Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959298 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5715 Dátum: 2018.10.27 09:43:03 »
hát most mondjam azt hogy 40 évesen tanultam meg maltert keverni meg kulimunkát csinálni?
egy házon kívül belül iszonyat munka van.

(...)
az a fúrószár amivel átfúrtam a födémen 7200 Ft volt. 4 lukat fúrtam vele..
(...)
Szokott lenni akciós szett Lidl meg Aldi üzletekben, én ott vettem, van benne kb 40 centis 22-es is, ettől olcsóbban. Ha kevés lenne, Öcsém vett hosszabbakat, tőle elkérem :) Pár lyuk kifúrására ezek jók. De gondolom azért kellett ennyiért megvenned, mert gyorsan kellett   :surrender:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5716 Dátum: 2018.10.27 11:29:08 »
Itt az új helyünkön én magam csináltam az egész villanyszerelést. Az előző tulaj újrahúzta rézzel a konyha részt meg a lenti fürdőszobát, de a nappali/ebédlőben, és az egész emeleten hagyta a régi alumíniumot. Az aluvezeték néhol jó vastag volt, de sajna a konnektorokba csak nulla és fázis volt behúzva, védőföld nem (gondolom a '60-as évekbeli szabványos installáció élt máig). Ráadásul csomó kókány is volt, mert az előző tulaj néhány helyre rakatott új konnektorokat, de a szakbarbár aki bekötötte neki a lámpák áramkörét csapolta meg stb.)

Na itt döntöttem el, új vezetékezés jön, de árajánlatot senkitől se kértem, egyrészt mert brutál lett volna, másrészt mert én jobban bízok abban amit én csinálok.
- lámpákat meghagytam eredetiben (aluban) mert LED-es fényforrások kerültek mindenhová (egy nyolcad az áramfelvétel), plafont már tényleg nem akartam vésni... de minden egyes kötődobozt feltártam és minden egyes kötést újracsináltam Wago-val.
- konnektoroknál a régi alut kihúztam a falból, a régi konnektorokat teljesen megszüntettem, elgletteltük (a fali csövezés is a régi 60-as évekbeli kátránypapíros fémcső, dobozok is!)
- nem gégecső, hanem rendes simafalú egyenes csövek és ívek lettek a falba téve. Duplán, mert egyúttal strukturált CAT6 kábelezést is behúztam.
- sima sodrott MT vezetéket húztam be. Emeletet 3 felé osztva (5 szoba van), biztosíték táblától 3 darab 3x1,5-el a padlásra, padlásról lefelé födémen a konnektorokhoz 3x1-el. Normálisan érvéghüvelyezve mindenhol. Nem sok, fent szobánként csak 2 db. dupla aljzat elég is. Egymagam 500 métert fűztem le CAT6-ból, és vagy 250métert sodrott MT-ből.
- Földszint nappali és ebédlőn sikerült belőnöm egy részt ahol gipszkarton dobozolással szélesítettünk, az mögé ment minden csövezés. Illetve a tévéhez pince felől volt egy födémáttörés eredetileg, semmire se használták, én beleköltöztem antennakábellel, CAT6-al és erősárammal - hibátlan lett.
- CAT6 végpont minden szobában 4 darab, de van ahol 6 került behúzásra. Meg néhány helyen födémen át UniFi AP-nek.

Saját tempómmal, egyedül dolgozva, ez kb. 1 hét volt. Beköltözés előttre időzítettem a kábelhúzásokat, szereléseket, a kőműves részét korábban a festőkkel megcsináltattam.
CAT6 aljzat persze nincs még feltéve csak ahol rettenetesen fontos  :whistling:
3 hete költöztünk be, minden zsákokban van még...
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.27 11:49:12 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5717 Dátum: 2018.10.27 11:47:48 »
Tegnap elképesztő sikerélményem volt fürdőszoba/WC ventilátor fronton.

Nálam a fürdőszoba/WC ventilátor témakör elég neuralgikus pont, mert több bajom van vele (előző lakhelyünk, meg úgy általában tapasztaltak miatt):
- gyengén szív (az általános érték 100 m3/h szokott lenni ezeknél a ventiknél, ami szerintem kevés egy zuhanyozási pára, de még egy WC szagmentesítésre is)
- hangosan zúg, nem csak bent, hanem szomszéd szobákból is hallani (szerkezeti hangként átviszi a fal a rezgést)
- ha nincs rendesen bekötve, akkor csak akkor szív, míg ég a villany, időzítő-áramkörös verzió kell belőle. Ami jó a szellőztetés miatt, de rossz a zúgás miatt

Az új házban úgy döntöttem ezt radikálisan másképp fogom megoldani.
- koronafúróval át a födémen, luk a padlás felé, mind a fürdő, mind a wc esetén (150-es)
- elszívó venti a padlásra megy. A kiszemelt típus: TT PRO 125 csőventilátor. + időzítő áramkör
- födémbe 125-ös merev cső, műanyag.
- cső és venti közé 5 méternyi 127-es hangszigetelő flexibilis cső, kanyargósan tekeregve a padláson
- a födém 150-es lukán átmegy a merev 125-ös légcső, és mellette villanyvezetéknek is 20-as cső, ami ad tápot a ventinek. Rést pur habbal kinyomva, fent pedig a betont bitugéllel leszigetelve.

Eredmény: tökéletes csend, 240 m3/h elszívás mellett! (és ez még az alacsony fokozata a motornak, be lehet kötni 480 m3/h-ra is)

A hangszigetelt légcső:


A csőventilátor:
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.27 11:51:52 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5718 Dátum: 2018.10.27 13:12:15 »
Kevesen használnak tömör rézvezetéket, mert a sodrott könnyebben behúzható. A sodrott vezetéket viszont csak érvéghüvellyel szerelhető szabályosan.
Jó, de abban mi a mutatvány? Van fogóm, anno 20k volt, de azon túl megfelelő érvéghüvely, két rászorítás és kész. Esetleg még lecsípem méretre.

Nem mondod :)
Most kaptunk ajanlatot egy lakas felujitasara. 260ezer per nm. Murray kolleganak van igaza. En is mindent meg fogok csinalni amit tudok a ket kicsi kezemmel...
Száz négyzetméternél az mondjuk már fájdalmas.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5719 Dátum: 2018.10.27 13:29:59 »
hát most mondjam azt hogy 40 évesen tanultam meg maltert keverni meg kulimunkát csinálni?
egy házon kívül belül iszonyat munka van.

fűtést apóssal csináltam ő fűtésszerelő most raktunk be +3 radiátort a tetőtérbe + becsöveztük.
az a fúrószár amivel átfúrtam a födémen 7200 Ft volt. 4 lukat fúrtam vele..
kemény meló volt én voltam az inas.  olyan anyagárak vannak a fűtésboltban hogy sírtunk. és egymás kezéből tépjük ki az anyagot mert mindenki építkezik.

a villanyos ráadásul 2 konnektort elrontott jöhet vissza..remek :cry:
Az a vicc, hogy ezeket megcsinálod és rájössz, hogy napi 150-200.000 forintot "kerestél". Irodai munkában néha csak a tizede jön ennek össze. És lehet hogy alaposabb munkát végzel mint az akit a piacról kipecázol.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5720 Dátum: 2018.10.27 13:43:54 »
...
Ezt a költözés részt mennyire utáltam... Szép mennyiségű kábelezés.
Amit a múltkor írtam neked, hogy épp megvesszük, na ott tavasszal tervezem áthúzni az alu-t rézre. Addig is Wago meg alupaszta megy be a dobozokba, mert néhány konnektorban "vibrál" a töltő ha beledugom. Össze van tekerve néhol 3-4 szál alu vezeték. Jóleszazúgy. Ahol lehet könnyen áthúzni, ott már most cserélem.
Ventilátorokból USA-ban olyan jók vannak... Nem értem nálunk miért ilyen gyengék. Kint 500m3/h körül van a teljesítményük, villámgyorsan kiszippantják a párát. Lakásunkban egy időzítős konnektorra kötöttem be két 150m3/h-s egységet, ezek már elég jól kiszellőztetik a lakást, bár még ezek is gyengék.
Festékszóró bevált?
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.27 13:45:30 írta Silent »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5721 Dátum: 2018.10.27 13:58:13 »
Azt ne feledd, hogy még a '60-as '70-es évekbe a vezetékek összetekerése fogóval még szabványos volt. Sőt, még az impregnált textil szigszalag is, azt még a '80-as évekbe is lehetett kapni a boltokban, emléxem gyerekkoromból. Csomó "jó öreg" szaki meg nem tartja a lépést a korral, szerintük a régi módszerekkel ma sincs baj. Annak kell örülni, ha "már tudják" hogy rezet összetekerni aluval nagy veszélyforrás.

Mondjuk ma már a forrasztás se szabványos, pedig én azt még nem zárnám ki.

A festékszóróra nem került sor, megvettem, de asszony addig szervált új festőszakikat, és azok megoldották. Hát nem mondom, hogy maradéktalanul meg vagyok elégedve ezek mukájával is, de most már ez így marad. Lesz mire még használni bőven... csak nem mostanába, mert más áll a prioritás lista tetején.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12153
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5722 Dátum: 2018.10.27 16:33:56 »
Az a vicc, hogy ezeket megcsinálod és rájössz, hogy napi 150-200.000 forintot "kerestél". Irodai munkában néha csak a tizede jön ennek össze. És lehet hogy alaposabb munkát végzel mint az akit a piacról kipecázol.

a ház amit megvettünk (parasztház) padláson volt vagy 80-100 zsáknyi salak. azt apámmal lehordtuk de főleg én.
volt egy árajánlatom még a régi időkből (2016) és csak az volt 400 lepedő ami a végén 600 lett volna.
ezek nem normálisak.  :censored:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5723 Dátum: 2018.10.27 17:06:28 »
Tegnap elképesztő sikerélményem volt fürdőszoba/WC ventilátor fronton.
(...)
Ilyenen gondolkodok én is, és agyalok, hogyan lenne a legjobb meg legegyszerűbb.
 A cső végére nem jó tenni visszacsapó szelepet? Én rövid csövet szeretnék a padláson és a végére egy visszacsapót.
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.27 17:09:01 írta vd1234 »

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5724 Dátum: 2018.10.27 19:22:37 »
Száz négyzetméternél az mondjuk már fájdalmas.

akkor nem, ha alacsony a bázis. de nem az bakker...
és mi halmozottan hátrányos helyzetben vagyunk nagycsaládosként,  mert nagyjából nincs négy hálószobás ingatlanból kínálat.
és akkor még gondoljuk hozzá a felújítási költségeket...
közeledünk a nyugathoz, ebből is látszik :)

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5725 Dátum: 2018.10.27 20:04:31 »
Az a vicc, hogy ezeket megcsinálod és rájössz, hogy napi 150-200.000 forintot "kerestél". Irodai munkában néha csak a tizede jön ennek össze. És lehet hogy alaposabb munkát végzel mint az akit a piacról kipecázol.

hát azért ez erős túlzás, napi 200 ropihoz azért egy embernek elég komoly erőfeszítéseket kell végezni (legalábbis ha a piacról él)...

én mondjuk agyf*szt kaptam a négymillió forintos bontási költségtől ... de ez van ma...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5726 Dátum: 2018.10.27 21:12:38 »
Ilyenen gondolkodok én is, és agyalok, hogyan lenne a legjobb meg legegyszerűbb.
 A cső végére nem jó tenni visszacsapó szelepet? Én rövid csövet szeretnék a padláson és a végére egy visszacsapót.

Hát visszacsapó szelep nyilván akkor kell, ha valamiért visszirányban tud keletkezni áramlat. Pl. társasházban ahol több lakás szellőztetése ugyanabba a fővezetékbe vsn bekötve - ne jöjjön át a szomszéd bűze hozzád.
Hagtompítás tekintetében az a jó, ha minél hosszabb a hangszigetelő cső és minél tekervényesebb a motor és az elszívó nyílás között. Padláson elfér.
Ma a lenti WC-ben cseréltem a venti flexibilis csövét hangszigeteltre. Itt csak 1 méteres darab fért el, és a motor sincs falon túl, de így is jelentősen csökkent a zajterhelés.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5727 Dátum: 2018.10.27 21:18:06 »
A visszacsapó szelepet alapvetően a kéményhatás miatt gondolom beépíteni, télen ne menjen ki a meleg pl. a vécéből.

TtkXRN2...


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5728 Dátum: 2018.10.27 22:14:51 »
Á a venti áll olyankor, lapátjai ellenállnak... meg a cső függőleges része kicsi... Alig megy vmi szvsz. Annyi levegőmozgás nemárt ha van....

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5729 Dátum: 2018.10.28 07:22:03 »
a sütő-főzőlap projektet nem tudtam volna magam megcsinálni. Még kikötni talán, de az újhoz már konnektort kellett (volna) létesíteni, az meg túlhalad engem...
Végül milyen márka/típust választottatok?