Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4209641 alkalommal)

0 Felhasználó és 22 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Gumik és felnik
« Válasz #7230 Dátum: 2008.05.10 09:13:13 »
Nyárigumi-teszt érdekes végeredménnyel
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #7231 Dátum: 2008.05.10 11:17:03 »
Idézetet írta: "taby"
Felniszélesség ügyében:
megvan szépen a mérettartomány szabva, hogy mely méretet tól-ig milyen széles felnikre lehet szerelni pl a gumibolt.hu-n is a váltóméret táblázatban.
Namármost célszerû legalább fél"-al beljebb lenni mint bármelyik határ tehát ha 5,5-7" ig terjedõ felnikre lehet feltenni adott gumit akkor célszerû 6-6,5"ra feltenni a gumit, mert az alsó határ közelében megnõ az esély arra hogy lefordul a gumi nagyon nagyon extrém esetben, de a felni méreteket úgy szabják meg a gumikhoz, hogy ez még ne legyen probléma. tehán nem túl nagy a veszély, de ez alatt már tuti. A felsõ határ közelében pediglen vagy attól nagyobb szélességnél nagyságrendekkelmegnõ a gumi sérülékenysége. Aztán hogy kinek mi tetszik ez is jelentõs kérdés. Hiszen pl a német tunerekre jellemzõ hogy egészen extrém széles felnikre is felgyógyítanak gumit...
Tapadás terén nemsokmindent befolyásol a felniszélessége, de talán legcélszerûbb az aranyközépút választása :D


Ja-ja, én is hajlanék rá, hogy inkább 185-öst tegyek csak az 5.5-ös felnire, és ne 195-öst. Volt már rajta korábban 195-ös, és nagyon "hasas" volt :| ... Csak hát ott van a szokásos kemény ellenérv, hogy ugye mennyibe is kerül egy 195/50x15-ös, és mennyibe egy 185/55x15-ös :szomoru: ..........

Mindegy, fel fogom tétetni próbaképpen ezeket a használt 195/50-eseket, aztán megyek velük kicsit erre-arra, és meglátom, milyen. Sanszos, hogy a menetkomfortot olyan szinten le fogják rontani (már a 185/60x14 is meglehetõsen kemény a 175/70x13-hoz képest), hogy már eleve ezek miatt le fogok mondani ennek a méretnek a használatáról... De azért mindenképpen kipróbálom.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Gumik és felnik
« Válasz #7232 Dátum: 2008.05.10 19:40:36 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Trotter66"
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Trotter66"
Nekem hátul 1,9, elöl 1,6  van benne, de ugye ez egy 1982-es yuongtimer robesz....

Mekkora a kereke? 8 collos, gondolom...
Az enyém se sokkal nagyobb; ahogy írtam, 100/90x10-es a gumi.

Nem-nem, 10'"-os! 3,50*10 a keréktárcsa méret. (mert amúgy felnis a kicsike)


Hát akkor ez mégse annyira extrém méret :) ... Hogy érted azt, hogy "felnis" ?


taby már leírta: Csavaros felnis, hasonló az autóhoz, talán leginkább a lemezfelnis õs-Bogarak felnijéhez hasonlít, ahol a kerékráf jött le a gumiszerelésnél.

Itt felúíjtás után, a friss gumival látható.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #7233 Dátum: 2008.05.10 22:19:45 »
Idézetet írta: "Trotter66"
taby már leírta: Csavaros felnis, hasonló az autóhoz, talán leginkább a lemezfelnis õs-Bogarak felnijéhez hasonlít, ahol a kerékráf jött le a gumiszerelésnél.

Itt felúíjtás után, a friss gumival látható.


Ja, értem :) ... Mondjuk az én szóhasználatomban minden felni felni ;) ... Tehát felni a küllõs is, csak azt "küllõs felni" nek hívom  :kacsint: ... Bár tudom, hogy ez pontatlan.

Van még ugye a "keréktárcsa" kifejezés, leginkább ezt szokták a felni magyar neveként mondogatani... Dehát ez sem pontos, mert a keréktárcsa a szó szoros értelmében csak a felni egy része, vagy ugye a keréktárcsa, és a kerékpánt, még ha ez manapság többnyire egy darabban is van, fõleg a személyautóknál... Ráadásul azért is vicces a dolog, mert a "Felge" szó, amibõl a felni jön, nem is a keréktárcsát, hanem a kerékpántot jelenti. De a németek is kibõvített értelemben használják az egész kerékre - ami viszont pontosan csak a gumiabroncs nélküli kereket jelenti, holott ezt meg ugye hajlamosak vagyunk a komplett gumi+felni egységre alkalmazni... :rolleyes:

Na mindegy, a lényeg, hogy értjük egymást :pofa:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

leszilaci

  • Vendég
Gumik és felnik
« Válasz #7234 Dátum: 2008.05.12 19:31:59 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Ja-ja, én is hajlanék rá, hogy inkább 185-öst tegyek csak az 5.5-ös felnire, és ne 195-öst. Volt már rajta korábban 195-ös, és nagyon "hasas" volt :| ... Csak hát ott van a szokásos kemény ellenérv, hogy ugye mennyibe is kerül egy 195/50x15-ös, és mennyibe egy 185/55x15-ös :szomoru: ..........

Mindegy, fel fogom tétetni próbaképpen ezeket a használt 195/50-eseket, aztán megyek velük kicsit erre-arra, és meglátom, milyen. Sanszos, hogy a menetkomfortot olyan szinten le fogják rontani (már a 185/60x14 is meglehetõsen kemény a 175/70x13-hoz képest), hogy már eleve ezek miatt le fogok mondani ennek a méretnek a használatáról... De azért mindenképpen kipróbálom.


hmmmmmm

nem minden a méret :kacsint:

a yaris Ts felnije is 5,5 széles
használtam már 185/55R15 bridgestone potenzát, 195/50r15 uniroyal rallye 550-t (amit nemsokára láthatsz :kacsint: ) és 165/65r15 bridgestone b250-t

tudod melyik volt a legkonfortosabb rugózása?
a legszélesebbnek :nana:
a 165/65 keményebb!

persze a nyomvályúktól kicsavarja a kezedbõl a kormányt, amíg a 165-tel meg sem érezni...direkt próbáltam, tetszett :nagymosoly:
a keskeny gumi viszont a kátyúkat-repedéseket jobban érezteti, a szélesebb elnyelte.
(a 185 potenzát most nem hasonlítom velük össze, m akkor másik ültetõrugó volt a kocsiban, amivel lejebb ült, mint most. így persze,h más)

lehet,h furán hangzik, de ezt tapasztaltam... és nem csak én, Zénókának is hasonló tapasztalatai voltak :nagymosoly:

ja és még egy adalék az eddigi legjobban rázós kerék-gumi kombó amit használtam, az a legmagasabb oldalfalú volt :nana:
155/80r13 michelin energy.

six

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 40
Gumik és felnik
« Válasz #7235 Dátum: 2008.05.13 14:50:48 »
Idézetet írta: "Palaczk"
A szitálás, rázás minden bizonnyal attól van, hogy nem centríroztak. A morgás valóban lehet a fordított forgásiránytól.

Még múlt héten elvittem egy normálisabb gumishoz az autót, aki azt mondta, hogy ez a gumi futhatott kb. 3-4000 km-t (ez kb. stimmel is, 5e-t futott), úgyhogy akár forgásiránynak fordítva is fel lehet tenni (?). Nos, biztos így van, én nem értek hozzá, esetleg valaki tudna mondani valamit, aki ebben dolgozik?

Becentírozták a kereket, szitálás megszûnt, a morgás viszont megmaradt - ja és persze levágtak a szokásos csereárra, pedig a felnirõl nyilván már nem vették le a gumit. Nem is érdekelne annyira, ha nem morogna - de most itt állok, 12 000 Ft-ot költöttem már a nyárigumi cserére és még mindig valami baja van.  :sir:  :sir:  :sir:

Mindegy, elkezdtem használni, hátha elõbb-utóbb elmúlik a morgás.  :elkeseredett:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #7236 Dátum: 2008.05.13 18:16:29 »
Idézetet írta: "six"
Idézetet írta: "Palaczk"
A szitálás, rázás minden bizonnyal attól van, hogy nem centríroztak. A morgás valóban lehet a fordított forgásiránytól.

Még múlt héten elvittem egy normálisabb gumishoz az autót, aki azt mondta, hogy ez a gumi futhatott kb. 3-4000 km-t (ez kb. stimmel is, 5e-t futott), úgyhogy akár forgásiránynak fordítva is fel lehet tenni (?). Nos, biztos így van, én nem értek hozzá, esetleg valaki tudna mondani valamit, aki ebben dolgozik?

Becentírozták a kereket, szitálás megszûnt, a morgás viszont megmaradt - ja és persze levágtak a szokásos csereárra, pedig a felnirõl nyilván már nem vették le a gumit. Nem is érdekelne annyira, ha nem morogna - de most itt állok, 12 000 Ft-ot költöttem már a nyárigumi cserére és még mindig valami baja van.  :sir:  :sir:  :sir:

Mindegy, elkezdtem használni, hátha elõbb-utóbb elmúlik a morgás.  :elkeseredett:


Fura. Morogni moroghat attól is, hogy ún. fûrészfogasra van kopva azoknak a széle, amik eddig hátul futottak - de ez nem szokott 5 ezer km alatt kialakulni :szemforgat: ...

Esetleg próbáld megcserélni az elsõket a hátsókkal, hátha úgy csökken a zaj.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #7237 Dátum: 2008.05.13 19:27:53 »
Idézetet írta: "leszilaci"
nem minden a méret :kacsint:

a yaris Ts felnije is 5,5 széles
használtam már 185/55R15 bridgestone potenzát, 195/50r15 uniroyal rallye 550-t (amit nemsokára láthatsz :kacsint: ) és 165/65r15 bridgestone b250-t

tudod melyik volt a legkonfortosabb rugózása?
a legszélesebbnek :nana:
a 165/65 keményebb!

persze a nyomvályúktól kicsavarja a kezedbõl a kormányt, amíg a 165-tel meg sem érezni...direkt próbáltam, tetszett :nagymosoly:
a keskeny gumi viszont a kátyúkat-repedéseket jobban érezteti, a szélesebb elnyelte.
(a 185 potenzát most nem hasonlítom velük össze, m akkor másik ültetõrugó volt a kocsiban, amivel lejebb ült, mint most. így persze,h más)

lehet,h furán hangzik, de ezt tapasztaltam... és nem csak én, Zénókának is hasonló tapasztalatai voltak :nagymosoly:

ja és még egy adalék az eddigi legjobban rázós kerék-gumi kombó amit használtam, az a legmagasabb oldalfalú volt :nana:
155/80r13 michelin energy.


Na ja, nyilván sok múlik a gumi típusán is. Az energia-takarékos gummák kemények, merev az oldalfaluk. Nyilván ezért jobban is ráznak... Az Uniroyal viszont nagyon puha gumi, ezt tapasztaltuk a Carinán is (185/65x14-es Rallye 680-asok). Meg valszeg számíthat az is, hogy a 195-ösnek már nagy "hasa" van az 5.5-ös felnin, valszeg ezért is rugózik komfortosabban. A 165-ös viszont meglehetõsen kifeszül rajta.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Gumik és felnik
« Válasz #7238 Dátum: 2008.05.17 23:01:15 »
Most néztem, h az avéhez a az elõzõ tulaj 195/65R15-ös téli papucsot adott :shock:
ez 3,08% eltérés, mit tegyek, ez még belefér, vagy vki lecserné/60-ra :nagymosoly: egyébként szinte új kleberek
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Gumik és felnik
« Válasz #7239 Dátum: 2008.05.17 23:08:36 »
Idézetet írta: "schillerasz"
Most néztem, h az avéhez a az elõzõ tulaj 195/65R15-ös téli papucsot adott :shock:
ez 3,08% eltérés, mit tegyek, ez még belefér, vagy vki lecserné/60-ra :nagymosoly: egyébként szinte új kleberek


Két centi az eltérés átmérõben, ráadásul fölfelé... Szerintem az égvilágon semmi baj nem lesz, ha ezeket használod. Eléggé rá kellene fizetned, ha újakat akarnál venni helyettük. Ha meg használtat, az egy kicsit mindig lutri, hacsak nem ismerõs kocsiról van. Szóval szvsz nyugodtan hagyd õket.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Gumik és felnik
« Válasz #7240 Dátum: 2008.05.18 13:19:40 »
205/55r16-ra szeretnék egy nagyonjó árat :nagymosoly:

eagle f1, pirelli p7, nokian nre a 3esélyes, de minden alternatíva érdekel!
elõre is köszi
kisa
born to ride

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Gumik és felnik
« Válasz #7241 Dátum: 2008.05.18 20:09:48 »
Idézetet írta: "kis_andras"
205/55r16-ra szeretnék egy nagyonjó árat :nagymosoly:

eagle f1, pirelli p7, nokian nre a 3esélyes, de minden alternatíva érdekel!
elõre is köszi


Lekérdeztem, árak nemsokára.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Gumik és felnik
« Válasz #7242 Dátum: 2008.05.18 22:23:55 »
Idézetet írta: "Trotter66"
Idézetet írta: "kis_andras"
205/55r16-ra szeretnék egy nagyonjó árat :nagymosoly:

eagle f1, pirelli p7, nokian nre a 3esélyes, de minden alternatíva érdekel!
elõre is köszi


Lekérdeztem, árak nemsokára.


Elõre is köszönöm! De amúgy minden érdekel amit jó vételnek tartasz, amúgy Off Lagunára lesz :nyelv:
kisa
born to ride

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Gumik és felnik
« Válasz #7243 Dátum: 2008.05.19 10:41:36 »
Idézetet írta: "kis_andras"
Idézetet írta: "Trotter66"
Idézetet írta: "kis_andras"
205/55r16-ra szeretnék egy nagyonjó árat :nagymosoly:

eagle f1, pirelli p7, nokian nre a 3esélyes, de minden alternatíva érdekel!
elõre is köszi


Lekérdeztem, árak nemsokára.


Elõre is köszönöm! De amúgy minden érdekel amit jó vételnek tartasz, amúgy Off Lagunára lesz :nyelv:

Márkatárs... :kacsint:  :nagymosoly:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Gumik és felnik
« Válasz #7244 Dátum: 2008.05.20 09:50:04 »
Idézetet írta: "kis_andras"
205/55r16-ra szeretnék egy nagyonjó árat :nagymosoly:

eagle f1, pirelli p7, nokian nre a 3esélyes, de minden alternatíva érdekel!
elõre is köszi

Most csak ezt tudtam jóárasítani:
Good Year Ventura H  15.500.- HUF
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.