Szerző Téma: Kertészkedjünk  (Megtekintve 111973 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #315 Dátum: 2020.03.27 08:40:08 »
Szép munka mester!  :clap:
Az a biciklikerék elől, az gyári?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #316 Dátum: 2020.03.27 12:27:31 »
Szép munka mester!  :clap:
Az a biciklikerék elől, az gyári?

Bocsánat Mester, ha félreérthető voltam: a videót csak találtam ;)
Az a kerék szerintem nem gyári, de tetszik az ötlet, mivel az enyémen semmilyen kerék nincs  :hmmmm:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #317 Dátum: 2020.03.27 12:30:14 »
Ha már itt tartunk:
Esetleg van valakinek tapasztalata, hogy mit érdemes kezdeni a diófáknak ezzel a nemrég bejött levélfoltosodás-terméselszáradás betegségével?
Néztem, hogy van gomba oka, meg valami légy, ami a zöld dióhéjban élősködik, most a lemosóra gondoltam, hogy mi lenne hatásos?
Ez már a második év volt, hogy a szép zöld dió elszárad, gyakorlatilag használhatatlan  :cry:
Van nagyon jó motoros háti permetezőm, amivel elég magasra tudom fújni a vegyszert.
« Utoljára szerkesztve: 2020.03.27 12:34:46 írta vd1234 »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #318 Dátum: 2020.03.27 12:53:18 »
fertőtleníts, Koma! Mindent!  ::)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #319 Dátum: 2020.03.27 13:07:55 »
Lemosás olajos mészkénlé : ősszel, majd tavasszal rügypattanásig 2x.
Utána bordói lé+kén.
Rovarok ellen sárga ragacs kifüggesztése és talajtakaró fólia.

Aki nem ragaszkodik a bio termeléshez, az használhat Decis t, vagy a kontakt rovarölő Karate t.

Sajnos drága a permetezés, annak aki nem ebből él gazdaságosabb kivágni a fát, és pár év talajmegtisztulás után visszatelepíteni.


A szappanos, fokhagymás /chilis permetezést még nem próbáltam, de szándékomban áll.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #320 Dátum: 2020.03.27 14:29:53 »
Köszönöm!

Bordói lé megvolt tavaly többször, akkor túl sokat nem használt, igaz, max. 3x permeteztem egész évben.
Szerintem rügyfakadás előtt nem érek oda... Milyen gyakorisággal érdemes ezt a bordói lét (levet?) használni?
Amióta itt lakunk (5 éve), mindig begyűjtöttem a lehullott leveleket, most a kárbament termést is fogom  :cry:

Hihetetlen, pár éve van ez, azelőtt mindig csak begyűjtötte az ember a termést... ez látom az egész környéken  :surrender:
Bio termelés: arra is gondoltam, hogy pl. a xilit gombaölő és természetes, de nem találtam róla hasonló felhasználási példát.

Azt hiszem, hogy rámegyek a témára  :otlet:
« Utoljára szerkesztve: 2020.03.27 14:34:55 írta vd1234 »

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #321 Dátum: 2020.03.27 20:35:45 »
Rozsdás benzintankra egy olcsóbb, és jó eséllyel hatásosabb megoldás:

Csavar/anya helyett facsavar (hegyesebb, több rajta az él), ha a nagyját sikerült kirázni, akkor meleg vízben feloldani citromsavat, kb 10l vízhez negyed kiló (háztartási boltban a negyed kilós kiszerelést érdemes megvenni). Utána ezt a vizet felforralni, majd színig tölteni vele a tartályt. Egy napra hagyhatod benne, amíg ki nem hül teljesen.

Utána kiönteni, kislagozni, hagyni kiszáradni, aztán olajjal (vagy keverék benzinnel) körbeforgatni párszor (vagy teletölteni). Én a motorjaim tankját így szoktam rozsdátlanítani, 3-4 évig teljesen rozsdamentes marad. ;)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #322 Dátum: 2020.03.27 21:01:15 »
Sajnos drága a permetezés, annak aki nem ebből él...
Mi 119 darab smaragd tuját ültettünk tavaly februárban, 125 centiseket. Kaptak trágyát az ültetés során, meg behúztam nekik csepegtetőt. Döbbenet, hogy már az első nyáron nőttek úgy átlag 25cm-t. De már augusztusban észrevettem hogy egyik oldalon vagy 5-6 fa zöld része elkezdett pici foltokban sárgulni. Konzultáltam a kertész barátommal, jött megnézte, azt mondta itt atka van. Egy Mospilan + Karate + Topas + Nonit koktélt javasolt minél hamarább bevetni, majd tél előtt ez megismételni. Ezek nem drága szerek.

Osztottam-szoroztam és rádöbbentem hogy egy benzinmotoros háti permetezőt megéri megvennem, mert kézi hajtánnyal több napos meló lenne az, amit amúgy 2 óra alatt le lehet nyomni benzinessel, ha ugyanazzal az alapossággal akarunk dolgozni. 1 év alatt behozta az árát, még úgy is hogy csak 3-szor kell elővenni, mert a gép megmarad, miközben kevesebb humán erőforrást kell kifizetnem.

Az atkák eltűntek. Most március elején újra kaptak egy kis trágyát, be lett húzva alájuk geotextil (mert a gazok is szerettek nőni alul rendesen), és megint le lettek tolva egy koktéllal + lombtrágyával. Állítólag a tuják második évtől kezdenek nőni rendesen... hát kíváncsi leszek...
A cél egy szép egybefüggő zöld sövény + árnyék kialakítása.
« Utoljára szerkesztve: 2020.03.27 21:09:16 írta robi (Robi) »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #323 Dátum: 2020.03.27 22:06:37 »
Rozsdás benzintankra egy olcsóbb, és jó eséllyel hatásosabb megoldás:

Csavar/anya helyett facsavar (hegyesebb, több rajta az él), ha a nagyját sikerült kirázni, akkor meleg vízben feloldani citromsavat, kb 10l vízhez negyed kiló (háztartási boltban a negyed kilós kiszerelést érdemes megvenni). Utána ezt a vizet felforralni, majd színig tölteni vele a tartályt. Egy napra hagyhatod benne, amíg ki nem hül teljesen.

Utána kiönteni, kislagozni, hagyni kiszáradni, aztán olajjal (vagy keverék benzinnel) körbeforgatni párszor (vagy teletölteni). Én a motorjaim tankját így szoktam rozsdátlanítani, 3-4 évig teljesen rozsdamentes marad. ;)
Nem lehet rossz módszer, amit írtál!
Egyébként egy marék anyát szoktak beledobni, csak nem volt annyi itthon, csavar viszont igen :)
Ezzel viszont elég nagyot lehet ütni a rozsdán (facsavar élesebb, de  elég könnyű), és a csavarok kibányászásával együtt is elég rövid idő alatt tűrhető lett a felület. Most egy új szűrő van a karbi előtt, eddig tiszta. Az viszont igaz, hogy ebben az 56 éves gépben is már a tankban is van két finom fémszűrő a két kifolyási ponton, azok megfogják a kosz nagy részét gondolom. Ha megállna a gép, mert ezek eltömődtek, akkor derül ki az igazság.
Zseniálisan egyszerű: egy kifolyó elöl, egy hátul, ezek a karbi előtt közösítettek. Bárhogy billen a gép, kap üzemanyagot  :yes:
Simson tanknál anno az volt a tapasztalatom, hogy legyen benne benzin, akkor nem nagyon rozsdásodik  :D
Azon gondolkodok, hogy hol lehet venni tanksapka alá benzinálló tömítést, mert a gépalkatrészboltban nem volt és nem is lesz nekik. Kényszermegoldásként beleszabtam egyet a wc tartály ürítő szelepének tömítéséből, ami ritkán benzinálló... de egy jobb parafa lappal is kibékülnék...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #324 Dátum: 2020.03.27 22:17:15 »
...

Osztottam-szoroztam és rádöbbentem hogy egy benzinmotoros háti permetezőt megéri megvennem, mert kézi hajtánnyal több napos meló lenne az, amit amúgy 2 óra alatt le lehet nyomni benzinessel, ha ugyanazzal az alapossággal akarunk dolgozni. 1 év alatt behozta az árát, még úgy is hogy csak 3-szor kell elővenni, mert a gép megmarad, miközben kevesebb humán erőforrást kell kifizetnem.

...

Én egy ilyet vettem tavaly Bajáról, 12 ezerért:
https://www.agroinform.hu/aprohirdetes_adatlap/gep/novenyvedelmi-gep-permetezo-gep/benzin-motoros-hati-permetezo-elado/h_6947732

Elég erős motorja van, kb. 50ccm.
Volt hozzájuk porozó szett is, én azt nem kaptam hozzá. Viszont végtelenül egyszerű a porlasztása, és ezzel lehetett legmagasabbra fúni azok közül, amiket láttam: 8 méterre felvitt, diófa is akörül van  ::)
Hát ja, ha egy évben lenne csak 6-7 kg dió (több szokott lenni régen), hamar visszajön az ára.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #325 Dátum: 2020.03.27 22:22:30 »
fertőtleníts, Koma! Mindent!  ::)
Jaja, most a napokban kényszermegoldásként kevertem itthon kézfertőtlenítőt: hidrogén-peroxid, glicerin, némi illóolaj és vodka keverékéből  :cool2:
Gruppin pár napja (19000-ről) 8000-re árazták le a fél liter kézfertőtlenítőt   :eek:

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #326 Dátum: 2020.03.28 11:15:57 »
A Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség ajánlása.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #327 Dátum: 2020.05.23 16:38:20 »
Sziasztok!

Permetezem a diófát gomba ellen 10 naponta (életemben nem kellett ilyen, most már ez is van), a permetező teljes gázon üzemel, és max. fél perc után meg akar állni, kapkod, szóval elég gáz.
Először arra gondoltam, hogy túlmelegszik a motor, ezért vettem egy új NGK B9HS-nek megfelelő Denso gyújtógyertyát bele. Próba: ezzel is csinálja.
Aztán "kiderüle": az előző tulajnál valaki mókolt a benzincsapon, alig folyt a benzin. Ő közepes fordulaton szépen használgatta a szőlőben, meg alacsonyabb gyümölcsfáknál, ott ez nem derült ki. Itt meg zabálná a benzint, de nem kap annyit.
Levettem a tankot, kibányásztam a benzincsapot, beragasztották valami katyvasszal. Csapot kipucoltam, na most hogyan teszem vissza?? Tank megoldása érdekes, a vegyszertartályra kell felcsavarni, és alul-fölül még biztosítják is a tartályhoz, itt látszik:
https://i.servimg.com/u/f37/15/63/06/11/p1270014.jpg
A csapon 10-es finommenet, teteje letörve, anya volt hozzá, tele katyvasszal. Apósomtól régebben kaptam egy régi menetfúró-menetmetsző készletet, amiben volt fúró és metsző is ilyen  :clap: Csapra rámetszettem tovább a menetet, anyát kipucoltam, lecsiszoltam, belefúrtam a menetet.
Most kezdtem vakarózni, hogyan teszem rá a tankban az anyát, mert nem lehet a betöltőnyílástól látni a csap helyét a tartályra ráfogó menet rendesen eltakarja középen. Az anya sárgaréz! Gyorsan ráforrasztottam egy vastagabb rézdrótra amit meghajlítgatva be tudtam állítani a lyuk belső oldalára az anyát pontosan. Csapot körbepasztáztam, betekertem, drótot meghúztam, forrasztás elvált..és egyelőre kész, hála Istennek  :otlet:
Ha meghúz a paszta, akkor tudom kipróbálni, valószínűleg nem holnap, mert errefelé vasárnap nem lehet ilyen gépekkel zajongani  :wacko:

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #328 Dátum: 2020.05.24 15:07:26 »
Szép munka Mester! ilyenkor szinte mindig benzinellátási hiba vagyon.  ::)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #329 Dátum: 2020.05.30 09:58:35 »
Szép munka Mester! ilyenkor szinte mindig benzinellátási hiba vagyon.  ::)
Köszi Mester, csak próbálkozok  :flowers:
Ma tudtam kipróbálni, azt is 9 óra után, mert addig tilos.
Megdurrantottam a tankot, a tartályt és hajrá!
Teljes gáz, végig hiba nélkül ment hála Istennek  :clap: Egy kihagyás, vagy hibának jele sem volt. A Denso gyertya sem hiába került bele :)
Így lehet dolgozni kérem :) Oda folyik a benzin és annyi, amennyi kell.
Feleségem az ablakból figyelte, azt mondta, hogy ilyen magasra még nem ment fel a permetszer  :D
Nem is csoda, mert lehetett neki adni folyamatosan. Most már a dióra leszek kíváncsi, mit mutat, lesz-e mit enni belőle?
Ha nem, akkor sem adom fel, mert egyre jobb kellene legyen, jövőre már esélyesnek tartom, hogy sikerülni fog  :yes:

Szerk.:
Vitte a benzint rendesen, mire kiürült a tartály, elment kb. 4 dl, de csak használjon, az a lényeg!
« Utoljára szerkesztve: 2020.05.30 10:03:33 írta vd1234 »