Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 956337 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6210 Dátum: 2021.02.15 11:09:00 »
Lefényképeztem reggel a fatárolónak azt a részét, amiben a 2020 tavaszán betárolt fa látszik. Ezt a fát reményeim szerint az idén ősszel kezdődő szezonban használjuk majd el. A másik részt nem fényképeztem, mert abban már csak az idei szezonra szánt fa kb. 30%-a van.



Küldök egy szintén ma reggel készült videót, mert a tegnapin szinte semmi sem látszik, pedig rendben ment a fűtés. Ez meg egyből azután készült, hogy begyújtottam. A füstcső kb. 50 (Celsius) fokos lehetett, a huzat pedig maximumon.

Szerk.: 7:58-kor készült a videó, 8:21-kor (most) már tolja fel a szivattyú a 60 fokos fűtővizet :)

 A parapet konvektorrács csak maradék a homlokzaton, vagy szükség esetére megmaradt a gáztüzelési lehetőség?
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6211 Dátum: 2021.02.15 11:19:41 »
A parapet konvektorrács csak maradék a homlokzaton, vagy szükség esetére megmaradt a gáztüzelési lehetőség?
Utóbbi, ott van a konvektor is. Elfér, enni nem kér :yes:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6212 Dátum: 2021.02.15 11:21:42 »
Ami igazi hasznukra válik az, hogy már jókorán összerakják a fejükben, hogy eredményért meg kell dolgozni és ez nem csak az iskolai klisékben jelenik meg nekik. Fontos úgy neki indulni az életnek hogy ezzel tisztában van az ember.
Igen, és szerintem ez volt a legnagyobb súlyú tényező akkor is, amikor a baromfitartás mellett döntöttünk  :flowers:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6213 Dátum: 2021.02.15 11:35:22 »
Utóbbi, ott van a konvektor is. Elfér, enni nem kér :yes:
Pedig kér, mert fémből van és jókora nagy lyukon keresztül vezeti át a hőt a szobádból a kültérbe. Azért fontold meg hogy ha nem használod és egyre csak gatyásodik műszaki szempontból, hogy kiveszed és a lyukat betömöd.
Szerintem nem elhanyagolható hőveszteséget okoz pusztán azzal hogy csak ott áll.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 11:36:54 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6214 Dátum: 2021.02.15 11:38:11 »
Pedig kér, mert fémből van és jókora nagy lyukon keresztül vezeti át a hőt a szobádból a kültérbe. Azért fontold meg hogy ha nem használod és egyre csak gatyásodik műszaki szempontból, hogy kiveszed és a lyukat betömöd.
Szerintem nem elhanyagolható hőveszteséget okoz pusztán azzal hogy csak ott áll.
Én úgy néztem, hogy ez C típusú készülék, persze tévedhetek  :hmmmm:
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 11:40:06 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6215 Dátum: 2021.02.15 11:41:35 »
Akkor is ha zárt terű, a fém felületen keresztül átvezeti a hőt...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6216 Dátum: 2021.02.15 11:46:01 »
C típusú ez, nagyon ilyen:
https://konvektorcentrum.unasshop.hu/FEG-F8-50F-parapetes-gazkonvektor-/-konvektor

Amit ott kivisz, az nem nagyon érdekel, nem gyűlik a lecsöpögött víz alatta ;) De köszi, hogy felvetetted az ötletet.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6217 Dátum: 2021.02.15 16:54:04 »
Sziasztok!

Mostanában gondolkodok ezen az ún. fürdőkádajtón. Eddig olyan oldalakat találtam, ahol beépítéssel együtt lehet megrendelni, minimálisan 154.000 HUF ellenében (itt például több). Engem viszont csak az ajtó érdekel.
Tud esetleg valaki olyan forrást, ahol csak az ajtót (komplett szettre gondolok) be lehet szerezni (nyilván a fenti ár töredékéért)?
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 16:56:21 írta vd1234 »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6218 Dátum: 2021.02.15 19:03:05 »
Utóbbi, ott van a konvektor is. Elfér, enni nem kér :yes:

Így igaz, jól jöhet még és akkor legfeljebb ki kell porolni és dolgozhat, ha úgy hozná a helyzet, pláne ha még a beltér használatát sem akadályozza.
A csövet és a homlokzati rácsot érdemes lehet kitölteni hőszigetelő anyaggal és a végéra egy pvc végzáró elemmela bogár honfoglalás is megelőzhető. Persze áp 2 U.
 u
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6219 Dátum: 2021.02.15 19:43:03 »
Így igaz, jól jöhet még és akkor legfeljebb ki kell porolni és dolgozhat, ha úgy hozná a helyzet, pláne ha még a beltér használatát sem akadályozza.
A csövet és a homlokzati rácsot érdemes lehet kitölteni hőszigetelő anyaggal és a végéra egy pvc végzáró elemmela bogár honfoglalás is megelőzhető. Persze áp 2 U.
 u

Neked is köszönöm szépen a gyakorlatias tanácsot  :yes:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6220 Dátum: 2021.02.16 20:33:42 »
A rossz levegő által okozott betegségek és korai halálozások pontosan kimutathatók.
Idevágó friss cikk: https://qubit.hu/2021/02/16/minden-otodik-ember-a-levego-szennyezettsegebe-hal-bele-ketszer-annyi-mint-eddig-hittek

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6221 Dátum: 2021.02.17 08:24:41 »
Igen, többnyire felületfűtés lesz. Alacsonyabb előremenővel nagyobb felületre van szükség a hőleadáshoz, ugyanakkor kevesebb lesz a konvekció és több lesz a radiáció ami jelentősen növeli a komfortérzetet. Továbbá alacsonyabb előremenő előállításhoz kevesebb energia is kell, kisebb deltával dolgozik.
És ekkor jön képbe a pontos számítás igénye, nem lehet csak hasraütésre ledobni akármennyi csövet.

Ilyet ki csinál?
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6222 Dátum: 2021.02.17 10:42:32 »
Arra tippelek én is, illetve még arra, hogy majd a távolabbi jövőben ráraknak valami brutál adót a tüzifára, amit csak igazolható rászorultság alapján engednek majd el. Onnan indul majd a fűtés gumiabroncsokkal és egyéb mindennel, illetve a fekete fakereskedelem és a lopás az erdőkből (mondjuk az most is megy).

Rendes EU-szintű, közvetlenül célzott támogatás nélkül nem lehet eredményeket elérni.
Mert az EU ad most is pénzt ilyesmire, de nálunk ezt (is) elcsaklizták az emberek elől 2015 óta egy ügyes trükkel, miszerint az EU felé azt mutatjuk hogy a lakosság folyamatosan részesül energia korszerűsítésben, csak nem az otthonaikban, hanem a közintézményekben, és ez így jogilag ki van pipálva.

Ezzel szemben ami történt, hogy az igazságnak ez a szelete se legyen elzárva! Nem lehet sok kétség a felől, hogy a cikk megírásának és megosztásának mi is a valódi célja. Azért a sorok között ott volt/ van az a támogatás, csak nem túl elegáns (bár lehet, hogy hasznosnak gondolt ) elhallgatni!
Ennek tükrében nem mindegy, hogy kinek a pénzéből finanszírozódik az energetikai korszerűsítés egyik fele, ami támogatásként vissza nem térítendő??? 2015 után (i)s megvalósult lakossági energetikai fejlesztési pályázatokat találhat az érdeklődő.
Ez a megszüntetve megőrzött zs kategóriás hírforrás megbízható információihoz is hozzátesz!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6223 Dátum: 2021.02.17 11:01:22 »
Ebben van a kulcs. Az ingatlant előbb hőnyereség/hőveszteség kalkuláció alá kell vetni, ahol minden egyes felület tulajdonságait figyelembe veszik. Ezt követően lehet csak normálisan méretezni a fűtést, legyen szó bármilyen típusról.
Apósom gáz és vízszerelő volt, fénykorában én is segítettem neki együtt hakniztunk a cirkók szerelésével. Abban az időben fejszámítás elég volt: alapterület, belmagasság kiadta mekkora radiátort kell tenni, ezek szummája kiadta a kazán méretét azt' kész. Nem számított az energia hatékonyság. Sajnos ez a szemlélet még ma is dominál a szakmában, egyrészt lusták/nem tudnak/nem akarnak rendes hőveszteségi számításokat végezni (pedig már igen profi magyar szoftver is van ehhez), másrészt az ügyfél is inkább kihagyná a tervezési költséget. És persze minél olcsóbban akar kijönni így az is célja hogy minél kisebb rendszer kerüljön be - így annak esélye hogy alul lesz méretezve nem kicsi.
Épp most volt ez is téma a sajtóban.

