Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4205555 alkalommal)

0 Felhasználó és 15 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24480 Dátum: 2015.05.31 21:23:58 »
Látom itt sokan csak kötekedni tudnak ahelyett, hogy ész érvek alapján hoznának döntést. Az anyagi oldal mellett további anyagi megtakarítást jelent az alacsonyabb fogyasztás és a futómű kisebb terhelése, még ha elhanyagolható is, de a ballonosabb gumi jobban elnyelni az út egyenetlenségeit, ez is legalább olyan fontos szempont, mint az ár. De ameddig a többség csak azon tud gondolkozni, mivel kötekedjen, addig nem fog előrébb jutni senki sem...
És csak józan ész.. azért mert egy gumi átémrője minimálisan nagyobb, mint ami gyárilag van rá..ugyan az miért lenne veszélyes..? Tényleg csak józan ész.. úgy látszik keveseknek adatik meg, hogy józan ésszel gondolkozzanak...  :no:
Még szerencse, hogy neked igen. Csak használhatnád is  :flowers:

JÓZAN ÉSSZEL, az nem evidens számodra, hogy a gumi átmérője, oldalfal-magassága a futómű-geometria része? Amikor elviszed pl. az autódat futómű-állításra, milliméterek számítanak. Millimétereket korrigálnak (ha szükséges) a kerékdőlésen, összetartáson stb. Akkor hogyne számítana már az az eltérés, ami egy /60-as és egy /65-ös gumi között van?

Félre ne érts: nem azt mondom, hogy az egyikkel ki fogsz esni a kanyarból egy adott sebességnél, a másikkal pedig úgy tapadsz bent, mintha sínen futnál. De VAN eltérés. És adódhat úgy, hogy ez az eltérés lesz a vízválasztó.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24481 Dátum: 2015.05.31 21:26:59 »
Abszolút csendesen fut vele a kocsi még 180nál is. Jól tapad pályafelhajtókon, 80-90nél még hangja sincs kanyarba, de már mindenki az ajtókra van kenődve  :clap:
Kaptunk sajnos esőt is bőven, ott is nagyon jól teljesített. Köszönöm az ajánlásokat, nagyon megérte!
Örülök, hogy bevált  :D :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24482 Dátum: 2015.05.31 21:32:02 »
Én is vettem új gumikat :) : 185/70x14-es Barum Brillantis 2-eseket, a Camryre  :yes: ... 53.200 volt a 4 db, házhoz szállítva, az autogumibolt.hu-ról.

Szerdán jöttek meg a gummák: Made in Portugal, és 2015 16. heti gyártás  :) ... tehát igencsak frissek.

Igazából eredetileg ki akartam húzni a kocsin lévő, Mentor márkájú (szerb) téli gumikkal, télig - 2012-esek, van is még rajtuk kb. 4-5 mm profil, tehát gondoltam, nyári guminak még megteszik. De amikor először tapasztaltam, mit adnak elő nagyobb fékezésnél vizes úton, meggondoltam magam  :ph34r: :sorcerer: :nonono: ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24483 Dátum: 2015.05.31 21:43:51 »
Kérdéses, hogy mit tegyek a Yarisomon jelenleg lévő, Sava Adapto négyévszakos gumikkal  :hmmmm: !

A gumik 2013 őszi gyártásúak - akkor vettem őket újonnan. Lehúztam velük a 2013-14-es telet, aztán most 2014 november vége óta vannak fent megint. Az a terv, hogy késő őszig elhasználom őket; akkor veszek majd új télieket, jövő tavasszal pedig új nyáriakat.

Viszont az a gondom velük, hogy száraz úton, mióta melegebb lett az idő, elkezdtek rémesen csikorogni  :sorcerer: ... de nem kicsit: olyan sebességekkel is nyekeregnek már, amilyenekkel pl. a tanulóim haladnak egy körforgalomban (ami laaassú)  :lol: ! Semmi további hátrányt nem tapasztalok - de ez azért eléggé idegesítő, és persze bámulnak is az emberek, hogy na, ki közlekedik állat módjára?  ::)

Fékezési, és kanyarodási jellemzőket direkt teszteltem - vizes úton is. Pl. nyomtam egy vészféket 50-ről - majd visszamentem ugyanoda az Avensissel is, amin tavalyi, kvázi új Hankook téli gumik vannak (azaz, voltak akkor még), és azzal is nyomtam egy satut, ugyanott, szintén 50-ről - nem volt látható különbség a fékút hosszában! Persze, ez nem precíz mérés, de ha pl. lett volna 2-3 méter diffi, azt már nyilván észreveszem. Nem volt.

Kanyarban sem csúsznak vizes úton (a Camry pl. sokkal jobban csúszik, az imént említett Mentorokkal). És persze száraz úton sem. Csináltam száraz úton is vészfékezést, azzal sem volt semmi gond. Ekkor egyébként nem is csikorgott  :lol:

De kanyarban csikorog, mint a fene  :wacko: !

Nem tudom, mit csináljak. Csak emiatt most nem szívesen hoznám előbbre (jövő tavaszról) a nyári gumi-vásárlást - más hibajelenség pedig tényleg nincs. Okozhatja ezt, hogy talán állítani kéne a futóművön? A gumik nem kopnak egyenetlenül, és nincs semmilyen más rendellenesség sem (jó az egyenesfutás, a kanyarstabilitás stb).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Cimbi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4688
  • A nepper.
    • A Kedvenc Kereskedésem
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24484 Dátum: 2015.05.31 22:03:11 »
Kend be szilikonnal az oldalát.  :1eye:
Focus > CorollaE10 > Hyundai > Fleetwood > Avensis > MX5 > Honda Jazz > BMW E46 > Rabbit Cabrio > Yaris TS > MX5 > Yaris D4d > CT200h ML

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24485 Dátum: 2015.05.31 22:10:36 »
 :hmmmm:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24486 Dátum: 2015.05.31 22:43:38 »
:hmmmm:
sok választásod nincs... az olcsóbb megoldás egy futómű ellenőrzésre elvinni..

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24487 Dátum: 2015.05.31 22:51:10 »
sok választásod nincs... az olcsóbb megoldás egy futómű ellenőrzésre elvinni..
Igen, ezzel fogom kezdeni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24488 Dátum: 2015.06.01 05:30:54 »
Kérdéses, hogy mit tegyek a Yarisomon jelenleg lévő, Sava Adapto négyévszakos gumikkal  :hmmmm: !

A gumik 2013 őszi gyártásúak - akkor vettem őket újonnan. Lehúztam velük a 2013-14-es telet, aztán most 2014 november vége óta vannak fent megint. Az a terv, hogy késő őszig elhasználom őket; akkor veszek majd új télieket, jövő tavasszal pedig új nyáriakat.

Viszont az a gondom velük, hogy száraz úton, mióta melegebb lett az idő, elkezdtek rémesen csikorogni  :sorcerer: ... de nem kicsit: olyan sebességekkel is nyekeregnek már, amilyenekkel pl. a tanulóim haladnak egy körforgalomban (ami laaassú)  :lol: ! Semmi további hátrányt nem tapasztalok - de ez azért eléggé idegesítő, és persze bámulnak is az emberek, hogy na, ki közlekedik állat módjára?  ::)

Fékezési, és kanyarodási jellemzőket direkt teszteltem - vizes úton is. Pl. nyomtam egy vészféket 50-ről - majd visszamentem ugyanoda az Avensissel is, amin tavalyi, kvázi új Hankook téli gumik vannak (azaz, voltak akkor még), és azzal is nyomtam egy satut, ugyanott, szintén 50-ről - nem volt látható különbség a fékút hosszában! Persze, ez nem precíz mérés, de ha pl. lett volna 2-3 méter diffi, azt már nyilván észreveszem. Nem volt.

Kanyarban sem csúsznak vizes úton (a Camry pl. sokkal jobban csúszik, az imént említett Mentorokkal). És persze száraz úton sem. Csináltam száraz úton is vészfékezést, azzal sem volt semmi gond. Ekkor egyébként nem is csikorgott  :lol:

De kanyarban csikorog, mint a fene  :wacko: !

Nem tudom, mit csináljak. Csak emiatt most nem szívesen hoznám előbbre (jövő tavaszról) a nyári gumi-vásárlást - más hibajelenség pedig tényleg nincs. Okozhatja ezt, hogy talán állítani kéne a futóművön? A gumik nem kopnak egyenetlenül, és nincs semmilyen más rendellenesség sem (jó az egyenesfutás, a kanyarstabilitás stb).

Egész egyszerűen a futófelülete már nem annyira puha, mint amikor új volt. Öregszik a gumma, nem tapad annyira.  Ha tudsz vele élni és nem forszírozottan használod a kocsit, ne törődj vele. Nekem is volt egy szett nyárim, ami ugyanígy viselkedett, engem is zavart, a megoldás a gumicsere volt. Olyan 3 mm lehetett még a gumiban.   Véleményem szerint a futóműállítás jó ötlet, úgy vélem, hogy a csikorgás kevesebb lesz, már amennyiben állítanak a geometrián. 2-3 évente illik elvinni futóműveshez akkor is, ha nem volt futóműalkatrész cserélve a kocsin.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24489 Dátum: 2015.06.01 06:52:12 »
Egész egyszerűen a futófelülete már nem annyira puha, mint amikor új volt. Öregszik a gumma, nem tapad annyira.  Ha tudsz vele élni és nem forszírozottan használod a kocsit, ne törődj vele. Nekem is volt egy szett nyárim, ami ugyanígy viselkedett, engem is zavart, a megoldás a gumicsere volt. Olyan 3 mm lehetett még a gumiban.   Véleményem szerint a futóműállítás jó ötlet, úgy vélem, hogy a csikorgás kevesebb lesz, már amennyiben állítanak a geometrián. 2-3 évente illik elvinni futóműveshez akkor is, ha nem volt futóműalkatrész cserélve a kocsin.
OK, lesz futómű-állítás  :yes: ... még sosem csináltattam a Yarison, mióta megvan (vagyis lassan öt éve, mialatt belement 163 ezer km) - mert nem észleltem hibát. Na, most már észlelek  :D

Öregedő gumira két okból tippelnék most kevésbé: 1. még csak másfél évesek (2013 őszi gyártás), 2. volt már "szerencsém" eddigi autós pályafutásom alatt mindenféle, akár bőven tizenéves gumikhoz is, és nem tapasztaltam hasonlót.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24490 Dátum: 2015.06.01 06:55:39 »
Futómű állítást sztem csak akkor erdemes csinálni, ha húz valamerre a kormány. Ha szépen fut egyenesen az autó, akkor nem szabad állítani semmit, mert csak rontani lehet a geomerián. A leírtak szerint, valszeg gumi csere lesz a megoldás.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24491 Dátum: 2015.06.01 07:40:51 »
Futómű állítást sztem csak akkor erdemes csinálni, ha húz valamerre a kormány. Ha szépen fut egyenesen az autó, akkor nem szabad állítani semmit, mert csak rontani lehet a geomerián. A leírtak szerint, valszeg gumi csere lesz a megoldás.
Nekem volt már úgy belőve hogy egyenesfutás oké volt, csak kormány állt kicsit ferdén, meg ette a gumi szélét. Hátsó rendben volt, elsőben 1% volt a diffi. Én állíttatnám minden új gumi felszerelésnél (amit most nem ejtettem meg) :D
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24492 Dátum: 2015.06.01 08:30:16 »
Persze, ha félrekopik a gumi, akkor az probléma, csak az tudtommal egy elkopott futóműalkatrész miatt lehet. Palaczk írta, hogy félrekopás nincs, nem látszik a gumikon és nem is húz a kormány.

"A gumik nem kopnak egyenetlenül, és nincs semmilyen más rendellenesség sem (jó az egyenesfutás, a kanyarstabilitás stb)."

Ilyenkor sztem kizárólag csak a gumi lehet a lúdas. Kb ennyit érhetnek az olcsóbb típusok: két-, max 3 év és már nem szívesen használja őket az ember.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Konrad

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1314
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24493 Dátum: 2015.06.01 16:28:44 »
https://www.dropbox.com/s/ef8ysjc631aaqpd/CAM00681%5B1%5D.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/me10tvr109efjf7/CAM00682%5B1%5D.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/1rl641mddbodlrj/CAM00683%5B1%5D.jpg?dl=0

off verdára is új papucsok kerülnek, remélem elfér a dobban, bár a c5 batár nagy, a 17-es felnik még kicsik is nekik.
ha minden igaz holnapra lesz kép, kicsit japános lesz mert a felni 6,5 coll és arra húzok rá 225/45 r17et, de a 87 ezer Ft-os ár után meg nem gondolkodtam...

jó lesz após jelöltnek Breitreifen tuning C5:) ha valakinek kell van 4 db eladó Citroen gyári szenzorom a Toka Tokakból, mivel a kocsi nem tudja, nem lesznek vissza rakva...
Konrád

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Gumik és felnik
« Válasz #24494 Dátum: 2015.06.01 18:06:07 »
Futómű állítást sztem csak akkor erdemes csinálni, ha húz valamerre a kormány. Ha szépen fut egyenesen az autó, akkor nem szabad állítani semmit, mert csak rontani lehet a geomerián. A leírtak szerint, valszeg gumi csere lesz a megoldás.

Nehari, de ebben abszolút nincsen igazad.  Szoktad mondjuk kéthetente ellenőrizni a guminyomást? Egy-két tizedet ugye nem veszel észre a futófelület kopásából? De azt mérnökemberként ugye elhiszed, hogy egy-két tized nyomáskülönbség szélsőséges esetben igen komoly galibát tud okozni?

Na így van ez a futóműgeometriánál is.  Egy két ezred ide-oda és már nem tökéletes. Dőlésszög, utánfutás, összetartás, bonyolult dolog ez.

Pontos lézeres beállítópadon, a gyári adatok birtokában a hibalehetőség szinte egyenlő a nullával.  Szerintem Pécsett is van komoly futóműves, ahova, ha másnak nem, de egy ellenőrzésre begurulhat a Füles, főleg, hogy amióta Palaczk Mesternél szolgál még nem volt..  Ha tökéletes minden, akkor lehet a gumikon agyalni tovább.   Mellesleg a kátyúk, keresztbordás is gyűrik ám a futóművet, egy-két év alatt elég sok eltérést tud összeszedni, a kopó szilent stb.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.