Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959353 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6285 Dátum: 2021.09.08 10:45:18 »
Az tuti hogy társasházakra is lesz majd hasonló projekt, csak az nagyságrendekkel több pénzt igényel. A családi házakban ezeket egyszerűbb megvalósítani, ráadásul azokból per darab is sokkal több van...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9390
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6286 Dátum: 2021.09.11 14:45:42 »
ezekre a támogatásokra a társasházak is jogosultak, vagy csak családi házak?  :hmmmm:

khm, beleolvastam, nálunk sajnos nem játszik... :(
Családi házak, iker házak és max 6 lakásos társasházak jogosultak.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6287 Dátum: 2021.09.11 17:59:29 »
Családi házak, iker házak és max 6 lakásos társasházak jogosultak.
Nem tudom, hogy mennek ezek a pályázatok, de erre most kértem egy ingyenes konzultációt az E-on-tól. Szerintem minden feltételnek megfelelünk (csak napelemes rendszerre gondolok).

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6288 Dátum: 2021.09.14 18:46:18 »
Nem tudom, hogy mennek ezek a pályázatok, de erre most kértem egy ingyenes konzultációt az E-on-tól.
Azt nagyon jól tetted. Én a lakásfelújítós projekt kapcsán kértem telefonon információt, és csupa olyat mondtak, ami - az egyébként egymásnak ellentmondó - hivatalos oldalakon nem olvasható, ehhez képest egyszer küldhetik vissza a pályázatodat korrekcióra, ha utána sem jó, buktad az egészet...
music     

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6289 Dátum: 2021.09.23 12:03:50 »
Lakossági energiaárak havi tagolású összehasonlítása, nemzetközi szinten.
Medián??  :lol::no: :hmmmm: :tt2: " audacter mentiare, semper aliquid haeret! "
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6290 Dátum: 2021.09.23 18:18:46 »
"Az   érthetőség   kedvéért   megjegyezzük,   hogy   a  vásárlóerő-paritáson  mért   árak  nem a fogyasztók
jövedelmi   helyzetével   korrigálják   a   nominális   árakat,   hanem   gyakorlatilag   az   egyes   országok
árszínvonalának uniós átlagos árszínvonaltól való eltérésével"

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6292 Dátum: 2021.10.08 21:21:17 »
Megjelent ez a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva" c. pályázati kiírás vagy tervezet.
Két változat van, én csak az (1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése részre gondoltam (ha már elektromos autóban töröm a fejem néha), és megkérdeztem az energiaszolgáltatót, mit lépne adott esetben. Bekértek pár adatot, megadtam nekik őket.

A ma kapott válasz lényege:
"A jelenlegi pályázati kiírás alapján kizárólag a 2020-as villanyszámla alapján méretezhetünk, azonban az ön esetében ez nem haladhatná meg a 7 paneles rendszert, erre azonban nem tudunk árat adni, túlságosan kicsi a rendszer, még ha tudnánk ekkora rendszert telepíteni akkor sem felelnénk meg a pályázatban meghatározott 520.700 Ft / kwp szabálynak. "

A végleges kiírás okt. 18-ra várható, de eddig úgy néz ki, hogy  annyira keveset fogyasztunk, hogy emiatt nem pályázhatok az (1)-re. Nagyon jó, fogyasztottál volna többet k****g...?  :surrender:

Amúgy szerintük nevezhetnék ilyen adatokkal a (2b) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval c. műsorra, de ez a hátam közepének sem hiányzik.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6293 Dátum: 2021.10.25 18:25:59 »
Folytatódik az október 8-án félbehagyott napelemes történet.
Elmúlt az október 18., mégsem jelentkezett senki.
Aztán ma jött egy levél az Eontól, hogy köszönik a regisztrációt, és végezzek egy előminősítést. Ezt gyorsan elvégeztem, és kihozta az űrlap, hogy a helyzet alapján pályázhatok.
Gyorsan írtam az Eon munkatársának egy e-mailt, hogy akkor most mi a teendő? Nem rég hívott vissza, hogy kijönnek, felmérik a terepet, előkészítik a pályázati anyagot, ha kérem, bruttó 75000 Ft. Ez persze akkor is ennyi, ha nem nyernék a pályázaton, de ha önerőből szeretnék csináltatni velük egy rendszert, akkor ezt beszámítják abba...
A pályázatot magát én kellene majd beadjam. Lesz még több hulláma ennek a fejlesztésnek, azokban is fel lehet ezt használni, amit most megcsinálna az Eon.
Nem tudom, 75000, vagy nyer, vagy sem...érdekesen szoktak menni ezek, mondjuk lehet, hogy csak az első 10 másodpercben beadottakat fogadják be, utána leakad a rendszer...ilyet is olvastam.
Persze csábító az, hogy 75000 befektetéssel kap az ember egy kb. 1 milliós rendszert, de ha nem, akkor bebukta.
Azt mondta a munkatárs, hogy beadni egyszerű, de én még sehol nem adtam be ilyet, ez tényleg egyszerűen megy?
Előtte tényleg be lehet tárazni mindent, aztán ahogy indul a dolog, csak elküldeni?
Van itt esetleg valakinek ilyen tapasztalata már, esetleg pont ezt nézi itt valaki? Milyen más buktató lehet még benne? Fenntartási időszak, esetleg egyéb költségek??
« Utoljára szerkesztve: 2021.10.25 18:29:54 írta vd1234 »

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10680
Lakás, háztartás
« Válasz #6294 Dátum: 2022.07.16 12:11:49 »
Lassan időszerű lesz átgondolni, hogyan lehet még lejjebb vinni a villany és gáz számlát, hogy ne fizessük ki a gatyánkat is rezsire.

Nálunk cirkó biztosítja a meleg vizet és a fűtést is, a radiátorokon hőmérséklet szenzoros vagy milyen szelepek vannak, azaz ha az adott szobában elérte a megfelelő hőmérsékletet a fűtés, akkor oda nem tol feleslegesen több meleget a rendszer. - tehát itt nem nagyon lehet mit megfogni költség tekintetében.

Az energia takarékos izzókat gondolom célszerű lenne ledes fényforrásokra cserélni, sok kicsi sokra megy alapon.
Hűtő, mosógép, mosogatógép, tűzhely mind A++ -os, 1 vagy 1,5 éve cserélve, talán itt sincs mit korszerűsíteni.

Az ablakok... Bár mindegyik le lett cserélve műanyagra, de ugye akkoriban (7-8 év) még a 2 rétegűek mentek.
Illetve sajnos a mai napig látom, hogy az eladók még mindig ezeket sózzák rá a vevőkre, meghülyítve őket azzal, hogy 7 meg 9 légkamrásak, micsoda nagy dolog... Nos, egyszer egy becsületes eladó felvilágosított, hogy lehet bármennyi légkamra az ablakban, ami tényleg megfogja és bent tartja a hőmérsékletet, az bizony már 3 rétegű üvegezéssel van ellátva... Ugye aki lakást újít fel, próbál minél olcsóbban kijönni, aki pedig látszat-felújítást csinál, mert "eladásra megy", az is a legolcsóbb ablakot fogja beszerelni... Azaz itt vérzik el a legtöbb lakás ilyen téren.
Tetőtér esetében is hasonló a helyzet, ugyanúgy léteznek már 3 rétegű ablakok.
Nálunk a külső üvegen van egy napfényvédő-roló mindegyik ablakon, ami érezhetően fog valamit, de "beavatkozás" nélkül simán 25-27C között van a melegebb napokon a belső hőmérséklet.

Elektromos lapradiátorok, törülköző szárítók, padlófűtés, klímás fűtés, stb, stb... nos a jelenlegi felállás szerint ezen tulajok a gatyájukat is el fogják fűteni ilyen téren, de persze majd meglátjuk a kiküldött számlákon mi fog szerepelni.

A sok kicsi fogyasztó, mint laptop töltő, telefon, vagy pl a set top box esetében ezeket azért nem lehet csak úgy kihúzni, mert megszűnik az internet / wifi kapcsolat, és ugye ezáltal "megáll az élet" is. Egy okos ház esetében nem is tudom mi történne ilyenkor.

Medencénk nincsen, ahogy a járdát és a kocsibeállót se fűtjük télen - ugye a tényleg érezhető globális felmelegedés miatt lassan már havat se kell lapátolni, mint mondjuk ahogy kellett még a 2000-es évek elején.

Elektromos autót sosem vennék, szóval tölteni sem kell majd ilyet a garázsomban, de biztos, hogy a magasabb töltési ár miatt (ami előbb vagy utóbb az ingyenes töltőhelyek fizetésessé tételéhez is vezethet majd...) már nem lesz olyan olcsó és menő a zöld rendszámozás, azt hiszem.

Akinek esetleg nyaralója van, és a meleg vizet egy retró villanybojler szolgálja, amitől csak úgy pörög az óra... gondolom itt is csak a csere jöhet szóba, persze ha szerencsétlen háztartásokban lesz még erre fölös pénz.

Kihagytam valamit?  :szemez:
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.16 12:14:29 írta Xtrem »
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6295 Dátum: 2022.07.16 15:18:26 »
Párezer forintért lehet kapni fogyasztásmérőt. (Konnektorba dugod be, és a mérendő eszköz fali csatlakozóját pedig ebbe.) Itt letesztelheted minden egyes masinádat, mennyit fogyaszt, amikor működik, mennyit készenléti/alvó üzemmódban - már ha van neki ilyenje.
A végeredmény azt fogja megerősíteni, amit magad is leírtál: igazából nincs mit megfogni. Nálunk igazán nagy fogyasztók csak a háztartási gépek - hűtő, mosogép, mosogatógép és egyéb konyhai gépek -, a többi elenyésző, különösen készenléti állapotban (tényleg elenyésző: 1, max. 2W per óra). Ha ezeket teljesen kikapcsolod, akkor havi szinten max. néhány kWh jön össze, nem ezen fog múlni.
Én még azt is szoktam csinálni, hogyha elmegyünk itthonról hosszabb időre, lecsapom a biztosítékokat - kivéve azokat, amelyeken a hűtő, a csengő, az asztali computer van, illetve nyáron a fűtést is -, akkor még a "kósza áramok" sem visznek el semmit.
Marad még az, hogy csak annyi világítást égetsz, amennyi valóban szükséges, üres lakást nem fűtesz, ahol van maradékhő, azt felhasználod.
Most láttam a neten egy fotót: Japánban a wc tetején van a mosdó, így a kézmosásra elhasznált vízzel (is?) ürítik a wc-t.
music     

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9390
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6296 Dátum: 2022.07.18 08:28:46 »

Most láttam a neten egy fotót: Japánban a wc tetején van a mosdó, így a kézmosásra elhasznált vízzel (is?) ürítik a wc-t.
Az így van. Én '84-ben voltam kint Japánban, már akkor is ilyenek voltak. Nagyon nagy ötlet! Úgy is töltöd a tartályt, azzal a vízzel meg rögtön kezet is mosol :yes:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6297 Dátum: 2022.07.19 17:08:13 »
padlófűtés, klímás fűtés, stb, stb... nos a jelenlegi felállás szerint ezen tulajok a gatyájukat is el fogják fűteni ilyen téren, de persze majd meglátjuk a kiküldött számlákon mi fog szerepelni.
Ezzel a kettővel nem feltétlenül értenék egyet...
- padlófűtés: ha közvetlen elektromos (magyarul elektromos fűtőszál van betéve a parketta alá vagy a betonba) akkor az valóban gatyaletolós drága lesz, de ha rendes hagyományos víz alapú, mint a radiátorok, akkor valójában jobban jár mint a radiátorokkal, hiszen jobb hatásfokkal bír. Sokkal nagyobb a hőleadási felület, jóval alacsonyabb hőfokon => ugyanazt a hőérzetet hatékonyabban lehet elérni, és főéleg komfortosabban, mert a padlófűtés - mint a jóöreg cserépkályhák anno - jobban tartják a meleget. Sokkal kisebb lesz a hőingadozás, termosztát ritkábban kapcsolgat. Nyilván függ a kivitelezés módjától is, a padlófűtés alatt illik lennie szigetelésnek, hogy lefelé ne vesszen el energia stb. de ez mindenre igaz...
- a klímás fűtés pedig egyáltalán nem lesz drága, sőt, simán elképzelhető - meglátjuk majd az árakat - hogy jobban meg fogja érni mint a gáz, pláne, ha az ember G vagy H tarifára kötteti be őket. Ugyanis a klímaberendezéseknek (melyek tulajdonképpen nem másak, mint levegő-levegő hőszivattyúk), van egy ún. "jósági foka" miszerint egy adott egységnyi elektromos energiával, mennyi hőenergiát képes megmozgatni (azaz télen fűteni, nyáron pedig hűteni vele). Ma már bármelyik, akár teszkóban is árult inverteres split-klíma legalább 4-es SCOP-al rendelkezik, ami annyit jelent leegyszerűsítve (nem lineárisan), hogy 1kW-nyi villannyal, 4kW-nyi hőenergiát állítasz elő az adott helyiségben. (Ezzel szemben a fűtőszál SCOP-ja 1-es, azaz ott 1kW-nyi villannyból, 1kW-nyi hőenergiád lesz csak, na azt tényleg nem szabad).
« Utoljára szerkesztve: 2022.07.19 17:21:09 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6298 Dátum: 2022.07.20 09:03:03 »
A végeredmény azt fogja megerősíteni, amit magad is leírtál: igazából nincs mit megfogni. Nálunk igazán nagy fogyasztók csak a háztartási gépek - hűtő, mosogép, mosogatógép és egyéb konyhai gépek -, a többi elenyésző, különösen készenléti állapotban (tényleg elenyésző: 1, max. 2W per óra). Ha ezeket teljesen kikapcsolod, akkor havi szinten max. néhány kWh jön össze, nem ezen fog múlni.
Én még azt is szoktam csinálni, hogyha elmegyünk itthonról hosszabb időre, lecsapom a biztosítékokat - kivéve azokat, amelyeken a hűtő, a csengő, az asztali computer van, illetve nyáron a fűtést is -, akkor még a "kósza áramok" sem visznek el semmit.
Marad még az, hogy csak annyi világítást égetsz, amennyi valóban szükséges, üres lakást nem fűtesz, ahol van maradékhő, azt felhasználod.
Jelentős megtakarítást csak radikális változásokkal lehet elérni. Egy-két töltő kihúzása stb. valóban nem fog hozni semmit a konyhára.
Például régebben a torrentezés miatt volt bevett szokás hogy asztali PC-k éjjel-nappal bekapcsolva maradtak, csak a monitort lőtték le. Lehet, hogy lassan már jobban meg fogja érni egy Netflix előfizetés...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6299 Dátum: 2022.07.20 10:28:42 »
Jelentős megtakarítást csak radikális változásokkal lehet elérni. Egy-két töltő kihúzása stb. valóban nem fog hozni semmit a konyhára.
Például régebben a torrentezés miatt volt bevett szokás hogy asztali PC-k éjjel-nappal bekapcsolva maradtak, csak a monitort lőtték le. Lehet, hogy lassan már jobban meg fogja érni egy Netflix előfizetés...
Ha már torrent, tapasztalat, fapadosan: laptop, dokkolóval, amiben HDD-ről mehet a seed. Évek óta bizonyított, fogyasztás (jóval) kevesebb az asztalihoz képest. Netflixet meg eleve utálom, egy forintot (vagy bármit) nem költök rá, örülök is, hogy kezd visszaesni. De mint tudjuk, "torrenten" rengeteg más, igen hasznos cucc is van filmen /zenén kívül.