Szerző Téma: Kertészkedjünk  (Megtekintve 111918 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #90 Dátum: 2013.03.26 21:51:28 »
A kerületi szabályzat így szól:
Az előkert közterülettől mért 5,0 m-es távolságán belül 9 m2-nél nagyobb kerti építmény nem építhető. A kerti tető – csak lábakon állhat - területének meghatározásakor a tetőfelület vízszintes síkra vetített felületét kell számításba venni, amelyből az építési telken önálló rendeltetési egységenként legfeljebb 1 db helyezhető el.
Ez két külön mondat, nem függ össze. Az első az előkertről szól, a második pedig egy akárhol elhelyezett kerti tető műszaki megoldásáról.

35. § (1) Építési határvonalra helyezett épületrész esetén az építési határvonalra a végleges külső (vakolt vagy burkolt) felületnek kell kerülnie. Az előírt legkisebb elő-, és oldalkert méretén belül épületrész - az 1,0 m-nél nem nagyobb kiállású eresz, 0,6 m-nél nem nagyobb kiállású angolakna és alaptest, valamint az építmény alagsori vagy pinceszinti megközelítését biztosító lépcső vagy lejtő és annak támfala, továbbá a (8)-(9) bekezdésben és a helyi építési szabályzatban foglaltak kivételével - nem állhat.
(6) Az elő- és oldalkert előírt legkisebb méretén belül nem lehet:
- növénytermesztés céljára szolgáló kerti növényház (üvegház), fóliasátor,
- tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy,
- árnyékszék,
- kemence, húsfüstölő,
- állatkifutó,
- trágyatároló, komposztáló, továbbá
- siló, nem terepszint alatti vagy terepszint alatti fedetlen kialakítású ömlesztett anyag-, folyadék- vagy gáztároló.

Ez alapján lehetne 9 m2-es tetőd, de mivel a beépítési %-ot túllépted, nem lehet.
De mindenképp kérdezd meg az előadót, mert érdekesen értelmezhetik és lehet hogy nem számolja be a %-ba

Szabolcs

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 686
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #91 Dátum: 2013.03.26 23:14:01 »
Van-e itt valaki, vagy van-e olyan ismeretsége valakinek, aki tud segíteni az alábbiakban.
A társasház közös kertjén van egy rész, kb. 150 m2 majdnem négyzet alakban (durván 11,5 x 13 méter), ez jelenleg 40x40x6 cm-es betonlapokkal (a 70-es években volt divatos) van lefedve majdnem teljesen, és pár centivel lejjebb van, mint a kert környező része.
Ezt fel kellene szedni, és elszállíttatni, s a helyére valamilyen burkolatot elhelyezni azt figyelem előtt tartva, hogy sok (kis)gyerek van, tehát lehetőleg ne újra beton kerüljön oda.
A segítség abban kéne, hogy mi lenne a legcélszerűbb és egyben a legolcsóbb anyag, és tisztességes áron és minőségben dolgozó kivitelező sem ártana. (Viszonylag képben vagyunk, hogy mi mennyibe kerül, nem érdemes próbálkozni.)
köszönöm



Sikerült megoldani?
Szívesen segítek,

/idézetet javítottam, whis/
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.27 09:58:32 írta whis »

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #92 Dátum: 2013.03.27 00:19:07 »
És 9nm alá mi fér be? :D Vagy az oszlopot kirakod a tető alól? :D

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #93 Dátum: 2013.03.27 07:35:04 »
És 9nm alá mi fér be? :D Vagy az oszlopot kirakod a tető alól? :D
Hát nem autóra gondoltak! Mert azt autó beállónak nevezik. SZALETLI.

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #94 Dátum: 2013.03.27 07:37:58 »
(Viszonylag képben vagyunk, hogy mi mennyibe kerül, nem érdemes próbálkozni.)
Ha annyira képben van, akkor mire kér segítséget?

/idézet javítva, whis/
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.27 10:06:52 írta whis »

alvaro84

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 190
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #95 Dátum: 2013.03.27 08:51:36 »
35. § (1) Építési határvonalra helyezett épületrész esetén az építési határvonalra a végleges külső (vakolt vagy burkolt) felületnek kell kerülnie.

Ésatöbbi. Ami azt illeti, verném hátba szívlapáttal azt az idiótát, amelyik kitalálta, hogy kötelezni lehet a tulajdonosokat az oldalhatáros építkezésre. Emiatt elvileg a szigetelésünk most "rossz helyen" van. Illetve mégse. Illetve mégis. Aztán ha harmadszor is bemérnék a telket, végül kiderülne, hogy mégse...? És ha negyedszer is megmérnék :?:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Re:Kertészkedjünk
« Válasz #96 Dátum: 2013.03.27 09:39:19 »
Hát nem autóra gondoltak! Mert azt autó beállónak nevezik. SZALETLI.
Ezt az elnevezést sem hallottam még. Köszi! ;D
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #97 Dátum: 2013.03.27 10:08:12 »
Ez két külön mondat, nem függ össze. Az első az előkertről szól, a második pedig egy akárhol elhelyezett kerti tető műszaki megoldásáról.
A szabályzat egy adott fejezetéből másoltam ki, szerkesztés nélkül.  ::)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #98 Dátum: 2013.03.27 10:24:50 »
És 9nm alá mi fér be? :D Vagy az oszlopot kirakod a tető alól? :D

