Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 959920 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5205 Dátum: 2017.09.26 09:52:53 »
Okosotthon témában van valakinek tapasztalata, infója? Nézegetünk egy lakást, vagyis már tettünk rá ajánlatot (régóta keresünk nagyobb lakást), nincs rossz állapotban, de kell rá költeni, többek között a fűtésre is. Arra gondoltunk, hogy akkor már jó lenne okosotthonnak megcsinálni. Tudom, hogy ez sok mindent jelent/tartalmaz, engem leginkább a fűtés érdekelne, hogy távolról tudjam szabályozni (okostelefonról). Van ilyen, láttam már ilyet, kérdés, hogy ezt mennyibe kerül megoldani? Ha jól sejtem olyan termosztát kell, amit tud csatlakozni, de a kérdés, hogy hova, mi a központ, egyáltalán hogyan működik ez?

Másik: van valakinek épületgépész tervező kontaktja? Első körében kérdeznék tőle, de aztán lehet lenne egy kis tervezés is - ha megvesszük ezt a lakást. Akibor gázosával tegnap beszéltem, tök jókat mondott, de ő is mondta, hogy ő tervezést nem csinál, van rá embere. Viszont ha valaki itt olyan szaki, vagy van közelebbi ismerőse érdekelne!

Köszönöm!
[ur=https://hup.hu/node/151803l]Itt [/url]van pár megoldás. Fűtés esetén lényeges a szigetelés, jó szigetelés esetén pedig a szellőzést is meg kell oldani(hogy ne penészedj), ami ideális esetbe hővisszanyerős. A szellőzés vezérlés mondjuk időzítővel is megy, de CO szenzorral meg rpi-vel többen is megoldották, hogy levegőminőség alapján kapcsolja a szellőzést.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5206 Dátum: 2017.09.26 09:58:37 »
nekem ilyen termosztátom van a kondenzációs kazánhoz.

http://www.ventil-team.hu/computherm-q7-programozhato-termosztat.3654.phtml

ez távolról csatlakozik a kazánhoz a lakás bármely pontjáról kábel nélkül.  de ez nem okosotthon kategória. de minek telefonról a fűtést szabályozni?  azon kívül hogy  sok hiba és biztonsági lehetőség jár vele..

ha gázos tervezés lesz akkor gázterv kell. az egy rajz, olyan 30-50e ft.  nekem egy budakalászi mérnök csinálta.
Elég sokat utazunk, és jó lenne ha be tudnám állítani, hogy 2 nap múlva legyen 22 fok a lakásban, addig pedig elég kevesebb is, mert nem vagyunk ott. Ez valószínűleg tudja a progamozható is, még úgyis csak álmodozási fázis van.
Ha kell, meg tudod majd adni a budakalászi mérnök elérhetőségét? Köszönöm!
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5207 Dátum: 2017.09.26 10:01:05 »
[ur=https://hup.hu/node/151803l]Itt [/url]van pár megoldás. Fűtés esetén lényeges a szigetelés, jó szigetelés esetén pedig a szellőzést is meg kell oldani(hogy ne penészedj), ami ideális esetbe hővisszanyerős. A szellőzés vezérlés mondjuk időzítővel is megy, de CO szenzorral meg rpi-vel többen is megoldották, hogy levegőminőség alapján kapcsolja a szellőzést.
Köszi, olvasgatom majd!
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5208 Dátum: 2017.09.26 10:11:17 »
ha gázos tervezés lesz akkor gázterv kell. az egy rajz, olyan 30-50e ft.  nekem egy budakalászi mérnök csinálta.
Nagyjából annyi a terv, hogy a fali kazánt néhány méterrel arrébb tennék, a szomszédos kamrába. Tehát oda kell vezetni a gázt és a kéménycsatlakozást.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5209 Dátum: 2017.09.26 10:12:12 »
Van ilyen, láttam már ilyet, kérdés, hogy ezt mennyibe kerül megoldani? Ha jól sejtem olyan termosztát kell, amit tud csatlakozni, de a kérdés, hogy hova, mi a központ, egyáltalán hogyan működik ez?
Ez a téma engem is izgat, még nem léptem a tettek mezejére, de amit eddig leszűrtem:
- rengeteg a gyártó-specifikus megoldás, azaz olyan amely a "vendor lock-in"-re alapoz: ha tőlük veszel meg egy részegységet, akkor minden jövőbeli bővítésedet tőlük kell megvegyed, mert semmi mással nem kompatibilis, csak ugyanannak a gyártónak, sokszor csak ugyanannak a márka/típus sorozatával, termékcsaládjával. Ezt mindenképp el kell kerülni, mert hosszú távon drágító tényező, bekorlátoz nagyon (mert idővel jobb és profibb megoldásokat is találhatsz más téren, amit nem fogsz tudni egységesen integráltan bevezetni), és ami a legrosszabb, ha úgy dönt a cég hogy lehúzza a rolót vagy megszűnteti a termékcsaládot (amire számtalan példa van és volt), akkor nemcsak bővíteni nem fogsz tudni hosszabb távon, de szervizeltetni, javíttatni sem, csak cserével/újra beruházással. Mindez nem vészes végülis, ha 100%-ban tudod, hogy soha semmi mást nem akarsz majd automatizálni, okosítani a jövőben a házban, lakásban. Vagy ha egy kulcsrakész komplett megoldást akarsz és a pénz se számít.
- a távoli elérés módjára nagyon kell figyelni adatvédelem, adatbiztonsági szempontból. Én semmi olyat nem engednék be a házba, amely egy idegen központi szerverrel folyamatosan kapcsolatban van (ami úgy működik, hogy egy harmadik félnél weben keresztül kell "beregisztrálni" az eszközöket egy saját felhasználói profil alá, majd egy mobilapp-ba szintén csak úgy tudsz belépni hogy a kommunikáció nem közvetlenül, hanem a cég által üzemeltetett szerveren keresztül zajlik). Ezt sok gyártó így csinálja mert így a legegyszerűbb és legkényelmesebb a felhasználónak, de a legnagyobb biztonsági rést nyitod ezzel a saját otthonod felé.
- van open source szabványosítási tendencia. Egy nagyon ígéretesnek tűnő projekt az openHAB. Itt minden ingyenesen elérhető, profin van kitalálva. Érdemes olyan hardvereket vásárolni (termosztátokat, kapcsolókat, szabályozókat, érzékelőket, kamerákat, riasztót stb.) amelyeket az OpenHAB is támogatja. Tehát vagy a gyártó átadta a projektnek a szükséges dokumentációkat, vagy a projektben dolgozók "felfedezték" annak működését. Itt egy saját szerverre települ minden, mindenkinek sajátja van otthon, a biztonsági szempontok is csak annyira erősek vagy lazák, amennyire a tulajdonos képes ezeket biztosítani, de harmadik fél biztosan kizárható vele. Egy szimpla Synology otthoni NAS-ra is feltehető a szerver része, mint package. De párezer forintos Raspberry Pi-n is elfut. Ez most gigászinak hangzik, de nem az: egyetlen eszköz vezérlésére is érdemes használni, mert azon túl, hogy a konkrét vezérlést ő bonyolítja, vannak naplóid, hogy mikor mit csinált a rendszer, ha netán valami mégsem úgy megy ahogy szeretnéd, sokkal okosabb logikai rendszert tudsz beállítani neki mint pl. egy szimpla termosztáttal, stb.
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.26 10:17:52 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5210 Dátum: 2017.09.26 10:21:36 »
Okosotthon témában van valakinek tapasztalata, infója?

Valamelyik pénteken faggasd ki MiCKEY-t,nála van ilyen

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5211 Dátum: 2017.09.26 11:25:04 »
Nagyjából annyi a terv, hogy a fali kazánt néhány méterrel arrébb tennék, a szomszédos kamrába. Tehát oda kell vezetni a gázt és a kéménycsatlakozást.

hát ez elég..kondenzációs kazán? nemcsak gázos mérnök kell a gáztervvel hanem kéményes is aki miután átépítette a kéményt hivatalosan beadja engedélyezésre.  durva meló, sok pénz, sok ideg!
soha nem csinálom végig mégegyszer.  :devil:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5212 Dátum: 2017.09.26 11:26:33 »
hát ez elég..kondenzációs kazán? nemcsak gázos mérnök kell a gáztervvel hanem kéményes is aki miután átépítette a kéményt hivatalosan beadja engedélyezésre.  durva meló, sok pénz, sok ideg!
soha nem csinálom végig mégegyszer.  :devil:
A kémény ki van bélelve, csak a csatlakozást kell megoldani hozzá.
Mivel új kazán kell, annak pedig már mindenképpen kondenzációsnak kell lennie, így az lesz.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5213 Dátum: 2017.09.26 11:30:31 »
- van open source szabványosítási tendencia. Egy nagyon ígéretesnek tűnő projekt az openHAB. Itt minden ingyenesen elérhető, profin van kitalálva. Érdemes olyan hardvereket vásárolni (termosztátokat, kapcsolókat, szabályozókat, érzékelőket, kamerákat, riasztót stb.) amelyeket az OpenHAB is támogatja.  De párezer forintos Raspberry Pi-n is elfut. Ez most gigászinak hangzik, de nem az: egyetlen eszköz vezérlésére is érdemes használni, mert azon túl, hogy a konkrét vezérlést ő bonyolítja, vannak naplóid, hogy mikor mit csinált a rendszer, ha netán valami mégsem úgy megy ahogy szeretnéd, sokkal okosabb logikai rendszert tudsz beállítani neki mint pl. egy szimpla termosztáttal, stb.

Robi  én a múltkor vettem egy raspberryt. ez sok mindenre jó de igazából semmire sem.  ez egy nyáklap. bekapcsolod 10 perc múlva 60-70 fokos a CPU hűtést csak hekkelni lehet. elegem lett. el is adtam.
mire megveszed a sok okosotthonos kütyöt hozzá drága pénzért és beadod a linux kernelbe ami kell (szerinted ez Mondi meg tudja csinálni? ) addigra kijön az új raspberry és kezdheted előlről.
én biztos nem bíznám a lakást ilyesmire. vagy megveszem a gyárit a bizt. lukakkal de van hozzá suppport mint hogy azon aggódjak hogy az asszony be tud-e jutni a lakásba.

elég nekem ha elmegy az utcában az áram és minden szomszéd anyázik mert nem nyílik a kapu.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5214 Dátum: 2017.09.26 11:41:28 »
Robi  én a múltkor vettem egy raspberryt. ez sok mindenre jó de igazából semmire sem.  ez egy nyáklap. bekapcsolod 10 perc múlva 60-70 fokos a CPU hűtést csak hekkelni lehet. elegem lett. el is adtam.
mire megveszed a sok okosotthonos kütyöt hozzá drága pénzért és beadod a linux kernelbe ami kell (szerinted ez Mondi meg tudja csinálni? ) addigra kijön az új raspberry és kezdheted előlről.
én biztos nem bíznám a lakást ilyesmire. vagy megveszem a gyárit a bizt. lukakkal de van hozzá suppport mint hogy azon aggódjak hogy az asszony be tud-e jutni a lakásba.

elég nekem ha elmegy az utcában az áram és minden szomszéd anyázik mert nem nyílik a kapu.
Nem, nem tudja megcsinálni :-) .
Jó, ez még terv, még a lakás árán tárgyalunk, még nem is biztos, hogy megvesszük.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5215 Dátum: 2017.09.26 11:47:30 »
Köszönöm, mindenkinek a tanácsokat, Mickey-t majd kifaggatom valamelyik pénteken.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5216 Dátum: 2017.09.26 16:31:21 »
Robi  én a múltkor vettem egy raspberryt. ez sok mindenre jó de igazából semmire sem.  ez egy nyáklap. bekapcsolod 10 perc múlva 60-70 fokos a CPU hűtést csak hekkelni lehet. elegem lett. el is adtam.
mire megveszed a sok okosotthonos kütyöt hozzá drága pénzért és beadod a linux kernelbe ami kell (szerinted ez Mondi meg tudja csinálni? ) addigra kijön az új raspberry és kezdheted előlről.
én biztos nem bíznám a lakást ilyesmire. vagy megveszem a gyárit a bizt. lukakkal de van hozzá suppport mint hogy azon aggódjak hogy az asszony be tud-e jutni a lakásba.

elég nekem ha elmegy az utcában az áram és minden szomszéd anyázik mert nem nyílik a kapu.
Nem muszáj raspberry-re tenni. Amúgy meg egyetértek, egy kalap kaki hosszú távon, bohóckodni lehet vele, komolynak tűnőket igen, de profi dolgokat nem lehet vele csinálni.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5217 Dátum: 2017.09.26 20:54:26 »
Nagyjából annyi a terv, hogy a fali kazánt néhány méterrel arrébb tennék, a szomszédos kamrába. Tehát oda kell vezetni a gázt és a kéménycsatlakozást.
Amennyiben akár 1 cm is odébb kell rakni a gázvezetéket, már terveztetni kell. + villanyszerelői nyilatkozat az EPH ról. Kéménynél szintén kell a külön terv és engedély. A tervtől csak akkor tekintenek el, ha szerelt kéményről van szó, mert azoknak van tipusbizonyítványuk.
A legjobb előre kifizetni a fűtés árát a hőszigetelésre. Rendesen szigetelt házat árammal is lehet fűteni, azt csak 1x kell terveztetni (7 kW felet)t, és el lehet felejteni a gázszerelőt, kéményeseket és a járulékos ügyintézést, költségeket. Az áramot akár napelemmel is meg lehet termelni.
Újépítésű házban/ lakásban jó, ha rendelkezésre áll 3x25A teljesítmény ( pongyola a megfogalmazás az áramkorlátra, ami egyben a teljesítményt is korlátozza, de a hálózati engedélyes így használja).
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.26 20:59:18 írta Agyarka »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5218 Dátum: 2017.09.26 20:58:29 »
Rendesen szigetelt házat árammal is lehet fűteni, azt csak 1x kell terveztetni 7 kW felett, és el lehet felejteni a gázszerelőt, kéményeseket és a járulékos ügyintézést és költségeket. Az áramot akár napelemmel is meg lehet termelni.
Ezen én is törtem az agyam a minap. Az ilyen fajta fűtés marad klasszikus cirkós, csak a vízmelegítő lesz villanyos? Vagy teljes rendszer-csere kell (pl. elektromos padlófűtésre)?

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5219 Dátum: 2017.09.26 21:07:16 »
Ezen én is törtem az agyam a minap. Az ilyen fajta fűtés marad klasszikus cirkós, csak a vízmelegítő lesz villanyos? Vagy teljes rendszer-csere kell (pl. elektromos padlófűtésre)?

Az mi a lóhere? Ollan cirkumcirkle cucc?
« Utoljára szerkesztve: 2017.09.26 21:39:20 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu