Szerző Téma: Kertészkedjünk  (Megtekintve 111824 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Kertészkedjünk
« Válasz #45 Dátum: 2013.01.10 20:04:14 »
Akkor végülis az a cigány jo munkát végzett nálad?
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #46 Dátum: 2013.01.10 20:55:14 »
Nem politizálunk, és faji, vallási alapon se különböztessünk meg senkit! :nono:
Jobban megcsinálta, mint a mellettem lévő utcában a frissen épített közutat vmelyik cég. Gyakorlatilag azért nem éri el mindenhol a C250-es szabványt, mert a terület egy részére nem fér oda akkora jármű, ezért ott spóroltam az anyaggal (vízelvezetőkkel).  10-es skálán tartósságból 8, esztétikából 7 (4 ahol nem tudtam ott lenni amikor csinálták, de még ez is jobb mint az  utcában épített járda). Állandó felügyelettel nincs velük gond. Szorgalmas, nagy munkabírású emberek. (Kicsit tintáznak, de nem a magasban dolgoznak, az áramra meg a gépeikre meg figyelni kell.-( )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #47 Dátum: 2013.01.10 21:24:23 »
De hepe-hupás. Lerakták oda vagy harmincöt éve, a hegyoldal meg mozog...
Hozattok egy fuvar zuzott követ és ráterititek egyenletesen. ;)

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #48 Dátum: 2013.01.10 22:10:58 »
Az a baj, hogy sok az idős a társasházban, akik belekötnek minden forint kiadásba, eleve az egész projektet nehéz lesz lenyomni a torkukon - náluk már a koruk miatt azzal sem lehet jönni, hogy ez értéknövelő befektetés, hiszen emeli a lakás értékét, mert ő már nem akarja eladni - szóval a minél egyszerűbb megoldásra kell törekedni. Korábban felvetődött, hogy egy ledöngölt alapra esetleg térköveket kirakni. Ennek van előnye, vagy hátránya? És fontos-e, hogy mekkora a kő, milyen alakú, lyukacsos-e, és hogy hézagmentesen illeszkedik, vagy fúgával?
music     

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #49 Dátum: 2013.01.11 21:37:30 »
...a hegyoldal meg mozog...
Korábban felvetődött, hogy egy ledöngölt alapra esetleg térköveket kirakni.
Mozgó hegyoldalt mind1 mivel és hogyan döngölöd, mozogni fog. Akkor pedig ami felette van az is mozog.
Ennek hatását teljesen egy vasalt beton alappal tudod kiküszöbölni, mert az megfelelően elkészítve együtt mozog, és nem repedezik. Léteznek egyéb talajstabilizációs megoldások pl. cementes,meszes,... ezek terhelhetőségével, különösen mozgó hegyoldalon való alkalmazhatóságával nem vagyok képben.-(
Az a baj, hogy sok az idős a társasházban, akik belekötnek minden forint kiadásba, eleve az egész projektet nehéz lesz lenyomni a torkukon ... térköveket kirakni. Ennek van előnye, vagy hátránya? És fontos-e, hogy mekkora a kő, milyen alakú, lyukacsos-e, és hogy hézagmentesen illeszkedik, vagy fúgával?
A térkő előnye:
- könnyen és olcsón, nyom nélkül javíthatók az esetleges sérülések,
- anyagveszteség nélkül visszabontható, újra felhasználható,
- a földalatti közműhálózat sze. könnyen hozzáférhető (feltéve, hogy nem vasalt betonalapra vagy CKT-re készült)
- esztétikus,
- tartós

Hátránya:
- pontos precíz kivitelezést igényel,
- sokan szeretnek spórolni a talajmunkán, a fagyvédő, teherhordó és az ágyazó réteg   vastagságán valamint anyagán (tulajdonképpen ezek megfelelő elkészítése lehet az egyik legnagyobb költség), a geotextilián, és a speciális térkőfugázó anyagon,
- kemény, ezért nagyot üt, ha elesik a gyerek.

Nagyon sokféle anyagú,formájú,méretű és vastagságú térkő van, ahogyan óriási a kiegészítők (vízelvezetők, szegélyezők, támfalak) választéka is.
Itt a következőkre kell figyelni a tervezésnél:
- terhelésre méretezés  megfelelő legyen minden elemnél (a klf.alaprétegek, térburkoló anyagok és a fugázóanyag is!) gyalogos, személygépkocsi ... használatra, a várható víz és forgalmi terhelésnek megfelelő vízelvezetők, támfalak a szintkülönbségből adódó terhelésnek megfelelők,  ...;
- a nagyobb terhelésre méretezés jelentősen növeli az anyag, segédanyag és a kivitelezés költségeit;
- burkolóanyag tisztíthatósága, felületének ellenálló képessége (egyes természetes kövekén gyengébb),
- a kiválasztott burkolóanyagok kivitelezésében jártas szakembert kell keresni a lerakáshoz (bazalt kiskockát, mintát kirakni nem mind1ik tud);
- a kocka illetve téglalap alakú térburkolók mechanikailag nem tudják egymásnak átadni a terhelést, ezért kevésbé terhelhetők, nagyobb terhelésesetén érdemes bonyolultabb formát (pl. H) választani, lerakáskor a keresztkötések kerülése növeli a terhelhetőséget;
- a vastagabb (8-10cm) térkő nagyobb terhelést bír, 6cm csak járdának;
- az összköltségben a térburkoló anyag az egyik legkisebb ktg., de a drágább, bonyolultabb formájú, színes, minta szerint lerakandóért többet kérnek a kivitelezők;
- beton térköveknél és kiegészítő elemeknél a nagyobb szemcsézetű, durva felületűek általában kevésbé terhelhetőek, könnyebben sérülnek; a természetes kövek idővel mállanak;
- az alap és segéd anyagokon nem szabad spórolni, ez természetesen nem azt jelenti,hogy nem a legolcsóbb helyen kell megvenni és alkudni, hanem azt hogy jó minőségű és az adott technológiához megfelelő mennyiségű anyagot használjunk;
- egyes kiegészítőknek horror ára van pl. Rompox fugázók, Hauraton vízelvezetők, de minőségben külön kategóriák.

Kivitelezésnél nagyon fontos,a sávalap megfelelő kiképzése, döngölése/ békázása, a fagyvédő és teherhordó réteg max. 10cm-es rétegenkénti döngölése lapvibrátorral (a lapvibrátor 150kg felett kezdődik, alatta csak bohóckodás). Sokan használnak sódert, ami szerintem nem nem megfelelően tömöríthető a lekerekedett élek miatt, inkább a mechanikusan összeálló murvát javaslom. Spórolásból a feltört és apróbb darabokra zúzott, mechanikailag szilárd, nem porló betont használhatjuk a fagyvédőrétegbe ez esetben megfelelő szemcseméretű zúzalék kővel töltsük fel a közöket.

A térkövek fugahézaggal kerülnek lerakásra a szükséges dilatáció miatt,egyes termékek a minimális fugát biztosító távtartóval kerülnek gyártásra.
Léteznek felületkezelt, fokozott kopás,só állósággal, impregnálással ellátott térburkolóanyagok
« Utoljára szerkesztve: 2013.01.11 21:43:43 írta Agyarka »

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #50 Dátum: 2013.01.11 21:52:26 »
Agyarka!
Nagyon profin leírtad a térkövezést. De ha valaki így megcsináltatja egy vagyon és saját maga meg se tudná csinálni.
Én többször csináltam térkövezést de csak 10-15 nm-t. Egészen egyszerű módon (szintén hegyoldalban töltött földön alakitottam ki majdnem sík területet) körülötte fűvel A földet elplaniroztam volt egy kissoderem , homokom, annak felhasználásával kiraktam, a tetején végigsöpörtem a homokot és kész. Egy bajom szokott lenni, hogy kinöl közötte a gaz meg a fű és eső után huzogathatja az ember, vagy gyomírtani kell.
Alapot betonozni szerintem vétek, mert a lényegét veszti, hogy t. i. lélegzik alatta a talaj. Az csak buszmegállóknál praktikus, mert a buszok alatt csak a vasbeton nem sűlyed meg.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #51 Dátum: 2013.01.11 21:57:28 »
Húha, köszönöm.
Nos, hogy szűrjünk az információn, azt tudom mondani, hogy ez tényleg kertben lesz, tehát olyan helyen, ahol komolyabb terhelés (pl. autó) nem éri. Körülötte zöldterület van, a vízelvezetést ehhez képet kell érteni. Mivel rövid-, és hosszútávon is a legolcsóbb megoldást keressük, így a speciális anyagú, színű kövek kizárhatóak.
music     

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #52 Dátum: 2013.01.11 22:02:30 »
Húha, köszönöm.
Nos, hogy szűrjünk az információn, azt tudom mondani, hogy ez tényleg kertben lesz, tehát olyan helyen, ahol komolyabb terhelés (pl. autó) nem éri. Körülötte zöldterület van, a vízelvezetést ehhez képet kell érteni. Mivel rövid-, és hosszútávon is a legolcsóbb megoldást keressük, így a speciális anyagú, színű kövek kizárhatóak.
Azt írtad a régi lapok megsüllyedtek . Én azt mondom boritsatok rá kavicsot vagy zúzott követ elplanirozva nem rossz az. Vagy elplanirozni + egy réteg föld és beültetni fűvel. Aztán már csak nyírni kell.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #53 Dátum: 2013.01.11 22:02:59 »
Síkvidéken aládolgozásnak a döngölt poros murva megfelelő - de a szegélyköveket célszerű betonba ágyazni, lejtős terepen mindenképp kell valami, ami együtt mozog a talajjal -> vékony, de vasalt beton.

- gazkinövést a leterített geotextília csökkenti, de a fugákba szóródott mag akkor is kinő, legfeljebb kevéssé fejlődik, mint ha le tud menni a gyökér a talajig.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #54 Dátum: 2013.01.11 22:05:50 »
Én megtartanám a régi alapot, megszórni finom cementes homokkal, megdöngölni alaposan, aztán térkövet neki, így az alapozás, sittszállítás... nyűgje kiküszöbölhető - persze így +10cm magasságot kap a dolog!
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #55 Dátum: 2013.01.11 22:08:45 »
Én megtartanám a régi alapot, megszórni finom cementes homokkal, megdöngölni alaposan, aztán térkövet neki, így az alapozás, sittszállítás... nyűgje kiküszöbölhető - persze így +10cm magasságot kap a dolog!
Nekem ez is tetszik ;)

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #56 Dátum: 2013.01.11 23:14:44 »
Síkvidéken aládolgozásnak a döngölt poros murva megfelelő - de a szegélyköveket célszerű betonba ágyazni, lejtős terepen mindenképp kell valami, ami együtt mozog a talajjal -> vékony, de vasalt beton.

- gazkinövést a leterített geotextília csökkenti, de a fugákba szóródott mag akkor is kinő, legfeljebb kevéssé fejlődik, mint ha le tud menni a gyökér a talajig.
Így van. A fugákba szóródást meg lehet akadályozni,ha nem homokkal,hanem speciális fugázó anyaggal történik.
Én sem vagyok az alábetonozás híve, de néha  szükséges (nagy terhelés, mozgó talaj)

Én, amennyiben elég hely állna rendelkezésre a mozgás miatt a meglévőre 10 cm vasalt beton, és 5cm 2-4es zúzottkő ágyazatra szürke beton hasáb vagy hullámkövet raknék. A szegélyköveknél meg helyet képeznék ki az átszivárgott víz elvezetésére. Fugázni vmi egyszerű besöpörhető, levegőre keményedő anyagot keresnék, kis terhelésre megfelel, és gondozást nem igényel. Kevés törődést igénylő növényeknek kis szigetecskéket képezve hangulatossá tehető.

g.peter

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 319
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #57 Dátum: 2013.03.23 13:44:32 »
Most értem ide. Sok jó szakember van itt, de azért néhány észrevétel.
Tökéletesen leírjátok azt, hogy az előkészítés a lényeg és ez a drága. Például én sem szoktam olyanokkal versenyezni akik x Forint/ m2 áron vállalnak, (megrendelőtől mindig ez a kérdés). Felmérjük, kiszámoljuk.
Néhány észrevétel: A teherhordó földmű felületét is úgy kell már kialakítani hogy elvezesse a vizet. Tehát lejtés, összegyűjtés és elvezetés:Csövekkel szivárgó lécekkel. A hézagosan rakott szegélykő elvezetés nem igazán megfelelő,
Beton, vagy vasbeton aljzat esetén azt ugyanolyan gondossággal kell kialakítani. Lejtés, vízelvezetés. Nem lehet telibe betonozni, dilatáció nélkül, A betonon összegyűlt vizet ugyanúgy ki kell vezetni.
Igen. Ha mozog a hegy semmi se fogja megállítani. A beton alap.
Nekem a beton alapról úgyis az a véleményem, hogy teljesen felesleges. Megfelelő tömörítés, ágyazat. és fagyvédő réteg. Ha ez nem megfelelő, akkor a beton lemez se sokat ér, csak drága. Ahol meg akkora a terhelés (busz megálló, nagyon nagy forgalom, nagy terhelésű jármű, tűzoltó autó) ott a 10 cm meg nem beton. A beton alap ilyenkor 20-25 cm.
A térkő nem teherhordó réteg, csak burkolat.
A hullámos fodor kő kapaszkodik a legjobban össze. A 'H' forma konvex részeinél eltörhet a kő. A parketta minta, v, 'Z' kötés (nézőpont kérdése) igen stabil. Élire állított téglakerítések is így álltak meg régen.
A lapvibrátor nem döngölő. Kötött talajt döngölünk, szemcsés talajt vibrálunk, Tehát a talaj határozza meg a tömörítés technológiáját. Pl. agyagot juhláb hengerrel 'gyúrják' át. Döngölés max 30 cm vastagságonként. a "Főnök már kétszer átmentem rajta" meghatározás nem jó. Addig tömörítünk amíg jó nem lesz. Na ezt szokták sokallni.De nem is süllyed meg utána.
Kis tömegű vibrátorral is lehet vibrálni, csak nem hatékony, A vibrálásnál a frekvencia szám a lényeg. Et állítod a gép sebességével, és nem azt hogy milyen gyorsan akarsz haladni. Kis gép = kis vastagság, sok forduló.
Mindkét tömörítési módnál igen lényeges a víztartalom. Se nagyon száraz, se nagyon vizes anyagot nem lehet rendesen tömöríteni.
Tévhit hogy a Homokos-kavics (sóder) rossz teherhordó alap (a gömbölyű szemcsék miatt). A zúzottkő nem a formája miatt jó teherhordó, hanem a szemcsék nagyobb szilárdsága miatt. Én még olyat nem láttam hogy a sima lapjai "összekapaszkodnak".
De ez is csak akkor jó ha rendesen be van tömörítve - vibrálva.
A sódernél a szemeloszlás dönti el a tömöríthetőséget - teherbírást. Az a baj hogy sok helyen a tüzépről csak osztályozott sódert visznek ki. ez a legrosszabb mivel a vizes osztályozás révén nem csak a max szemcsenagyság távozik, hanem a 'liszt' is.
Nézd meg: a betongyárban az osztályozott sóderhez mészkő lisztet tesznek még. Tehát ilyenkor az osztályozatlan sóder a legjobb (THK - természetes eloszlású homokos kavics). Gyalogjárda és családi ház udvarban költségkímélőbb lehet a megfelelő sóder. (az osztályozatlan még olcsóbb is).
A spesko fugázóanyagok szárított azonos szemcsenagyságú 'rostálmányok'. Ezek könnyebben lemennek a fugákba, a vizes tapadós anyagok nem folynak be. Mi kétszer-rostáltat használunk (0-4), amit a rakás közben a már kész burkolaton "száríttatunk" ki a széllel és a nappal. Ingyen csinálják  :lol: . Egyszer egy okos tulaj hozta a 0-1 -es mosott homokot hogy azzal szórjuk be mert azt olvasta a neten. Három hónap mulva is nyekerget, hogy a legkisebb eső is kimossa. Nem lefolyt, kifolyt lejtés felé. Mitől maradna benn? olyan mint a folyós homok. nincs természetes szemeloszlása
Tehát a minőségi munka azért drágább, mert bele teszik a megfelelő anyagot, de nem eltúlozva. És beleteszik a rengeteg munkát. A lekaparjuk a felső réteget és 5 cm finom zúzalékra lerakjuk a térkövet, és nekem n beszélj mert több 10.000 m2-t leraktam - típusú kivitelező nem szakember. Azt amikor megsüllyed a burkolat az a válasz: ja persze hát viacolor, mit vártál, alá kellet volna betonozni, én mondtam de sajnáltad rá a pénzt. Úristen, mennyi ilyennel találkoztam. Kóklerek.
És igen, nekünk is megsüllyedt. 15 év után egy hosszú kocsibejárón a két keréknyom megjelent, kb 1-1,5 cm. Aki ért az útépítéshez az tudja hogy a 3 m széles útból csak az a két 20 cm sáv dolgozik. A márvány lépcső is ott kopik el ahol folyamatosan rálépnek. Meg a beton is ott kopik és hajlik.
Tehát a térburkolat ellensége a rossz alap, a víz és a használat.  :lol:

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #58 Dátum: 2013.03.23 14:02:04 »
A térburkolat azon kivül hogy szép két haszna van:
nem kell alábetonozni, így természetesen szellőzik a talaj, ujrahasznositható, átrakható.
Vasbeton alapnak igazán buszmegállóknál van létjogosultsága- ott is ujrarakható.
Én eddig sima földre, soderral, homokkal raktam Az egyetlen gond, hogy a fű meg tarack kinőlt közötte, rendszeressen kell kihuzogatni (eső után könnyebb). Gyomirtó megint nem környezetbarát, meg az is sokba kerül.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Kertészkedjünk
« Válasz #59 Dátum: 2013.03.24 12:05:59 »
Ha sok-sok évig ugyanúgy szeretnéd élvezni a térkövet, sztem kell alá beton alap. Plusz akkor se jöhet rosszul, gondolom, ha magas a talajvíz szintje.