Jogos a felvetés collega! Hisz az említett jogszabályok a tető sík vetületének felületét határozzák (korlátozzák)meg. Márpedig, ha terpeszt a láb...?! Sok hely marad akár parkolni is.
 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #99 Dátum: 2013.03.27 10:25:08 »
Ésatöbbi. Ami azt illeti, verném hátba szívlapáttal azt az idiótát, amelyik kitalálta, hogy kötelezni lehet a tulajdonosokat az oldalhatáros építkezésre. Emiatt elvileg a szigetelésünk most "rossz helyen" van. Illetve mégse. Illetve mégis. Aztán ha harmadszor is bemérnék a telket, végül kiderülne, hogy mégse...? És ha negyedszer is megmérnék :?:
Az oldalhatáros építkezés sok esetben azért van kitalálva, mert keskenyek a telkek. Ha itt is megkövetelnék a 3 m-t, akkor a ház igen keskeny lenne. Nagyon régen voltak 0,6-1,0 m-es előírások, még az eresz sem lóghatott át. 2000-es években újrarajzolták a térképeket légi fotó alapján. Ha az új rajz szerinti eltérés x %-ot nem haladta meg, a földhivatali dolgozó döntötte el, hogy kimegy megmérni vagy nem. A változást kifüggesztették az Önkormányzatnál, ha nem reklamáltál, akkor így lett. Vajon ki jár az Önkormányzat műszaki osztályának eldugott hirdető táblájánál? Kollégám így vesztett el 25 m2-t a telkéből, ugyanis neki nem a telekhatárra épített volt eredetileg a ház. Az Ö telke pontosa annyival lett kisebb, mint amennyivel a szomszéd telke nagyobb lett. És nem tehet semmit. Nálunk a magántulajdon védelme csak addig tart, amíg egy lusta hivatal, vagy egy külföldi tulajdonú szolgáltató be nem lép az ügybe. A kolléga házának neki töltött a szomszéd. Valaki megvette, így annak a töltés szerzett jog. Ahelyett, hogy a saját 1 m oldalkertjében elszedje a földet és építsen valami támfalat és folyókát, most jobb esetben polgári perre mehet emiatt. Új szomszéd nem tehet róla, de így vette.
Elmű villanyoszlop a telken van. Trehány volt a régi elmű geodéta aki kitűzte. Megvették a telket, szóltak az elműnek tegye kijjebb. Persze szívesen: megrendeli kifizeti és már megy is a buli (1milla). Mondja atulaj nem az Én hibám tegye ki az elmű. Erre a válasz: így vette a telket, minek vette meg stb.. törődjön bele (nekünk 50 jogászunk van). Mi történt? Építési tilalmat és szolgalmi jogot jegyeztek be a telek ezen részére.
Te meg pitizhetsz a szomszédodnak, hogy ne vezesse a vizet a házadra, meg ha le akarod festeni, nem enged be.

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #100 Dátum: 2013.03.27 10:27:27 »
Jogos a felvetés collega! Hisz az említett jogszabályok a tető sík vetületének felületét határozzák (korlátozzák)meg. Márpedig, ha terpeszt a láb...?! Sok hely marad akár parkolni is.
Fejjel lefelé fordított 'L' láb?  :lol:

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #101 Dátum: 2013.03.27 10:41:42 »
Ha földhöz lesz rögzítve, akkor építménynek minősül, bejelentés köteles és helyszíni szemle alkalmával elrendelhetik azt is, hogy engedélyeztetned kell (tervezői nyilatkozat).
Tavaly, amikor a sátorgarázst vettem körbejártam a témát.
Az biztos, hogy mindenhol bejelentés köteles, de az engedélyt a helyi önkormányzat vonatkozó szabályzata dönti el, hogy kell-e, vagy sem.

Mi társasházban lakunk (közös udvaron), a szomszédokkal nem mindig felhőtlen a kapcsolatom. Annyt csináltam, hogy a sátorgarázs rögzítését oldottam fel, így nem építmény, csak egy oda helyezett tárgynak minősül. Ezért polgári peres eljárást indíthatnak ellenem (nem fognak, mert nincs pénzük rá), de az önkormányzat nem tehet semmit.
Ha lenyugszanak a kedélyek, visszacsavarozom a földhöz az oszlopokat...  :cool2:
Ez a sztori önzőnek és bunkónak hangozhat részemről, de nem én vagyok a hunyó, kénytelen voltam ezt a nem egyenes utat választani a saját célomhoz...  :surrender:

A közös osztatlan tulajdoni hányad esetén, minden a társasházban tulajdonnal rendelkező, minden négyzetmilliméternek azonos jogokkal bíró tulajdonosa. Amennyiben a tulajdonos társak (naná, hogy írásos) beleegyezése nélkül - akár egy is - kizárólagos használatod alá vonod, a vonatkozó területet, az sztem rosszhiszemű használat, v. jogai(-k)ban való jogosulatlan korlátozás.Azért esetleg megcookizhatnak.
Egyébként ötletes megoldást találtál a rögzítünk, de mégse állapotra! :clap: ;)

de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Re:Kertészkedjünk
« Válasz #102 Dátum: 2013.03.27 13:48:11 »
A közös osztatlan tulajdoni hányad esetén, minden a társasházban tulajdonnal rendelkező, minden négyzetmilliméternek azonos jogokkal bíró tulajdonosa. Amennyiben a tulajdonos társak (naná, hogy írásos) beleegyezése nélkül - akár egy is - kizárólagos használatod alá vonod, a vonatkozó területet, az sztem rosszhiszemű használat, v. jogai(-k)ban való jogosulatlan korlátozás.Azért esetleg megcookizhatnak.
Egyébként ötletes megoldást találtál a rögzítünk, de mégse állapotra! :clap: ;)
Tökéletesen leírtad, kihagytam az osztatlan közös tulajdon fogalmat, ami az egész sztori lényege.
Csakhogy, eddig a garázsom helyén egy 110 éves fa hatalmas tönkje foglalta a helyet, amit senki nem volt hajlandó kiszedni onnan. Kvázi eddig az akadályozta mindnyájunkat a terület jogos használatában. Ezt a tönköt én a cég rönkmarójával lemartam földszintig, hogy a garázsom elférjen úgy, hogy egyáltalán nem akadályozom a többi lakó ki-bejárását az udvaron. Eddig az autóm az udvaron az útban állt, most nem.

Megegyszer, nem vagyok büszke arra, ahogy eljártam, mert szabálytalan, de nem volt már választásom. O:-)
Olyat nem csinálunk, hogy az autóm nem lesz garázsban... >:D
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #103 Dátum: 2013.03.27 14:16:37 »
Tökéletesen leírtad, kihagytam az osztatlan közös tulajdon fogalmat, ami az egész sztori lényege.
Csakhogy, eddig a garázsom helyén egy 110 éves fa hatalmas tönkje foglalta a helyet, amit senki nem volt hajlandó kiszedni onnan. Kvázi eddig az akadályozta mindnyájunkat a terület jogos használatában. Ezt a tönköt én a cég rönkmarójával lemartam földszintig, hogy a garázsom elférjen úgy, hogy egyáltalán nem akadályozom a többi lakó ki-bejárását az udvaron. Eddig az autóm az udvaron az útban állt, most nem.

Megegyszer, nem vagyok büszke arra, ahogy eljártam, mert szabálytalan, de nem volt már választásom. O:-)
Olyat nem csinálunk, hogy az autóm nem lesz garázsban... >:D

Idő közben elgondolkoztam a téma rejtelmein, és kutakodtam kicsit.
Ezt találtam; "Amennyiben a tulajdoni hányadok nem határozhatóak meg egyértelműen, úgy azokon egyenlően osztoznak a tulajdonosok.
A közös tulajdonra vonatkozó tulajdonjog – a törvényben meghatározott esetek kivételével – egymástól függetlenül nem ruházható át és nem terhelhető meg. A közös tulajdon birtoklása, használata, hasznosítása ügyében a tulajdonostársak szótöbbséggel határoznak, a szavazati jogok mértéke a tulajdoni hányadokkal arányos.

A tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges a tulajdonjog átruházásához, haszonélvezetbe, használatba adásához, biztosítékul lekötéséhez vagy más módon történő megterheléséhez. Mintha említetted volna, hogy csak az egyszem etiszem hozé nem járult hozzá a "garage" építéséhez

A társasház közös tulajdonai
Társasházak esetében már az alapító okiratban meg kell határozni a külön tulajdonba kerülő

lakásokat,
nem lakás céljára szolgáló helyiségeket (pl. tároló),
épületrészeket,
épületberendezéseket (pl. lépcsőház, liftakna),
földrészleteket, valamint
az egyes tulajdonostársakat megillető tulajdoni hányadokat."

Talán csak bele látom, de lehet, hogy benne is van, hogy amennyiben sikerül megnyerned az elképzelésednek annyi tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonos társat, amennyi az egyhangú döntéshez elegendő, úgy jogszerűvé válik a terület használata, az egyszem ellenző ellenzése ellenére is. ;)(namilyen alliteráció így a végire, he?! :D
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.27 14:19:36 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #104 Dátum: 2013.03.27 16:39:01 »
Vigyázz! Ha garázst épít az már a saját tulajdona lesz, ami közös tulajdonú telekrészen van. Ez nem használat. Az hogy x helyen az udvarban parkoljon (és kizárólag használja), az a használat. A garázs építése már telekkönyvi, építéshatósági, tulajdoni hányadbeli .... stb dolgokat von maga után.
Említette még hogy a szomszéd vized fala miatt ázik Ő is. Például a főfal mindenképpen társasházi tulajdon, ott a közös képviselőnek van joga és kötelessége az állagmegóvással foglalkozni. Ezt viszont elég egyszerű többséggel megszavaztatni (a munkát és a költségeit), ha meg nem akar fizetni, ma már ráterhelheti a társasház a tulajdonrészére.