Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 957086 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6180 Dátum: 2021.02.13 12:46:02 »
(...)
Azt értem hogy sokan élnek olyan körülmények között hogy nem engedhetnek maguknak meg mással fűteni, de azt is látom hogy rengeteg olyan ember is van aki amúgy megtehetné hogy gázzal fűt de inkább arra költ hogy vegyes tüzelésűt is rak a rendszerbe (tehát van pénze fejleszteni; meg eleve látom hogy milyen kocsival jön lomtalanításkor)(...)
Hát, csak mivel az én hsz-emre írtad: egy augusztusban 27 éves Carinával járok, amit 16 éves korában vettem meg; a házzal megvett régi FÉG parapetes gázkazán 2 évvel ezelőtt nem indult el, azóta is ott van, csak hogy melyik csoportba tartozhatok ;)
De, ha majd eljutok odáig, akkor is legfeljebb egy jobb faelgázosító kazán lesz (tudom, a fa eleve úgy ég el, hogy elgázosodik), egy pufferrel. Ide többre nincs szükség. Szerintem ez (megújuló energiaforrás lévén) magasan a gázfűtés felett van a környezet szempontjából.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 12:48:02 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6181 Dátum: 2021.02.13 12:58:06 »
legfeljebb egy jobb faelgázosító kazán lesz
Hát, ha jól tudom akkor 2020. január 1. óta már csak ilyen fajta kazánt vehetsz, a "hagyományos" vegyes tüzelésűeket már tilos forgalmazni és gyártani az EU-ban. Mint ahogy korábban a nem-kondenzációs gázkazánokat is betiltották.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6182 Dátum: 2021.02.13 13:03:27 »
Hát, ha jól tudom akkor 2020. január 1. óta már csak ilyen fajta kazánt vehetsz, a "hagyományos" vegyes tüzelésűeket már tilos forgalmazni és gyártani az EU-ban. Mint ahogy korábban a nem-kondenzációs gázkazánokat is betiltották.

Nem tudom, de ehhez képest ezt találtam:
https://netkazan.hu/termekek/lemez-vegyestuzelesu-kazan/39
Az enyém ilyen:
https://netkazan.hu/termek/825/totya-vr-38-lemez-vizrostelyos-vegyestuzelesu-kazan
Most is kapható.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6183 Dátum: 2021.02.13 13:05:02 »
Ugyanazon a weboldalon:
https://netkazan.hu/kazan-blog/20191206-lejart_az_ido_a_---regi---_vegyestuzelesu_kazanok_felett
Valószínűleg a raktárkészletet megengedik kiüríteni. Jól bespájzoltak előtte.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6184 Dátum: 2021.02.13 13:13:14 »
Ugyanazon a weboldalon meg:
https://netkazan.hu/termek/4444/b-steel-34-kw-faelgazosito-kazan
Ami átkapcsolható normál kazán módba, kb. ennyit a szabályzásról. Meg azt, hogy amíg az EU ilyenekkel sorozatosan lövi tökön magát (vagy a polgárait), addig mondjuk Kínában tesznek ilyen szempontokra, és szennyezik a bolygót *arrá. Ahol az EU is ezerrel gyártat.
Egyébként az enyém hatásfoka 83,5%, a faelgázosítóé meg 86%. Mindkettő A+-os  :D
Amúgy annyira nem érdekel, mert kb. minden van itthon, hogy lemezből összerakjak egy új kazánt, ha kell. Vagy ezt megjavítsam, ha kilyukadna.
Apám 1984-ben vett egy házilag gyártott Totyát, az 2012-ben lyukadt ki, akkor csináltunk egy új belső részt neki vizes rostéllyal, azóta is szépen megy.
Az enyém most lesz hat éves.
Ezért nem fogok kazánért rohanni ;)
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 13:46:27 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6185 Dátum: 2021.02.13 14:10:06 »
amíg az EU ilyenekkel sorozatosan lövi tökön magát (vagy a polgárait), addig mondjuk Kínában tesznek ilyen szempontokra, és szennyezik a bolygót *arrá.
Ez érdekes téma, minden esetre ők azt hozzák saját mentségükre hogy miközben Európa és Amerika az 1800-as évek elején az Ipari forradalom során óriási gazdasági és fejlettségi szintnek alapoztak meg, melynek "javát élvezzük" mai napig, addig Kína s világ egyéb térségei maradtak a régimódban, az iparosítás hozzájuk több mint 100 évvel később gyűrűzött be.

