Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 958874 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5730 Dátum: 2018.10.28 10:11:48 »
A konkrét típusokat már korábban kinéztük, a pillanatra vártunk, amikor kedvező áron juthatunk hozzá. Főzőlapnál a fémkeretes híve vagyok, az nem tud a szélétől megrepedni, ha véletlenül nekiütsz valamit. Ebből szélesebb kínálata csak az AEG-nek van, és amúgy jó tapasztalatom van a márkával. A konkrét típus a legolcsóbb indukciós, egyenként szabályozható lett (IKB 64431 XB). A sütőnél az volt a kívánalom, hogy legalább 3 rétegű üvegből legyen az ajtaja, legyen pizzasütő és gőzfunkciója (ez nem azonos a gőzsütővel,  az ára különösen nem...), a tisztítása hagyományos (szivacs) legyen, nem pedig katalitikus vagy pirolitikus, ebből is egy AEG jött ki a legjobban (BES351110M) . Ezekre most év végéig van egy ingyen 4 év gari akció, ami meg volt fejelve egy hétvégi párezer forintos engedménnyel, így a kettő együtt 33-rel olcsóbb volt, mint előtte egy héttel lett volna. A szerelőn így is úgy is bukunk, egyébként 8-cal rabolt le a kiszerelés, és 25(!!!)-tel a pecsétes, azaz "garanciamegtartó" bekötés. A kettő együtt nem tartott 20 percig...
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5731 Dátum: 2018.10.28 18:20:44 »
Az a vicc, hogy ezeket megcsinálod és rájössz, hogy napi 150-200.000 forintot "kerestél". Irodai munkában néha csak a tizede jön ennek össze. És lehet hogy alaposabb munkát végzel mint az akit a piacról kipecázol.

Az biztos! A mi esetünkben ez úgy nézett ki, hogy egy ajtót szerettünk volna létesíteni a garázs és az előszoba közé. A "generál" vállalkozó aki a felújitást megkapta ezt munkadíjban így taksálta (nettó):
- 80ezerért csak a falmunkák (15 centis vastagságú fal kivágása, majd a végén visszajavítás)
- 50ezerért a már meglévő nyílászáró (máshonnan kibontott, de tökéletes állapotú műanyag ajtó tokkal-vonóval) beépítése
- 20ezer az anyagok hozzá
Nem rendeltem meg, vagyis pontosabban átraktam opciós tételek közé, mert drágáltam és időben is 1 napot kalkuláltak rá. Persze ez is elmaradt amikor kirúgtam őket.

Na ezzel szemben úgy állt a dolog végül, hogy vettem egy áthidaló elemet a vastelepen 2500 Ft.-ért, jóbarátommal vasárnap (!) délután 4-kor nekitámasztottuk az ajtókeretet rajta az áthidalóval a falnak, körberajzoltuk egy ceruzával, és aztán nekiestünk egy hobbi-kategóriás fúrókalapáccsal (2-3 centinként falat átfúr, előbb fent áthidalót betesz, aztán lent körbe, majd fentről lefelé kivésve a téglákat). Este fél 8-kor kompletten bent volt az ajtó a helyén, becsavarozva a tok és körbe purhabozva. Másnapra maradt a falsérülések körbejavítása, sitt elhordása.
Tökéletes lett a végeredmény.

Mindezt úgy, hogy egyikünk sem, soha életébe nem csinált ilyet, a barátom házában régebben egy szaki volt egyszer, és nála látta hogy anno hogy csinálta.
A sikerélményt nem az adta, hogy hú, most megspóroltam 150ezer nettót, hanem az, hogy gyorsabban és szebb és jobb minőségben lettem kész, ráadásul úgy, hogy mondom, sosem csináltam még ilyet. Zúzni a téglákat meg kifejezetten jól esett mint feszkó levezetés, toltam neki rendesen  :wacko:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5732 Dátum: 2018.10.28 18:41:00 »
Szakifronton meg még ilyen sztoriaim vannak hogy:
- már a harmadik tetőfedő/ács/nemtommilyen szakit hívok fel és beszélek meg vele időpontot, hogy a tetőn 3-4 darab elcsúszott cserepet jöjjön már és igazítsa helyére, pótolja ki (tartalék cserepem van). A megbeszélt időpontra egyik sem jelent meg, még helyszíni szemlére se. Ha tudtok ilyen szakit, szoljatok légyszi, de megbízható legyen és (nagyon) magas létrát hozzon.
- nevesebb garázskapus cégek tömkelege fel se veszik a telefont. Árajánlatot úgy adnak hogy én fotózzam le a garázst belülről majd mérjem le a nyílást helyettük stb. Végül meg is tettem, kaptam is komplett árajánlatot szekcionált garázskapura egyedi méretemre gyártva, annyi vicc volt benne, hogy "szerelési díj 0 forint, kapacitás hiánya miatt nem vállaljuk". Most ez komoly? Vegyek egy 400ezres szekcionált garázskaput és szereljem fel én magam? Jó hogy nem ikeába küldtek baktarájder...
Végül a jófogáson (!!!) találtam egy hírdetést (új garázskapu eladó egyedi méretben legyártva, beszerelik) gondoltam adok egy esélyt magamnak. Kiderült hogy egy hihetetlenül ügyes csapat, több telephelyük van, gyártanak a nagy márkáknak kapukat, de ők maguk közvetlenül is értékesítenek és szerelnek is. Jöttek rendesen felmérni, 300ezerért tokkal vonóval szereléssel motorral mindennel jöttek és berakták, 5 órát dolgoztak rajta (a régi ajtó kiszerelésével együtt). És nem kekeckedtek hogy mér csak 7 centi van a kapu felett stb hanem alkalmazkodtak az egyéni igényeimhez...
- redőnyös cég (honlapja alapján menő vállalkozásnak tűnő, kifejezetten javításokat is vállaló) kiküldött egy munkafelvevőt aki a házon lévő 23 darab redőnyt végig se nézte. Ezek kb. fele motoros, motorok harmada nem működik mert nincs meg hozzá a távirányító - csak újat kellett volna ráprogramozni). 8 redőny szakadt, néhány csak igazításra szorul stb. Egy árnyékolóra ponyvacsere. Motorokat nem lehet újraprogramozni, gyári távirányító kell, ha az nincs, full motorcsere. Fikázott mindent, mindenre full-csere, milliós tétel, de még azt is csak ímmel-ámmal. Mondtam: ezek nem rossz redőnyök, csak az előző tulaj nem vigyázott rá, javítani kellene és elég is lenne. Visszahívott napokra rá a főnöke, hogy max az árnyékoló ponyvacseréjét vállalnák, ennyi mindent nem akarnak javítgatni. Még csak be se áraztak munkadíjat.
Ajánlásra végül egy nóném szaki, über kedves ember jött, 10ezer forint munkadíjért egy délelőtt alatt a motorokat egy többcsatornás távirányítóra programozta fel nekünk, és egy hibás motort is kicserélt. A redőnyöket beállította, sőt, kicserélte a régimódi fédereket olyanokra, amelyek az erőszakos feltolást meggátolják. Egy hátránya van, csapja a szelet a feleségemnek meló közbe de kegyetlenül, szegénykém állja a sarat de hát ez legyen a legnagyobb baj.

És folytathatnám...
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.28 18:46:14 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5733 Dátum: 2018.10.28 19:20:42 »
hát azért ez erős túlzás, napi 200 ropihoz azért egy embernek elég komoly erőfeszítéseket kell végezni (legalábbis ha a piacról él)...
Hugomék felújításánál több esetben volt ilyen. Az a festő aki tényleg odatette magát, az ledarált ennyi munkát. De ne aggódj, a többi se szégyellős, a napi százezres díj nagyon sokaknál kijön. Ha hazajöttök egyszer majd tapasztalod te is. ;)

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5734 Dátum: 2018.10.28 19:35:12 »
...
Ebben az a poén, hogy a profizmus hiányát simán pótolja az, hogy minőségre törekszel. Sok mai szakiban ez egyáltalán nincs, vagy kiveszett.
Bontást én is magamnak csinálom, 6m2 10-es falat elbontani ki se jönnek. Lidl bontókalapács a jóbarátom, pont úgy csinálom ahogy leírtad. Már rutinból megy a vakolás, betonozás, glettelés, festés, tapétázás, villanyszerelés. Vízszerelés végszerelésére is rákaptam, miután egy ismerős vizes megmutogatta mikre fogyeljek.
Az új jóbarátok a körfűrész, a mélymaró, meg az excentercsiszoló, mert kellett pár bútor, de asztalost találni lehetetlenség, az árakról meg ne is beszéljünk. Tisztára olyan érzésem van mint mikor a 80-as években a szülők az ismerősökkel kalákában tolták a környékbeli építkezéseket és a végén mindenki értett mindenhez amit meg kellett csinálni a ház körül.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5735 Dátum: 2018.10.28 19:50:20 »
Hugomék felújításánál több esetben volt ilyen. Az a festő aki tényleg odatette magát, az ledarált ennyi munkát. De ne aggódj, a többi se szégyellős, a napi százezres díj nagyon sokaknál kijön. Ha hazajöttök egyszer majd tapasztalod te is. ;)
ugyankérlek. nem vagyok én annyira eltávolodva az otthoni viszonyoktól ;) ha kétszázezret akarsz összegereblyézni egy nap, az havi hatmillió. az már majdnem az mnb-vezér fizetése :) nemrég kaptunk egy 26 milliós felújítási ajánlatot 110 nmn-re, hát, asszem inkább elköltözünk kijjebb...de azért nem kell ezt túldimenzionálni. egyszerűen arról van szó, hogy ordenáré módon alul volt-van értékelve a magyar munkaerőpiac, és mostanában kezd ébredezni

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5736 Dátum: 2018.10.28 19:55:00 »
egyébként meg édesapám annak idején maga betonozta körbe a hétvégi házukat a nyolcvanas években és ő volt a segéd az összes építési munkánál (momentán professor emeritusként funkcionál és komoly akadémiai pozícióban is van...persze akkor még nem volt ilyen okos ember :D ) még én is csináltam ugyanezt szűk húsz éve, úgy tűnik, nálunk ez a tempó, igazából mindig ez megy, ha valaki egyről a kettőre akar jutni :)

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5737 Dátum: 2018.10.28 20:08:49 »
ugyankérlek. nem vagyok én annyira eltávolodva az otthoni viszonyoktól ;) ha kétszázezret akarsz összegereblyézni egy nap, az havi hatmillió. az már majdnem az mnb-vezér fizetése :) nemrég kaptunk egy 26 milliós felújítási ajánlatot 110 nmn-re, hát, asszem inkább elköltözünk kijjebb...de azért nem kell ezt túldimenzionálni. egyszerűen arról van szó, hogy ordenáré módon alul volt-van értékelve a magyar munkaerőpiac, és mostanában kezd ébredezni
8-10 nap munka volt 2,4 millió forint, 2-3 nap volt amikor ketten dolgoztak. Lehet osztani szorozni, de ez akkor is közelíti a 200at. Mostanában, ha nem százezres nagyságrendű a lakásfelújítással kapcsolatos munka, sok esetben nincs hozzá ember. Szakemberhiány van és kezdik érteni, hogy annyit kérnek amennyit nem szégyellnek.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5738 Dátum: 2018.10.28 20:29:22 »
Visszaélnek.
De semmi baj gyerekek. Jön még kutyára teherautó. Ez a nagy aranyláz 2-3 év múlva úgyis véget ér.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5739 Dátum: 2018.10.28 20:52:39 »
8-10 nap munka volt 2,4 millió forint, 2-3 nap volt amikor ketten dolgoztak. Lehet osztani szorozni, de ez akkor is közelíti a 200at. Mostanában, ha nem százezres nagyságrendű a lakásfelújítással kapcsolatos munka, sok esetben nincs hozzá ember. Szakemberhiány van és kezdik érteni, hogy annyit kérnek amennyit nem szégyellnek.
Anyagkoltseggel...az azert szinten komoly tetel

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5740 Dátum: 2018.10.28 21:34:15 »
Anyagkoltseggel...az azert szinten komoly tetel
Nehogy azt hidd.  :no: kb. 100k volt összesen az anyag, de csak nekem lenne ennyi, ők tuti olcsóbban vették. Fehér Héra falfestékből jópár vödör, pár zsák rigips, 2 zsák csemperagasztó, 3 tubus fúga, fél m2 háló, meg némi apróság. Az anyagköltség 5% körüli alatti volt.

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5741 Dátum: 2018.10.29 11:47:07 »
Nekünk tavaly a 69 m2-es lakás festésére mondtak 150000 Ft-ot (egy színű fal, fehér mennyezet, mindenhol fűrészporos tapéta), úgy, hogy én menjek el megvenni a festéket, maszkoló szalagot, mindent. 2 -3 nap lett volna...
Kikevertettem a festéket, megvettem mindent, ami kell, majd 6 nap alatt megcsináltam. Így legalább láttam, x éve mit, hol rontott el az előző brigád és páromnak meg tudtam mutatni... (az, hogy az ablakon az állító valamik vastagon lekenve zománccal, és minden cső tiszta ecsetvonás, festék megfolyás, csak a jéghegyí csúcsa volt...)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5742 Dátum: 2018.10.31 13:24:22 »
Én konkrétan 210ezret fizettem fél napnyi fűtés-szerelésért.

Azért hívtam a szakit, hogy a cirkó rendszert nézze át a téli beüzemelés előtt. Ugyebár a nyári feújitáskor az összes fűtőtest le lett szerelve hogy mögötte is ki lehessen festeni stb. Gyakorlatilag az lett volna a dolga, hogy nyomáspróbát végez, megnézi hol csepeg, csapokat cserél ahol kell stb. Eljött, megnézte, megállapította hogy a kazánnál a víztároló bekötése bénán van megoldva 5 rétegűvel, ő kicserélné rézre hogy egységes legyen és szép, illetve egy fix csapot kötne be a rendszer feltöltéséhez, mert addig egy kerti slagdarabbal volt megoldva a cirkó rendszer feltöltése egy fali csapról. Rábólintottam hogy rendben, legyen így - elvégre én se szeretem a kókány állapotokat. Egy olyan 100ezer körülre taksáltam az egészet. Amikor közölte a végösszeget, eléggé kiakadtam - kértem tételes számlát az anyagokról, nem mutatta meg, másnap hozott egy másikat az én nevemre közvetlenül a bolttól, 160ezerről. Munka közben beszélgettem vele, azt mondta neki 40%-os nagyker kedvezménye van a boltba. A számlát amikor kértem, akkor úgy lett 160ezer végösszegű, hogy rajta 5% kedvezmény szerepelt. Magyarán, nem hogy fél nap alatt zsebbe 50ezer munkadíjat tett el, még 35%-nyi rése is lett az anyagon.

És ráadásul be se fejezte a munkát, mert a rendes fűtéspróbát nem akarta kivárni, mennie kellett valahová. Felhívtam utána hogy szerintem valami nem jó, mert 65 foknál a nyomás felment 3,5 bárra. Akkor telefonba közölte hogy "biztos a tágulási tartály rossz, azt is cserélni kell" -  rá egy hétre tudott csak megjelenni a cseretartállyal, amit 22ezerért hozott, és persze újabb 8ezer forintért építette be 20 perc alatt.

Tehát ha jól számolom: 58ezer forintot fizettem egy fél nap munkáért!!! Zsebbe! Kereskedelmi haszont nem számoltam bele!

És még így sem fejezte be a munkát, mert a kazánunk Junkers, ő meg Ariston-os, Junkers-hez nem nyúl, legyek szíves hívni külön egy Junkers-es szakit aki szét fogja szedni és meg fogja tisztítani. Szerencsére egy normális Junkers-es szakit fogtam ki akiről kiderült hogy pár házzal lakik lejjebb innen, és ő is fél napot dolgozott rajta (nagyon dzsuvásan hagyta itt az előző tulaj, tényleg), és rendesen hivatalos márkaszervizes számlát adott 22ezer forintról.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10249
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5743 Dátum: 2018.10.31 18:20:40 »
Ugh, kemény!
Erről a 210 ezerről egyből az ugrott be, hogy az nálunk majdnem elég egy szezonra a tüzifára.
Amennyire emlékszem még a részletekre, 2015 őszén raktuk be az új Totyát az egykor levágott helyére, és ott minden cucc hozzá megvolt kb. 80 ezerből (a kazán nem, de csövek, csapok, szerelvények, merülőcsöves termosztát, keringető szivattyú, etc.). Bekötéssel elbajlódtam egy ideig, ötven valahány menet mire rákerült a 6/4-es csövekre a kerepes metszővel :) no meg két menetes vég ráhegesztése a levágottak helyére pálcával, régi szép idők :D
Nem tudom, mennyi lett volna a meló ára, de azóta jócskán elszaladtak ezek.
Ezt a Junkers-es jóembert meg érdemes megtartani, jó hallani, hogy vannak ilyenek. Mondjuk fél napi munkáért 22 ezer inkább kevés - szerintem.

TtkXRN2...


Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5744 Dátum: 2018.10.31 18:29:21 »
...
Jó a fix csap, viszont nekünk két Vailant ment ~15 évet slaggos bekötéssel. 50 centis darab, lényegében csak arra az egy percre van nyomáson évente, amíg rátöltesz, ha kell. Egyszer a fűtőtestek csatlakozásai, csapjai egységesen cserélve lettek. Házilag simán megoldható, csak csavarozni kellett. Árban kb. ott voltunk ami a te alkatrészárad volt. Végén feltöltöd, megnézed csöpög-e valahol. Nem szokott, hacsak nem felejtesz ki tömítést valahol. Ez a 210k elég horrorösszeg. Ha indokolt volt a csere, akkor ennyi lenne, de manapság simán lehet, hogy azért a 35% alkatrész jutalékért palira vett.