Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959000 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6165 Dátum: 2021.02.10 15:30:20 »
Egyrészt ilyenkor ez mindenkit egyformán érint akár hőszivattyús akár nem, másrészt ilyen esetben a hőszivattyú kiesik, és akár szünetmentesről a gázkazán (vagy ha süt a nap a szolár is) simán elmegy néhány óráig. Ez sem új keletű dolog, sokan szokták alkalmazni, leggyakrabban vegyes tüzelésűnél.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6166 Dátum: 2021.02.10 16:15:06 »
Így már értem Robi.
Nekünk éves elszámolásos a napelem.
H helyett én Geo-t használnék hőszivattyúra, ha lehetne és betennék 1 nagy puffert 2 hőcserélővel. Persze ha van hely rá. Így télen nyáron kedvező, már ha nyáron használod hűtésre.
De a hőszivattyúval is vigyázni kell, mert van olyan, ami össze vissza kapcsolgatja a patronos fűtést ami meg normál tarifás, miközben nem is kellene.
-5ig 1 jól méretezett rendszer elmegy simán rásegítés nélkül.
Dolgoztunk 1 helyen, Daikin 16kW-os hőszivattyú simán vitte a 400négyzetméteres ház padlófűtését -2ben, 33fokos primer körrel. És volt még 1 ugyanolyan mellette, ha hidegebb lenne, sőt még patron is volt.
Jó persze jó hőszigetelés, 3rétegű üveg, de 3 méteres belmagasság volt.
Ami engem nagyon érdekelne, hogy a szolár rendszer az behozza-e az árát.
Mert erről eddig nem tudtak meggyőzni. Borzalmas nehéz ezt mérni. Hőmennyiségmérőt, vagy mérőket kellene bekötni hogy lássa az ember.
Laco 73 :D

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6167 Dátum: 2021.02.10 16:58:23 »
Még lehet akár Geo tarifa is igazából, az annyiban nem szimpi hogy naponta 2x szüneteltetik és nem biztos hogy a hosszú élet titka az elektromos berendezések tekintetében. Átállni egyik tarifáról a másikra csak egy beadvány és egy óracsere, most a kiépítésen volt a hangsúly (új szabványosított szekrény és új betáp kábel az oszloptól). Hűteni nem fog ez a rendszer a tervek szerint (bár a hidraulika alkalmas lesz rá), most is van klíma a fenti szobákba de már két nyaran vagyunk túl és nem igazán voltak használva. Tavalyelőtt a délnyugati szoba ablakait lefóliáztattam, így tavaly nyáron egyetlen egyszer se kapcsoltunk be klímát. A Home Assistant gondoskodik arról ha süti a nap az ablakokat akkor húzza le magától a redőnyöket. Ennyi elég hogy ne kelljen klímázni.

A hőszigetelés még nincs kész, nyílászárók újak de nem 3 rétegűek (előző tulaj ilyet tett) most ezért ez a sorrend mert mint írtam a hidraulika egy időzített bomba azt mindenképp le kell sürgősen cserélnünk. Minden nap komoly nyomásvesztés van, 0,7 - 1 bar esik ezért minden este rá kell nyitni és az a vicces hogy sehol se látszik a szivárgás. Vannak öreg csövek a padlóba valszeg a ház alá megy el.

Nálam patron nem lesz, helyette marad a gázkazán. És igen, egy 600 literes puffer lesz két hőcserélővel.
Az hogy mennyit segít a szolár ebbe nem tudom - mint mondtam így volt amikor vettem a házat - szerencsére engem a megtérülési szempontok sosem izgattak (különben új autót se vettem volna kétszer eddig) - azt nehéz forintosítani hogy milyen jól esik a medence vize melegen.
De mondjuk ki lehetne számítani (mert a vezérlése ReSol BS Plus - és abból is ki lehet olvasni adatokat) annyiból hogy mennyit és milyen hőmérséklettel dolgozott a puffer illetve a medence hőcserélőjére, ezt átszámítva Joule-ba, onnan meg visszafelé számítani mennyi gáz kellett volna ugyanennyi Joule-hoz (ismerve milyen gázkazán van és mekkora hőcserélőre dolgozik).

