Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
306 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 330

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4020591 alkalommal)

0 Felhasználó és 10 vendég van a témában

Marcipán

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 516
    • http://www.motocrossteam.hu
Gumik és felnik
« Válasz #15 Dátum: 2004.05.03 15:02:36 »
Igazat adok teljes mértékben,de ez akkor is erösen hatott rám pszihikailag :D
arcipán

03' YARIS SOL  50

kavarc

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 918
Gumik és felnik
« Válasz #16 Dátum: 2004.05.03 19:00:34 »
Nahhh, akkor mán' én is hozzájaszólok:

Téli: Continental WinterContact 185/60 14
Nagyon jó kis gumi, télen sokat mentem vele. Hóban jól viselkedik, száraz úton nagyon jól tapad kanyarban is. Viszont jégen elég rossz volt vele menni - persze jégen melyikkel könnyü. Ettöl függetlenül a korábbi téli matadorok jégen (ill. extrasíkos úton) jobbak voltak.

Nyári: Michelin Energy 185/60 14
Nagyon csendes, nekem kb 0.5-0.7 literrel kevesebb átlafogyasztást produkál, mint a télivel (azonos körülmémyek között). Mert nyilván télen amúgy is többet eszik az ótó, tehát akkor nem lenne mérvadó a különbség. Hátránya: vizes "taknyos" úton rendívül hamar kipörögnek - kanyarstabilitása szintés vizes úton nagyon lecsökken.

Sajna nincs könnyüfém keréktárcsám, ezért mindig a felnin cseréltetm a gumikat...

Aztán egy kérdés: hogyan tudom meg a gumi korát, ha a DOT számban betük (is) vannak? A Michelin-nél lenne jó tudnom, amik egyébként made in germany.
kavarc
'94 Carina Є 1.6 XLI

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #17 Dátum: 2004.05.03 22:47:45 »
Idézetet írta: "Marcipán"
Igazat adok teljes mértékben,de ez akkor is erösen hatott rám pszihikailag :D


Áh , nem szabad ezt így nézni  :)  ... Mit mondjon akkor egy 600-as kupé Merci gazdája ? Na , AZ aztán teljesen meg van lőve hólánc nélkül a meredekebb havas emelkedőkön ... A tél az az időszak , amikor a gyík gépek bosszút állhatnak az alárendelt helyzetükért ... Az összes Kispölös , Citrony Kacsa , Trabuár , Skodalámpa meg hasonló erőgép nem győzi büntetni az emelkedőkön az egyébként százszor jobb gépeket   :finga:   ... A kis teljesítmény és a virsli gumi ilyenkor nem hátrány , hanem nagyon is előny  :clubbed:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

SZegecs

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1179
Gumik és felnik
« Válasz #18 Dátum: 2004.05.03 22:52:04 »
Azért egy skoda 120 L <-> A8 4.2 Quattro párharcot megnéznék a XII kerben :-)
zegecs
'04 Toyota Yaris TS

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #19 Dátum: 2004.05.03 23:04:53 »
Idézetet írta: "kavarc"
Nahhh, akkor mán' én is hozzájaszólok:

Téli: Continental WinterContact 185/60 14
Nagyon jó kis gumi, télen sokat mentem vele. Hóban jól viselkedik, száraz úton nagyon jól tapad kanyarban is. Viszont jégen elég rossz volt vele menni - persze jégen melyikkel könnyü. Ettöl függetlenül a korábbi téli matadorok jégen (ill. extrasíkos úton) jobbak voltak.


Valszeg a Matadorok fiatalabbak lehettek . A Contik nyilván láttak már pár telet , ezért már kicsit meg vannak keményedve (ez a kopottság mértékétől független tényező) - ezért csúsznak extrém útviszonyok között jobban . Mert amúgy azonos kort/állapotot feltételezve egy Conti téli gumi minden kritériumban jobb , mint egy Matador . Nálunk ugyanez volt a helyzet - a Carinához kaptunk egy garnitúra Conti Winter gumit , minta még nagyon sok volt rajtuk (kb 60 %) - mégis egy tél után eladtuk őket , mert '96-osak voltak , meg voltak keményedve és letaposott havas , jeges úton csúsztak , mint a takony  :shock:

Idézetet írta: "kavarc"
Nyári: Michelin Energy 185/60 14
Nagyon csendes, nekem kb 0.5-0.7 literrel kevesebb átlafogyasztást produkál, mint a télivel (azonos körülmémyek között). Mert nyilván télen amúgy is többet eszik az ótó, tehát akkor nem lenne mérvadó a különbség. Hátránya: vizes "taknyos" úton rendívül hamar kipörögnek - kanyarstabilitása szintés vizes úton nagyon lecsökken.

Aztán egy kérdés: hogyan tudom meg a gumi korát, ha a DOT számban betük (is) vannak? A Michelin-nél lenne jó tudnom, amik egyébként made in germany.


Azért eszik kevesebbet az Energy gumikkal , mert ezek üzemanyag-megtakarításra (=alacsony gördülési ellenállásra) vannak optimalizálva . A mi Carinánk a korábbi (Pirelli P 6000) nyári gumikkal TÖBBET evett , mint korábban a Conti Winter , később a Barum Polaris téli gumikkal . Egy modern , injektoros , elektronikus motorvezérléssel szerelt autó télen sem eszik említésre méltóan többet , mint nyáron (hacsak nem 1-2 kilométeres utakon használod á la Squiddy) - a gumi gördülési ellenállása sokkal többet nyom a latban . Nekem a Camry pl. télen , a kisebb gumik miatt , kevesebbet eszik - a Carinát pedig már írtam .

DOT-kód : az utolsó három vagy négy számjegy a lényeg - akárhány szám/betű is van előtte . Ha a gumit a 90-es években gyártották , akkor a kód háromjegyű (pl. 428 1998 42. hetében gyártott gumit jelent) és van mellette (asszem jobb oldalon) egy pici háromszög is (megkülönböztetendő a nyolcvanas években gyártott gumiktól , amelyeken nincs ez a háromszög) . Ha már a 21. században készült , akkor négyjegyű a kód (pl. 2300 = 2000 23. hetében gyártott gumi) , háromszög nélkül .

Egyébként a nyári gumijaid említett gyengesége vizes úton szintén viszonylag koros , megkeményedett gumira utal (elvben) .

Nézd meg a DOT-kódokat , érdekelne , hogy mikoriak a gumijaid ...

Ami a méretet illeti : tényleg 185/60-asok , vagy csak elírtad ? A Carina gyári gumimérete 185/65  :!:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #20 Dátum: 2004.05.03 23:07:00 »
Idézetet írta: "SZegecs"
Azért egy skoda 120 L <-> A8 4.2 Quattro párharcot megnéznék a XII kerben :-)


A Quattro , az teljesen más . Összkerékhajtással gyerekjáték a dolog ;) ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Gumik és felnik
« Válasz #21 Dátum: 2004.05.03 23:34:30 »
Nem lesz könnyü. Sztem több Audi A8 van a XII.-ben, mint S 120...
music     

SZegecs

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1179
Gumik és felnik
« Válasz #22 Dátum: 2004.05.03 23:39:19 »
Idézetet írta: "music"
Nem lesz könnyü. Sztem több Audi A8 van a XII.-ben, mint S 120...


Ez igaz. Viszont Palacknak is igaza van, lehetm hogy az Audi ha a quattro kikapcsolható lenne, nem menne fől, a skodri viszont igen
zegecs
'04 Toyota Yaris TS

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Gumik és felnik
« Válasz #23 Dátum: 2004.05.03 23:41:55 »
Az Audi viszont vissza is tudna jönni :lol:
music     

SZegecs

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1179
Gumik és felnik
« Válasz #24 Dátum: 2004.05.03 23:46:09 »
Idézetet írta: "music"
Az Audi vszont vissza is tudna jönni :lol:


Ez is igaz. Bár lefelé a skodri is lejönne. A gravitáció mindkettőre hat. Csak kérdés, hogy az utca végén melyik tud majd bekanyarodni :-)

Amúgy szerintem egy sima audira (nem Quattros) szerintetek mi az a legvékonyabb gumi téliből ami rámenne? Mondjuk 235-ös? Mert az nem lenne túl vékony (most nem a 80-as audira gondolok, hanem a szegény, tisztességes, keményen dolgozó vállalkozók autójára)
zegecs
'04 Toyota Yaris TS

Marcipán

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 516
    • http://www.motocrossteam.hu
Gumik és felnik
« Válasz #25 Dátum: 2004.05.04 07:09:25 »
Idézetet írta: "SZegecs"
Azért egy skoda 120 L <-> A8 4.2 Quattro párharcot megnéznék a XII kerben :-)


Persze egyböl egy 4.2quattro,semmi esélyt nem akartok adni szegény skodrinak. :)
arcipán

03' YARIS SOL  50

SZegecs

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1179
Gumik és felnik
« Válasz #26 Dátum: 2004.05.04 08:14:14 »
Idézetet írta: "Marcipán"
Idézetet írta: "SZegecs"
Azért egy skoda 120 L <-> A8 4.2 Quattro párharcot megnéznék a XII kerben :-)


Persze egyböl egy 4.2quattro,semmi esélyt nem akartok adni szegény skodrinak. :)


Ok lergyen 2.8 Q :-)
zegecs
'04 Toyota Yaris TS

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Gumik és felnik
« Válasz #27 Dátum: 2004.05.04 10:02:14 »
és legyen Skoda Rapid, hogy növeljük az esélyeit... :lol:  :lol:
music     

SZegecs

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1179
Gumik és felnik
« Válasz #28 Dátum: 2004.05.04 10:08:38 »
Ok és legyen az Audin nyári gumi. De akkor Quattro.
Mondjuk ezt már tényleg megnézném, hogy mit tud a 4x4 nyári gumival.
Tudsz havat szerezni? Nálam van egy A8-as :-)
zegecs
'04 Toyota Yaris TS

kavarc

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 918
Gumik és felnik
« Válasz #29 Dátum: 2004.05.04 10:25:30 »
Idézetet írta: "Palaczk"

Valszeg a Matadorok fiatalabbak lehettek . A Contik nyilván láttak már pár telet , ezért már kicsit meg vannak keményedve (ez a kopottság mértékét?l független tényez?) - ezért csúsznak extrém útviszonyok között jobban . Mert amúgy azonos kort/állapotot feltételezve egy Conti téli gumi

Persze, ez igaz. De a contik max 3 évesek és a mintázat is elég jó. Az említett matadorok vadonatújak voltak a próba során...

Idézetet írta: "Palaczk"

Nézd meg a DOT-kódokat , érdekelne , hogy mikoriak a gumijaid ...

Holnapra megnézem pontosan.

Idézetet írta: "Palaczk"

Ami a méretet illeti : tényleg 185/60-asok , vagy csak elírtad ? A Carina gyári gumimérete 185/65  :!:

Látod most elbizonytalanodtam. :) De tényleg nemtom pontosan; valószínü neked lesz igazad; nade holnapra ezt is megnézem. Ami biztos, hogy a téli és a nyári teljesen egy méret.
kavarc
'94 Carina Є 1.6 XLI