Új építésnél könnyebb mert ott eleve elő van már írva csomó minden aminek meg kell felelni és kész típusterveket kell csak átalakítani - meglévő ingatlanok felújítása azért is problémás mert a felületek rétegrendje sokszor ismeretlen, Marinéni nem tudja megmondani hogy a házának fala lyukacsos vagy tömör téglából van-e. Tömeges energia korszerűsítés nem fog menni állami rásegítés nélkül, mármint nem csak anyagi, hanem engedélyeztetési szinten is, rá kell kényszeríteni a népeket hogy rendes műszaki tervezés nyomán lehessen csak ilyet csinálni mert különben kidobott pénz.

Ez éppen ellentmond annak, amit az előző hsz. ben idéztem!

Ez egy rakás ellentmondás a valósággal!
A hazai kizárólagos forgalmazói jogokat birtokló  kereskedők és szakszervizek típus tanfolyam és sikeres vizsga meglétéhez kötik a továbbforgalmazási árlistához való hozzáférést. Ettől lényegesebb az a megkötés, hogy a szervizelési és javítási feladatok végzéshez szükséges információk és jogosultságokat is folyamatosan frissített szak-és típusismeretekhez kötik. Bő húsz éve használják a szakemberek a Baumann Misiék által fejlesztett szofvert, ahol az szükséges. Új építés esetén, részleges vagy teljes felújítások esetén, pláne ha a tulaj tudálékoskodik!
Ahol a fűtendő kubatúra épületfizikai tulajdonságai lehetővé teszik, ott jó megközelítéssel használják az ökölszabály mentén való fűtési hőigény kalkulációt, ami a szükséges fűtési teljesítményen túl a csőhálózat anyagának és diametrikus lépcsőzöttségének meghatározását is tartalmazza. Van is helye, mert a méretezési külső hőmérséklet ritkán áll be, és marad meg tartósan, de a lehűlő felületek, (homlokzatok, födémek, aljzat) állandónak tekintendők, így a teljesítmény  tartalékok beépítése a felhasználó jogos érdeke. Aminek anyagi vonzatát, az esetükben szükségtelen tervezés elmaradásával megspórolják. 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9517
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6224 Dátum: 2021.02.18 13:31:57 »
Ilyet ki csinál?
A többség.
Már több, mint fél tucatnyi szakembert hívtam a házba hogy adjon ajánlatot az ingatlanban lévő hidraulikájának cseréjéhez, tegyen javaslatot az energiarendszer korszerűsítésére. Ezekből egyetlen egy volt az, aki azt mondta, hogy hőnyereség/hőveszteség számítással kell nekiindulni a munkához.

Mindenki más csak annyit látott a feladatban, hogy felszedi a parkettát, feltöri a betont, lerak szigetelést, gondolom valami univerzális recept szerint lerakja a padlófűtés csövet, lebetonozza, és ha akarom tud ajánlani valakit aki leburkolja. Volt aki megemlítette hogy homlokzat szigetelést kellene tenni, rákérdeztem szerinte mennyit, kapásból mondta ránézésre hogy mivel ez 40 centis fal, elég ide az 5 centi.
Kb. ilyen a szakmai színvonal azon a szinten, amit a mezei ember el tud érni manapság.