Hozzáteszem hogy a napkollektornak a geotermikus rendszerekben van nagy előnye nem így ahogy nálam lesz. Ott nyáron a fel nem használt energiát a földbe le lehet vele küldeni és azt majd télen fűtéskor onnan elő lehet szedni. A föld egy az egybe olyan mint egy szárazelem, simán tudja tárolni a hőt a mélyben.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.10 17:25:55 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6168 Dátum: 2021.02.11 09:34:44 »
1 jól méretezett rendszer elmegy simán rásegítés nélkül.
Ebben van a kulcs. Az ingatlant előbb hőnyereség/hőveszteség kalkuláció alá kell vetni, ahol minden egyes felület tulajdonságait figyelembe veszik. Ezt követően lehet csak normálisan méretezni a fűtést, legyen szó bármilyen típusról.
Apósom gáz és vízszerelő volt, fénykorában én is segítettem neki együtt hakniztunk a cirkók szerelésével. Abban az időben fejszámítás elég volt: alapterület, belmagasság kiadta mekkora radiátort kell tenni, ezek szummája kiadta a kazán méretét azt' kész. Nem számított az energia hatékonyság. Sajnos ez a szemlélet még ma is dominál a szakmában, egyrészt lusták/nem tudnak/nem akarnak rendes hőveszteségi számításokat végezni (pedig már igen profi magyar szoftver is van ehhez), másrészt az ügyfél is inkább kihagyná a tervezési költséget. És persze minél olcsóbban akar kijönni így az is célja hogy minél kisebb rendszer kerüljön be - így annak esélye hogy alul lesz méretezve nem kicsi.
Épp most volt ez is téma a sajtóban.

Új építésnél könnyebb mert ott eleve elő van már írva csomó minden aminek meg kell felelni és kész típusterveket kell csak átalakítani - meglévő ingatlanok felújítása azért is problémás mert a felületek rétegrendje sokszor ismeretlen, Marinéni nem tudja megmondani hogy a házának fala lyukacsos vagy tömör téglából van-e. Tömeges energia korszerűsítés nem fog menni állami rásegítés nélkül, mármint nem csak anyagi, hanem engedélyeztetési szinten is, rá kell kényszeríteni a népeket hogy rendes műszaki tervezés nyomán lehessen csak ilyet csinálni mert különben kidobott pénz.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6169 Dátum: 2021.02.12 11:28:19 »
Most például épp -6 fok van kint, és süt a nap. A szolár vezérlője azt mondja a hogy a napkollektor felülete 104 fokos. Mellette meg a kazán égeti a gázt. Na ez a nagy hülyeség.
Ha már most meglenne a multifunkciós puffertartály amibe két csőkígyó van, akkor ebben a pillanatban a gáz helyett, a nap fűtené a házat, ingyen.
Mivel ez most nincs, annyiban merül ki a szolár feladata, hogyha kinyitom a meleg víz csapot, akkor annak a hőjét termeli meg, és ha az kész, akkor leáll, nem csinál semmit. A fűtés viszont nem megy át a pufferen. Pedig a fűtési rendszerben nagyobb szükség van hőenergiára, mint a meleg víz előállítására.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.12 11:32:35 írta robi (Robi) »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6170 Dátum: 2021.02.12 13:01:19 »
Most például épp -6 fok van kint, és süt a nap. A szolár vezérlője azt mondja a hogy a napkollektor felülete 104 fokos. Mellette meg a kazán égeti a gázt. Na ez a nagy hülyeség.
Ha már most meglenne a multifunkciós puffertartály amibe két csőkígyó van, akkor ebben a pillanatban a gáz helyett, a nap fűtené a házat, ingyen.
Mivel ez most nincs, annyiban merül ki a szolár feladata, hogyha kinyitom a meleg víz csapot, akkor annak a hőjét termeli meg, és ha az kész, akkor leáll, nem csinál semmit. A fűtés viszont nem megy át a pufferen. Pedig a fűtési rendszerben nagyobb szükség van hőenergiára, mint a meleg víz előállítására.


