Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4201427 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22410 Dátum: 2014.02.08 20:35:27 »
Én eddig 2x voltam direktben az NKH-nál műszaki vizsgáztatni a saját autóimat. Mindig a megfelelő évszakos gumival ment és a vizsgabiztos rá sem bagózott a kerékméretre, de még a gumit is csak futólag nézte meg (állítom, hogy még a méretét sem látta). Szerintem, konkrétan xarnak rá..  :whistling:
Tojnak rá, mert tojhatnak. De ne félj, majd nem fognak, ha előírják nekik, hogy ezt is figyeljék.

Amúgy én konkrétan nem is értem, hogy miért nem ellenőrzik? Meg se kéne adni nekünk a lehetőséget, hogy variáljunk. Mert, lám, ebből csak ez lesz  ::) ... Van egy gyári gumiméretem, de a másik olcsóbb? Hurrá, tojok a gyári méretre, megveszem az olcsóbbat! És a hülye gumis még asszisztál is hozzá... :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22411 Dátum: 2014.02.08 20:39:54 »
Részben igen, de nagyon örülnék neki, ha nem írnál ilyeneket, hogy bőven megérte az a 17 ezer, amit megspórolt, a kockázatot. Emiatt elszállhat egy kiélezett kanyarban  :excl: ... és akkor mennyi is lesz a kár?!

Szaros 17 ezerért bevállalni, hogy romlik az autóm kanyarstabilitása? Mert a magasabb gumikkal ROMLIK, még akkor is, ha váltóméret! Ha pedig nem is váltóméret, akkor még ráadásul az a tényező is bejön, hogy a futóművet nem ilyen kerékátmérőre tervezték  ::) ... úgyhogy ne mondd már erre, hogy 17 ezerért ez jó biznisz  :no:
Aki nem ismeri a kocsija tudását/ tulajdonságait és saját képességeit az elszállhat valóban.
Egyébként ti kétkerékkel veszitek a kanyart? Mert akkor biztos nem mindegy :D

András1980

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2274
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22412 Dátum: 2014.02.08 20:43:31 »
Elméletileg szólhatnak. Gyakorlatilag nem szoktak szólni. Nekem sem szóltak, mikor odavittem a Yarist NKH műszakira 185/60x14-es gumikkal, amik bár váltóméretei a gyárinak (155/80x13 illetve 175/65x14), ne ezt az ezres Yarist nem szerelték ilyenekkel.

Kérdés persze, hogy később nem szigorítanak-e be ezen a téren? Ahogy már írtam, a németeknél pl. nem megy át a műszaki olyan autó, amin nem a gyár által megadott méretű gumi van. Akkor sem, ha amúgy váltóméret.

De hogy a 225-öst fel lehet tenni, és nem is jelent műszaki kockázatot (lévén váltóméret), az biztos.

Köszi. Végre! Végig egy ilyen értelmes válaszra vártam.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22413 Dátum: 2014.02.08 20:45:47 »
Nem csodálom, hogy Palaczknak elege van a fórumozásból. Én szégyenlem magam, ahogyan Ti szabályellenes dolgokról beszéltek, és ráadásul másokat is arra buzdítotok. És mindezt egy az autójukra az átlagnál igényesebbnek mondott fórumozók, elvileg precíz mérnök emberek. :cry:
Hát megértelek. Én mondjuk nem szégyellem magam senki helyett, de rohadtul dühít. Főleg az a része, hogy még le is írják hogy áááá, semmi gond nincs ezzel  :censored:

Bakker, OK, tegye fel mindenki a váltómérettől eggyel eltérő (értsd: mondjuk /60 helyett /65-ös) gumit, ha akarja! Ennyi eltérés valószínűleg nem okoz jelentős többlet kockázatot. "Csak" határesetben múlhat rajta a lennivagynemlenni, de kevésbé kiélezett helyzetekben bizonyára nem lesz különbség. Rendben. Hajrá. De művelje ezt mindenki a saját felelősségére, és lehetőleg még csak le se írja - ha pedig mégis, akkor azt végképp ne tegye hozzá, hogy "... és ez így rendben is van" !  :no:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22414 Dátum: 2014.02.08 20:48:27 »
Aki nem ismeri a kocsija tudását/ tulajdonságait és saját képességeit az elszállhat valóban.
Egyébként ti kétkerékkel veszitek a kanyart? Mert akkor biztos nem mindegy :D
Hányan ismerik olyan szinten a kocsijuk meg a saját képességeiket, hogy urai legyenek minden helyzetnek, ami még fizikailag megoldható?

Nem kell ehhez két keréken venni a kanyart. Bőven elég, ha mész a vizes országúton 90-el, és ki akarsz kerülni egy hirtelen eléd került akadályt. Simán lehet, hogy a gyári gumimérettel még pont megfognád az autót, a nem gyárival pedig már pont nem fogod meg.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22415 Dátum: 2014.02.08 20:50:50 »
Részben igen, de nagyon örülnék neki, ha nem írnál ilyeneket, hogy bőven megérte az a 17 ezer, amit megspórolt, a kockázatot. Emiatt elszállhat egy kiélezett kanyarban  :excl: ... és akkor mennyi is lesz a kár?!



Hiszen a 4 évszakos gumi is a biztonságáról, az utolérhetetlen tapadásáról híres minden helyzetben... Ha jól emlékszem te is azért válaszotottad ezt a megoldást mert olcsóbb volt.

Ismét az az érzésem, hogy bort iszol, és vizet prédikálsz...  :no:
Persze a te pénztárcádból én is szívesen költenék, és amikor gondolkoztál ezen, én is azt ajánlottam hogy legyen külön szetted. Mert az a biztonságosabb, mégse azt választottad.

Amúgy nagyon szívesen kiállok bárkivel, akinek előírt gumimérete van, meglássuk ki tud gyorsabban befordulni, megállni.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10282
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22416 Dátum: 2014.02.08 20:51:14 »
Azt én is üdvösnek tartanám, ha a gumis felhívná az ember figyelmét a megfelelő gumiméretre. Szerintem tudhatják, mire mi való.
Sőt tudják is, majd írom, miért gondolom.
Ha emlékeztek, én nem voltam kellően körültekintő (azóta tanultam belőle...), és 2011-ben 185/65 R14 gumi helyett (a 175/70 R14 váltóméret a vezető ajtónál matricázva!) 175/65 R14-et vettem téliguminak. Kalkulátorok szerint ez még ugyan belefér, de most a 185/65 R14-et kapott. Mondtam a gumisnak, mi van, hogy nem a gyártó által előírt méret volt az előző (szintén nála vett) gumi, mit mondott? "Na és, kicsit többet forog, tojni rá". Eladta az új szettet, h*lyegyerek megvette, visszavette volna 5000/db áron a 2000 km-t sem futott gumikat. Nekik ez a lényeg szerintem. No comment.
De ha szólt volna, megúszok egy kört, és megmarad pár forintom. Így meg megkapta Apu Ignise, aminek 165/70 R14 volt fennt gyárilag. Ennek a 175/65 R14 váltóméret (3mm-rel kisebb átmérő). Mikor vittem átrakni a gumishoz, mondta rögtön, hogy ez az Ignisnek váltóméret. Biztos több Ignis van, csak azért tudja  :hmmmm: A gumikban még most is látható a bordák közötti festékcsík  :1eye:

Amúgy normál használatban annyit vettem észre a 175/65-tel, hogy olyan helyen is felült, ahol addig nem, illetve jobban kellett pörgetni azonos valós sebesség eléréséhez, ezek ugye nem meglepetések. Mást nem igazán.
« Utoljára szerkesztve: 2014.02.08 21:19:40 írta vd1234 »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22417 Dátum: 2014.02.08 20:52:11 »
100 és 100 egyéb dolog van az autón, ami ennél fontosabb, vagy nagyobb mértékben befolyásolja a menetbiztonságot.
100 és 100? Ami fontosabb a guminál, és nagyobb mértékben befolyásolja a menetbiztonságot? Mik azok :) ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22418 Dátum: 2014.02.08 20:55:41 »
Hiszen a 4 évszakos gumi is a biztonságáról, az utolérhetetlen tapadásáról híres minden helyzetben... Ha jól emlékszem te is azért válaszotottad ezt a megoldást mert olcsóbb volt.

Ismét az az érzésem, hogy bort iszol, és vizet prédikálsz...  :no:
Persze a te pénztárcádból én is szívesen költenék, és amikor gondolkoztál ezen, én is azt ajánlottam hogy legyen külön szetted. Mert az a biztonságosabb, mégse azt választottad.

Amúgy nagyon szívesen kiállok bárkivel, akinek előírt gumimérete van, meglássuk ki tud gyorsabban befordulni, megállni.
Magaddal állj ki, úgy, hogy egyik alkalommal a gyári méreted van, másik alkalommal a nem gyári. Majd akkor lesz érzékelhető a különbség.

A 4 évszakos példád nem jó, mert a 4 évszakos gumi rendeltetésszerű használata az egész éves használat. Erre tervezték, erre való, erre engedélyezett. Nem ellenkezik semmilyen előírással. A te megoldásod viszont igen. Én két szabályos megoldás közül választottam az olcsóbbat. Te szabálytalan megoldást választottál.

Nem mondanék egy rossz szót sem, ha a 17 ezret azzal spóroltad volna meg, hogy maradsz a gyári méretnél, de mondjuk nem Dunlopot veszel, hanem valami olcsóbbat. Nem hinném, hogy ne lett volna vállalható gumi beszerezhető, 17 ezerrel olcsóbban, de a gyári méretben. Az lett volna a jó megoldás.
« Utoljára szerkesztve: 2014.02.08 20:57:32 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22419 Dátum: 2014.02.08 21:00:29 »
Amúgy még egyszer leírom, mert nagyon lényeges: itt szvsz a gumisé az igazi felelősség, aki szemrebbenés nélkül eladja és felteszi az ügyfél autójára a nem gyári méretű, új gumit :excl: Az ügyfélnek nem kell értenie hozzá. De a gumisnak igen. És még csak meg sem próbálja megértetni vele, hogy ember, vegyél inkább mittomén Hankookot a Dunlop helyett, de gyári méretben! Bexarás  :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22420 Dátum: 2014.02.08 21:01:40 »
Én gonosz, szabályszegő...  :lol:

Azért megnézném melyikünknek rövidebb a fékútja, illetve melyik gumi bír nagyobb harántgyorsulást... És ugyanez igaz a leváltott, elöregedett, rossz minőségű gumimra is.   :yes:

Ha választani kellene a 4 évszakos, és a 20mm-el nagyobb átmérőjű gumi között, biztos hogy az utóbbit választanám. És abban is biztos vagyok, hogy biztonságosabb ezt használni.  :flowers:

Nézd meg mit lehet kapni 14.500-ért 195/60 R15-ben...  ::)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22421 Dátum: 2014.02.08 21:06:49 »
Azt én is üdvösnek tartanám, ha a gumis felhívná az ember figyelmét a megfelelő gumiméretre. Szerintem tudhatják, mire mi való.
Sőt tudják is, majd írom, miért gondolom.
Ha emlékeztek, én nem voltam kellően körültekintő (azóta tanultam belőle...), és 2011-ben 185/65 R14 gumi helyett (a 175/70 R14 váltóméret a vezető ajtónál matricázva!) 175/65 R14-et vettem téliguminak. Kalkulátorok szerint ez még ugyan belefér, de most a 185/65 R14-et kapott. Mondtam a gumisnak, mi van, hogy nem a gyártó által előírt méret volt az előző (szintén nála vett) gumi, mit mondott? "Na és, kicsit többet forog, tojni rá". Eladta az új szettet, h*lyegyerek megvette, visszavette volna 5000/db áron a 2000 km-t sem futott gumikat. Nekik ez a lényeg szerintem. No comment.
De ha szólt volna, megúszok egy kört, és megmarad pár forintom. Így meg megkapta Apu Ignise, aminek 165/70 R14 volt fennt gyárilag. Ennek a 175/65 R14 váltóméret (3mm-re kisebb átmérő). Mikor vittem átrakni a gumishoz, mondta rögtön, hogy ez az Ignisnek váltóméret. Biztos több Ignis van, csak azért tudja  :hmmmm: A gumikban még most is látható a bordák közötti festékcsík  :1eye:

Amúgy normál használatban annyit vettem észre a 175/65-tel, hogy olyan helyen is felült, ahol addig nem, illetve jobban kellett pörgetni azonos valós sebesség eléréséhez, ezek ugye nem meglepetések. Mást nem igazán.
A váltónál eggyel alacsonyabb gumi sem jó - de jobb, mint az eggyel magasabb. Ugyanis ennek legalább nem magasabb, hanem alacsonyabb az oldafala, ami kevésbé hat negatívan a kanyarodási jellemzőkre.

Amúgy ja, az Ignisre teljesen jó a 175/65x14, korrekt megoldást sikerült ezzel találnotok  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22422 Dátum: 2014.02.08 21:12:07 »
Én gonosz, szabályszegő...  :lol:
Haha  ;) ... én ilyet nem írtam, és nem is gondolok. De nem jó megoldást választottál.

Alternatívák, amiket most hirtelen találtam, 195/60x15 méretben: Sava Intensa HP 15 ezerért, Kumho Solus 15.700-ért, Fulda Ecocontrol HP 16.100-ért.

Milyen sebességindexe van a guminak, amit vettél?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22423 Dátum: 2014.02.08 21:14:29 »
Bakker, OK, tegye fel mindenki a váltómérettől eggyel eltérő (értsd: mondjuk /60 helyett /65-ös) gumit, ha akarja! Ennyi eltérés valószínűleg nem okoz jelentős többlet kockázatot. "Csak" határesetben múlhat rajta a lennivagynemlenni, de kevésbé kiélezett helyzetekben bizonyára nem lesz különbség. Rendben. Hajrá. De művelje ezt mindenki a saját felelősségére, és lehetőleg még csak le se írja - ha pedig mégis, akkor azt végképp ne tegye hozzá, hogy "... és ez így rendben is van" !  :no:
Így van jól, ahogy összefoglaltad. Ez egy nyilvános fórum, megtévesztő azt híresztelni, hogy a gyári méret lényegtelen, vegyél rá olyan méretet, ami olcsó. Nem véletlenül van ilyen sok méret adott átmérőben.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22424 Dátum: 2014.02.08 21:14:39 »
Ismét megjegyezném, hogy én a szalonból elhozott autómon sem a gyári előírású gumi volt (/65 a /60 helyett).
Ha ez ennyire "merénylet", akkor ez hogyan történhet meg egy Toyotánál?
Emberi tévedés. Egyébként úgy tűnik, nem tudom elégszer leírni, hogy nem arról van szó, hogy ez "merénylet" lenne  ;) ... de az, mondjuk, tényleg gáz, hogy az új autón nem gyári méretű gumi van. Simán vissza lehetett volna cseréltetni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )