Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 945389 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6195 Dátum: 2021.02.14 15:46:08 »
Remélem nem hihetetlen.
Nem hihetetlen sőt, csak arra akarok rávilágítani hogy városi környezetben, de sok esetben még kertvárosban sem nagyon adottak a körülmények ahhoz, hogy az ember egy 100-200 nm-es ingatlan befűtésére szükséges famennyiséget be tudja tárazni. Ezért van az hogy egy-egy ház udvara betonkerítéssel van körbevéve odabent pedig a kupleráj, mert rendes tűzifát nem vesz, hanem a bútorlap ázik a földön. Az utcánkban láttam is párszor hogy rááltak a teherrel a járdára és dobálták be a kerítés fölött a vegyes éghető hulladékot (és ez itt nem egy olcsó környék amúgy). Az a bajom hogy az ilyenekre még csak rá se lehet szólni.

Ez itt az elmúlt egy hét levegőminőség mérése a kertben:

A piros vonal fölötti rész az egészségügyi határérték fölött van, ami 25µg/m³ PM2,5 esetén (orvostudomány által javasolt érték, nem a jogszabályi, ami megengedőbb, ott ez az érték 40µg/m³; a 2,5 μm-nél kisebb részecskék a legveszélyesebbek mert már egyáltalán nem, vagy nehezen ürülnek ki a tüdőből, akkumuláció történik; az 1 μm-nél kisebb részecskék pedig már átjuthatnak a vérbe).

Látható pl. hogy szerdán hajnalban valaki erőteljesen szabálytalanul tüzelt, és ez nem ürült ki másnap délig sem a levegőből. Reggel lehetett is érezni a szagát az iskolába menet. Ez volt az első brutálhideg nap.

Ez itt ugyanaz a mérés Július és Február között:

Egyértelműen látszik hogy a fűtési szezon beindulása egyenesen hozza a rossz levegőt. A nyári pár csúcs az az én saram, mert a műszer viszonylag közel van a kerti sütögetőhöz, így amikor bográcsot főztem a családnak az erősen eltorzította a mérést  :whistling:

A vicc az egészben hogy szmogriadó csak akkor kerül elrendelésre ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 100µg/m³-t és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon sem várható javulás. Magyarul a tényleges, orvostudomány által megadott egészségügyi határérték négyszeresénél történik csak bárminemű beavatkozás és az is csak 2 nap késéssel (75µg/m³-nél még csak tájékoztatnak).

Pl. 5G helyett, én ilyenektől félnék inkább. A rossz levegő által okozott betegségek és korai halálozások pontosan kimutathatók.
(Kérlek ne vedd személyeskedésnek, ezt tök általánosan értem!)

A videót szívesen megnézném!
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.14 16:14:33 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6196 Dátum: 2021.02.14 16:08:09 »
Az én szomszédom szeméttel fűt de 20M áll autókban az udvaron. Van pénz.  a hűlye parasztja..  :devil:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6197 Dátum: 2021.02.14 16:18:59 »
Az én szomszédom szeméttel fűt de 20M áll autókban az udvaron. Van pénz.  a hűlye parasztja..  :devil:
Ja és azok is dízelek, gondolom...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6198 Dátum: 2021.02.14 16:53:20 »
Nem hihetetlen sőt, csak arra akarok rávilágítani hogy városi környezetben, de sok esetben még kertvárosban sem nagyon adottak a körülmények ahhoz, hogy az ember egy 100-200 nm-es ingatlan befűtésére szükséges famennyiséget be tudja tárazni. Ezért van az hogy egy-egy ház udvara betonkerítéssel van körbevéve odabent pedig a kupleráj, mert rendes tűzifát nem vesz, hanem a bútorlap ázik a földön. Az utcánkban láttam is párszor hogy rááltak a teherrel a járdára és dobálták be a kerítés fölött a vegyes éghető hulladékot (és ez itt nem egy olcsó környék amúgy). Az a bajom hogy az ilyenekre még csak rá se lehet szólni.

Ez itt az elmúlt egy hét levegőminőség mérése a kertben:

A piros vonal fölötti rész az egészségügyi határérték fölött van, ami 25µg/m³ PM2,5 esetén (orvostudomány által javasolt érték, nem a jogszabályi, ami megengedőbb, ott ez az érték 40µg/m³; a 2,5 μm-nél kisebb részecskék a legveszélyesebbek mert már egyáltalán nem, vagy nehezen ürülnek ki a tüdőből, akkumuláció történik; az 1 μm-nél kisebb részecskék pedig már átjuthatnak a vérbe).

Látható pl. hogy szerdán hajnalban valaki erőteljesen szabálytalanul tüzelt, és ez nem ürült ki másnap délig sem a levegőből. Reggel lehetett is érezni a szagát az iskolába menet. Ez volt az első brutálhideg nap.

Ez itt ugyanaz a mérés Július és Február között:

Egyértelműen látszik hogy a fűtési szezon beindulása egyenesen hozza a rossz levegőt. A nyári pár csúcs az az én saram, mert a műszer viszonylag közel van a kerti sütögetőhöz, így amikor bográcsot főztem a családnak az erősen eltorzította a mérést  :whistling:

A vicc az egészben hogy szmogriadó csak akkor kerül elrendelésre ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 100µg/m³-t és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon sem várható javulás. Magyarul a tényleges, orvostudomány által megadott egészségügyi határérték négyszeresénél történik csak bárminemű beavatkozás és az is csak 2 nap késéssel (75µg/m³-nél még csak tájékoztatnak).

Pl. 5G helyett, én ilyenektől félnék inkább. A rossz levegő által okozott betegségek és korai halálozások pontosan kimutathatók.
(Kérlek ne vedd személyeskedésnek, ezt tök általánosan értem!)

A videót szívesen megnézném!

No, akkor sorban:
1. Amikor ideköltöztünk, nem volt fatároló, anélkül borzalom, úgyhogy egy éven belül meg kellett csinálni a fának a fedett helyet és a kocsinak is a tetőt, mert anélkül az is borzalom... a telek 7xx m2, hála Istennek elférnek.
2. Pont ez a bajom az ún. modern motorok kibocsátásával, hogy nincsen ellenük védelem a légzőrendszerben: azonnal a vérbe jut adott esetben a korom is, ezért javasoltam, hogy ha arra is érzékeny műszerrel tudnál mérni, akkor mi van egy iskola környékén pl. reggel?
3. A főzésed nem torzította el a mérést, egyszerűen megmérte a műszer. Legfeljebb a trendet torzította el, ami enélkül lett volna ;)
4. Ok, pü-ben megoldom valahogy, de nagyon figyelmesen kell nézni, a kéménytől jobbra lehet látni néha valamit.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6199 Dátum: 2021.02.14 17:01:24 »
Az én szomszédom szeméttel fűt de 20M áll autókban az udvaron. Van pénz.  a hűlye parasztja..  :devil:
Az én szomszédom is tüzelt okosba', azt még megértem valamennyire, mert nagyon rosszul keresett akkoriban. Amióta jobban keres, már vesz rendes fát, most a napokban hoztak neki brutál vastag tölgyből hasogatott fát. Amúgy meg dízel autója van.
Hasogatott fát nem rendelek, csak méterfát: előbbi mennyiségét nem lehet annyira ellenőrizni, mint az utóbbiét. Általában jóval drágábbra jön ki az.
Most voltam délután Praktikeres akcióból, van nekik hasogatott fa akció: 1 (egy) erdei köbméter hasogatott fa 50 (ötven) ezer HUF. Bár igaz, szezon van.
Egyébként kellett vennem egy állványt, mert a melléképület hátfala kb. 5 méter magas, újra kell fugázni a felső 1 méteres csíkot, és létrával az halálos  :no:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6200 Dátum: 2021.02.15 08:17:49 »
Nem hihetetlen sőt, csak arra akarok rávilágítani hogy városi környezetben, de sok esetben még kertvárosban sem nagyon adottak a körülmények ahhoz, hogy az ember egy 100-200 nm-es ingatlan befűtésére szükséges famennyiséget be tudja tárazni. (...)

A videót szívesen megnézném!

Lefényképeztem reggel a fatárolónak azt a részét, amiben a 2020 tavaszán betárolt fa látszik. Ezt a fát reményeim szerint az idén ősszel kezdődő szezonban használjuk majd el. A másik részt nem fényképeztem, mert abban már csak az idei szezonra szánt fa kb. 30%-a van.



