Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 957976 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5535 Dátum: 2018.07.25 19:11:45 »
Milyen invertert kaptál a napelemhez?

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5536 Dátum: 2018.07.25 20:59:43 »
SE, azt legalább nem tudták elrontani. -(
A tervezésben még így is elhasaltak, de legalább nem lett a mező rosszul illesztve az inverterhez, pedig azt tukmálták. Nem zavarta őket, hogy 360-420 üresjárati feszültségekhez 800V os invertereket kínálnak.
Azt sem nagyon értették, hogy fix stringfeszültségű rendszert másként kell számolni.
« Utoljára szerkesztve: 2018.07.25 21:08:55 írta Agyarka »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5537 Dátum: 2018.07.25 21:08:09 »
Ez itt Fronius. Egyelőre csak annyit látok hogy van fent a falon egy doboz, amin a kijelző kiírja hogy éppen hány W-ot termel a rendszer. Azt keresem hogyan lehet ezt monitorozni, logolni. A gyártónak van egy felhő-alapú rendszere, ki fogom próbálni.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5538 Dátum: 2018.07.25 21:11:08 »
Fronius ból a Light verzió nem tartalmaz kommunikációs modult, utólag kell beletenni  Egyébként az egyik legjobb.
A hibrid verzió az egyik kedvencem, kár, hogy nálunk jelenleg nincs rendszer engedélye.
« Utoljára szerkesztve: 2018.07.25 21:13:48 írta Agyarka »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5539 Dátum: 2018.07.25 21:26:08 »
Az van ráírva hogy Symo...

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5540 Dátum: 2018.07.25 22:28:55 »
Az 3 fázisú verzió. Az alsó részében van a kommunikációs modul, amiben kellene a jobb oldalon lennie és Data Manager kártyának ami a WiFi t és a LAN t is tartalmazza. Amennyiben több invertert kötnek össze, akkor elég 1 DM kártyás, a többi Light verziós kell legyen.
Szerencsére a Fronius korrekt, nem kell hozzá mindenáron felhő, lehet USB re loggolni.

A telepítőnek erről azért illett volna vmit mondania, még a szerződés kötés előtt.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5541 Dátum: 2018.07.26 08:48:01 »
Nem tudom ki volt a telepítő. Mint írtam is előbb, a házat így vettem, működő rendszerrel rajta. Minimális papírdoksit adott át az eladó, gyakorlatilag a birtokba adási jegyzőkönyvben rögzített mérőórák gyári számai az egyetlen biztos támpontom. A telepített napelem rendszerről, inverterről semmi dokumentációm sincs. Szerződésem pedig csak az elmű-émásszal van.
És ez még a kisebbik "baj" ilyen fronton, van még külön hőcserélős napkollektor rendszer is a házon, ami a háztartási meleg vizet, meg a medencevizet is fűti, elég szép gépészettel, azokról sincs gőzöm. Eleve a medence vízforgató rendszere is ott van homokszűrő tartállyal és opcionálisan bekapcsolható elektromos fűtéssel. Látszólag minden működik amúgy - de semmi doksi semmiről és leírások sincsenek. Ilyen rendszereket gyakorlatban sosem üzemeltettem még, asse' tudom mihez szabad nyúlni és mihez nem. Szerencsére a központi fűtés meg a hmv egy klasszikus Junkers turbó kazán, azt szinte minden szerelő keni-vágja - szóval nincs para (még).

Az eladót hiába presszionáltam hogy adjon papírdokumentációt ezekhez, azt mondta: nincs. Szerencsére a ház építési engedélyét 1998-ból elő tudta kotorni, ami a hitelszerződéshez kapcsolódó értékbecsléshez kellett, de mást nem adott. A medence építési engedélye is megvan 2001-ből, de az is láthatóan másképp valósult meg mint ahogy a rajzon szerepel (a gépészeti akna tök máshol van). A különféle rendszerek telepítése mind utólag történtek meg, folyamatos átalakításokkal. Egyedül az emeleti split-klímák papírjai vannak meg, 2012-be lettek feltéve.

Hacsak az élet másképp nem alakítja, az invertert át akarom telepíttetni beltérbe, az előző tulaj a garázs külső falára tette, én meg átraknám a fal belső oldalára, mert egyrészt védettebb odabenn, másrészt homlokzati felújításnak útjában van. És ha már hozzányúlunk, egy smart meter beiktatásán is gondolkodom, ami nem csak a megtermelt energia vonatkozásában ad infót, hanem a fogyasztásban is, így pontosabb összképe lenne az embernek a háztartás energia egyensúlyáról.
« Utoljára szerkesztve: 2018.07.26 09:10:14 írta robi (Robi) »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5542 Dátum: 2018.07.26 13:17:11 »
Sajnos elég gyakori, hogy nincs dokumentáció, pedig elég sok elő van írva, és egy esetleges ellenőrzéskor kérhetik is. Szerencsére még nem hallottam ilyenről magánház esetén, de ahová vállalkozás telephelye is be van jelentve ott könnyen előfordulhat.

Az inverter lehet nem a legszerencsésebb helyen van, de én nem raknám át. Hivatalosan intézni ugyanannyi munka és utána járás, mint egy másik inverter. Annyit nem ér az egész. Ráér akkor megcsinálni amikor javíthatatlanul tönkre megy az inverter (remélhetőleg kialakul az alternatív javító bázisa), mert a jelenlegi szabályozás mellett akkor is teljes engedélyezési eljárás szükséges.
A kérdés az, hogy a vezetékezés hogyan lehet megoldani, és mennyire fog megfelelni a szabályoknak ( tűzvédelmi kapcsoló, villámvédelem stb.).

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5543 Dátum: 2018.07.28 09:01:10 »
Hosszabb távon biztos hogy át lesz helyezve, mert úgyis teljesítmény-bővítést szeretnék (még egyszer ugyanekkora szabad tetőfelület áll rendelkezésre megfelelő tájolással, mint ami most napelemmel ki van rakva) - emiatt meg úgyis újraterveztetés/engedélyeztetés lesz.
A terv az, hogy a cirkó fűtést pár év múlva kiváltsam elektromos fűtéssel az egész házban - és úgy tűnik még egy ekkora napelem park pont ki fogja termelni nyáron azt az energia mennyiséget, amekkora a téli fűtéshez kell majd.  ;)

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5544 Dátum: 2018.07.28 09:48:39 »
A gázfűtés lehetőségét ne számold fel, tartaléknak jó ha megmarad.
Elektromos árammal fűtés esetén inkább hőszivattyúban gondolkozz ( levegő - levegő a legegyszerűbben megoldható) , a nem hőszivattyús megoldások energia pazarlóak. Semmi garancia nincs arra, hogy a szaldó megmarad, és az összes EU s szabályozás a helyben megtermelt zöldenergia felhasználásának területi és időbeni korlátozásának irányába mutat. Elektromos kazán, fűtőfilm energiája 3x drágább mint a gáz, úgyhogy hosszútávon nem érdemes rájuk építeni. Passzivház közeli szigetelésnél még megfizethető, de az arányokon nem változtat.
Infra panel egy picit jobb, az infra film viszont Magyarországon átverés, mert a rétegrendben szereplő szigetelő hálót mindenki kihagyja ( nem is kapható), és így nem lesz meg az elektromágneses sugárzás elleni védelem. Mivel az infra sugárzást egyébként is a felette lévő burkolat kapja, így nem több egy kábeles fűtőfilmnél, de legalább jobban káros az egészségre. Nem is értem, hogy ilyen körülmények között hogyan forgalmazhatják.
« Utoljára szerkesztve: 2018.07.28 09:55:29 írta Agyarka »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5545 Dátum: 2018.07.28 10:17:24 »
Azt én nem mondtam, hogy a gázt mint lehetőséget teljesen elvetem.  ;)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5546 Dátum: 2018.08.27 15:58:08 »
Dr. Gáz van még errefele?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5547 Dátum: 2018.08.27 16:18:48 »
Na gyerekek.

Úgy jártam, hogy Július 3.-án kiadtam a családi ház felújítását egy generál kivitelező csapatnak. Qrva drágán, de örültem hogy vállalták. Ígértek mindent meg főleg azt hogy elképesztően elégedett leszek, mert ők egy prémium kategóriás brigád, nem dolgoznak akárhol és akárkinek. Augusztus 20.-ára feltakarítva csitti-fitti beköltözhető állapotba adják át az ingatlant. Csak belső felújításokról volt szó.

Ma még mindig úgy álltak, hogy bokáig a kosz, ecsetelgetés meg glettelgetés itt-ott, fuga nincs a WC-kbe meg a zuhanyba se. És számos minőségi észrevétel, melyeket igyekeztem mind időben jelezni hogy ne kelljen sokat visszabontani (kvázi nekik segítve ezzel is). Olyan brigád amúgy, olyan 1.0-ás figurákkal, akik a szart meg a hugyt nem húzzák le maguk után a WC-n, meg lelépnek fél munkaidőben.

Elképesztő milyen emberek vannak. Ja és mindent csak okosba'! Átutalni nem lehet, meg számla se legyen, ha lehet. Csak kápé.

Ma kitettem őket, ennyi volt. Majd egyenként keresek szakikat befejezni azt ami maradt.

« Utoljára szerkesztve: 2018.08.27 16:22:11 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9388
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5548 Dátum: 2018.08.27 16:37:16 »
Dr. Gáz van még errefele?
Itt a fórumon tuti nem.
Elköltözött a világ végére, nem szerel már, csak (online)üzletet tart fenn,a céget - ügyfélkört - eladta. Vagy valami ilyesmi  :D
Tel számot tudok keríteni hozzá.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5549 Dátum: 2018.08.27 16:49:11 »
Gondolom ő lehet a www.computherm.hu mert rendeltem tőle egy termosztátot, de ha már nem szerel, mindegyis. (egy termosztátot én is be tudok kötni, a rendszert kéne csak rendesen átnézni majd, de akkor keresek mást)