Így igaz, ha nem lenne fóliázva az ablak és fel lenne húzva a redőnypalást. A hőnyereség és hőterhelés akkor tartható jól kézben, ha az alkalmazott "megoldás" nem akadályozza a felhasználó igényének érvényesülését. /nappálya görbéhez igazított kialakítású és elhelyezésű fix és mobilizálható árnyékolók alkalmazása /.

Egy 3 járatú  szelep+ méretezés+vezérlés /kollektor hőmérséklet > mint a kazánon beállított előremenő/visszatérő folyadék hőmérséklet / a meglévő puffertartály felhasználása mellett már szép szoláris nyereség felhasználást tesz lehetővé és sokkal gazdaságosabb a megvalósítás és nagyobb a komfort is. A hmv biztosítására pedig a megfelelőnek ítélt helyen (fürdőszobákban) elhelyezhető Hajdu tárolós bojler , amin átvezetve a kollektorok által felmelegített fűtési vizet, megtermelné a család melegvíz igényét kiszolgáló fűtött vízmennyiséget /fűtés és hmv egyaránt/. A használati fűtési és  melegvíz redundanciát a villamos hálózat biztosítaná.

A kollektorok és a primerkörének élettartamát takarással lehet növelni, ha nincs mód a megtermelt hőenergia felhasználásra, /mert minden hőpuffer megtelt/. A takarás a fotovoltatikus panelek élettartamát szintén növeli. A máshol bevált motoros redőnyök hosszútávra megoldják a problémát.

Gravitációs fűtési hálózat megvalósításával /+ vízteres kandalló vagy vt. kazán / beépítésével pedig az áram és gázszünet idejére biztosítható a teljes ház hőkomfortja fűtési szezonban, amikor a kollektorok nem termelnek hőt.
Ez csak néhány gyakorlatban is jól vizsgázott megoldás. Természetesen lehet csilliárdokért bármit összetákolni, főleg ha fussa, és felhasználó elhiszi, hogy a telefonja okosabb !
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6171 Dátum: 2021.02.12 14:05:46 »
Nagyjából erről van szó csak egy kicsit strukturáltabban, koncepciózusan figyelembe véve az ingatlan egyedi adottságait. Pl. puffertartályok nem a fürdőszobába kerülnek. Az árnyékolás/fóliázás pedig igenis figyelembe veszi a nappálya görbét  ;)

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6172 Dátum: 2021.02.12 19:06:08 »
Nagyjából erről van szó csak egy kicsit strukturáltabban, koncepciózusan figyelembe véve az ingatlan egyedi adottságait. Pl. puffertartályok nem a fürdőszobába kerülnek. Az árnyékolás/fóliázás pedig igenis figyelembe veszi a nappálya görbét  ;)


Mobil fólia került az ablaküvegekre??? Mert az leugrana a helyéről, ha téli, tavaszi, őszi napsugár éri, hogy kilakuljon a hőnyereség az üveg felületeken de visszamászik,  ott marad és visszaver, ha jő a nyári napfény és kényelmetlenné válik a hőterhelés?  Amennyiben a tároló nem a felhasználás közvetlen közelében van, akkor a lehűlő vezeték miatt szükség lehet cirkulációs szakasz kiépítésére (persze csak igény szerint) és már oda is van a segédenergia nélkül működő gravitációs rendszer, ha ez szempont egyáltalán(mert ugye minden energiahordozó mindig és a szükséges mennyiségben korlátlanul hozzáférhető???). Na azért Zeusz esetében más a helyzet, de az a státusz már foglalt, és egybként oktatási keretekben nem hozzáférhető a képesség!