Küldök egy szintén ma reggel készült videót, mert a tegnapin szinte semmi sem látszik, pedig rendben ment a fűtés. Ez meg egyből azután készült, hogy begyújtottam. A füstcső kb. 50 (Celsius) fokos lehetett, a huzat pedig maximumon.

Szerk.: 7:58-kor készült a videó, 8:21-kor (most) már tolja fel a szivattyú a 60 fokos fűtővizet :)
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 08:22:30 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6201 Dátum: 2021.02.15 09:34:20 »
Lefényképeztem reggel a fatárolónak azt a részét, amiben a 2020 tavaszán betárolt fa látszik.
Ezen a fotón tehát 1 évre elegendő, 125 m2 elegendő fűtésére fa látható. És akkor kétszer ennyi helyre van szükséged, mert felváltva használod el. (Nálunk sajnos ez a megoldás nem kivitelezhető mert bár kb. ugyanakkora a telkünk mint a tiétek, hosszúkás, tehát a ház két oldalánál túl keskeny a hely.)

Ez már fel van hasogatva, magyarán ezt a famennyiséget eredetileg rönkökbe vetted, és Te daraboltad fel? Az mennyi munkát vett igénybe?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6202 Dátum: 2021.02.15 10:10:57 »
Most voltam délután Praktikeres akcióból, van nekik hasogatott fa akció: 1 (egy) erdei köbméter hasogatott fa 50 (ötven) ezer HUF.
És gondolom még nedves is. Hát ez brutál, akkor neked ez közel fél milába kerülne telenként, ha onnan vennéd.
Mi közel 200m2-t fűtünk be egy Junkers kazánnal (nem kondenzációs hanem régebbi fajta) és havi 29ezer a gáz számla, általánydíj, 19/20-as tél alapján.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6203 Dátum: 2021.02.15 10:24:33 »
Ezen a fotón tehát 1 évre elegendő, 125 m2 elegendő fűtésére fa látható. És akkor kétszer ennyi helyre van szükséged, mert felváltva használod el. (Nálunk sajnos ez a megoldás nem kivitelezhető mert bár kb. ugyanakkora a telkünk mint a tiétek, hosszúkás, tehát a ház két oldalánál túl keskeny a hely.)

Ez már fel van hasogatva, magyarán ezt a famennyiséget eredetileg rönkökbe vetted, és Te daraboltad fel? Az mennyi munkát vett igénybe?

Igen, ennyi elég szokott lenni. De ha mégsem, akkor remélhetőleg már a most tavasszal megvásárolandó fa is ott lesz a másik tető alatt, és majdnem egy év alatt az is rengeteget szárad ám.
Méterben veszem, lepakolják az udvarba, aztán szépen nyugalmas tempóban nekiállunk. Van egy házilag összerakott kalodám, amiben a vékonyabbakat tudom gyorsan darabolni, illetve van egy "félautomata" vasbak, amivel a vastagabbakat kuglizom. Nekem a rakásban a földön való kuglizás nem jött be... Két láncfűrész van erre a célra, használtan vettem őket, most újítottam fel mindkettőt: egy Husqvarna 281XP és egy Jonsered CS2152. Fő a biztonság, ha az egyikkel baj van, ott a másik hála Istennek :) Az gáz is volt: elsőként a nagyobbat vettem meg, szétment a kötéltárcsa, futkározhattam mint pók a falon, mert nem volt más gépem hozzá  :wacko: Kettőnél ennek kicsi az esélye.
A hasogatáshoz meg van egy Fiskars fejsze, ez elég sokmindent hamar széthasít, meg egy fele ilyen nehéz lengyel gyártmányú fejsze. Aztán van még egy kézi hasogató, ami nagyon jó pl. gyújtós hasogatásához, de nagyobb kuglikat is megold. Azt is házilag raktam össze, az ötletet úgy loptam  :whistling: Ilyesmi:
http://www.youtube.com/watch?v=AKEAHIV8d4A

No, ha siet az ember, akkor az éves fa megvan kb. 1 hét alatt, ha nem siket, akkor 2 hét kb. Nem tudom pontosan egyébként, idén megnézem jobban :) De itt korlátozások vannak, hétköznap 7-20, szombaton 9-19, vasárnap meg egyáltalán nem lehet láncfűrészelni. Nyáron, vagy melegebb időben  mikor lehetne reggel hűvösebb időben  mondjuk 5-től dolgozni, akkor nem lehet, mert 7 előtt van.
Nagyon jó, hogy a gyerekek már tudnak segíteni a pakolásban :)
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 10:42:29 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6204 Dátum: 2021.02.15 10:38:41 »
És gondolom még nedves is. Hát ez brutál, akkor neked ez közel fél milába kerülne telenként, ha onnan vennéd.
Mi közel 200m2-t fűtünk be egy Junkers kazánnal (nem kondenzációs hanem régebbi fajta) és havi 29ezer a gáz számla, általánydíj, 19/20-as tél alapján.

Nem nagyon tud az ember légszáraz fát venni, azt senki sem szállít kb.
Magának száríthat  mindenki, itt legalábbis ez van.
Igen, kb. fél milla lenne, így meg less than 200k, mert nem fő szezonban veszem ;)  De a gáz is simán verné a fél millát, mert régi ház, nincs becsomagolva, a födémszigetelés megy, ahogy éppen tudok haladni vele. Ahol megvan, ott azért jelentősen érezhető a különbség.
Nálad, ha rendes szigetelés van, akkor azért nem kell 8-10 erdei köb, bár a 200 négyzetméter miatt talán max. a 7-8 alulról súrolva. De ezt csak becslem messziről. A kondenzációs kazánnak is csak kb. 57 fokos előremenő vízhőmérsékletig "van értelme", utána a hatásfoka ugyanaz, mint a simáknak. Ezért  jól szigetelt épületeknél padlófűtés - falfűtés - etc. van értelme. A szilárdtüzelésű ilyenkor úgy jó, ahogy én tudom, hogy pufferben felfűti a vizet, aztán abból lehet adagolni a meleget :) Ha nekem le lenne szigetleve, lehet a gáz sem lenne sokkal több 200k-nál. Így meg anélkül sem több. Aztán igen, kell hely is hozzá.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.15 10:43:09 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6205 Dátum: 2021.02.15 10:42:59 »
Nagyon jó, hogy a gyerekek már tudnak segíteni a pakolásban :)
Ez egy jó dolog, klassz életmód.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6206 Dátum: 2021.02.15 10:44:15 »
Ez egy jó dolog, klassz életmód.
Valahol örülnék, ha nekik már nem kellene ezzel bajlódni, de ez is hasznukra válik, ügyesednek tőle :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6207 Dátum: 2021.02.15 10:49:35 »
Nálad, ha rendes szigetelés van, akkor azért nem kell 8-10 erdei köb, bár a 200 négyzetméter miatt talán max. a 7-8 alulról súrolva. De ezt csak becslem messziről. A kondenzációs kazánnak is csak kb. 57 fokos előremenő vízhőmérsékletig "van értelme", utána a hatásfoka ugyanaz, mint a simáknak. Ezért  jól szigetelt épületeknél padlófűtés - falfűtés - etc. van értelme.
Igen, többnyire felületfűtés lesz. Alacsonyabb előremenővel nagyobb felületre van szükség a hőleadáshoz, ugyanakkor kevesebb lesz a konvekció és több lesz a radiáció ami jelentősen növeli a komfortérzetet. Továbbá alacsonyabb előremenő előállításhoz kevesebb energia is kell, kisebb deltával dolgozik.
És ekkor jön képbe a pontos számítás igénye, nem lehet csak hasraütésre ledobni akármennyi csövet.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6208 Dátum: 2021.02.15 10:51:54 »
Valahol örülnék, ha nekik már nem kellene ezzel bajlódni, de ez is hasznukra válik, ügyesednek tőle :)
Ami igazi hasznukra válik az, hogy már jókorán összerakják a fejükben, hogy eredményért meg kell dolgozni és ez nem csak az iskolai klisékben jelenik meg nekik. Fontos úgy neki indulni az életnek hogy ezzel tisztában van az ember.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6209 Dátum: 2021.02.15 11:02:23 »
Ja és azok is dízelek, gondolom...

á, nem.. V8 meg E-autó.. de legalább a dizelmelegitéstől megszabadultam. azt is gyűlöltem.  :whistling:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002