Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4204197 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22290 Dátum: 2014.02.01 23:01:04 »
Hát akkor gond egy szál se  :) ... meg lehet cserélni minden további nélkül a bal hátsót a jobb elsővel, jobb hátsót a bal elsővel, arra ügyelve, hogy a forgásirány azonos maradjon (ezt előtte be kell jelölni a gumin krétával, nade erre majd a gumis ügyel, csak hívd fel rá a figyelmét).

Mindazonáltal, egy maradék kockázat azért van. Mégpedig az, hogy az átszerelést követően elképzelhető, hogy elhúz majd az autó valamelyik oldalra. Nem biztos, hogy így lesz; de lehetséges, tapasztaltam már ilyet.
Bizony van rá esély :yes:
Egyébként nekem átszereléskor  volt hogy szétment az abroncs (nem új volt,nem volt hibás, több évet futott)a gumis pedig széttárta a kezét, ez van. Szoval ez is megeshet.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22291 Dátum: 2014.02.01 23:07:42 »
Agyarka!
Minden szépen meg van határozva.
De azt nem írja, hogy egyel peresebb(vagy kevésbé peres) gumi nem használható.
Inkább van arra meghatározás hogy nem lehet kijebb /szélesebb...
Szoval ebből nekem nem derül ki hogy nem lehet 65-ös. Persze ha elmagyarázod melyik szövegből következik? :hmmmm:
Műszakilag csak annyi változik, hogy magasabban van a súlypont és közelebb vagy a valós sebességhez.  :D

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22292 Dátum: 2014.02.01 23:13:07 »
Régebben a műszaki részét boncolgattam, akkor most nézzük a jogit:
6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet
a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről
...
Remélem mindenkinek ki van téve a műszerfalára a téli gumijának a maximális sebessége, ha az kevesebb mint a gyári végsebesség.  :nono:
Pótolni, pótolni, mert elkap a rendőr mint Zsanettet!

Idézet
Kerekekre vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek
36. § (1)114 ...
(2)115 A járműre felszerelt gumiabroncs méretének, terhelhetőségének és sebességhatárának meg kell felelnie a jármű vonatkozó adatainak. Téli mintázatú gumiabroncsot szabad felszerelni a járműre abban az esetben is, ha annak sebességhatára alacsonyabb a jármű legnagyobb sebességénél. Ebben az esetben a jármű vezetőfülkéjében a gumiabroncs megengedett sebességére utaló feliratot kell elhelyezni.

"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22293 Dátum: 2014.02.01 23:30:05 »
De azt nem írja, hogy egyel peresebb(vagy kevésbé peres) gumi nem használható.
Annyit ír, hogy azon gumiméretek alkalmazása nem engedélyköteles, amik a gyártó által jóváhagyatott típusengedélyben szerepelnek.
Amin esetleg lehet vitatkozni, az a gyártó által fel nem tüntetett, a jogszabályban foglaltaknak egyébként eleget tevő váltóméretek.
(Pl. YIII nál a 175/65R15-nek ésszerű váltómérete lehetne a 195/60R15, mert a különbség kerületben csak +1,07%, magasságban pedig +3mm)
A nem váltóméretek egyértelműen szabálytalanok.

Műszakilag csak annyi változik, hogy magasabban van a súlypont és közelebb vagy a valós sebességhez.  :D
A peres és  kevésbé peres gumitól eltekintve is megváltozik a kormányzott kerekek geometriája. A csapterpesztés és a kerék síkja nem változik, de a magasságnövekedés miatt a döféspontjuk távolsága igen.

Remélem mindenkinek ki van téve a műszerfalára a téli gumijának a maximális sebessége, ha az kevesebb mint a gyári végsebesség.
Aki ezen spórol, az megérdemli, hogy kitegye.
T( Vmax 190 km/h) sokunknak elég, de a H  ( Vmax 210km/h) már a gépjárműpark jelentős részét lefedi, és a V ( Vmax 240km/h) sincs megfizethetetlen árban a gk árához és teljesítményéhez képest.
« Utoljára szerkesztve: 2014.02.01 23:46:21 írta Agyarka »

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22294 Dátum: 2014.02.01 23:34:34 »
...
Aki ezen spórol, az megérdemli, hogy kitegye.
T( Vmax 190 km/h) sokunknak elég, de a H  ( Vmax 210km/h) már a gépjárműpark jelentős részét lefedi, de a V ( Vmax 240km/h) sincs megfizethetetlen árban a gk árához és teljesítményéhez képest.
Szuper, és hol mehetek (szabályosan) télen téli gumival 190 km/h-val?  [rohog]
Ez is csak arra jó, hogy megbüntessenek a kiírás hiányáért...
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22295 Dátum: 2014.02.01 23:49:05 »
Ez is csak arra jó, hogy megbüntessenek a kiírás hiányáért...
Ahogy az emberek hajlamosak elfelejtkezni a sebességhatárról, úgy a feltett gumi sebességindexéről is. Én már elfelejtkeztem, ezért inkább hasznosnak tartom.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22296 Dátum: 2014.02.02 09:32:37 »
ezért kell prius kombival járni. nincs olyan gumi a gumisnál, aminek a sebességindexét ki kellene írni rá  :devil: :lol:

Corollás Gergő

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1206
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22297 Dátum: 2014.02.02 10:10:06 »
Sziasztok,

Csatolok néhàny képet a Michelin Energy Saver gumijaimrol. Az elsök 4 évesek, a hàtsok pedig 2 évesek. Föleg tehàt azt szeretném töletek kérdezni, hogy az elsök cseréjével még kb. mennyit lehetne vàrni, vagy az idén jobb lenne megejteni?

jobb elsö: http://www.monalbum.fr/Photo-SEC6DXSO-D.jpg

bal elsö: http://www.monalbum.fr/Photo-JUJWXNLY-D.jpg

jobb hàtso: http://www.monalbum.fr/Photo-UE6NIK6V-D.jpg

bal hàtso: http://www.monalbum.fr/Photo-PQXBFOMB-D.jpg

Ugy veszem észre, mintha az elsö gumik széle kopottabb lenne, mert nem ugyanaz a mintàzat kivül és belül, de végül is, összehasonlitva a hàtsokkal azt làtom, hogy inkàbb a gumi mintàzata ilyen aszimetrikus.

Elöre is köszönöm a véleményeket.
Hátsókat előre és hagy menjen! Ne cseréld le még azokat, bőven jók, ha a szélük, vagy a futófelületük között nincs repedezve.

Corollás Gergő

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1206
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22298 Dátum: 2014.02.02 10:16:10 »
Szuper, és hol mehetek (szabályosan) télen téli gumival 190 km/h-val?  [rohog]
Ez is csak arra jó, hogy megbüntessenek a kiírás hiányáért...

A másik oldal pedig az, hogy miért esik nehezedre kitenni? Az óvodában is voltak szabályok amiket be kellett tartanod.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22299 Dátum: 2014.02.02 10:46:32 »
A másik oldal pedig az, hogy miért esik nehezedre kitenni? Az óvodában is voltak szabályok amiket be kellett tartanod.
Nincs olyan gumi amivel csak 130-al szabad menni. Ezek után értelmetlen a dolog, hiszen mindenképpen szabálytalankodsz, már eleve a gyorshajtással.
Nem feltételezhetik hogy szabálytalankodni fogsz. Ha mégis úgy teszel az más ;)

Corollás Gergő

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1206
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22300 Dátum: 2014.02.02 10:50:49 »
Nincs olyan gumi amivel csak 130-al szabad menni. Ezek után értelmetlen a dolog, hiszen mindenképpen szabálytalankodsz, már eleve a gyorshajtással.
Nem feltételezhetik hogy szabálytalankodni fogsz. Ha mégis úgy teszel az más ;)

Nem feltételezésekről van szó, hanem egy konkrét szabályozásról, amit egyszerűen be kell tartani. Szerintem ezerszer egyszerűbb kiragasztani azt a vacak matricát, minthogy támadási felületet hagyjon az ember. ( Teszem hozzá, hogy kb millió az esélye, hogy bármelyik rendőr ezzel foglalkozna. )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22301 Dátum: 2014.02.02 10:59:44 »
Nem feltételezésekről van szó, hanem egy konkrét szabályozásról, amit egyszerűen be kell tartani. Szerintem ezerszer egyszerűbb kiragasztani azt a vacak matricát, minthogy támadási felületet hagyjon az ember. ( Teszem hozzá, hogy kb millió az esélye, hogy bármelyik rendőr ezzel foglalkozna. )
OK kötelező, ez ellen valóban nincs mit tenni.
De ha a gumival csak 190-el szabad menni, az enyém max . sebessége pedig 175, akkor mégse kell írogatni :hmmmm: Jól értem?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10285
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22302 Dátum: 2014.02.02 11:17:25 »
Nekem gyárilag és elvileg 190 a vége, a gumi is annyit tud.
Az előzőekből arra következtettem, hogy ilyenkor nem kell.

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22303 Dátum: 2014.02.02 11:25:52 »
Nem feltételezésekről van szó, hanem egy konkrét szabályozásról, amit egyszerűen be kell tartani. Szerintem ezerszer egyszerűbb kiragasztani azt a vacak matricát, minthogy támadási felületet hagyjon az ember. ( Teszem hozzá, hogy kb millió az esélye, hogy bármelyik rendőr ezzel foglalkozna. )
Engem büntettek meg már emiatt, meg a hátsó sárfogó gumi hiánya miatt (ma hány autón van?), meg a harmadik középső pótféklámpa miatt (ma már sok autón gyárilag van), meg a jobb oldali visszapillantó tükör hiánya miatt (hol van erre jogszabály? Nem volt akkor még fólia az ablakon hátul, amihez tudom, hogy kell), meg a lejárt eü doboz miatt, meg a peres gumi miatt, ami (szerintetek) nagy mértékben megváltoztatta a gépjármű menettulajdonságait!
Persze tudom, amit szabad jupiternek, nem szabad a kisökörnek!
De csak megkérdeztem kollégáid amikor 160-nal előztek és leszorítottak Gödön, mert nem fértek be simám a szembejövő miatt elém, hogy mi az a főnöki utasítás, ami miatt így kell közlekedni városban csillár nélkül (kék fény) két szőke civil lánnyal a hátsó ülésen!
Meg az a szegény rendőr, aki feljelentett a jobb oldali visszapillantó tükör hiánya miatt és mire mentem fellebbezni sem dolgozott már a hivatalban, állítólag megbukott valamilyen korrupciós ügyben és fájó búcsút vettek tőle. Biztosan nekem is meg kellett volna kennem, akkor nem jelent fel. De nekem volt miatta 2 év figyelmeztetésem és ha valamit elkövetek azalatt nagyobb büntetést kaptam volna...
Én sosem iszok alkoholt, de ha ugye részegen vezetnék és ledarálnám a parkoló autókat, akkor én is azzal védekezhetnék, hogy az alteregóm volt, meg le akarnak járatni, mert így tanuljuk tőletek!  ;)
Na nem offolom szét a topicot... Példát kellene mutatni, aztán lehet követelni! Azelőtt is lehet persze, csak jobban morgok!  [rohog]
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

Corollás Gergő

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1206
Re:Gumik és felnik
« Válasz #22304 Dátum: 2014.02.02 11:37:34 »
OK kötelező, ez ellen valóban nincs mit tenni.
De ha a gumival csak 190-el szabad menni, az enyém max . sebessége pedig 175, akkor mégse kell írogatni :hmmmm: Jól értem?
Igen.