Az árnyékolókból is a méretezett fix a hatékonyabb, amennyiben megfelelőn van tervezve, kialakítva és telepítve. Mobil árnyékolókból a napellenző is megfelelő lehet, de azok sokkal érzékenyebbek a szélterhelésre, cserébe nem ad át közvetlenül hőt az ablaknak, ajtónak.

Mindenki ott éli ki tettvágyát ahol és ahogy akarja, de a laikus megközelítések és a próbálkozásokról szóló megnyilatkozások, szórakoztatóan olvasmányosak. A természeti népek is tisztelték az öregeket és tapasztaltakat, másokat.  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.12 19:33:46 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6173 Dátum: 2021.02.12 20:42:15 »
Akkor jó szórakozást!

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6174 Dátum: 2021.02.13 08:00:51 »
Akkor jó szórakozást!

Teszem, / a hozzászólásokat a mások szórakoztató!? poénjaira / aztán jön az ajvék, hogy hogyan merem észrevenni, pláne leírni(kiemelni). Értem én, hogy nem ugyan az a mérőeszköz van a kezeinkben, de legalább mértékegység rendszer legyen állandó.

Más. A felhasználó szerint, jól struktúrált önálló épületgépészeti rendszere, hogyan tud műküdőképes maradni abban az esetben, amikor a vonalas energia ellátás részleges, időben rövid lefolyású (erőművi betáplálás, folytonossági meghibásodás) miatt kell helytállnia, vagy a teljes szolgáltatói és felhasználói hálózatot ért stelláris és környezeti behatás (CEM) miatt megszűnik a galvanikus kapcsolat? Nyilván maradnak a szigetüzemet biztosító ideiglenes(rövid idejű) "szünetmentes"-nek mondott, valamint az agregátoros (hogyan szedik ki a tartályokból a naftát, ha nincs áram és a drót is használhatatlan?) energiabetáplálási módozatok, de amikor a hálózat is sérül akkor sms-ben,viberen, mail-ben, esetleg telepatikusan mennek át a wattok A-ból B-be??
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6175 Dátum: 2021.02.13 11:53:11 »
Nézegetem én is a hozzászólásokat, persze, kinek mire van szüksége. Nekem például ilyen "kütyükkel" több bajom lenne, mint hasznom.
Itt a mi kis házunkban nincs ilyen probléma pl. a fűtéssel, hogy mi van, ha nem áll rendelkezésre megfelelő villamos energia, mert a (régen kiépített, 6/4-es csővel induló) rendszer gravitációsan (is) képes problémamentesen működni, az energiát pedig (tető alatt közel 2 évet száradt) kemény tűzifából nyerem :)
Több ismerősömnek is van napelemes rendszere (agyondotált konstrukcióban). A felmerült problémák miatt egyikük használt tengeralattjáró akkumulátorokat rendelt be majdnem Angliából (a szállítás miatt nem érte meg), majd aggregátorokon gondolkodott: hiába, ha nála nincs áram, nincs meleg sem. Nem tudom, mi lett a vége, régóta nem beszéltem vele erről. Mondjuk a gép ejtőtartályába biztos bele tudná önteni a benzint a kannából kézzel  :D
Nekem meg vastagon nem éri meg ilyenben (pl. fotovoltaikus rendszerek) gondolkodni pár ezer forintos villanyszámla mellett, meg másban sem úgy, hogy 200k HUF alatt van eddig a fa költsége évente.
Ami tervben lesz majd valamikor, az egy megfelelően méretezett puffertartály a szilárdtüzelésű kazán mellé, illetve a födém hőszigetelés lassanként készül   :yes:
Persze 1-2 agymenést meg kellett szüntetni, pl. lapradiátorok a faltól 1 centire felszerelve az ablaktok (!) alá, egy hőtükör nélkül, de ezeket már kiküszöböltük hála Istennek. Nem kevéssel lett jobb a hatásfok.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 11:54:51 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6176 Dátum: 2021.02.13 12:11:03 »
Nézegetem én is a hozzászólásokat, persze, kinek mire van szüksége. Nekem például ilyen "kütyükkel" több bajom lenne, mint hasznom.
Még jó hogy nem vagyunk egyformák! Mi pl. semmiféle háziállatot nem tűrnénk meg magunk körül, pedig szeretjük őket, távolról. A szomszéd kutyája egy golden retriever, imádjuk és a ő is nagyon szeret bennünket, napi szinten megy az agyabugyálás a kerítésen keresztül a gyerekek által, illetve amikor elutaznak akkor mi vigyázunk rá. De sajátot biztos hogy nem akarnánk, az túl sok bajunk lenne, az állattartás felelősség. Amikor ideköltöztünk az előző tulaj egy öreg benti macskát ránk hagyott mert külföldre költözött. Mi kitettük az udvarra de láttuk hogy szenved, ő éveken át bent élt. Végül átadtuk inkább valakinek aki lakásába befogadta a többi cicája közé.
Tyúkokról olvasom miket írsz, aranyos dolog de a mi életvitelünkbe az ilyesmi sose férne be.  :hug:

Itt a mi kis házunkban nincs ilyen probléma pl. a fűtéssel, hogy mi van, ha nem áll rendelkezésre megfelelő villamos energia, mert a (régen kiépített, 6/4-es csővel induló) rendszer gravitációsan (is) képes problémamentesen működni, az energiát pedig (tető alatt közel 2 évet száradt) kemény tűzifából nyerem :)
Tavaly tavasszal helyeztem üzembe egy Sensirion SPS30 műszerrel felszerelt, házilag épített levegőminőség mérőt a Levegő Munkacsoport iránymutatásai alapján. Itt Budapest kertvárosában sokan fűtenek fával, és amint jön a hideg idő, egyből látszik a kémények füstjén hogy ki mivel fűt, és sajnos a PM érték is reggelente a veszélyes tartományba kerül, ezt a saját kertemben elhelyezett mérésből látom. Az biztos hogy a fával történő fűtés helytelen megoldás, legalábbis városi környezetben biztos.
Ráadásul az hogy ki milyen "fával" fűt az megint egy nehezen ellenőrizhető dolog, azt utálom legjobban amikor lomtalanítás van és egyterűkkel, kombikkal jönnek, meg egy fejszével, és mindent amit éghető anyagnak vélnek azt szétverik és ellopják (nem kevés szemetet hagyva maguk után), majd azzal fűtenek. Nyilván senki se rak ki lomtalanításkor rendes tüzifát, cserébe van sok bútorlap - na abból aztán nem kevés káros anyag szivárog ki.

Azt értem hogy sokan élnek olyan körülmények között hogy nem engedhetnek maguknak meg mással fűteni, de azt is látom hogy rengeteg olyan ember is van aki amúgy megtehetné hogy gázzal fűt de inkább arra költ hogy vegyes tüzelésűt is rak a rendszerbe (tehát van pénze fejleszteni; meg eleve látom hogy milyen kocsival jön lomtalanításkor) csak azért hogy még többet spóroljon a környezet kárára. És nehéz szétválasztani a fukar embert a ténylegesen rászorulótól, emiatt sokan visszaélnek.
Csak ez a problémám ezzel az egésszel.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 12:23:19 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6177 Dátum: 2021.02.13 12:23:19 »
Igen, nedves fával, vegyi anyagokkal, szakszerűtlenül, szabálytalan kéménnyel tüzelve valóban erős problémák vannak a fatüzeléssel. Azzal meg főleg, ha valaki vizes fával tüzel plusz szénnel, hogy "segítsen égni a fának", ahogy Apósom tüzel, na az agymenés.
Viszont egyszer mérhetnél itt nálam a levegőminőség mérőddel, mivel száraz kemény tűzifával szakszerűen (felülről lefelé normál kazánban) tüzelve, szabályos kéménnyel érdekelne az eredmény. Az én tüzelésem miatt még egy szomszéd sem panaszkodott. Sőt, volt aki megjegyezte, hogy amikor jön haza és fűtök, akkor inkább illatos a levegő  :eek: Szerintem akkoriban még volt (sajnos) valamennyi hárs benne. (Ez a szomszédom azért simán tüzelt bútorlappal). Viszont szinte atomi méretű korom nincsen a füstben, mint bizonyos belsőégésű motorok esetében, ami meg erősen rákkeltő. Messziről meg egyáltalán nem tudod megkülönböztetni a gázfűtéstől: vízpára színű a füst az első kb. 10 perc után (miután felmelegedtek a füstjáratok is), azelőtt persze szürkés. Amikor ömlik ki a barna-fekete füst egy kéményen, ott lehet tudni, hogy valószínűleg rádobták a tűzre a (jobb esetben) fát, a fagáz jó része meg nem elég, hanem kimegy  :wacko: Ún. faelgázosító kazánok pedig tudtommal elég komoly követelményeknek megfelelő égéstermék-jellemzőket tudnak produkálni.
Tényleg, arra gondoltál már, hogy ezzel a levegőminőség mérővel rámérnél pl. dízel autók vagy közvetlen befecskendezéses benzines autók (nem közvetlen ) közelében, ha arra is érzékeny? Az is érdekelne. Reggel az iskolába viszem a gyerekeket, ott meg lehet fulladni, ahogy jönnek-mennek a szülők a kocsijaikkal (TDI TDCi és tsai).
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 12:34:37 írta vd1234 »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6178 Dátum: 2021.02.13 12:32:30 »
Az én műszerem fix telepítésű, ami kb. másfél percenként küldi a pillanatnyi mérés eredményét egy nyílt közösségi adatbázisba. Ennek az a lényege hogy ne legyen elmozdítva, hanem rendszeresen ugyanabban a pontban mérjen, úgy tud kialakulni egy trend ami alapján ki lehet mutatni hogy alakul egy környék szennyezése a különféle hatások miatt. (érdekes eredmények láthatók világszerte, az államok által üzemeltetett "hivatalos" mérőállomásokkal szemben)
Ezért ezzel sajnos nem fogom tudni megmérni amit kértél.

Viszont a Levegő Munkacsoport tavaly ilyenkor ingyen osztott budapesti iskoláknak mobil (hordozható, telefonnal összepárosítható) levegőminőség mérőket, pont ilyen céllal, amit írsz. Utánakérdezek mennyire használják esetleg elkérem az egyiket próbajelleggel.
« Utoljára szerkesztve: 2021.02.13 12:36:22 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6179 Dátum: 2021.02.13 12:35:39 »
Az én műszerem fix telepítésű, ami kb. másfél percenként küldi a pillanatnyi mérés eredményét egy nyílt közösségi adatbázisba. Ennek az a lényege hogy ne legyen elmozdítva, hanem rendszeresen ugyanabban a pontban mérjen, úgy tud kialakulni egy trend ami alapján ki lehet mutatni hogy alakul egy környék szennyezése a különféle hatások miatt. Ezért ezzel sajnos nem fogom tudni megmérni amit kértél.

Viszont a Levegő Munkacsoport tavaly ilyenkor ingyen osztott budapesti iskoláknak mobil (hordozható, telefonnal összepárosítható) levegőminőség mérőket, pont ilyen céllal, amit írsz. Utánakérdezek mennyire használják esetleg elkérem az egyiket próbajelleggel.

Az jó lenne, köszi  :clap: