Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959107 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9388
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6045 Dátum: 2019.12.16 10:28:17 »
Júniusban szererték (3,6-os),  simán konnektorba dugták.
De miért kéne külön betáp? 

Tapatalkkal küldve


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6046 Dátum: 2019.12.16 11:36:23 »
tehát 3 cső van kb az összátmérője 50 mm?
Igen.

A külön "betáp" biztonsági ok miatt javasolt. Mint régen a mosógép miatt volt szokás, vagy a villanytűzhely. Mert a szerelő aki jön betenni nem tudhatja milyen vezetékelésed van, ő egyrészt biztosra akar menni hogy ne az ő felelőssége legen ha netán emiatt égne le a ház, másrészt ezen is lehet szakítani egy kis lóvét. Szaki jön és ha látja hogy régi ház akkor egyből rávágja hogy ide "új betáp" kell. Újabb építésű, igényesebben felújitott ingatlanoknál kevésbé fogja ezt egyből rávágni.

Egy 3,6kW-os split klímának 16A-s kismegszakítón kell lógnia. Ha ugyanezen lóg vasaló, mosógép és hűtőszekrény és mind megy egyszerre akkor le fogja vágni. Ez másik indok ami miatt észszerű lehet egy külön 3x1,5-ös kábelt behúzni a biztosítéktáblától, és ott betenni egy külön kismegszakítót neki. A klímaberendezés pedig tényleg nem az a kategória amit mindenféle elosztókkal meg hosszabbítókkal kell megtáplálni - illik neki dedikált dugalj.
Ha van ilyen, és a vezetékelés mögötte jó, illetve az energiaelosztás rendben van (nincsenek trükkös utólagos leágazások, mint pl. csillárkapcsolóról lepárhuzamosított dugaljak, netán alu/réz kevert sodrott kötések stb.) - akkor sztem nem kell külön ágat csinálni neki.

Hozzáteszem: fel lehet nyugodtan szerelni a klímát külön "betáp" nélkül. Ha anomália vehető észre az elektromosságban használat közben akkor utólag is lehet vezetékezni - semmi technológiai sorrend megkötés nincs.
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.16 11:44:13 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12152
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6047 Dátum: 2019.12.16 12:13:07 »
kösz Robi Bácsi megnézem a kismegszakítókat.  tavaly rakattam be a tetőtérbe újakat ha elég lesz hozzá akkor lesz split ha nem akkor nemtom  :hmmmm:

nincs az az Isten hogy újra kihívjam a villanyszerelőt 10e ft-os órabérük van és egy nagy sz.t hagynak maguk után.   
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10250
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6048 Dátum: 2019.12.16 12:18:35 »
Én úgy vagyok ezzel hogy mivel nem szakmám nem kontárkodnék bele. Általában ha 5 méternél kisebb a táv akkor az anyagköltség benne van a szerelési díjban. Szeretem évente kihívni a szakit hogy takarítsa ki, ellenőrizzen nyomást, pótoljon ha kell. Ehhez vegyszereket/műszereket használ, én nem akarnék beruházni ilyesmikre és pepecselni velük.
Előző lakásba Hitachi split klímát vettünk, 10 éves garanciával. Ami nyilván akkor érvényes, ha a szaki évente ránéz - sztem megérte.
Itt a házba Airwell-t tett az előző tulaj, szaki szerint ez a kinaiak közül egyik legjobb. Garanciáról nincs infóm, de mindegyis, mert bármi baja lenne úgyis őt hívnám-

Csövek szereléséhez eleve csomó eszközöm megvan, klímához vákuumszivattyúm is 5Pa-os végértékkel, szóval megoldanám, nem agyműtét kategória ;)
Amúgy klímát végső esetben fogok csak venni, elsősorban  szigetelésben gondolkodok.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6049 Dátum: 2019.12.16 16:29:07 »
Na de itt nem Rólad van szó. Ha Murray rendelkezne ilyenekkel, gondolom nem itt kérdezősködne  ;)

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12152
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6050 Dátum: 2019.12.16 19:34:24 »
Na de itt nem Rólad van szó. Ha Murray rendelkezne ilyenekkel, gondolom nem itt kérdezősködne  ;)

Megnéztem egy db  XBS C16 -os új kismegszakitó van fent. De ezen át megy a gyerek szoba amely:
1 LCD TV
1 XBOX one
1 db 600Wos táppal gamer PC
led lámpák ,
elbír ez a hálózat még egy split klimát?
a ház többi része alsószint stb csak C10es megszakitókon  ül. 
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6051 Dátum: 2019.12.16 22:48:13 »
Tudtommal egy mai modern 3,6kW-os split klímának az elektromos teljesítménye 1kW alatt van (SCOP és SEER értékekből lehet kalkulálni.)  A 3,6kW a hűtési/fűtési teljesítménye.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6052 Dátum: 2019.12.17 08:57:32 »
Igen, de ne feledd hogy az egy átlag teljesítmény, miközben a működés közben lehetnek pillanatnyi csúcsok amik bőven meghaladják akár az átlag tízszeresét. Ezért is vannak a kismegszakítók többféle kioldási karakterisztikával gyártva. Magyarán pont emiatt a csúcsok miatt nem azonnal old le, hanem egy kis késleltetéssel. Ezért nem elég csak azt mondani hogy ha egy ketyere 1kW-os, akkor egyszerű Ohm törvénye alapján 240V-nál ez alig több mint 4A, mert ez igaz 1 óra átlaga alapján, csak a pillanatnyi csúcsok lehetnek sokkal nagyobbak, és pillanatnyi völgyek is sokkal alacsonyabbak.
A nálunk felszerelt 3,6-os klímák beltéri egységein ott van a címke a modell/típusszámmal és az alapvető paraméterekkel, de az is rajta van feketével fehéren hogy "16A fuse rated". Magyarán a gyártó pont az esetlegesen előforduló csúcsterhelések miatt külön felhívja erre a figyelmet.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6053 Dátum: 2019.12.17 09:17:51 »
Megnéztem egy db  XBS C16 -os új kismegszakitó van fent. De ezen át megy a gyerek szoba amely:
1 LCD TV
1 XBOX one
1 db 600Wos táppal gamer PC
led lámpák ,
elbír ez a hálózat még egy split klimát?
a ház többi része alsószint stb csak C10es megszakitókon  ül.
Szerintem el. C karakterisztikájú 16A kismegszakító, annak 75-160A közötti pillanatnyi csúcsokat kell kibírnia leoldás nélkül. Nincs rajta más nagyobb fogyasztó mint mosógép, villanytűzhely.

Ezt nem úgy kell elképzelni, normál esetben, hogy egyszer csak menet közben levág a kismegszakító. Ha egy hálózat túlterhelt kezd lenni, akkor az első jelenség az lesz, hogy áramszünet után, amikor visszajön a villany a túlterhelt szakaszt védő kismegszakító leold. Ez azért van, mert a rajta lévő összes berendezés egyszerre kap villanyt, és bár készenléti állapotban vannak még, a bennük lévő tápegység kezdeti, pillanatnyi áramfelvétele (ez pár miliszekundum) meghaladja a kismegszakító képességeit. Vagy azért mert B karakterisztikájú, vagy azért mert túl kevés oda számszerűen. A megoldás nem az hogy akkor tegyünk nagyobbat, hanem az, hogy bontsuk több ágra az energia elosztást, és azok kapjanak külön-külön védelmet kisebb megszakítókkal. Na ez az a pont, amikor a szaki ajánlani fogja hogy pl. a klíma "kapjon külön betápot".
Tehát nem általánosítani kell hogy minden esetben minden klíma külön betápos, hanem előtte mérlegelni kell az adott ingatlan adottságait és annak használati feltételeit, és azok fényében eldönteni hogy tényleg kell vagy sem.

Nálunk a házban a régi kismegszakító tábla 3 fázisosan úgy volt, hogy fázisonként volt 3db C16 kismegszakító, és kismegszakítónként 3-4 elmenő ág volt meghajtva. Ez helytelen volt.
Kicseréltem az egészet úgy, hogy fázisonként 9-10 db. B10 kismegszakítót tettem, minden ágra egyet. Nincs több szakasz egy megszakítóra téve. Volt ahol leoldott, mert mint kiderült a konyhába túl sok minden került egy ágra - na ezt az egyet B16-ra növeltem.
« Utoljára szerkesztve: 2019.12.17 09:27:34 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10250
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6054 Dátum: 2019.12.17 19:31:21 »
... Ha Murray rendelkezne ilyenekkel, gondolom nem itt kérdezősködne  ;)
Ó, szerintem Ő is simán megoldaná, amennyit dolgozott a házán  :yes: Persze jó, ha az ember egyszer látja élőben.


Megnéztem egy db  XBS C16 -os új kismegszakitó van fent. De ezen át megy a gyerek szoba amely:
1 LCD TV
1 XBOX one
1 db 600Wos táppal gamer PC
led lámpák ,
elbír ez a hálózat még egy split klimát?
a ház többi része alsószint stb csak C10es megszakitókon  ül.
Murray mester, én legfeljebb induláskor tudnék elképzelni gondot, de ezek az újabb klímák általában lágyindításúak tudtommal. Ha inverteres, akkor meg biztosra veszem, hogy nem lesz probléma: a C karakterisztikás 16A-es 80-160 A-nél old (ahogy Robi is írta), az meg 18400 VA legalább.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6055 Dátum: 2019.12.23 16:22:06 »
Keresek mosogató lefolyóhoz alkatrészt. Ha jól sejtem, az elmúlt 15 évben változott a szabvány, és már másképp vannak a menetezések. Másfél colos csődarab kéne. Amit keresek, az egy "L" alakú cső, aminek (csak) a rövidebb vége kívül menetes, a hosszabbik kiterjedése pedig legalább 18 cm. Ha ez nincs, talán jó egy egyenes darab is, bár vizes dolgoknál nem szokott tartós lenni a tódozás-fódozás.
Előre is kösz, ha valakinek van elfekvőben.
music     

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6056 Dátum: 2019.12.24 10:08:36 »
Lehet, hogy csak kompletten találsz pl. ilyen csőszifont. (ha az ilyen csőszifon utolsó dafabját keresed)

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6057 Dátum: 2019.12.24 12:45:49 »
Lehet, hogy csak kompletten találsz pl. ilyen csőszifont. (ha az ilyen csőszifon utolsó dafabját keresed)
Mosogatógép bekötéskor a szerelvényboltban simán volt. Százforintos tétel, többfélét lehet kapni.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6058 Dátum: 2019.12.24 15:42:39 »
Keresek mosogató lefolyóhoz alkatrészt. Ha jól sejtem, az elmúlt 15 évben változott a szabvány, és már másképp vannak a menetezések. Másfél colos csődarab kéne. Amit keresek, az egy "L" alakú cső, aminek (csak) a rövidebb vége kívül menetes, a hosszabbik kiterjedése pedig legalább 18 cm. Ha ez nincs, talán jó egy egyenes darab is, bár vizes dolgoknál nem szokott tartós lenni a tódozás-fódozás.
Előre is kösz, ha valakinek van elfekvőben.



Itt kedvedre válogathatsz!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12152
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #6059 Dátum: 2019.12.24 16:04:26 »

Murray mester, én legfeljebb induláskor tudnék elképzelni gondot, de ezek az újabb klímák általában lágyindításúak tudtommal. Ha inverteres, akkor meg biztosra veszem, hogy nem lesz probléma: a C karakterisztikás 16A-es 80-160 A-nél old (ahogy Robi is írta), az meg 18400 VA legalább.

meglátom majd ha kihivom a klimást mit mond. köszi
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002