Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 960003 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5220 Dátum: 2017.09.26 21:08:16 »
Meglévő vizes rendszerbe lehet illeszteni elektromos kazánt ( fűtőpatront). Új építés esetén inkább infrafűtőtestekben gondolkodnék. Mivel itt 1kW áramból durván 1kW hőt állitunk elő, csak nagyon jó szigetelés esetén / vagy idényjellegűen gazdaságos.
Nagyobb hőigény esetén levegő - víz vagy víz- víz hőszivattyúval érdemes fűteni, de annak már van karbantartási igénye, és hibalehetőgei.
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.26 21:12:21 írta Agyarka »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5221 Dátum: 2017.09.26 21:31:08 »
Amennyiben akár 1 cm is odébb kell rakni a gázvezetéket, már terveztetni kell. + villanyszerelői nyilatkozat az EPH ról. Kéménynél szintén kell a külön terv és engedély. A tervtől csak akkor tekintenek el, ha szerelt kéményről van szó, mert azoknak van tipusbizonyítványuk.
A legjobb előre kifizetni a fűtés árát a hőszigetelésre. Rendesen szigetelt házat árammal is lehet fűteni, azt csak 1x kell terveztetni (7 kW felet)t, és el lehet felejteni a gázszerelőt, kéményeseket és a járulékos ügyintézést, költségeket. Az áramot akár napelemmel is meg lehet termelni.
Újépítésű házban/ lakásban jó, ha rendelkezésre áll 3x25A teljesítmény ( pongyola a megfogalmazás az áramkorlátra, ami egyben a teljesítményt is korlátozza, de a hálózati engedélyes így használja).

No! Szúkíccsünk, de csak a szőrszálhasogatás kedviért!
A gáz alaphálózat bekötő ágának nem flexibilis bekötő csővel történő módosítás von maga után, szükségszerűen gáztervet és gázmeót!!! Ekkor a szolgáltatói engedélyes köteles és jogosult vizsgálni a rendszer gáztömörségét, a csőhálózat EPH jegyzőkönnyvel igazolt megfelelőségét, valamint az engedélyes terv szerinti kivitelezést. Az égéstermék elvezető rendszer esetén is több alternatíva áll rendelkezésre, a helyi adottságok függvényében( tetőhéjaláson történő, v. homlokzaton történő kitorkolás).
A tervezéstől, még egyszerűsített készülék cserekor sem lehet eltekinteni.
Az okos ház alapvető jellemzője az okos tulajdonos!! Az okos ház OKKAL használja az energiát, akár primer, akár szekunder az input. Az okos tulaj először csökkenti a ház szükségtelen energia forgalmát, kialakít egy számára komfortos peremfeltétel rendszert, majd azt permanensen fenntartja. Így érheti el a legkedvezőbb energia felhasználást. A ki-be kapcsolgatás random hozzáállással nem okos tulajt takar!!
Nem neked szólt Agyarka!!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5222 Dátum: 2017.09.26 22:09:41 »
Ezen én is törtem az agyam a minap. Az ilyen fajta fűtés marad klasszikus cirkós, csak a vízmelegítő lesz villanyos? Vagy teljes rendszer-csere kell (pl. elektromos padlófűtésre)?
csak a fütés mehet infrapanellal...
a fürdö és mosogatóviz villanybojler.
épp ma inaskodtam pár db ilyen infrapanel felszerelésénél. beha(norvég) p20 és p15 raktunk fel.
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.26 22:14:28 írta akibor000 (Robi) »
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5223 Dátum: 2017.09.27 09:37:00 »
csak a fütés mehet infrapanellal...
a fürdö és mosogatóviz villanybojler.
épp ma inaskodtam pár db ilyen infrapanel felszerelésénél. beha(norvég) p20 és p15 raktunk fel.

az infrapanelhez nem értek.
de a villanyboylerhez igen. na, az zabálja az áramot. ráadásul ronda is.  akkor nem egyszerűbb egy fűtést+melegvizet adó gázkazán?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5224 Dátum: 2017.09.27 09:48:25 »
épp ma inaskodtam pár db ilyen infrapanel felszerelésénél. beha(norvég) p20 és p15 raktunk fel.
Plafonra rakható fajtát? Vagy falit?

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5225 Dátum: 2017.09.27 09:53:04 »
Plafonra rakható fajtát? Vagy falit?
2db plafonra. a többit falra. a plafonra rakhatonak nem beha a márkája,hanem ecosun ha jol emléxem.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5226 Dátum: 2017.09.27 09:54:42 »
az infrapanelhez nem értek.
de a villanyboylerhez igen. na, az zabálja az áramot. ráadásul ronda is.  akkor nem egyszerűbb egy fűtést+melegvizet adó gázkazán?
Egyszerűbb, de hosszú távon problémásabb és drágább is (és környezetszennyező is).
A napelemek ára drasztikusan csökkenni fog, az elektromobilitás okán ez is nagyon fel fog lendülni, gyakorlatilag az lesz 5-10 éven belül, hogy egy családi házra rakott napelemekból a napi villanyfogyasztást+fűtést+meleg vizet+elektromos autó töltését ki lehetlesz termelni, tulajdonképpen a rezsi jelentős részét. Az elektromos szolgáltató puffer-szerepe megnő (nappal többet termel a napelem mint amennyi kell -> megy be a szolgáltatóhoz, éjjel nem ternel semmit <- szipkázod vissza az elműtől amit napközben oda adtál neki), majd ezért kellesz fizetni, illetve ha valamikor a háztartási akkumulátorok is felfejlődnek egy ésszerű szintig, akkor majd azzal lehetlesz csökkenteni a költséget. Ha ez rendszer szinten beindul, el fogják kezdeni adóztatni a lakossági gázt meg tüzifát, hogy ösztönözzék az embereket átállni. Meg lesznek "otthon melege" pályázatok ilyen rendszerekre.
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.27 09:56:39 írta robi (Robi) »

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5227 Dátum: 2017.09.27 09:56:14 »
az infrapanelhez nem értek.
de a villanyboylerhez igen. na, az zabálja az áramot. ráadásul ronda is.  akkor nem egyszerűbb egy fűtést+melegvizet adó gázkazán?
gáz nem,mert nincs.
most nyáron jul-aug lett épitve, könnyüszerkezetes passzivház.
1-2 hete voltak ezek a nagy lehülések,mikor kint 11fok volt,akkor ott bent 25 volt napokig. pedig fütés nem volt.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5228 Dátum: 2017.09.27 10:05:22 »
gyakorlatilag az lesz 5-10 éven belül, hogy egy családi házra rakott napelemekból a napi villanyfogyasztást+fűtést+meleg vizet+elektromos autó töltését ki lehetlesz termelni, tulajdonképpen a rezsi jelentős részét.

én ezt értem. nade mibe kerül egy ilyen napelemes rendszer kiépítése + support? kb 4-5M legalább.
meg 10 évig mit csinálok? amúgy a kazánomnak van vmi napelem bemenete csak nemtom mire jó.. :hmmmm:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5229 Dátum: 2017.09.27 10:16:58 »
én ezt értem. nade mibe kerül egy ilyen napelemes rendszer kiépítése + support? kb 4-5M legalább.
meg 10 évig mit csinálok? amúgy a kazánomnak van vmi napelem bemenete csak nemtom mire jó.. :hmmmm:
Gondolom, az nem napelem, hanem napkollektor lehet (előmelegített víz).

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5230 Dátum: 2017.09.27 10:20:03 »
Most még csak annak éri meg, aki nulláról építkezik, vagy nagyszabásban felújit (szigeteléssel, tetőcserével stb.), illetve egyéb tevékenységet is folytat, ami kapcsán amúgy is nagy lenne a villanyszámlája.
Ha már van egy jól működő gáz-rendszered, azt ma még nem érdemes egy az egyben lecserélni. Egy 0-ról újrakezdésnél csomó költséget megspórolsz azzal, hogy a tetőt eleve olyanra csináltatod, hogy napelemet lehessen tenni rá, a szigetelést, az ablakokat is eleve olyanra lövöd be, amelyek az új fűtési rendszernek jobban megfelelnek.
Mint a passzív ház. Szinte ugyanannyiba kerül egy passzív házat felépíteni manapság, mint egy hagyományosat - akkor miért nem passzívakat csinálnak mindenhova?

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5231 Dátum: 2017.09.27 10:20:13 »
én ezt értem. nade mibe kerül egy ilyen napelemes rendszer kiépítése + support? kb 4-5M legalább.
meg 10 évig mit csinálok? amúgy a kazánomnak van vmi napelem bemenete csak nemtom mire jó.. :hmmmm:
annyiba azért nem kerül,de nem olcso. eleve igy lett megépitve a ház,a vezetékelés is,h felrakhato legyen az infrapanel, meg a napelemnek is megvan a kábel,padláson a hely az aksinak. most még utcárol jön be az áram. napelem pár héten belül kerül fel.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5232 Dátum: 2017.09.27 10:20:29 »
Gondolom, az nem napelem, hanem napkollektor lehet (előmelegített víz).
Nem, olvass vissza...

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5233 Dátum: 2017.09.27 10:21:44 »
Gondolom, az nem napelem, hanem napkollektor lehet (előmelegített víz).
attól függ h gáz v áramos a kazán!?
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5234 Dátum: 2017.09.27 10:31:27 »
Nálam  lassan 2 éve a napelemek miatt kompozit fűtőbetétes radiátorok vannak a szobákban. Ezek átmeneti időszakban önállóan képesek fűteni, téli hidegben pedig a már meglévő gázkazán központi fűtésre segítenek rá.
Én februárban kaptam utoljára fizetendő villanyszámlát  ;)