Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4055282 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26340 Dátum: 2019.05.08 08:36:08 »
Nagyon nem ugyanaz, hogy egy gumi a keréken tölti el azt az idöt vagy a raktárban. Az utobbitól nem nagyon öregszik ( ennyi udö alatt gyakorlatilag semmit).
Tehát - szerintem - ez a DOT szám mizéria picit túl lett tolva.

Tapatalkkal küldve



Néhány éve egy cartárs írá, hogy az apósa a téma avatott szakértője. Kértem is vala anno, hogy kérdezze meg a kedves szülét a témáról, de azóta is várat magára eme témában.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26341 Dátum: 2019.05.08 10:24:43 »
Nagyon nem ugyanaz, hogy egy gumi a keréken tölti el azt az idöt vagy a raktárban. Az utobbitól nem nagyon öregszik ( ennyi udö alatt gyakorlatilag semmit).
Tehát - szerintem - ez a DOT szám mizéria picit túl lett tolva.
Műszakilag valóban nem ugyanaz, de ennek az érték szempontjából nincs jelentősége. Minden gumi öregszik, azaz az idő elteltével rövidebb lesz a használhatósága. Mivel a hátralevő használati időt és a lehetséges futásteljesítményt fizetjük meg, ezért a gyártástól értéktelenedik a termék, még a raktárban is.
10 ( 2) éves túltárolt autót sem új áron adnak.

BViktor

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 39
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26342 Dátum: 2019.05.08 10:40:45 »
Nagyon nem ugyanaz, hogy egy gumi a keréken tölti el azt az idöt vagy a raktárban. Az utobbitól nem nagyon öregszik ( ennyi udö alatt gyakorlatilag semmit).
Tehát - szerintem - ez a DOT szám mizéria picit túl lett tolva.

Tapatalkkal küldve

Látom nem igazán ment át a mondanivalóm ...

tegyük fel veszek "új" gumikat amik sose voltak még használva és megfelelően voltak tárolva, de DOT alapján 2 évesek ...

Ha én ezeket az abroncsokat 3 év múlva le szeretném cserélni, mert bár még éppen megfelelő a profil mélysége, de a sok autópályázás miatt inkább előbb cserélem le őket, így amikor én 3 év múlva használtan szándékoznék értékesíteni (pl valaki aki csak városi döcögésre használja az autóját az venné meg), akkor a a DOT szerint már 5 éves gumik ... ergo már én sem venném meg használtan ...

Az hogy melyik weboldal vagy hivatalos szerv mit állít, hogy hány évesen "jók" még az abroncsok, az hidegen hagy ... sok gumissal beszéltem már, aki nap mint nap szerelik a gumikat és egyértelműen mind azt állítja, hogy 5 év a határ ... utána újat kellene venni mindenkinek ... persze a nagypapa, aki évente 500km-t megy a zöldségesig meg vissza és azt is csak átlag 30 km/h-val, annak még jó lesz az abroncs 7-8 éves koráig is ... de aki (pl mint én) sokat pályázik, annak érdeke, hogy 5 évnél ne legyenek öregebb abroncsai ... más kérdés, hogy esetleg a sok pályázástól hamarabb elkopnak minthogy "kiöregednének" ...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26343 Dátum: 2019.05.08 11:02:54 »
Látom nem igazán ment át a mondanivalóm ...

tegyük fel veszek "új" gumikat amik sose voltak még használva és megfelelően voltak tárolva, de DOT alapján 2 évesek ...

Ha én ezeket az abroncsokat 3 év múlva le szeretném cserélni, mert bár még éppen megfelelő a profil mélysége, de a sok autópályázás miatt inkább előbb cserélem le őket, így amikor én 3 év múlva használtan szándékoznék értékesíteni (pl valaki aki csak városi döcögésre használja az autóját az venné meg), akkor a a DOT szerint már 5 éves gumik ... ergo már én sem venném meg használtan ...

Az hogy melyik weboldal vagy hivatalos szerv mit állít, hogy hány évesen "jók" még az abroncsok, az hidegen hagy ... sok gumissal beszéltem már, aki nap mint nap szerelik a gumikat és egyértelműen mind azt állítja, hogy 5 év a határ ... utána újat kellene venni mindenkinek ... persze a nagypapa, aki évente 500km-t megy a zöldségesig meg vissza és azt is csak átlag 30 km/h-val, annak még jó lesz az abroncs 7-8 éves koráig is ... de aki (pl mint én) sokat pályázik, annak érdeke, hogy 5 évnél ne legyenek öregebb abroncsai ... más kérdés, hogy esetleg a sok pályázástól hamarabb elkopnak minthogy "kiöregednének" ...
Értem. Bár nem említetted az újraéetékesitést [emoji6]
De a számla alapján te késöbb vetted a gumit, amit addig minimális UV fény ért, ami az öregedését okozza. Kicsit árnyalrabb, mint ha a kocsin tölti azt az 5 évet.

Tapatalkkal küldve


BViktor

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 39
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26344 Dátum: 2019.05.08 13:31:55 »
Értem. Bár nem említetted az újraéetékesitést [emoji6]
De a számla alapján te késöbb vetted a gumit, amit addig minimális UV fény ért, ami az öregedését okozza. Kicsit árnyalrabb, mint ha a kocsin tölti azt az 5 évet.

Persze, de amikor majd eladnám, akkor nem tudom bizonyítani, hogy ez igazából csak 3 éves ... a számla nem bizonyít semmit, hiszen nem létezik olyan hogy a gumiba égetett gyártási sorozatszám, ami ha rajta lenne a számlán bizonyítaná az állításomat :)

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26345 Dátum: 2019.05.08 21:16:39 »
De Te egy 1-1.5 éves gumi miatt reklamáltál, ami még finoman szólva nagyon messze van a túltárolttól....  Marha nagy szerencséd volt az értékesítővel, mert e legtöbb helyen tuti elhajtanak....

Tudod a gumisok úgy működnek, ha látják rajtad , hogy van pénz pénzre akkor vegyél újat , minél sűrűbben..... de pl ha használtat keresel, mert arra van csak zsé, akkor a 10+ éves gumikat is eladják szemrebbenés nélkül.

Én többször vettem úgy gumit, ami valóban túltárolt volt... 5 éves körüli, de zsír új matricás... árban jelentősen olcsóbb volt, mint egy friss dotos, és tökéletesen tudta a dolgát.
Amúgy csak magamnak 3 autót gumizok, + a családi flotta... szóval pár garesz átfutott a kezeim között nekem is! :D
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26346 Dátum: 2019.05.08 21:38:15 »
... a számla nem bizonyít semmit, hiszen nem létezik olyan hogy a gumiba égetett gyártási sorozatszám, ami ha rajta lenne a számlán bizonyítaná az állításomat :)
Bocs, nekem az már magas. Mármint egy használ gumi eladásakor bizonygatni, meg sorozatszám ....  :eek:  Nekem ha mutatnának egy számlát róla, nem feszegetném tovább a gumik NASA szintű azonosítását  :flowers:
Egy használt gumiról beszélünk!  :surrender:
Nem gondolkodunk egyformán, de ezzel semmi baj!   :yes:  :hug:

Nálam nem tud elöregedni, mert használom és általában előbb kopik el, mint  elöregedne. Bár Michelin Alpin gumival jártam így, hogy netto 120e km után is volt megfelelő profil rajta, de 5 évesen voltak már gondok. Sosem adtam el gumit. Ha már nem megfelelő nekem, akkor azt nyugodt szívvel más kocsijára sem tenném fel. Tehát kuka.

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26347 Dátum: 2019.05.09 08:29:03 »
Nálam nem tud elöregedni, mert használom és általában előbb kopik el, mint  elöregedne. Bár Michelin Alpin gumival jártam így, hogy netto 120e km után is volt megfelelő profil rajta, de 5 évesen voltak már gondok. Sosem adtam el gumit. Ha már nem megfelelő nekem, akkor azt nyugodt szívvel más kocsijára sem tenném fel. Tehát kuka.
éppen itt az én példám: az 5 éves gumi ősszel teljesen rendben volt - most tavasszal meg már éreztem hogy nem tökéletes. Még azon is elgondolkodtam, hogy lehetséges hogy már tavaly sem volt jó, csak ennyire láma vagyok hogy nem tűnt fel?! Fura hogy pár hónap szabályos tárolás után ennyi különbséget érzékelek...
Tegnap felkerült az ugyanolyan típusú (ill. az utódtipusa a szériának) új, és zongorázni lehet a különbseget úttartásban, zajszintben.
u.i.: otthon jutott csak eszembe, hogy a gumis nem adta vissza a lecseréltet. Egy gonddal kevesebb nekem, de mivel általában pénzt kérnek a régi gumi - remélhetőleg szabályos - hulladékkezeléséért, erős a gyanúm hogy el lesz az adva valakinek...

BViktor

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 39
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26348 Dátum: 2019.05.09 10:54:09 »
u.i.: otthon jutott csak eszembe, hogy a gumis nem adta vissza a lecseréltet. Egy gonddal kevesebb nekem, de mivel általában pénzt kérnek a régi gumi - remélhetőleg szabályos - hulladékkezeléséért, erős a gyanúm hogy el lesz az adva valakinek...

Én eddig azt vettem észre, ha veszel új abroncsot, akkor a régit ott hagyhatod náluk és kezelik ... lehetőleg újrahasznosításra adják le és nem pedig használtként értékesítik  :wacko:


Bocs, nekem az már magas. Mármint egy használ gumi eladásakor bizonygatni, meg sorozatszám ....  :eek:  Nekem ha mutatnának egy számlát róla, nem feszegetném tovább a gumik NASA szintű azonosítását  :flowers:
Egy használt gumiról beszélünk!  :surrender:
Nem gondolkodunk egyformán, de ezzel semmi baj!   :yes:  :hug:

Nálam nem tud elöregedni, mert használom és általában előbb kopik el, mint  elöregedne. Bár Michelin Alpin gumival jártam így, hogy netto 120e km után is volt megfelelő profil rajta, de 5 évesen voltak már gondok. Sosem adtam el gumit. Ha már nem megfelelő nekem, akkor azt nyugodt szívvel más kocsijára sem tenném fel. Tehát kuka.


Akkor írom másképpen ...
3 évig használok én egy abroncsot átlagban, ha újként veszem ... ezalatt belemegy összesen kb 40-60e km évtől függően .... ezután én már cserélem, mert az a tapasztalat, hogy nem az igazi már, hiába jó a profilmélység ... igaz, azt hozzá kell tenni, hogy dinamikusabban vezetek a többséghez képest és emiatt is veszek jobb kategóriás abroncsot (a jelenlegi is Goodyear Efficientgrip Performance) ... mivel 3 év múlva valszeg megint cserélném, így az akkor már 5 éves lesz a gyártás szerint és nem adnám már el senkinek sem jó szívvel emiatt így nem kell bizonygatnom, hogy igen, ez valójában csak 3 éves gumi és nem 5 ... így az akkori árat igényeltem vissza (5e Ft/db) a gumistól, amit buknék rajta és ezt az összeget meg is adták nekem :)

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26349 Dátum: 2019.05.09 12:48:40 »
Én eddig azt vettem észre, ha veszel új abroncsot, akkor a régit ott hagyhatod náluk és kezelik ... lehetőleg újrahasznosításra adják le és nem pedig használtként értékesítik  :wacko:
igaz, csak ezt nem ott vettem, csak a cserére vittem oda.

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26350 Dátum: 2019.05.09 12:54:35 »
mondjuk ezt a használt gumi vásárlást én sosem értettem - mennyit lehet vele spórólni egy 4-5 éves időtávon? 2-3 tankolásnyi pénzt kb., és ki tudja mi érte... ha nem ismerőstől/baráttól van, én nem kockáztatnék.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26351 Dátum: 2019.05.09 13:42:59 »
Én eddig azt vettem észre, ha veszel új abroncsot, akkor a régit ott hagyhatod náluk és kezelik ... lehetőleg újrahasznosításra adják le és nem pedig használtként értékesítik  :wacko:
Valóban díjmentesen kezelik. De nem szívjóságból. Megveszik tőlük darálásra, amit a kertészetben gumilapként 16.000ft/m2 áron újra megvehetsz.

így az akkor már 5 éves lesz a gyártás szerint és nem adnám már el senkinek sem jó szívvel emiatt így nem kell bizonygatnom, hogy igen, ez valójában csak 3 éves gumi és nem 5 ... így az akkori árat igényeltem vissza (5e Ft/db) a gumistól, amit buknék rajta és ezt az összeget meg is adták nekem :)
Bocs, de, de a gumit a leírtak alapján elhasználod, tehát kiautózod azt amit fizettél érte. Az, hogy a végén eladod vagy sem, a te döntésed, ha kell érte az a 20000 forint, akkor eladod. Az eladásnál eltöltesz a tranzakcióval 1 órát. Mostmár lamentáltál a problémán vagy 10 órát. Ha az órabéred az átlag 2000 forintot eléri, akkor már eddig több pénzedet vitte el, mint amennyit be fogsz belőle hozni. Lehet ezt persze folytatni, de nem biztos hogy van értelme.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26352 Dátum: 2019.05.09 13:49:10 »
mondjuk ezt a használt gumi vásárlást én sosem értettem - mennyit lehet vele spórólni egy 4-5 éves időtávon? 2-3 tankolásnyi pénzt kb., és ki tudja mi érte... ha nem ismerőstől/baráttól van, én nem kockáztatnék.
Egyszer lecseréltettem a 9 éves prémium gumit, amin volt még 7-8mm minta. A vidéki gumis mondta, hogy dehát ezt még kár cserélni. Nem is a kukázott kupacra pakolta a végén. Szerintem azzal ő még járt egy ideig, vagy eladta helyben. Nekem már nem ért annyit, hogy ezen szórakozzak. A régi gumijaimat általában felajánlom driftelésre, ajándékba, hamar el szokták vinni. Akar a fene azokkal vívni akik használt gumit engedhetnek csak meg maguknak, aztán leállnak veled vitatkozni.

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26353 Dátum: 2019.05.09 13:53:13 »
ja, amikor vittem a 8 éves téli gumit a hulladékudvarba, majdhogynem lehülyézett a telepkezelő szakmunkás...

BViktor

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 39
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26354 Dátum: 2019.05.09 14:11:51 »
Az eladásnál eltöltesz a tranzakcióval 1 órát. Mostmár lamentáltál a problémán vagy 10 órát. Ha az órabéred az átlag 2000 forintot eléri, akkor már eddig több pénzedet vitte el, mint amennyit be fogsz belőle hozni. Lehet ezt persze folytatni, de nem biztos hogy van értelme.

Kivéve, ha ezt az egészet tudod munkaidőben is intézni ... ergó a 2000+ os órabérem mellé még keresek egy kis extrát!  ;) ;)

Egyébként elsősorban az eljárás csapta nálam ki a biztosítékot, hogy nem szóltak, hogy az abroncsok nem idei gyártásúak (netes rendelés volt) és nem hagytak dönteni, hogy így is kell-e vagy sem ... esetleg akciósan megvehetem ha szeretném ... azt a 20e Ft-ot tudom másra is költeni ... pl inkább veszek még 10 játék babát a kislányomnak, mert annak több értelmét látom, minthogy a kereskedő cég zsebét tömjem ...

A lényeg az hogy hülyének nézik az embert és ezt baromira nem szeretem ...