - akik ugye most kaptak - MEGINT - + benzin pénzt a megemelt fizetésük mellé, nehogymá kifogyjon a nafta útközben az adónkból vett verdákból...  :innocent:

És sajnos a stadionokat nem lehet eladni, a kutyának se kellenek, és csak a pénzt viszik, még fenntartani se tudják őket... szóval pénzt nem fognak soha hozni, de jó, hogy megépültek...  :clap:
Már csak az összes válogatott focistának kell diplomata útlevelet adni (Dzsudzsinak ugye már van, micsoda szégyen, hogy a mai világban a diplomata szó nálunk már nem a közgáz egyetemet végzett, művelt, több nyelvet beszélő embert takarja, mint régen... :wacko: ), és majd csempészhetik a cigit meg az alkoholt, amit jó pénzért el lehet adni, más pénzforrás sajnos jelenleg nem jut eszembe...  :hmmmm:

Az pedig, hogy jövőre mennyivel fog drágulni a gáz és a villany, ugye még nem is tudjuk...
A napelem jelenleg nagyon keresett, alig kapni - és persze múlt évhez képest a duplájába is kerül.  :hmmmm:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6318 Dátum: 2022.07.28 16:03:40 »
Ha ez igaz, azért a BM, mert az új kormányban odatartozik az oktatás.
De ha ez így megy tovább, a karácsonyi slágercikk a generátorra kötött szobabicikli lesz...
Nemcsak az oktatás, az egészségügy is  :eek:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6319 Dátum: 2022.07.28 16:17:32 »
ez komoly?  :surrender:
mint gyerekkoromban 1980ban mikor a suliban volt kazánház radiátorokkal és ott rakták a kazánt.. újra ez?
Nem tudom, egyelőre még nem láttam megerősítést :hmmmm:
Gyerekkoromban a kisebb telephelyeken olajkályha volt a tantermekben, a nagyobb épületben ahogy írod, széntüzelésű kazán volt, radiátorokkal. Ott a kémény még megvan, szerintem gyorsan vissza tudnák telepíteni adott esetben.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.28 20:07:44 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6321 Dátum: 2022.07.28 20:20:44 »
Hogy ha ezt tényleg komolyan gondolják, akkor elég nagy baj lehet... amit ők már tudnak...

Kérdés hogy ez valós-e, vagy inkább csak egy kommunikációs kacsával állunk szemben.
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.28 20:25:13 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6322 Dátum: 2022.07.29 08:42:53 »
Nemtudom én is mit csináljak. Az árammal kicsit meghaladjuk a limitet, kondenzációs kazánunk van kb 1500-1600 köbméter /év megy el.  fatüzelést lebontottam gázkéményem van.
Mindenki kapkod, napelem, tűzifa  (minden q. drága lett persze) .
Most 9500 a villany kb 17e a gáz /hó.  jó lenne ha egy százasba beleférne még/hó.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6323 Dátum: 2022.07.29 09:46:23 »
Egyelőre úgy néz ki, nem kamu a dolog annyira:
https://hvg.hu/itthon/20220728_belugyminiszterium_iskola_oktatas_foldgaz_fatuzeles

Nemtudom én is mit csináljak. Az árammal kicsit meghaladjuk a limitet, kondenzációs kazánunk van kb 1500-1600 köbméter /év megy el.  fatüzelést lebontottam gázkéményem van.
Mindenki kapkod, napelem, tűzifa  (minden q. drága lett persze) .
Most 9500 a villany kb 17e a gáz /hó.  jó lenne ha egy százasba beleférne még/hó.
Mester! Szerintem az áram (ha nincs vezérelt nálatok, akkor) belefér havi 12000-be.
A gáz is az éves limit alatt van, és érdemes megnézni, hogy a kiadott, hónapokra lebontott fogyasztási jelleggörbe mennyire segít a helyzeteteken, mellékeltem (ha beleférsz, akkor a régi árat fizeted, ami havonta kilóg, azt a hétszeres áron). Ez persze a legközelebbi revízióig lehet érvényes, de még vélhetően messze lesz a havi százastól, ám Te ismered a pontos értékeket. Azt nem tudom, hogy átalány és diktálós esetek között mi a különbség, mert én diktálok.
Megint néztem, nálunk egy februári 460 m3 -es érték 177-tel haladná meg a limitet, vagyis kb. 180.000 lenne a februári gázszámla. Ehhez képest 30.000 volt a fa erdei köbmétere (most már 50 meg 70 ezrekről olvastam  :eek: ), amiből remélem 7 elég lesz, vagyis egy (vélelmezett) januári gázszámlából most még meglehet az éves fűtés, ami nem mindegy.
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.29 09:56:01 írta vd1234 »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6324 Dátum: 2022.07.29 09:55:04 »
köszi Mester a tippeket. Áramügyben most jött egy éves összesítés ott mínusz 6e ft volt a számla. Most lett az áram és gázóra leolvasva 2 hete.
a vezérelt áram az éjszakai áram? nekünk van de ki van kapcsolva.  egy régi villanyboyler van rákötve de azt se használjuk. 
esetleg ha bedurvul a gáz akkor az éjszakai áramra rá tudok kötni egy klimát mondjuk fűteni?

Asszony szerint beleférünk a limitbe talán. .. ő nyugodt , én nem.  :surrender:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6325 Dátum: 2022.07.29 10:22:33 »
Azt nem tudom, hogy átalány és diktálós esetek között mi a különbség, mert én diktálok.
Nekem az eddigi hírekből úgy tűnik, hogy a kedvezményes árak havi viszonylatban fognak élni, vagyis, aki diktálja a gázt az sokkal rosszabbul fog járni, mint akinek éves átalányelszámolása van mivel nem tudja kihasználni az éves keretet. Amennyiben valóban így lesz, akkor nagyon nem fogja megérni a havi diktálás a gáz esetében.
Villanynál talán nincs akkor eltérés a fogyasztásban az évszakok miatt, de elképzelhető, hogy általánosságban ott is kedvezőbb az éves átalányelszámolás.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6326 Dátum: 2022.07.29 10:37:42 »
Nekem az eddigi hírekből úgy tűnik, hogy a kedvezményes árak havi viszonylatban fognak élni, vagyis, aki diktálja a gázt az sokkal rosszabbul fog járni, mint akinek éves átalányelszámolása van mivel nem tudja kihasználni az éves keretet. Amennyiben valóban így lesz, akkor nagyon nem fogja megérni a havi diktálás a gáz esetében.
Villanynál talán nincs akkor eltérés a fogyasztásban az évszakok miatt, de elképzelhető, hogy általánosságban ott is kedvezőbb az éves átalányelszámolás.
Nekem az volt gyanús, hogy bár van éves keret, mégis napra bontották le az áramot, szóval nem tudom, hogy az átalány ebbe bele tud-e szólni? A gáznál is megadtak egy éves jelleggörbét, hát nem tudom :hmmmm:
Ahogy már írtam, nekünk hála Istennek mindegyik (Az A1 és a B tarifa is) jóval a limit alatt van (télen is, amikor motorelőmelegítés és kazánszivattyú is van) , ezért nem emelkedik az eddigiek alapján a villanyszámla.
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.29 11:03:57 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6327 Dátum: 2022.07.29 10:43:19 »
köszi Mester a tippeket. Áramügyben most jött egy éves összesítés ott mínusz 6e ft volt a számla. Most lett az áram és gázóra leolvasva 2 hete.
a vezérelt áram az éjszakai áram? nekünk van de ki van kapcsolva.  egy régi villanyboyler van rákötve de azt se használjuk. 
esetleg ha bedurvul a gáz akkor az éjszakai áramra rá tudok kötni egy klimát mondjuk fűteni?

Asszony szerint beleférünk a limitbe talán. .. ő nyugodt , én nem.  :surrender:
Szívesen Mester!
Annyira nem volt tipp, csak kicsit: nagyságrendi tévedést nem tudok benne elképzelni :)
Igen, a vezérelt az éjszakai. Ez ugye (már) nemcsak éjjel megy, hanem központilag kapcsolják, hogy az erőművek teljesítményét felvegyék a fogyasztók, amikor szükséges nekik. Nálunk napközben is megy többször, persze éjjel megy hosszabb ideig. Az a jó benne, hogy külön fogyasztási helynek számít, ezért rá is érvényes a megadott limit, nem számít egybe a nappalival.
Nem hiszem, hogy illegális lenne mondjuk erről fűteni klímával, mivel méred és ki is fizeted. Annyi, hogy nem mindig áll rendelkezésre. De mondom, szerintem a gáznál a kiadott havi limitek alapján kell megnézni, és valószínűleg nem fogsz kilógni, ha az éves összfogyasztásodat nézem. Ezért lehet, hogy most igaza lesz a kedves Feleségednek  :)  Persze beruházhatsz attól még egy klímába is  :otlet:
Ma lett meg az éves elszámolószámla, nappali bőven átlag alatt van mindegyik, nagyon meg kellene pakolni valamivel, hogy a napi 6,9-es limitet elérje. A legrosszabb esetekben is (7 éves időszakot nézve) 6,33 volt a nappali, és 6,89 az éjszakai (egy hónapra vetítve), és még itt sem volt meg a limit  :whistling:

Ez az egész persze okoskodás a rendelkezésre álló információ alapján, aztán majd kiderül  :wacko:
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.29 11:02:11 írta vd1234 »

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6328 Dátum: 2022.07.29 11:27:24 »
Nekem az volt gyanús, hogy bár van éves keret, mégis napra bontották le az áramot, szóval nem tudom, hogy az átalány ebbe bele tud-e szólni?
A napra bontás arra vonatkozik, hogy az elszámítási időszakban napra pontosan legyen számolva a kedvezményes keret:
"A lakossági fogyasztó az e rendelet szerinti kedvezményes mennyiségeket időarányosan jogosult igénybe venni. Ennek érdekében az egyetemes szolgáltató naparányos elszámolást alkalmaz, amelynek alapján a felhasználó számára kiállított számlában a kedvezményes mennyiség 1/365-öd részének és a számlázási időszak napjainak szorzatát érvényesíti, és az e feletti rész számlázása történik lakossági piaci áron vagy versenypiaci költségeket tükröző áron."
Ami nekem nem tiszta, hogy diktálás esetén ha valaki ugyan belefér az éves keretbe, de mivel télen többet fogyaszt, így a kedvezményes keret fölötti fogyasztását többszörösen fizeti meg, az az éves elszámolásban visszakapja-e a különbséget?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6329 Dátum: 2022.07.29 15:19:23 »
Hát nem tudom, szerintem amíg nem ellenőrzik havonta, addig annyit diktál az ember, amennyit gondol, nagy népi játéknak nézhetünk elébe, bár még holnap megint bejelentenek valamit  :1eye: