Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4220307 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18960 Dátum: 2012.10.26 09:28:52 »
A cikk 2008-as, azóta fejlődhetett a gumigyártás is, illetve idézet a szakitól:
"Akkor kinek való?
A négyévszakos abroncs annak jelenthet ésszerű alternatívát, aki:
- járművét csak keveset (évi 8-10000 km) és kisebb távolságok megtételére használja. (pl. városon belül, közeli munkahely eléréséhez stb.)
- extrém körülmények között (hó, jég, fagyos út, ónos eső) tudja nélkülözni az autót, mert nem éri meg téligumi nélkül kockáztatni."

Ez utóbbiban azért nagyjából egyetértés van, ha jól figyeltem, nem?
:yes:
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12161
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18961 Dátum: 2012.10.26 09:29:57 »
csak kíváncsiságból kérdem a könnyüfém felniken az átrakás feláras?  mennyit spórolok évente?  :)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18962 Dátum: 2012.10.26 09:30:41 »
14 collos kerekekre centírozás+átszerelés 6500 jó magyar forintocska volt.
Gyertek lakni Békéscsabára, vagy Gyulára: 2500-nál nem kérnek többet... (természetesen szakszerű a szerelés...)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18963 Dátum: 2012.10.26 09:41:59 »
Gyertek lakni Békéscsabára, vagy Gyulára: 2500-nál nem kérnek többet... (természetesen szakszerű a szerelés...)
OFF Annyiszor megfordult már a fejemben, hogy elmegyek "vidékre" lakni, akár felétek, bepi, vagy vissza Debrecenbe, csak amikor volt kollégák elmondják a fizetésüket (közel 3x annyit kapok Pesten  :eek: ), meg hogy mennyi munka van, már nem érdekel, mennyi a gumiszerelés... ON

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18964 Dátum: 2012.10.26 09:46:49 »
Ugye Te sem gondoltad, hogy egy gumiforgalmazó cég honlapján olyan véleményt fogsz olvasni, ami nekik anyagilag nem jó?

Nem hát! Azért választottam, mert mivel nem gyártó ezért neki oly mindegy hogy a hasznot, mely fajta abroncs eladása után realizálja.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18965 Dátum: 2012.10.26 09:47:52 »
Nem hát! Azért választottam, mert mivel nem gyártó ezért neki oly mindegy hogy a hasznot, mely fajta abroncs eladása után realizálja.
Szerintem azért nem mindegy, hogy egy autón évente 2-szer kell átszerelnie a gumikat, vagy egyszer felteszi és 4-6 év múlva látja újra...
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18966 Dátum: 2012.10.26 09:54:55 »
Engedtessék meg nekem, hogy idézzelek.
Nézz amúgy utána, milyen szintre jutott manapság ez a "sózott méz". Azért hogy követhessem a fórumon a divatot.
Mint majd' mindenki én is a szakemberektől, szakírásokból tájékozódom, tanulok. Így a témában (4 évszakos vagy téli gumi-nyári gumi) is.
Akinek van kedve itt elolvashatja egy szaki véleményét.Tegyen mindenki belátása, anyagi lehetőségei és minden közlekedésben részvevő felé meglévő felelőssége szerint!
Ez a cikk az ég világon semmi olyat nem hoz, amit ne tudtunk volna eddig. Nem azt szajkóztuk eddig sem, hogy mindenkinek jó lesz a négyévszakos gumi, de, aki éves szinten kevesebb, mint 10.000km-t megy és jórészt tudja nélkülözni az autóját akár munkábajáráshoz, illetve csak bevásárolni és évente egy nyaralásra veszi elő az autót, annak tökéletesen elegendő a tesztben is említett Good Year Vector4 abroncs.
Én ezen tovább lépek és szerintem, azok esetében, akik nyáron is téli gumit használnak, számukra is célszerűbb lenne a 4 évszakos gumi. Gondolj bele: a téli gumi sokkal jobban kopik nyáron, valamint a fékezésekkor is jobban igénybe van véve, mivel a sűrűbb és mélyebb rece miatt a burkolattal érintkező felülete kisebb, mint a nyári-, vagy akár a 4 évszakos mintának. Ebből egyenesen következik, hogy ez a téli gumi hamarabb elkopik, elhasználódik a szerkezete, és közben a menetbiztonsági kérdéseket még nem is vettük figyelembe (pl. oldalirányban/kanyarban kúszik az autó, fékútja az előzőekben leírtak, valamint a puhább, általában szilikát hozzáadása miatt, nagyságrendekkel hosszabb).
Tehát, ahonnan ez a kérdés kiindult, hogy nevezetesen melyik a jobb döntés: 1. nyáron is télivel közlekedni, vagy 2. a 4 évszakossal közlekedni, teljesen egyértelmű - számomra -, hogy utóbbi(!!!) megoldás a biztonságosabb, ráadásul egy 4 évszakos gumi időben is tovább nyújt biztonságos használhatóságot, mint egy egész éves téli gumi használat.

Még egy dolog:
Nem mindegy, hogy az ember milyen földrajzi körülmények között használja az autóját!
Nálunk Békéscsabán egyedüli emelkedő és lejtő a város határában lévő elkerülő út felüljárója (bocs, ebből van 3db). Ide aztán tök felesleges ragaszkodni a legfullosabb téli gumihoz. Persze, jobb érzés egy jó gumival közlekedni télen, megnyugtatóbb, de nincsenek Pécshez hasonló emelkedők.
Az utak pedig még az idei februári 35cm-es hóban is járhatók voltak, olyan, hogy tükörjég, nem fordult elő. Még ebben a bazi nagy hóban (35cm volt nálunk) is láttam olyat, aki nyári gumival dzsesszelt (szomszédom :gun_bandana: :detective:), de valahogy megoldotta.

A munkámból adódó tapasztalatok szerint a téli árokbacsúszásokat megyei szinten nem a járhatatlan utak okozták, hanem a nem megfelelően megválasztott sebesség. Vannak ugyanis lokálisan hirtelen lehűlő helyek, amik érintenek bizonyos utakat. Ha ezekkel nem számolnak az utazók, akkor becsúsznak az árokba.
Tehát, azt kell(ene) látni, hogy önmagában nem gumi kérdése ez, hanem sofőr, Ember kérdése. A megfelelő gumi mindössze egy eszköz, ami segít minket, a saját anyagi- és biztonsági igényünket figyelembe véve biztonságosabban közlekedni.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18967 Dátum: 2012.10.26 09:57:13 »
OFF Annyiszor megfordult már a fejemben, hogy elmegyek "vidékre" lakni, akár felétek, bepi, vagy vissza Debrecenbe, csak amikor volt kollégák elmondják a fizetésüket (közel 3x annyit kapok Pesten  :eek: ), meg hogy mennyi munka van, már nem érdekel, mennyi a gumiszerelés... ON
:yes: Minden éremnek két oldala van. Bp-n többet keresel, de többet is kell költened dolgokra. Az arány a nem mindegy. Ha Bp-n több marad a hónap végén, akkor nem kérdés, hol célszerű maradni...  ;)
Én azért nem panaszkodom, bár komoly gondban lennék helyben, munka nélkül...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18968 Dátum: 2012.10.26 10:11:58 »
:yes: Minden éremnek két oldala van. Bp-n többet keresel, de többet is kell költened dolgokra. Az arány a nem mindegy. Ha Bp-n több marad a hónap végén, akkor nem kérdés, hol célszerű maradni...  ;)
Én azért nem panaszkodom, bár komoly gondban lennék helyben, munka nélkül...
OFF-Mire gondolsz, hogy többet kell Bp-en költeni? Max a parkolás, de én pl talán évente egyszer parkolok fizetősben.
ON-Talán a gumikopásra gondolsz? [rohog]

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12161
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18969 Dátum: 2012.10.26 10:13:03 »
Ebből egyenesen következik, hogy ez a téli gumi hamarabb elkopik, elhasználódik a szerkezete

ez nem így van. ennyi. nem kopik számottevően.  duma. nem jó neki de nem.
hidd el itt sírnék ha így lenne de ha kell lefényképezem az enyémet.

én az adriai 50 fokos murvától az alpoki 50centis hóig használom a téliket. a gumi  nem gyerek hogy kérdezgessem h fázik-e , vagy melege van. menjen. müködjön.  évente 10-15ezret megyek. évente a két átrakással (kihagyásával) megspórolok kb 15-20e ftot. ez 1 db gumi ára.
4 év alatt  összejön egy új garn gumi ára és nem öregszik rám két garnitúra ami ötévesen sz..t sem ér.
4 év alatt annyit kopik és pont annyit öregszik h mehet a kukába vagy kicsipénzért eladni.

ennyi.  ::)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18970 Dátum: 2012.10.26 10:18:15 »
Gyertek lakni Békéscsabára, vagy Gyulára: 2500-nál nem kérnek többet... (természetesen szakszerű a szerelés...)
Budapestieknek itt van Vácon a topiktárs szerelő :szemez:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18971 Dátum: 2012.10.26 10:18:45 »
OFF-Mire gondolsz, hogy többet kell Bp-en költeni? Max a parkolás, de én pl talán évente egyszer parkolok fizetősben.
ON-Talán a gumikopásra gondolsz? [rohog]
Látom, nem éltél sokat vidéken, ha ilyeneket kérdezel...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18972 Dátum: 2012.10.26 10:27:45 »
ez nem így van. ennyi. nem kopik számottevően.  duma. nem jó neki de nem.
hidd el itt sírnék ha így lenne de ha kell lefényképezem az enyémet.

én az adriai 50 fokos murvától az alpoki 50centis hóig használom a téliket. a gumi  nem gyerek hogy kérdezgessem h fázik-e , vagy melege van. menjen. müködjön.  évente 10-15ezret megyek. évente a két átrakással (kihagyásával) megspórolok kb 15-20e ftot. ez 1 db gumi ára.
4 év alatt  összejön egy új garn gumi ára és nem öregszik rám két garnitúra ami ötévesen sz..t sem ér.
4 év alatt annyit kopik és pont annyit öregszik h mehet a kukába vagy kicsipénzért eladni.

ennyi.  ::)
A téligumi nyáron  nem véletlenül van:
Megveszik az autót , van két garnitura, a nyári  elkopik, kuka, marad a téli azt még ugyan annyi ideig használják amig még a kresz szerint megengedett. Télen még mindig jobb a kopott téli mint a kopott nyári :D
4mm-es használt télit gombokért megkap, 2,4mm-t megint koptathatja és még szabályos is ;)
Vasárnapi autós vígan elvan így is. Ha leesik a hó , akkor 2 nap múlva megy a shopping centerbe, ráér :szemez:

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18973 Dátum: 2012.10.26 10:31:36 »
Látom, nem éltél sokat vidéken, ha ilyeneket kérdezel...
Nem, azért kérdezem :hmmmm:
De komolyan nem tudom mire gondolsz?

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #18974 Dátum: 2012.10.26 10:34:12 »
ez nem így van. ennyi. nem kopik számottevően.  duma. nem jó neki de nem.
hidd el itt sírnék ha így lenne de ha kell lefényképezem az enyémet.

én az adriai 50 fokos murvától az alpoki 50centis hóig használom a téliket. a gumi  nem gyerek hogy kérdezgessem h fázik-e , vagy melege van. menjen. müködjön.  évente 10-15ezret megyek. évente a két átrakással (kihagyásával) megspórolok kb 15-20e ftot. ez 1 db gumi ára.
4 év alatt  összejön egy új garn gumi ára és nem öregszik rám két garnitúra ami ötévesen sz..t sem ér.
4 év alatt annyit kopik és pont annyit öregszik h mehet a kukába vagy kicsipénzért eladni.

ennyi.  ::)
Ühüm...
Annyi a probléma az leírtakkal, hogy nincs összehasonlítási alapod sem JÓ téli, sem JÓ nyári gumikkal. Van egy szetted, amit használsz, jónak gondolsz, de nem keveredsz különösebb veszélyhelyzetbe, mert nem száguldozol. Így sosem fogod megérezni, mi a gyengéje a most használt gumiknak...  :whistling: ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i