Ezzel takaróznak a fejlődő országok, hogy bezzeg Európa és Amerika szennyezhette a környezetet bűntetlenűl 200 évig és ezért most jómódban él (és ezért jutottunk el idáig szennyezésileg), akkor ez nekik is járjon már. Meg különben is, szerintük kevesebbet szennyeznek ők most mint Amerika 100 évvel ezelőtt tette, úgyhogy menjünk a búsba. És még nekünk tesznek egy szívességet hogy nekünk gyártanak!
Aztán az megint más kérdés hogy a fejlődés mértéke milyen és mennyi, cenzúra alatt könnyen le lehet tagadni egy fejlettségi szintet, ezzel egyetértünk...

Az viszont nem lehet megoldás hogy akkor dugjuk a fejünket a homokba, ha Pistikének szabad akkor énisénis...
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 14:14:28 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6186 Dátum: 2021.02.13 15:29:22 »
Ez érdekes téma, minden esetre ők azt hozzák saját mentségükre hogy miközben Európa és Amerika az 1800-as évek elején az Ipari forradalom során óriási gazdasági és fejlettségi szintnek alapoztak meg, melynek "javát élvezzük" mai napig, addig Kína s világ egyéb térségei maradtak a régimódban, az iparosítás hozzájuk több mint 100 évvel később gyűrűzött be.

Ezzel takaróznak a fejlődő országok, hogy bezzeg Európa és Amerika szennyezhette a környezetet bűntetlenűl 200 évig és ezért most jómódban él (és ezért jutottunk el idáig szennyezésileg), akkor ez nekik is járjon már. Meg különben is, szerintük kevesebbet szennyeznek ők most mint Amerika 100 évvel ezelőtt tette, úgyhogy menjünk a búsba. És még nekünk tesznek egy szívességet hogy nekünk gyártanak!
Aztán az megint más kérdés hogy a fejlődés mértéke milyen és mennyi, cenzúra alatt könnyen le lehet tagadni egy fejlettségi szintet, ezzel egyetértünk...

Az viszont nem lehet megoldás hogy akkor dugjuk a fejünket a homokba, ha Pistikének szabad akkor énisénis...

Mondjuk Kínában a termelésükhöz felhasznált erőforrások volumenét érdemes lenne kiszámolni, mert pár száz éve nem 8 milliárd embernek voltak szükségletei a világon, ergo jóval kevesebb energiával oldották meg a dolgokat, tehát nem hiszem, hogy most ne lenne nagyságrendekkel több szennyezéskibocsátás arrafelé, mint anno volt errefelé.
A kiemelt részhez:
Nem tudom, miből vetted, én nem ezt mondtam.
Arról van szó, hogy mekkora már az, hogy errefelé már az "egyszerűbb" szilárdtüzelésű kazánokat beszüntetjük, mert LEHET bennük környezetszennyező anyagokat is égetni, és különben is eljárt felettük az idő. Üres marketing duma.  [Ha pedig már marketing, akkor azt gondolom, hogy kinek buli már olyan kazánt gyártani, ami mindenféle köcöle nélkül biztonságosan képes üzemelni 2-3 évtizedig, jó hatásfokkal, tűrhető áron? Életében vesz az ember kettőt? Jobb a gázkazán, vegyél 5-10 évente újat, ellenőriztesd évente, most abból is csak kondenzációsat vehetsz már, ha a kémény nem jó hozzá (és miért lenne jó), akkor röpködnek a százezrek (ha nem milliók), stb. Na ez a buli. Persze nem nekünk.]
A rendőrség pl. drónokkal lesi a szabálysértőket, itt is rá lehet menni a kéményekre, ki tüzel műgyantát, hungarocellt meg PET palackot a kazánban, azokat büntessék meg, nem pedig kollektíve kivonni a rendszerből ezeket a kazánokat. Szerintem volt is itt erről szó már.
Egy jóval komplexebb faelgázosító kazán nem fog elmenni 28 éveket a kb. 2 százalékponttal nagyobb hatásfokával, egy gázkazán meg a töredékét sem nyilván. Az nem probléma, hogy a sok kiherélt dízelt le lehet tüdőzni, azokat lehet behozni tömegével, pedig azok nem csak télen nyomják az arcomba a cuccot, hanem kb. egész évben. Ráadásul nem 8 m magasan eregetve a füstjét, hanem 0,3 m magasan.
Aztán csak meg kell nézni pl. Jófogáson: csomó emberke otthon csinál ilyen kazánt, aztán ugyanúgy meg fogják venni tőlük, ezek nem annyira másolhatatlan dolgok, gyártják majd ezután is őket. A probléma az, ahogyan használják ezeket sokan, ez sajnos igaz.
De mint mondtam, engem nem érint, mert meghegesztem itthon, egy meghibásodott készülék megjavítható. Nem fogok arra keresni, hogy 5-10 évente kicseréltessem a komplett kazánt, meg átvizsgáltassam évente (ha gázüzemű), meg legalább 2x annyi legyen a fűtésszámla, amikor környezetkímélő módon tudok tüzelni száraz fával PET palack meg műgyanta nélkül is.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 15:41:24 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6187 Dátum: 2021.02.13 15:36:01 »
Nem tudom, miből vetted, én nem ezt mondtam.
A félreérthetőségért elnézésedet kérem, nem konkrétan Rád értettem hanem csak úgy általánosan.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6188 Dátum: 2021.02.13 15:42:26 »
A félreérthetőségért elnézésedet kérem, nem konkrétan Rád értettem hanem csak úgy általánosan.
Értem, ez esetben én is elnézést kérek Tőled!

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6189 Dátum: 2021.02.13 15:52:06 »
Viszont (a szabályzás ismerete nélkül) érdekes dolgot vettem észre.
A VR38-as leírásában azt mondják, hogy nem fás biomassza tüzelhető benne.
Amikor én vettem 2015-ben, akkor adták hozzá a leírását, és ott benne van, mekkora a teljesítménye fával vagy szénnel való tüzeléskor.
Szóval az is lehet, hogy árulják majd ezeket, csak azt írják le, hogy nem fás tüzelésre alkalmas...?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6190 Dátum: 2021.02.13 17:20:29 »
Arra tippelek én is, illetve még arra, hogy majd a távolabbi jövőben ráraknak valami brutál adót a tüzifára, amit csak igazolható rászorultság alapján engednek majd el. Onnan indul majd a fűtés gumiabroncsokkal és egyéb mindennel, illetve a fekete fakereskedelem és a lopás az erdőkből (mondjuk az most is megy).

Rendes EU-szintű, közvetlenül célzott támogatás nélkül nem lehet eredményeket elérni.
Mert az EU ad most is pénzt ilyesmire, de nálunk ezt (is) elcsaklizták az emberek elől 2015 óta egy ügyes trükkel, miszerint az EU felé azt mutatjuk hogy a lakosság folyamatosan részesül energia korszerűsítésben, csak nem az otthonaikban, hanem a közintézményekben, és ez így jogilag ki van pipálva.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 17:26:28 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6191 Dátum: 2021.02.14 10:23:44 »
Egyébként nálatok mennyi tüzifára van szükség egy évben? Hány négyzetméteres ingatlanban hány fő lakik? Csak kíváncsiságból kérdem. Nyáron a meleg víz ugyancsak fával készül?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6192 Dátum: 2021.02.14 12:45:40 »
A mennyiség változó természetesen, nagyjából 8-9 erdei köbméter elég. Fafajtától is függ: ha lehet, akkor gyertyánt, bükköt, esetleg tölgyet kérek (csertölgyet lehetőleg nem), mert ahogy én néztem, térfogatra ezeknek jön ki legmagasabbra a fűtőértéke, mármint az ezen a környéken elérhetők közül.
A hasznos alapterület 125 m2.
Fűtés szempontjából a létszám nem annyira lényeges, inkább a lakók hőigénye :)
A HMV esetében télen gondolkodtam rajta, hogy a kazánnal lehetne felmelegíteni, de az nem akkora tétel, hogy nekiálljak barkácsolni most vele. Ez tehát  jelenleg stabilan "éjjeli" árammal (vezérelt áram) megy.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6193 Dátum: 2021.02.14 13:34:51 »
Aham. És akkor van is kialakított tárolósi helyed, ahol előre 1-2 évig tud száradni, ugye? Azaz ennek a mennyiségnek minimum duplája ennyi hely kell, hiszen előre 1-2 évvel le kell raknod, ugye?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10246
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6194 Dátum: 2021.02.14 14:51:58 »
Igen, legalább 2 évre elég fának van fedett, falak nélküli helye, annyi a hibája, hogy a keleti tájolású, mert a déli lett volna igazi, de ott nincs hely neki.
Ami fát beraktunk 2020 kora tavaszán, azt a 2021/2022-es télen tüzeljük el: gyakorlatilag a betárolás után legalább másfél évet szárad. Mérem is, légnedves fával tüzelünk, 10-15%-os nedvességtartalma szokott lenni.
Akkor volt nagy kiadás, amikor a két évre való fát vettük meg egy évben, utána mindig csak egy évre kell megvenni már. Ha pedig valami gond lenne, akkor hála Istennek van plusz egy évre elég fa.
Remélem nem hihetetlen.
Ma vettem is fel egy videót, hogy 10 perccel begyújtás után milyen füst jön a kéményből, de gyakorlatilag alig látszik valami, a youtube-ra meg valahogy csak SD minőségben akarja feltenni. Ha érdekel, el tudom küldeni privátban, hallatszik rajta a kakasok kukorékolása is  :D
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.14 14:54:48 írta vd1234 »