Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
306 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 330

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4021501 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26565 Dátum: 2022.02.25 09:34:12 »
Pont beszéltünk róla, hogy a mostani télen még annyi hó nem volt hogy söpörni kellett volna, nem hogy lapátolni. Talán 2x volt lepel eddig egész télen.
Lassan jöhet a hitvita hogy kell-e téligumi :)

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26566 Dátum: 2022.02.25 09:44:26 »
Pont beszéltünk róla, hogy a mostani télen még annyi hó nem volt hogy söpörni kellett volna, nem hogy lapátolni. Talán 2x volt lepel eddig egész télen.
Lassan jöhet a hitvita hogy kell-e téligumi :)

Éppen az a hitvita folyik  :D

Én mondjuk idén 2x is lapátoltam havat a háznál, de az utakon akkor sem volt hó. Mondjuk mínuszok voltak, párás idő is, tehát kellett az a téli gumi. De ha valakinek nem napi létszükséglet az autó használata, az idén is rizikó nélkül kihúzhatja ezt a telet nyári gumin. 4 évszakoson meg egyértelműen.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26567 Dátum: 2022.02.25 13:08:27 »
Nálam ez nem igazán hitvita, a tapasztalat alapján döntöttem gumiügyben.
Pár éve nyáron az öregedő nyári gumik miatt szaladtam bele valakibe a pirosnál, legalábbis nagyon sanszos, mert a várthoz képest alig lassultunk.
Aztán egyik télen nem tudtam egyszerre feltenni mind a négy gumit, a két hátsón a nyári volt, és bár óvatosan mentem, majdnem belementem az álló sorba, mert mégis kitört a hátulja. Akkor sem voltak nagy telek...
Ezért nekem olcsóbb normális gumit venni, mint hordani kikalapáltatni, meg várni a kocsira, stb., de nyilván a biztonság még fontosabb.
Most ezért lett a nyári az, ami (százezerért a szett), és a télit sem fogom megúszni szerintem olcsóbban, vagyis gyakorlatilag idén közel a kocsi jelenlegi piaci értékét költöm gumikra...
Amúgy igen, az igaz, hogy napi szinten használom a kocsit, gyakorlatilag a városban, de nem olyan sok, kb. évi 6 ezer km megy bele (két szettbe). A most lecserélt nyáriakban sincs túl sok...
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.25 13:10:39 írta vd1234 »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26568 Dátum: 2022.02.25 15:18:37 »
Amúgy igen, az igaz, hogy napi szinten használom a kocsit, gyakorlatilag a városban, de nem olyan sok, kb. évi 6 ezer km megy bele (két szettbe). A most lecserélt nyáriakban sincs túl sok...
Szerintem pont neked lenne ideális a 4 évszakos. Nem megy sok km bele, tehát inkább elöregszik, mint elkopik.

Aztán egyik télen nem tudtam egyszerre feltenni mind a négy gumit, a két hátsón a nyári volt, és bár óvatosan mentem, majdnem belementem az álló sorba, mert mégis kitört a hátulja.
Pont fordítva kellett volna ;) Mindig hátulra kerüljenek a jobb gumik (jelen esetben a téli)

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26569 Dátum: 2022.02.25 16:21:25 »
Szerintem pont neked lenne ideális a 4 évszakos. Nem megy sok km bele, tehát inkább elöregszik, mint elkopik.
Igyekeztem tájékozódni előtte, gumisssal is beszéltem, nem csak netről vettem az infót. De:
1. Pont ez is baj, hogy hamar elöregszik. 7-8 évre tervezek egy dupla garnitúrával, azalatt pont két négyévszakosat vehetnék.
2. Most nem is néztem meg őket, de azokért meg amikor néztem, elég sokat is kérnek, mivel pl. nagyon sztárolják is, ahogy én látom. Anyósén az van, durva, mennyire öregednek.
Azt gondolom, hogy jobban megéri mindkét szempontból a két külön garnitúra akkor is, ha elég keveset megyek. Plusz akkor, ha nem cserélném szezononként őket, akkor is levenném néha őket, mert jó néha kipucolni a fékeket :)

Pont fordítva kellett volna ;) Mindig hátulra kerüljenek a jobb gumik (jelen esetben a téli)
Ez sokszor igaz, de körülményfüggő is. Egy viszonylag dombos részén lakom a városnak, és járok még olyanabb részein is. A 2010-es évek környékén egy nagyobb hóviharban mentünk, ahol egy nagyobb lejtőn az segített sokat, hogy elöl voltak a jobb gumik, és azóta ezt értékelem jobban. Azóta sem volt emlékeim szerint olyan félelmem, hogy nem maradunk-e ott, de hála Istennek megúsztuk, az eleje jól fogott, ott ez volt a fontosabb.
Amit írsz, az inkább a sík részeken igaz szerintem. Én inkább arra céloztam, hogy hiába tudtam, hogy hátul még nincsenek fennt a téliek, mégis majdnem megjártam, amivel pedig arra utaltam (ami elhangzott feljebb), hogy nyáriakkal nem merném még az enyhébb telet sem megkockáztatni - tapasztalat alapján.
Persze bele lehet látni mindenbe a hitkérdést (amiből elindultunk), de én azt gondolom, ez esetemben pont nem az, mivel valós tapasztalatokra alapozva igyekeztem dönteni, nem pedig "csak úgy".
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.25 16:23:03 írta vd1234 »

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26570 Dátum: 2022.02.25 16:28:05 »
Ja, aki flancoskodik ekkora kerekekkel  ;)  :tt2:
Ezt nem tudtam és csodálkozom rajta  :eek:

Gyári méret, mit csináljak?  :hug:
Nem fogok 13"-ost tenni alá...  :no:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26571 Dátum: 2022.02.25 19:28:11 »
Gyári méret, mit csináljak?  :hug:
Nem fogok 13"-ost tenni alá...  :no:
Majom - banán :)

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26572 Dátum: 2022.02.25 22:10:12 »
Igyekeztem tájékozódni előtte, gumisssal is beszéltem, nem csak netről vettem az infót. De:
1. Pont ez is baj, hogy hamar elöregszik. 7-8 évre tervezek egy dupla garnitúrával, azalatt pont két négyévszakosat vehetnék.
2. Most nem is néztem meg őket, de azokért meg amikor néztem, elég sokat is kérnek, mivel pl. nagyon sztárolják is, ahogy én látom. Anyósén az van, durva, mennyire öregednek.
Azt gondolom, hogy jobban megéri mindkét szempontból a két külön garnitúra akkor is, ha elég keveset megyek. Plusz akkor, ha nem cserélném szezononként őket, akkor is levenném néha őket, mert jó néha kipucolni a fékeket :)
Ez sokszor igaz, de körülményfüggő is. Egy viszonylag dombos részén lakom a városnak, és járok még olyanabb részein is. A 2010-es évek környékén egy nagyobb hóviharban mentünk, ahol egy nagyobb lejtőn az segített sokat, hogy elöl voltak a jobb gumik, és azóta ezt értékelem jobban. Azóta sem volt emlékeim szerint olyan félelmem, hogy nem maradunk-e ott, de hála Istennek megúsztuk, az eleje jól fogott, ott ez volt a fontosabb.
Amit írsz, az inkább a sík részeken igaz szerintem. Én inkább arra céloztam, hogy hiába tudtam, hogy hátul még nincsenek fennt a téliek, mégis majdnem megjártam, amivel pedig arra utaltam (ami elhangzott feljebb), hogy nyáriakkal nem merném még az enyhébb telet sem megkockáztatni - tapasztalat alapján.
Persze bele lehet látni mindenbe a hitkérdést (amiből elindultunk), de én azt gondolom, ez esetemben pont nem az, mivel valós tapasztalatokra alapozva igyekeztem dönteni, nem pedig "csak úgy".
A hamar elöregszik - a 2 garnitura  ;) :yes:
Éppen ezért jó neked a 4 évszakos. Hamarabb kopik, 4 évente cseréled, nincs évközben macera és az átmeneti időkre ideálisabb (nem tél, nem nyár)
A tesztek alapján a téli tulajdonságai verik a középkategóriás téliket vagy legalább egyenrangú vele.
De nem olcsók a prémium kategóriás 4 évszekos gumik - ez is igaz. Mást meg - én - nem vennék.

Nálad is kitört a hátulja. Tehát mégis csak oda kell a jobban tapadó. Értem én, hogy ésszerű lenne a hajtott kerékre, de a tapasztlat mást mutat. Nem az enyém, a szakembereké  :flowers:

Nem akarok fafej vitatkozós lenni, félre ne értsd  :flowers: :flowers: :flowers:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26573 Dátum: 2022.02.26 00:18:06 »
A hamar elöregszik - a 2 garnitura  ;) :yes:
Éppen ezért jó neked a 4 évszakos. Hamarabb kopik, 4 évente cseréled, nincs évközben macera és az átmeneti időkre ideálisabb (nem tél, nem nyár)
A tesztek alapján a téli tulajdonságai verik a középkategóriás téliket vagy legalább egyenrangú vele.
De nem olcsók a prémium kategóriás 4 évszekos gumik - ez is igaz. Mást meg - én - nem vennék.

Nálad is kitört a hátulja. Tehát mégis csak oda kell a jobban tapadó. Értem én, hogy ésszerű lenne a hajtott kerékre, de a tapasztlat mást mutat. Nem az enyém, a szakembereké  :flowers:

Nem akarok fafej vitatkozós lenni, félre ne értsd  :flowers: :flowers: :flowers:
Röviden:
1. Nem. A 9 éves téli gumik fényévekkel jobbak ránézésre is, mint Anyósén a sokkal fiatalabb 4 évszakosak. Ő tényleg keveset megy, pár száz km évente...szerintem neki nem négyévszakos kell, hanem egyáltalán autó sem.
2. Meg lehet próbâlni a jó gumikat hátra feltéve dombos helyeken felfelé vagy lefelé közlekedni.
3. Sajnálom, hogy nem tudtam érthetőbben megfogalmazni a számomra fontos összefüggéseket. Azt gondolom, teljesen ésszerűen döntöttem. Majd pár év múlva remèlem beszélhetünk még erről.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26574 Dátum: 2022.02.26 00:25:22 »
Ha szakszerűen tárolják, elmehet 8-9 évet egy garnitúra, ha amúgy nem kopott még el.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26575 Dátum: 2022.02.26 04:36:29 »
Ha szakszerűen tárolják, elmehet 8-9 évet egy garnitúra, ha amúgy nem kopott még el.
Pontosan  :yes:
Nálam a pincében van az éppen nem használt szett, hála Istennek száraz a hely. Az újakat is ide raktam, mert egyelőre fagyok lehetnek nég reggelente. Utána tervezem feltenni őket ;) Néztem rajtuk, 2022. 4. heti gyártás, majdnem ropogós :)
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.26 05:07:44 írta vd1234 »

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26576 Dátum: 2022.02.26 09:03:14 »

Pont fordítva kellett volna ;) Mindig hátulra kerüljenek a jobb gumik (jelen esetben a téli)

így van

sajnos nagyon sokan rosszul tudják ezt

pedig érthető: jobb (kevésbé rossz), ha az eleje csúszik meg, mint a hátulja...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10230
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26577 Dátum: 2022.02.26 10:33:02 »
így van

sajnos nagyon sokan rosszul tudják ezt

pedig érthető: jobb (kevésbé rossz), ha az eleje csúszik meg, mint a hátulja...

Igen, sík terepen, vagy kisebb emelkedőn/lejtőn. Viszont nálam fontosabb mégis az eleje, mivel nagyobb emelkedők vannak erre:
1. Amikor mész lefelé egy lejtőn, és megcsúszik az eleje, akkor a hátulja nem fogja meg.
2. Ha felfelé mész akár csak egy deresebb / vékonyan letaposott részen, a hátulja nem tolja fel (ez ugye nem 4x4).

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26578 Dátum: 2022.02.26 14:19:02 »
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re:Gumik és felnik
« Válasz #26579 Dátum: 2022.02.26 14:49:13 »
[rohog] [rohog] [rohog] [rohog]
Azert megneznem 13as felniken :D
Milyen gumi kene hozza, per szazotvenes? :D