Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959409 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5655 Dátum: 2018.10.14 21:54:39 »
Hát azért kiszedni sem nagy őrület, már ne haragudj. 
Nem a mozgatási részétől tartok, hanem a vezetékek szétszedésétől: mivel a gépek elég régi darab(ok), a sütőnek és a kerámialapnak közös kezelőpanelje van, nem tudom, mi hogy van összedrótozva, ráadásul ez még nem konnektoros modell, az új meg az lesz.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5656 Dátum: 2018.10.15 05:58:13 »
Pár éven keresztül olyanokat forgalmaztak, hogy a bekacsoló gombja előbb- utóbb mindegyiknek elromlott, amit párszáz Ft-ért ki lehet cserélni.

Nem szerencsés, ha éppen amikor kell,nem bekapcsolható, de még mindig jobb, mintha károsítja az akkut a túl magas töltőfeszültséggel.

Köszi, meg fogom nézni azt a mikrokapcsolót, aztán ha kell, akkor kicserélem.

Eddig viszont arról volt szó, hogy az aldis töltő jó. Akkor mégsem?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5657 Dátum: 2018.10.15 06:01:54 »
Erről a veszélyes hulladék begyűjtésről hirtelen két dolog jutott eszembe.
Volt, hogy bementem egy villamossági szaküzletbe, ahol volt egy magas kartondoboz, amibe lehetett dobálni a kompakt fénycsöveket.
Nagyon megörültem, ugyanis simán eltörhettek/megrepedhettek, a benne levő higany meg frankón kimászik belőle.
A másik, hogy amit fejlett régiókban szakszerűen begyűjtenek, elég nagy tömegben megy a fejletlenebb régiókba, aztán meg:
https://www.youtube.com/watch?v=i4GZA9kEOV4
 :cry:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5658 Dátum: 2018.10.15 09:33:18 »
Nem a mozgatási részétől tartok, hanem a vezetékek szétszedésétől: mivel a gépek elég régi darab(ok), a sütőnek és a kerámialapnak közös kezelőpanelje van, nem tudom, mi hogy van összedrótozva, ráadásul ez még nem konnektoros modell, az új meg az lesz.
Semmi jelentősége annak hogy mi mivel van "összedrótozva" mert úgyis szétszeded és nem kell többé. Amúgy a közös kezelőpaneles sutő/főzőlap szettek egy sokpólusú csatlakozóval vannak általában összekötve egymással amit csak egyféle képpen lehet összeilleszteni (mint az autóknál hasonló, csak itt hőállóbb anyagból készült). Ez a csatlakozó pedig a sütő tetején található egy takarófedél alatt. De amúgy meg el is vághatod a két egységet összekötő kábelt miközben kiépíted.

Most akkor vagy ki kell jöjjön kétszer a szaki ha nem akarsz nekiesni, vagy szétszeded magad, ami tényleg nem nagy ügy, ha egyszer mindent áramtalanítottál. Ezen nincs mit tovább rágódni.
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.15 09:46:59 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5659 Dátum: 2018.10.15 09:45:38 »
Elektromos tűzhely ( és más villamos berendezések) beüzemeléséhez jogszabály nem ír elő villanyszerelőt. A jogszabály a kontár munkavégzést szankcionálja...
Ez így van. Jogszabályilag csak az számít ami a villanyóra előtt van (a villanyóra és a szolgáltató között, beleértve a villanyórát és a kismegszakítót/biztosítékot ami az órával együtt van leplombálva). Ami ezt követően a Te lakásodba megy az már kizárólag a Te felelősséged.

A fázissorrend mérése ( értelemszerűen 3F gép esetén) csak kötözködés. A villanyóra sem megy tönkre nem megfelelő sorrendű bekötés esetén.
Nálunk konkrétan 13 évig volt az előző helyen hibás a fázissorend, még a villanyóra előtt volt rosszul bekötve. Egy digitális villanyóránk volt, ami egy hibakódot villogtató LED-el jelezte folyamatosan a hibát, de amúgy minden más teljesen rendben működött. Egyszer pont Március 15-én ünnepnapon szereltem valamit és gondoltam rákeresek mi ez a hibakód, és akkor tudtam meg, hogy rossz a fázissorrend. Felhívtam az Elműt, bejelentettem a hibát, 1 órán belül kijöttek (mondom, ünnepnap Március 15!), azt mondták pont ráértek ügyeletben ünnepnapon úgyse volt semmi dolguk, megállapították hogy jé, tényleg. Kijavították, de ők is mondták: semmi jelentősége nincs, a hibajelzés megszűnt, de ahogy eddig jó volt 13 évig, ezen túl is ugyanúgy jó lesz.

A fázissorrend csak ipari berendezéseknél számít, pl. 3 fázisú forgatómotoroknál. Gondolom ilyen nincs music lakásában  :D

Ahol korábban is olyan gép működött, ott elég csak mindent ugyanoda kötni ( szín vagy jelölés alapján). ... Rendes vezetékezés, esetleg külön FI relé esetén nyugodtan lehet aludni, akkor is, ha nem villanyszerelő szakmunkás végezte a csavarok meghúzását és a szemrevételes ellenőrzést.
Itt most csak arról van szó, hogy az ember kiépítse a régi cuccokat hogy ne kelljen kétszer kijönni a szerelőnek. Music úgyis az új beépítését szerelőre bízná, mert köll neki a gari.

Egyébként igen, a pöcsétes villanyszerelő előírást a forgalmazók találták ki, hogy a saját seggüket védjék, valóban azért, hogy a garanciában "elsüthető" hibákat minimalizálják, amelyek hibás bekötésből adódhatnak. Illetve egyet is értek azzal, hogy ha valaki nem ért hozzá akkor tényleg bízza szakira, mert egy hibás bekötés életveszélyes is lehet. A régi kikötése, elbontása - az kevesebb szakértelmet igényel, azt ha az ember józan ésszel átlátja akkor ott nem lehet baj. Illetve menet közben ha bármi kellemetlenség akad, meg lehet állni, abba lehet hagyni és lehet segítséget kérni kockázatmentesen.
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.15 09:52:25 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5660 Dátum: 2018.10.15 13:15:56 »
Amúgy az eredendő kérdés csak annyi volt, hogy ha magam nem nyúlok hozzá, meg lehet e úszni a kétszeri kihívást. Nem lehet, lebeszéltem, kijönnek. Nekem itt megér 8500 Ft-ot, hogy ne én szúrjam el, másutt meg majd behozom. Pl. a zongoráinkat fel tudom hangolni magam, ez két hangszer esetén már ennek többszöröse... (De még egynél is.)
music     

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5661 Dátum: 2018.10.21 17:27:03 »
Hali!
Hangos lett a központifűtés vizpumpája/keringtető szivattyú. Gondolom csapágy vagy más alkatrésze miatt. (Wilo)
Tud valaki szerelőt aki kicseréli, vagy megjavítja?

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5662 Dátum: 2018.10.21 18:56:09 »
Hali!
Hangos lett a központifűtés vizpumpája/keringtető szivattyú. Gondolom csapágy vagy más alkatrésze miatt. (Wilo)
Tud valaki szerelőt aki kicseréli, vagy megjavítja?

Poor Péter!

Jobb ezt sk végezni, mert illenkor csak kóklerek érnek rá, mert most van a karbantartási és beüzemelési dömping.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5663 Dátum: 2018.10.21 20:59:15 »
Hali!
Hangos lett a központifűtés vizpumpája/keringtető szivattyú. Gondolom csapágy vagy más alkatrésze miatt. (Wilo)
Tud valaki szerelőt aki kicseréli, vagy megjavítja?
Kell(ene) lenni alatta és fölötte két csapnak, azokat elzárva hamar ki lehet cserélni a szivattyút.
Azért megkérdem: légteleníteni próbáltad?

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5664 Dátum: 2018.10.22 10:55:31 »
Hali!
Hangos lett a központifűtés vizpumpája/keringtető szivattyú. Gondolom csapágy vagy más alkatrésze miatt. (Wilo)
Tud valaki szerelőt aki kicseréli, vagy megjavítja?

Egyébként egykörös fűtési rendszerről van szó vagy...?
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5665 Dátum: 2018.10.22 18:55:48 »
Elektromos tűzhely ( és más villamos berendezések) beüzemeléséhez jogszabály nem ír elő villanyszerelőt. A jogszabály a kontár munkavégzést szankcionálja, illetve minden elektromos berendezés üzembe helyezésekor kötelező az ÉV ( életvédelmi) mérés, ami a szigetelés és a földelés, valamint a biztonsági berendezések mérését ( vagy tanusítványuk érvényességének ellenőrzését) írja elő. Tehát ha hazaviszel az ALDI ból egy tizesért egy kiváló indukciós főzőlapot ( bakker ennyiért hőfokot is szabályoz!) akkor miután a villásdugót bedugtad a helyére, ne felejtsd el kihívni a szakít a MSZ HD 603 64 miatt! Ja, hogy pont ezt nem csinálja meg a beüzemelő villanyász ( tisztelet a kivételnek)? Mégis mit vártunk, a jogszabályok ismerete nem követelmény egy garancia jegy megfogalmazásakor, és méginkább a termék eladásakor vagy gari ügyintézésnél.

A fázissorrend mérése ( értelemszerűen 3F gép esetén) csak kötözködés. A villanyóra sem megy tönkre nem megfelelő sorrendű bekötés esetén. Ahol korábban is olyan gép működött, ott elég csak mindent ugyanoda kötni ( szín vagy jelölés alapján). Ellenőrizni, hogy a betáp min 2,5 mm2 rézvezeték. Minden méret és/ vagy anyag váltás az órától automatával ( biztositékkal) van védve, a vezetékek nem sérültek. Sodrott rézvezeték esetén az érvéghüvelyek mérete és állapota megfelelő. Tovább tart leírni mint megcsinálni.
A lényeg, hogy a villanyszerelő előirásával az alap hibákat akarja a bolt/ gyártó elkerülni, pl. nem indul a rossz bekötés miatt, vagy leég egy laza/ összetekert/ alu-réz gányolás miatt az épület.
Rendes vezetékezés, esetleg külön FI relé esetén nyugodtan lehet aludni, akkor is, ha nem villanyszerelő szakmunkás végezte a csavarok meghúzását és a szemrevételes ellenőrzést.

ÉV= érintésvédelem, nem életvédelem, Kolléga Úr!
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5666 Dátum: 2018.10.22 18:56:15 »
Kell(ene) lenni alatta és fölötte két csapnak, azokat elzárva hamar ki lehet cserélni a szivattyút.
Azért megkérdem: légteleníteni próbáltad?
Ez egy régi kazánhoz van csatlakoztatva, egykörös, szabadesésűre tervezve, de kell a tökéletes cirkulációhoz. Nincsenek csapok, sajnos, hanem két-két felület össze van csavarozva, közte tömités. Légtelenités  a radiátoroknál lehet, ott csörög , ha nincs légtelenitve. de szivattyú a kazán mellett van ott nem csörög. A rendszer nyitott, a padláson van egy kiegyenlitő/túlfolyótarály. Vagy a szivattyún lehet valami légtelenitő bizgentyű??? :hmmmm:
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.22 18:59:18 írta OldPiet »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5667 Dátum: 2018.10.22 20:42:59 »
ÉV= érintésvédelem, nem életvédelem,
Jogos! Már nem tudom a predektiv szövegbevitel hibázott, vagy a célt írtam le, de valóban helytelen és félreérthető így egymásután.  :whistling:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5668 Dátum: 2018.10.23 08:48:32 »
Ez egy régi kazánhoz van csatlakoztatva, egykörös, szabadesésűre tervezve, de kell a tökéletes cirkulációhoz. Nincsenek csapok, sajnos, hanem két-két felület össze van csavarozva, közte tömités. Légtelenités  a radiátoroknál lehet, ott csörög , ha nincs légtelenitve. de szivattyú a kazán mellett van ott nem csörög. A rendszer nyitott, a padláson van egy kiegyenlitő/túlfolyótarály. Vagy a szivattyún lehet valami légtelenitő bizgentyű??? :hmmmm:
Egykörös? Az elvileg így épül fel, és elég ritka, legalábbis errefelé nem láttam ilyet még 30 éve kiépített központi fűtések között sem:
http://static.stroifaq.com/wp-content/uploads/2015/10/shema-vod-otopleniya-400x304.jpg

De ez nagyjából mindegy most.
Szivattyúkon van légtelenítő, a közepén levő nagyobb sárgaréz(színű) csavarfejet kell kifelé tekerni, aztán majd vissza. Én működés közben szoktam néha. Ennél az alján csepeg pár csepp víz kifelé ilyenkor.

Itt hollandis a szivattyú, nem karimás. A két csapot elzárni, és lehet cserélni, ha baja lenne.
Általában letapadni szoktak az állásban tavasztól őszig, ezért olyankor néha elindítom pár pillanatra, hogy ez ne történjen meg.
« Utoljára szerkesztve: 2018.10.23 08:58:10 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10251
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5669 Dátum: 2018.10.23 10:37:54 »
Egykörös? Az elvileg így épül fel, és elég ritka, legalábbis errefelé nem láttam ilyet még 30 éve kiépített központi fűtések között sem:
http://static.stroifaq.com/wp-content/uploads/2015/10/shema-vod-otopleniya-400x304.jpg

(...)
Bocsánat, egycsöves.