Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 955177 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5325 Dátum: 2017.10.06 21:22:35 »
Jó étvágyat!  ::)
Jöhetnek az olvasmányok.  :yes:
Még egy kis étvágygerjesztő.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5326 Dátum: 2017.10.06 22:38:47 »
és máshol??
Pl Ausztriában sok vizierőmű van, azt vissza lehet duzzasztani, "gombnyomásra" - Mint a Niagarát.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5327 Dátum: 2017.10.06 23:08:06 »
Pl Ausztriában sok vizierőmű van, azt vissza lehet duzzasztani, "gombnyomásra" - Mint a Niagarát.
Az tervezheto. Ja es mindig rendelkezesre all :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5328 Dátum: 2017.10.07 08:56:08 »
Köszönjük az infókat.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5329 Dátum: 2017.10.07 09:38:05 »
Pl Ausztriában sok vizierőmű van, azt vissza lehet duzzasztani, "gombnyomásra" - Mint a Niagarát.

Különböző (vízföldrajzi és földrajzi) adottságaink kretén belül, ami rendelkezésre áll, az ugyan ollan gyorsan tehető aktívvá-passzívvá, mint egyéb helyeken. Az említett "példád" esetén sem a folyót duzzasztják vissza, hanem egy folyó mellett mesterségesen kialakított tározót töltenek a kanadaiak és az amik is. Érdekes lehet a szitu amikor befagy a folyó és a vízesés is. 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5330 Dátum: 2017.10.07 09:57:44 »
Indítónak egy eset amiből érdemes okulni.
A cikket végigolvasva, ha 1 fázison maximum 1,75 kVA-es inverter csatlakoztatható, akkor 3 fázison mekkora lehet vajon a maximum?

A Debreceni az valahogy sántít, ezért nem is foglalkoztam vele illetve lehetne, de ezek a hiányos információk nem visznek előrébb.
Nem tudom mit lehet ekkora fogyasztással üzemeltetni, legyen az Ő dolguk, hacsak nem elírás az adat.
Megnéztem évekre visszamenőleg a villany fogyasztásunkat a legtöbb 2655kWh volt.
Ha mondjuk egy 250-300nm-es családi házat csak villannyal fűtenél fel (pl. elektromos kazánnal), sztem simán lehet éves 10-12ezer kWh fogyasztásod. Teljesen függetlenítheted magad a gáztól.
Kérdés, mekkora betáp kellhet ehhez. Kötve hinném, hogy az alap 3x16A elég tudna lenni  :hmmmm:

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5331 Dátum: 2017.10.07 11:01:46 »
Különböző (vízföldrajzi és földrajzi) adottságaink kretén belül, ami rendelkezésre áll, az ugyan ollan gyorsan tehető aktívvá-passzívvá, mint egyéb helyeken. Az említett "példád" esetén sem a folyót duzzasztják vissza, hanem egy folyó mellett mesterségesen kialakított tározót töltenek a kanadaiak és az amik is. Érdekes lehet a szitu amikor befagy a folyó és a vízesés is. 

Pardon!! :cry: :flowers: Ezt csúnyán hiányosan küldtem tova. Természetesen a helyes szó keretén!
és így vállalom a "témarombolásért" az aborciót.

« Utoljára szerkesztve: 2017.10.07 11:17:17 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5332 Dátum: 2017.10.07 11:35:57 »
A cikket végigolvasva, ha 1 fázison maximum 1,75 kVA-es inverter csatlakoztatható, akkor 3 fázison mekkora lehet vajon a maximum?


A cikkben van erre némi utalás: ..."1 fázison maximum 1,75 kVA-es inverter csatlakoztatható, ugyanis ennél az értéknél a feszültségnövekedés az előírt 3%."

Ahogy én értelmezem a cikk idevonatkozó részét, az adott területen  3* 1.75 kVA.









de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9516
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5333 Dátum: 2017.10.07 11:40:23 »
Nem biztos, mert a három fázis nem 3 külön 230V-ot jelent. A fázisok közt 400V van, ebben az esetben lehet más a százalék (nagyobb az energiatartalom), illetve ha maradnánk is a 3%-nál, nagyobb teljesítményt jelenthet.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5334 Dátum: 2017.10.07 11:53:37 »
Nem biztos, mert a három fázis nem 3 külön 230V-ot jelent. A fázisok közt 400V van, ebben az esetben lehet más a százalék (nagyobb az energiatartalom), illetve ha maradnánk is a 3%-nál, nagyobb teljesítményt jelenthet.

Biztosan. Magam gép ész valék, nem delej ész, így nem boncolgattam a helyi szolgáltatói engedélyes
adott történetre előadott álláspontját. "A szolgáltató így nyilatkozott: „a teljesítménynövelés elvégzése után ismételten benyújtotta az igényét háztartási méretű kiserőműre, amelyre válaszul tájékoztattuk, hogy a hálózati viszonyok miatt az általa igényelt kapacitást 1 fázison nem tudjuk biztosítani. Ügyfelünknek az 5 kVA-es napelem három fázison történő csatlakozására van csak lehetősége – erről kollégáim írásban is tájékoztatják ügyfelünket.” Ebből az következik e amit írék, vagy lehet nagyobb is a rendelkezésre bocsájtható kapacitás, azt döntse el egy mélyebb látású delej ész. Hozzá fordulnék amennyiben hasonlóban törném a fejemet.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5335 Dátum: 2017.10.07 14:29:02 »
 
alapok1.
Alapok2
Ismeretterjesztőnek megfelelnek, de elég sok félinformáció van bennük.
Soros kapcsolás (string vagy stang) esetén valóban a leggyengébb teljesítményű határozza meg az összteljesítményt, de ennek csak meghibásodás vagy árnyékolás esetén van jelentősége. Árnyékmentes helyen teljesen jók a "hagyományos" inverterek, általában 2 különböző tájolással (2 string) simán megbírkóznak. A legtöbb rendszer rendelkezik online naplózással, ezekhez lehet riasztást társítani, ami a működési rendellenességekről értesít.
HW hibát az újabb rendszereknél sem lehet távolról javítani.
A mikroinverterek felára magas, és jelenleg valóban állandóan számolni kell a rosszabb hatásfokkal és rövidebb termelési idővel (később indul, korábban áll le).
Optimalizálókból kétfajta rendszert terjedt el a Jinko és a Solar Edge. Az első panel szinten nyújtja mindig a maximális teljesítményt ( más funkciója nincs) és hagyományos inverteren keresztül van a DC-AC konverzió. Az SE panelenként vagy kétpanelenként végzi ugyanezt. Önmagában hagyományos inverterrel párosítva nincs plusz funkciója, de lehet hozzá kiegészítőként db szintű felügyeletet biztosító modult vásárolni. (Azaz a cikkben állítotakkal ellentétben az optimalizálókat nem központi egység vezérli, önmagukban is működőképesek. ) Teljes funkcionalitást az SE invertereivel nyújtja, amik a felügyeletet, a tűzvédelmet és kommunikációt is biztosítják. Az SE invertereknek nincs munkapont követő egységük (ezt a különálló optimalizálók végzik) ezért felépítésük egyszerűbb a hagyományos invertereknél. Nem véletlen, hogy 12 év rájuk az alapgarancia.
Amennyiben az ár az elsődleges, kisebb rendszereknél az optimalizálók felára miatt nem feltétlenül érdemes optimalizált rendszert telepíteni.
A Jinkónál magas a modulár, az SE nél azonban 15kW felett már lehet párosával (2 panelhez 1 optimalizáló) kötni az optimalizálókat és némileg az inverter ára is tükrözi az egyszerűbb felépítést, azaz a hagyományos rendszerrel szembeni árkülönbség kiegyenlítődik.

Tűzvédelmi kapcsoló csak akkor kötelező:
- a napelemek és az inverter között 1 nél több szintkülönbség van, vagy áthalad idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon;
- DC oldalon épületen kívül a paneltől a belépési pontig a nyomvonal több mint 10m;
- DC oldal az épületen belül több mint 5m.
- nincs az inverterbe építve DC oldali leválasztó kapcsoló (szerintem nálunk az ilyen készülék nem is kap típusengedélyt.

Az SE optimalizálók 80C felett lekapcsolnak (1V-ra), de ez nem galvanikus leválasztás, ezért nem fogadják el leválasztó kapcsoló helyett.

Indítónak egy eset amiből érdemes okulni.
Ez nagyon egyedi eset. 2,5kW ig az esetek nagyon nagy részében nem okoz gondot az 1 fázira táplálás. A szomorú az, hogy mindegy ki volt a kivitelező, kisiparos, EON vagy enHome, mindegyik csak széttárja a kezeit. Annyi a különbség, hogy az EON és az enHome sokkal drágábban és lassabban. Egyéb vállalkozók hajlandóak a betáppal foglakozni, a hálózati engedélyesek belső szabályzata ezt kifejezetten tiltja (persze erről gyakran csak a szerződéskötés után hónapokkal tájékoztatják a kedves ügyfelet, amikor már majdnem a körmükre ér a kivitelezési határidő. ) Jelenleg a ELMÜ (enHome) 120 MUNKAnapra szerződik (+téli munkavégzés 30 munkanap), és ez remek kibúvó a határidő alól.

A cikket végigolvasva, ha 1 fázison maximum 1,75 kVA-es inverter csatlakoztatható, akkor 3 fázison mekkora lehet vajon a maximum?
1,75kW ~7,6A, 3x7,2A ről elmegy 5kW-os inverter.

Ha mondjuk egy 250-300nm-es családi házat csak villannyal fűtenél fel (pl. elektromos kazánnal), sztem simán lehet éves 10-12ezer kWh fogyasztásod. Teljesen függetlenítheted magad a gáztól.
Kérdés, mekkora betáp kellhet ehhez. Kötve hinném, hogy az alap 3x16A elég tudna lenni  :hmmmm:
10,9 MWh kihozható 34db átlagosan tájolt 270W os panelből 8kW os inverterrel aminek a tápigénye 3x11,6A. 3x16A be belefér 10kW os inverter.

Nem egy nagy poén ezeket kiszámolni/ megtervezni, de minden szentnek magafelé hajlik a keze, ezért kamarai tagság, regisztrált tervezői engedély , kreditpontok szükségesek hozzá.

Egy EON által fizetett cikk. A hálózati engedélyeseknek a szaldóval nem jó üzlet a HMKE, de ha már ellene nem tudnak tenni, akkor szeretnék lefölözni a hasznot. A cikkben írt megtérülés csak a hagyományos rendszereikre vonatkozik. Az enHome annyival rosszabb az EON nál, hogy főként kínai cuccokat favorizál. Ugyan nagyon rossz panelek már kikoptak a piacról, de 3-5% kal kisebb hozamúak mint a jónevű termékek, az invertereik pedig szűkebb tartományban dolgoznak.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5336 Dátum: 2017.10.08 01:27:41 »
Alapok2
"A következő lépcsőfok: a DC optimalizálók: ...
További hasznos funkciók ...

Az optimálisabb működésnek köszönhetően a napelemek öregedése lelassul, csökken a PID (Power Induced Degradation) effektus valószínűsége, ezáltal a telep gazdaságossági mutatói tovább javulnak. "

A PID et a potenciálkülönbség hatására kialakuló kóboráram okozza, aminek hatását a magas pára, a szennyeződések ( hot spot) és a magas rendszerfeszültség ( egyes források szerint 600+, más források szerint 800+ V) fokozza.

Mivel ezekre az optimalizálók nincsenek hatással, az idézett állítás téves.


A magasabb rendszerfeszültség hosszabb stringeket tesz lehetővé, ami kisebb bevilágításnál is képes működtetni az invertert. Ezért fejlesztenek egyre magasabb rendszerfeszültségre paneleket és invertereket is, így még inkább megnő a PID megelőzésének, detektálásának, és az esetleges regenerálásnak a jelentősége. Nem is értem, hogy az inverterek miért nem rendelkeznek ezzel a PID regeneráló funkcióval, amit szükség esetén éjszaka műkodtetni tudnának.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5337 Dátum: 2017.10.09 11:24:04 »
Ajánljatok nekem valami jó kis akkus csavarozót? Nem kell professzionális, nem is akarnék érte annyit adni. A cél az, hogy a lakás felújítást és a bútorok összerakását jól kibírja, utána valószínűleg évente 2x fogom elővenni.
Van egy régi einhell gépem, amit szeretek is, de az akkuja már annyira gyenge (7-8 éves, és elég sokat állt, keveset használtam), és kb több kerülne az akku bele, mint venni egy újat, ezért azt inkább levittem a nyaralóba, oda tökéletes.

Köszi!
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5338 Dátum: 2017.10.09 11:39:15 »
Ajánljatok nekem valami jó kis akkus csavarozót? Nem kell professzionális, nem is akarnék érte annyit adni. A cél az, hogy a lakás felújítást és a bútorok összerakását jól kibírja, utána valószínűleg évente 2x fogom elővenni.
Van egy régi einhell gépem, amit szeretek is, de az akkuja már annyira gyenge (7-8 éves, és elég sokat állt, keveset használtam), és kb több kerülne az akku bele, mint venni egy újat, ezért azt inkább levittem a nyaralóba, oda tökéletes.

Köszi!
lapozz vissza pár oldalt, néhány napja volt téma!!!
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5339 Dátum: 2017.10.09 12:30:49 »
lapozz vissza pár oldalt, néhány napja volt téma!!!
Láttam, de annyit nem akarok érte adni.
Ha veszek valami akciósat, és tönkremegy, majd veszek egy másikat (darabját 5-6000ért) még mindig olcsóbban jövök ki.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...