Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4206330 alkalommal)

0 Felhasználó és 19 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19170 Dátum: 2012.11.06 05:27:36 »
De az nem előnyös, ha mindkét irányba forgatjuk a gumit.

 :hmmmm:  Ajjajjjj, most hogyan fogok akkor ettől fogva tolatni???   :devil: :devil:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

cujethu

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1286
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19171 Dátum: 2012.11.06 05:51:34 »
:hmmmm:  Ajjajjjj, most hogyan fogok akkor ettől fogva tolatni???   :devil: :devil:
Akkor minden tolatás előtt kereket kell cserélni?  :lol:

A viccet félretéve, most már tényleg nem tudom mit csináljak velük.  :cry:
Toyota Carina-E xli '92, Suzuki M800 2007, Skoda Octavia 2019

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19172 Dátum: 2012.11.06 07:30:30 »
Először is cseréld meg az elsőket a hátsókra-párban,(uj gumi párja, a másik uj)
Ha nem üt ,akkor most hátul van a kiegyensulyozattlan.
Ha üt, akkor ki kell mindet egyensulyoztatni.Ha nem megy akkor hibás a gumi.
Ha félre kopik valamelyik gumid, akkor irány a futóműves (egyébként lehet ő,kapásból megmondja mi a hiba)

Yautja

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 906
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19173 Dátum: 2012.11.06 12:26:21 »
Ezek szerint az alábbi árbán lévő X-csere úgy értendő. hogy felniről le, gumi átfordít és úgy megy a másik oldalra?


Már az X fordítás nincs érvényben...
Forgásirány és outside felirat a meghatározó.
E12 '05 2ZZ-GE 1.8 TS

Autóvillamosság - autó javítás - Toyota szervizelés, Corolla Celica T-Sport javítás- gumiszerelés - autóhifi  stb.

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19174 Dátum: 2012.11.06 20:12:48 »
Idézet
mért kellett volna az újakat előre tenni?
Azért mert elől kopnak jobban. Ha mindig a jobbat teszi előre és nincs sok különbség köztük, akkor együtt fognak elkopni.
Ha sok különbség van köztük, azaz van egy kimondottan kopott gumid és két jó, akkor viszont menetbiztonsági szempontból a jobbat hátra kell tenni!

Idézet
Szerintem feltetted nem helyes forgás irányba...akár acélos is lehet...
Aszimmetrikus gumi is ha forgott egy irányba, akkor nem szabad cserélgetni...
Én is így tudtam.
Viszont nemrég Continentálos oktatáson aztmondta az ember, hogy nyugodtan meg lehet fordítani, hiszen fékezéskor is pont fordított erők hatnak, akár nagyobbak is mint gyorsításkor.
Hittem neki, értette a dolgát!
Xanyi

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19175 Dátum: 2012.11.06 20:22:49 »

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19176 Dátum: 2012.11.06 21:40:38 »
http://www.autonavigator.hu/tippek_tanacsadok/gumicsere_igy_csinald_magad-8867
Itt van másik vélemény, a téligumikról ;)
Na eddig pont náluk tároltam a gumikat, tavasztól magam csinálom, már két jó tanácsot is adtak :D
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26346
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19177 Dátum: 2012.11.06 23:10:20 »
Viszont nemrég Continentálos oktatáson aztmondta az ember, hogy nyugodtan meg lehet fordítani, hiszen fékezéskor is pont fordított erők hatnak, akár nagyobbak is mint gyorsításkor.
Azért a kötött forgásirányt csak kitalálták valamiért...
music     

cujethu

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1286
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19178 Dátum: 2012.11.07 05:57:42 »
Viszont nemrég Continentálos oktatáson aztmondta az ember, hogy nyugodtan meg lehet fordítani, hiszen fékezéskor is pont fordított erők hatnak, akár nagyobbak is mint gyorsításkor.
Hittem neki, értette a dolgát!
Akkor nem forgásirányos mintájú gumiknál, ezek szerint bárhová tehetem, csak az OUTSIDE felirat kívül legyen?
Ma átszerelem őket a gumis feliratozása szerint és ma is megyek pályán, este jelentkezem, hogy ráznak-e.
Toyota Carina-E xli '92, Suzuki M800 2007, Skoda Octavia 2019

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19179 Dátum: 2012.11.07 07:58:49 »
Akkor nem forgásirányos mintájú gumiknál, ezek szerint bárhová tehetem, csak az OUTSIDE felirat kívül legyen?
Ma átszerelem őket a gumis feliratozása szerint és ma is megyek pályán, este jelentkezem, hogy ráznak-e.
De azért kiegyensulyoztatod, ugye? :hmmmm: Mert 90% hogy az a baj.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19180 Dátum: 2012.11.07 08:31:53 »
Azért mert elől kopnak jobban. Ha mindig a jobbat teszi előre és nincs sok különbség köztük, akkor együtt fognak elkopni.
Ha sok különbség van köztük, azaz van egy kimondottan kopott gumid és két jó, akkor viszont menetbiztonsági szempontból a jobbat hátra kell tenni!
hát nyilván, aki odafigyel és évente cseréli az első-hátsó tengelyt, annál oké. de általában ugyanoda teszik a gumikat, ha nem szól az emberfia, és akkor a hajtott tengelyen simán elkopik a gumi, miközben a másik még oké, na ilyenkor viszont már fontos lehet, hogy a jobb-újabb gumi hátul legyen...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19181 Dátum: 2012.11.07 08:40:37 »
Én 1,5 hete rakattam át a téli kerekeket, kérdezte a gumis, hogy fordítsuk-e meg (előlről hátra, hátulról előre). Azt mondtam, mivel jelenleg 2500-3000km van bennük hagyjuk a francba, gyakorlatilag mind a 4db gumin mérhetetlen a kopás. Így visszament minden oda, ahol volt.
Én nem cserélgetem évente, inkább nézem azt, hogy mennyit futottak és annak megfelelően lesznek variálva.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19182 Dátum: 2012.11.07 09:17:24 »
Ha 2 új, 2 meg használt de nem tudom merre forgott előtte, azt hogyan tudom meghatározni?
Egyébként pár hete épp azt írta itt valaki, hogy nem forgásirányos gumin lehet változtatni, mert gyorsítás, lassítás esetén mindkét irányban érik erőhatások a gumit.
Nem jót ötlet változtatni a forgásirányon SEMMILYEN gumin - ugyanis használat közben valamilyen mértékben a szerkezete is deformálódik, "beáll" egy irányba, és ha utána ehhez képest fordított irányban kezdik használni, megnő a defekt veszélye.

Ahogy már a többiek is írták, tapintással meghatározható, hogy az adott gumi korábban merre forgott. Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérd gumis segítségét.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19183 Dátum: 2012.11.07 09:58:30 »
Azért a kötött forgásirányt csak kitalálták valamiért...
Azt a jobb mintázat kialakításának a lehetősége miatt találták ki. De ettől függetlenül igaz, hogy az egy irányba forgó kerekekre az erők is mindig egy irányban hatnak, ez valamilyen mértékben "deformálja" az abroncs szerkezetét, emiatt nem jó ötlet a forgásirányt megváltoztatni. A Contis ember csak a gyorsítás és lassítás közben fellépő erőkről beszélt, holott elsősorban nem ezek jelentik a problémát, hanem azok, amelyek egész egyszerűen a haladás közben, folyamatosan lépnek fel és hatnak az abroncsra.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19184 Dátum: 2012.11.07 10:01:54 »
http://www.autonavigator.hu/tippek_tanacsadok/gumicsere_igy_csinald_magad-8867
Itt van másik vélemény, a téligumikról ;)
Jó cikk; de 2 megállapítása nagyon sommás, és miatt gyakran nem állja meg a helyét: az egyik az 5 éves kor mint a csereérettség határa (az Avensisünkön az előző télen a 7 éves téli gumijainkkal sem volt semmi gond, cimborám pedig 9 éveseket használt az Avensisén, és azokkal sem volt probléma); a másik az, hogy mindig a kopottabb gumit kell előre tenni (ha szezononként cseréled az elsőket a hátsókkal, akkor ez pont fordítva van).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )