Szerző Téma: Kertészkedjünk  (Megtekintve 111883 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #75 Dátum: 2013.03.26 11:09:08 »
Egy lábakon álló tetőszerkezetet hova máshova lehet rögzíteni, mint a fökdhöz?  :?:
A kerületi önkormányzat hivatalosan nem engedélyezi. Annyit mondtak, hogy ők maguktól nem jönnek ellenőrizni, de ha valamely "kedves" szomszéd bejelenti, akkor kijönnek, megbüntetnek és lebontatják.
Az teljesen mellékes, hogy az utcában az udvarok min 1/3-ában van ilyen 6 lábon álló fedett kocsibeálló.
Van olyan, amit nem rögzítenek (szerkezet önsúlyára bízzák a dolgot - helytelenül)...
Az "építmény", mint fogalom meghatározásában a jogszabály ezt írja elő, hogy földhöz kell, hogy rögzítve legyen. Márpedig, mindegy, hogy garázsod van, vagy csak beálló, ha a vázát a földhöz rögzíted, az építménynek minősül. Ha az építményed magassága meghaladja a 2,5 m-t, akkor engedélyköteles helyből. Ha nem haladja meg, akkor helyi rendeletben az építésügyi hatóság határozza meg a mikéntjét.  ;)
Bejelenteni azért kell, mert légi felvételeket készítenek az ingatlanokról évente és ha valamit úgy építesz az udvarodra, hogy azt nem jelented be, akkor bírságot szabhatnak ki rá. A bejelentés összege változó, 10-12.000Ft.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #76 Dátum: 2013.03.26 11:23:47 »
Az teljesen mellékes, hogy az utcában az udvarok min 1/3-ában van ilyen 6 lábon álló fedett kocsibeálló.
Az teljesen mellékes, hogy az emberek 1/3 szabálytalanul épít, attól a jogszabály még jogszabály. De végül is csak 10 évet kell kibírnod feljelentés nélkül, és legalizálódik. Mellesleg az építési szabályok ne véletlenül vannak. Te sem szeretnéd, ha az ablakodtól 3 méterre egy sertéstelepet létesítene a szomszédod, mert az önző érdeke úgy kívánja. Ez egy összetett probléma. Tudod hány emberrel találkoztam szakmám során aki azt mondta mi köze a hivatalnak, hogy a saját telkén, a saját pénzén mit csinál, mit ugatnak bele. Ugyanezek az emberek viszont felháborodnak, ha a szomszéd ugyan ezt teszi/tenné velük. Ma úgy megy a házépítés hogy vesz egy telket, majd rátervezteti a házat max kihasználva a beépítést, előre tudva hogy csalni fog. Megépíti, rájönnek, és fel van háborodva. És ezek nem 15 m2-es kocsi beállók. Én mindig azt mondom nekik amikor panaszkodnak, hogy mekkora a telkük és mégsem építhetnek rá akkorát, amekkorát szeretnének:akkor minek vette meg?

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #77 Dátum: 2013.03.26 11:27:54 »
Ez a sztori önzőnek és bunkónak hangozhat részemről, de nem én vagyok a hunyó, kénytelen voltam ezt a nem egyenes utat választani a saját célomhoz...  :surrender:
Miért, amúgy lehetne oda építeni, csak a társasház nem járul hozzá? Csak vigyázz, nehogy egyszer "elfújja a szél" Önző módon a sátrat.  :lol:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #78 Dátum: 2013.03.26 11:30:34 »
Mondjuk, én alapból egy egyszerű kocsibeálló, vagy garázs esetén annyit kötnék ki hatóságilag, hogy ne folyjon a szomszéd tulajdonára a víz, az építő oldja meg a csapadékvíz elvezetését úgy, hogy az más tulajdonában állagromlás ne okozzon. Ennyi. Whis egy oldalt nyitott, felülről fedett beállót szeretne, na, ez aztán marhára veszélyezteti a szomszéd ingatlanát...  :lol: Jó lenne, ha a jogszabály egyszer megkülönböztetné az építményeket jellegük szerint...  :surrender: :otlet:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #79 Dátum: 2013.03.26 11:40:22 »
Miért, amúgy lehetne oda építeni, csak a társasház nem járul hozzá? Csak vigyázz, nehogy egyszer "elfújja a szél" Önző módon a sátrat.  :lol:
Helyi rendelet szabályozza nálunk az ide vonatkozó részt. Ez úgy szól, hogy a t.házban élők mindnyájan írásban hozzájárulnak az építmény létesítéséhez és ekkor jelenthetem be az építésügyi hatóságnál, az, pedig helyszíni szemlét tart és megállapítja, hogy kell-e engedélyeztetni, vagy sem.
No, nálunk a 6 lakásból 1 egészen biztosan nem járulna hozzá (irígységből), igaz, az illető még csak havat sem lapátol télen, de a közös homlokzaton lévő utcafronti falamat az ő salétromos fala áztatja, semmilyen "közös" költségben nem hajlandó beszállni, a bejárati ajtónk közös falfelületét én újíttattam fel, az ő falrészét is én festettem... de őt zavarja az én sátorgarázsom... No, ezért döntöttem úgy, ahogy. Bevettem a sz*rokrá-tablettát és kicselezem... Az autóm márpedig garázsban fog állni ott, azon az udvaron.  :D

A szél még leerősítve sem fogja elfújni, mert a rögzítő vasak le vannak verve a földbe azokra heggesztve van egy-egy csavarszár. Az oszlopokon szintén van egy-egy lyuk, amiket ráillesztettem a szárakra. Ez már kellően fixx, de még csavarral le is lehet szorítani, no, EZ adja a rögzítést. Ha nincs csavar, nincs rögzítve a garázs, tehát, nem építmény.  ::)
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.26 11:42:05 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #80 Dátum: 2013.03.26 14:25:27 »
Az teljesen mellékes, hogy az emberek 1/3 szabálytalanul épít, attól a jogszabály még jogszabály.
Ez nem is kétséges. Csak azért írtam, mert én biztos nem fogom bejelenteni, hogy x házszám alatt van egy fedeles kocsibeálló.
Amúgy biztosan lehetne szabályozni, hogy esztétikusan és egységesen kivitelezhető legyen egy ilyen. Hamár az teljesen legális, hogy 3x3 m alapterületig bármilyen lugast, fészert kialakíthatsz. De 2x5m már nem lehet... Ha valaki lát benne logikát, akkor világítsa már meg nekem is.  :)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #81 Dátum: 2013.03.26 14:30:23 »
Ez nem is kétséges. Csak azért írtam, mert én biztos nem fogom bejelenteni, hogy x házszám alatt van egy fedeles kocsibeálló.
Amúgy biztosan lehetne szabályozni, hogy esztétikusan és egységesen kivitelezhető legyen egy ilyen. Hamár az teljesen legális, hogy 3x3 m alapterületig bármilyen lugast, fészert kialakíthatsz. De 2x5m már nem lehet... Ha valaki lát benne logikát, akkor világítsa már meg nekem is.  :)
Biztos azért mert 2x5m alatt éppen befér egy autó :D a 3x3m az egy szaletli ;)

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #82 Dátum: 2013.03.26 14:41:09 »
Ez nem is kétséges. Csak azért írtam, mert én biztos nem fogom bejelenteni, hogy x házszám alatt van egy fedeles kocsibeálló.
Amúgy biztosan lehetne szabályozni, hogy esztétikusan és egységesen kivitelezhető legyen egy ilyen. Hamár az teljesen legális, hogy 3x3 m alapterületig bármilyen lugast, fészert kialakíthatsz. De 2x5m már nem lehet... Ha valaki lát benne logikát, akkor világítsa már meg nekem is.  :)
szerintem meg azért, mert 10 az nagyobb, mint 9  :lol: egyébként egy smart kényelmesen befér a 3x3 alá  :lol:

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #83 Dátum: 2013.03.26 14:42:37 »
Helyi rendelet szabályozza nálunk az ide vonatkozó részt. Ez úgy szól, hogy a t.házban élők mindnyájan írásban hozzájárulnak az építmény létesítéséhez és ekkor jelenthetem be az építésügyi hatóságnál, az, pedig helyszíni szemlét tart és megállapítja, hogy kell-e engedélyeztetni, vagy sem.
No, nálunk a 6 lakásból 1 egészen biztosan nem járulna hozzá (irígységből), igaz, az illető még csak havat sem lapátol télen, de a közös homlokzaton lévő utcafronti falamat az ő salétromos fala áztatja, semmilyen "közös" költségben nem hajlandó beszállni, a bejárati ajtónk közös falfelületét én újíttattam fel, az ő falrészét is én festettem... de őt zavarja az én sátorgarázsom... No, ezért döntöttem úgy, ahogy. Bevettem a sz*rokrá-tablettát és kicselezem... Az autóm márpedig garázsban fog állni ott, azon az udvaron.  :D
A szél még leerősítve sem fogja elfújni, mert a rögzítő vasak le vannak verve a földbe azokra heggesztve van egy-egy csavarszár. Az oszlopokon szintén van egy-egy lyuk, amiket ráillesztettem a szárakra. Ez már kellően fixx, de még csavarral le is lehet szorítani, no, EZ adja a rögzítést. Ha nincs csavar, nincs rögzítve a garázs, tehát, nem építmény.  ::)
a kollega nem arra gondolt, hogy tényleg a szél fog kárt tenni a (szabálytalanul felépített) beállódban...sajnos statisztika, hogy 10 lakótársból egy beszámíthatatlan, nálad az arány még rosszabb... :(

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #84 Dátum: 2013.03.26 14:52:10 »
a kollega nem arra gondolt, hogy tényleg a szél fog kárt tenni a (szabálytalanul felépített) beállódban...sajnos statisztika, hogy 10 lakótársból egy beszámíthatatlan, nálad az arány még rosszabb... :(
Attól nem félek, mert mindegyik ellen betáraztam pár "lőszert"...  :whistling: :cool2:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #85 Dátum: 2013.03.26 14:53:11 »
szerintem meg azért, mert 10 az nagyobb, mint 9  :lol: egyébként egy smart kényelmesen befér a 3x3 alá  :lol:
És még 2 db kertitörpe is odafér [rohog]

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #86 Dátum: 2013.03.26 17:38:40 »
Hamár az teljesen legális, hogy 3x3 m alapterületig bármilyen lugast, fészert kialakíthatsz. De 2x5m már nem lehet... Ha valaki lát benne logikát, akkor világítsa már meg nekem is.  :)
Pihenés céljára szolgáló kerti tető, pavilon építhető engedély nélkül. Itt összeszedték. Ettől a helyi Önkormányzatok szigorúbbak lehetnek, engedékenyebbek nem. A legnagyobb probléma az hogy vannak Önkormányzatok ahol máshogy értelmeznek egy egy jogszabályi előírást.
Tehát kocsibeállót nem építhetsz még 3×3 -as sem engedély vagy bejelentés nélkül.
DE, ezek az építmények mind beleszámítanak a telek beépítettségébe, és csak a beépítési szabályoknak megfelelően helyezhetők el.
Tehát előkertbe akkor sem tehetsz kerti pavilont, ha amúgy engedély nélkül építhető és belefér a beépítési %-ba.
Az Önkormányzati ügyintéző sem hülye, hogy felesleges munkát csináljon magának, ezért nem foglalkoznak vele, csak a nyilvánvaló szabálytalanságokkal, ha feljelentés készül. Viszont, most hogy így pörög az építőipar, igen ráérnek a tisztelt ügyintézők, és hogy így pörög a gazdaság, kell a bevétel az Önkormányzatoknak. EL kezdték az utcákat járni, fényképezni. Visszamegy a hivatalba megnézi mire van engedély. Ha nincs, hát indul a mandula. Ugyanis míg az illeték az államkasszába megy, az építéshatósági bírság 50%-a az Önkormányzatnál marad. És az építéshatósági bírság nem kiszabható, hanem kötelezően kiszabandó, nem lehet eltekinteni tőle.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #87 Dátum: 2013.03.26 19:50:43 »
Pihenés céljára szolgáló kerti tető, pavilon építhető engedély nélkül. Itt összeszedték. Ettől a helyi Önkormányzatok szigorúbbak lehetnek, engedékenyebbek nem. A legnagyobb probléma az hogy vannak Önkormányzatok ahol máshogy értelmeznek egy egy jogszabályi előírást.
Tehát kocsibeállót nem építhetsz még 3×3 -as sem engedély vagy bejelentés nélkül.
A linkelt lista alapján akár még egy féleresz is simán belefér, ami alá kocsival állunk.
A beépítettség meg már a határon van, mert a garázst kicsit nagyobbra csinálták, mint tervezve volt (ugyanis abba hosszában nem fét volna el egy autó), emiatt a kivitelező be is fizette a büntit.
Na majd egy kicsit még kilincselünk az önkormányzatnál.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #88 Dátum: 2013.03.26 19:58:10 »
Ezt pl úgy értem, ahogy akarom:
- Az épület homlokzatára szerelt vagy az épület homlokzata elé épített fix vagy nyitható-csukható szerkezetű, kinyitott állapotban a homlokzati síktól 4, m-nél kisebb kiállású vagy 30 m2-nél kisebb vízszintes vetületű előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, felszerelése.
- Az épület szerkezetével egybe- vagy összeépített, fix, a homlokzati síktól 2 m-nél nem nagyobb kiállású vagy 25 m2- nél nem nagyobb vízszintes vetületű előtető, védőtető építése.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #89 Dátum: 2013.03.26 21:03:52 »
A kerületi szabályzat így szól:
Az előkert közterülettől mért 5,0 m-es távolságán belül 9 m2-nél nagyobb kerti építmény nem építhető. A kerti tető – csak lábakon állhat - területének meghatározásakor a tetőfelület vízszintes síkra vetített felületét kell számításba venni, amelyből az építési telken önálló rendeltetési egységenként legfeljebb 1 db helyezhető el.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety